V dnešnej dobe už ľudia nemajú záujem o návštevu knižníc, tak ako pred tým. Čakáme na nové výtlačky, ktoré sa dennodenne objavujú v kníhkupectvách. Aj ja mám rada vôňu novej knihy a pocit, že som tá, ktorá začínam jej príbeh. Dnes by som vám chcela ale povedať o výhodách iných alternatív, ktorými sú práve knižnice a antikvariáty. A možno vás trochu naladiť na vyskúšanie niečoho nového. 

Knižnice sú vlastne takmer všade. Vo vašom meste, niektorých školách, no nie vždy sú naplno využívané. Väčšina ľudí aj z môjho okolia si dielo, ktoré potrebuje prečítať, vyhľadá online. Nehovorím, že to nie je rýchlejšia a praktickejšia možnosť, ale ja osobne mám radšej keď sa môžem k stránkam knihy kedykoľvek rýchlo vracať. Píšem do nich poznámky (nie vždy, len na okraj) a lepiacimi papierikmi si označujem obľúbené pasáže. Robíte to tak aj vy? Jednoducho mám rada knihy v papierovej forme.

Pritom niektoré diela sa nedajú zohnať ani v kníhkupectvách, ani na internete a tak je knižnica jediná možnosť. A tak mám aj ja svoj čitateľský preukaz. Väčšinou knižnicou len bezcieľne blúdim a požičiam si prvé čo mi padne do oka. Pritom je skvelé ako má každá kniha svoj príbeh. Koľko ľudí ju asi už čítalo, aké myšlienky sa im pri tom premávali v hlave, a kto asi napísal tie poznámky za vetami? Má to svoje kúzlo.

Čo sa týka antikvariátov, je to podobné ako u knižníc, no tu okrem kníh nájdete rôzne mapy, pohľadnice, časopisy aj noviny. Narozdiel od knižnice, antikvariát je akýsi malý obchodík, kde (už používané) knihy kúpite za nízke ceny. Ľudí odrádza, že knihy vyzerajú opotrebovane. Ale každá dobrá kniha sa rýchlo zničí. Prejde rukami mnohých ľudí a naopak tie menej dobré, ostanú vždy zdanlivo zachovalé. 

Nájdeme tu aj skutočné skvosty, ktoré sú z dávnejších ročníkov, ktoré vyhľadávajú zberatelia. Poznám antikvariáty, ktoré ponúkajú aj kávu a myslím, že prostredie, v ktorom sú všade okolo vás knihy a starožitnosti vám len tak nenahradí obyčajné stiahnutie obsahu do mobilu.

Tak ako sa rozhodnete, keď budete v najbližšej dobe hľadať knihu? Zvolíte klasicky kníhkupectvo, knižnicu alebo sa necháte očariť antikvariátmi? Dúfam, že som vás aspoň trochu inšpirovala a siahnete aj po starších výtlačkoch.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here