Sociální sítě jsou velkou součástí našeho života. Kolik lidí je používá a jaké jsou ty nejpoužívanější? Vsadím se, že některá tyto čísla Vás překvapí. Schválně, znali jste je všechny? Dejte vědět do komentářů.

Pozn.: Snažil jsem se najít co nejvíce aktuální informace. Informace by měly být aktuální k červenci 2019, avšak některá data se mohou lišit. V článků jsou rozebrány více detailně sociální sítě, které u nás používáme nebo jsme o nich slyšeli, i s infografikou. Najdete zde rovněž i kompletní seznam všech nejpoužívanějších sociálních sítí.

Facebook

Facebook byl založen a spuštěn Markem Zuckerbergem v roce 2004. Z počátku byl Facebook přístupný pouze studentům Harvardu, minimální věková hranice byla stanovena na 13 let a k dokončení registrace bylo nutné poskytnout svou e-mailovou adresu.

A nyní se po 14 letech existence stal Facebook nejpoužívanější sociální sítí na světě, kterou měsíčně aktivně využívá 2,23 miliardy lidí. Facebook také vlastní Instagram a Whatsapp, takže se jedná o největšího hráče v tomto segmentu.

YouTube

Server YouTube vytvořili v roce 2005 Steve Chen, Chad Hurley a Jawed Karim. YouTube je dnes považovaný za 3. nejnavštěvovanější web na světě. Za 13 let své existence se z YouTube stal gigant, který dominuje video obsahu. 

Sociální síť YouTube vlastní společnost Google. Jeho největší konkurenti, Facebook a Instagram, v poslední době kladou větší důraz na video obsah.

WhatsApp

WhatsApp je aplikace, přes kterou je možné zdarma komunikovat pomocí zpráv a volání. WhatsApp založili Jan Koum a Brian Acton v roce 2009. V roce 2014 byla tato aplikace odkoupena Facebookem. V posledních letech zažívá WhasApp hodně velký progress a pro Facebook se jednalo o dobrou investici.

Instagram

Instagram byl založen v roce 2011 Kevinem Systromem a Mikem Kriegerem. Stejně jako aplikace WhatsApp byl Instagram v roce 2012 odkoupen Facebookem. Aktuálně se jedná o jednu z nejoblíbenějších sociálních sítí a za mě osobně má Instagram velký potenciál se stát lídrem v této oblasti.

Instagram je velmi „pružná” firma, která poslední roky přichází s velkým počtem inovací. Dokáže se prosadit na již obsazeném trhu, jako to dokázala v případě Instagram Stories. Původně chtěl Facebook odkoupit i Snapchat, jenže dohoda se nakonec nekonala. A tak Instagram spustil Instagram Stories a zasadil tak poměrně tvrdý hit Snapchatu.

Nechme se překvapit, jak se v následujících letech Instagram transformuje, protože z něj odešli oba původní zakladatelé. Moje čistě osobní predikce je taková, že se z Instagramu stane ještě větší nákupní galerie a uvidíme tam mnohem více reklam než doposud.

Tik Tok

Tik Tok je poměrně mladá sociální síť, která vzešla v Musical.ly. I přestože v Evropě zatím není tolik rozšířená jako ostatní sociální sítě, tak zaznamenala raketový růst. Stala se nejstahovanější sociální sítí v Q1 na App Storu. A i díky tomu se jí dostalo poměrně velké publicity v médiích.

Tik Tok, znám v Číně taky jako Douyin, je oblíbený právě v Asii, kde má nejpočetnější komunitu uživatelů. Každopádně se stává čím dál více oblíbený v USA. Výjimkou není, že když pracuji s tuzemskými firmami, které poptávají influencery, tak se ptají i na Tik Tok. Na této sociální síti mohou tvořit uživatelé krátká videa podobně jako na Snapchatu nebo na Instastories. Najdete zde převážně mladší cílovou skupinu cca od 10 do 15 let.

Twitter

Twitter založili Jack Dorsey, Biz Stone a Evan Williams v březnu roku 2006. Tato sociální síť se vyznačovala krátkými sděleními o 140 znacích, jejich délka byla později navýšena. 

Na Twitteru se většinou objevují nové informace jako první. Spousta médií, známých osobností a odborníků používá Twitter pro sdílení informací v reálném čase.

Reddit

Hodně lidí u nás tuto sociální síť nezná, přesto se jedná o jednu z největších sociálních sítí na světě. Reddit je diskuzní platforma založená na hodnocení obsahu. Založili ji v roce 2005 Alexis Ohanian a Steve Huffman z Univerzity ve Virginii.

LinkedIn

LinkedIn je profesní síť, kde mají uživatelé svůj profil, který je podobný CV. Lidé tam sdílí své profesní zkušenosti a dovednosti, absolvované kurzy a semináře. LinkedIn byl založen v roce 2002 a spuštěn v roce 2003, později byl odkoupen firmou Microsoft. Mnoho HR specialistů využívá k hledání nových zaměstnanců a odborníků právě LinkedIn.

Tato sociální síť patří k mým nejoblíbenějším, protože mi již několikrát umožnila se spojit se zajímavými lidmi a získat nové klienty. Také je na ni napojena např. vzdělávací platforma s online kurzy.

Snapchat

Snapchat je mobilní aplikace, která umožňuje sdílet krátké zprávy a videa ostatním uživatelům, které po jejich zobrazení zmizí. Snapchat založili Bobby Murphy, Evan Spiegel a Reggie Brown v roce 2011.

Jak již bylo zmíněno, tak s příchodem Instagram Stories získal Snapchat silnou konkurenci. Stories je možné používat nejen na Instagramu a Snapchatu, ale také na Facebooku nebo ve WhatsAppu. Když Snapchat vstoupil v roce 2017 na burzu, tak se jednalo spíše o pád. Je otázkou, jak se bude tato platforma prezentovat do budoucna.

Pinterest

Pinterest je platforma, která umožňuje rychle najít inspiraci a informace. Pinterest založili v roce 2010 Evan Sharp, Ben Silbermann a Paul Sciarra.

Pinterest je skvělé místo, kde najít inspiraci. Já tam rád hledám inspiraci pro grafiku nebo dokonce cestování. Další lidé tam hledají například modní nebo beauty inspiraci.

Tip na závěr – Quora

Na závěr jsem si připravil jeden tip, který vám může přinést odpověď na spoustu otázek. Něco neznáte nebo nevíte? Zkuste sociální sít Quora, která je založena na principu kladení otázek a získání relevantních odpovědí a tipů. Platformu Quora založil v roce 2009 Adam D’Angelo.

Někdy až člověk hledí, jak hodnotné informace tam může najít. Lidé vám tam klidně detailně popíší svůj business plán nebo do hloubky vylíčí své životní zkušenosti. Takže pokud máte někdy trochu času, tak si můžete pročíst nějaká diskuzní vlákna.

Přehled 20 nejpoužívanějších sociálních sítí dle aktivních uživatelů/měsíc (AU/M)

1. Facebook – 2,37 miliardy AU/M, 2. YouTube – 2 miliardy AU/M, 3. WhatsApp – 1,5 miliardy AU/M, 4. Messenger – 1,3 miliardy AU/M, 5. WeChat – 1,06 miliardy AU/M 6. Instagram – 1 miliarda AU/M, 7. QQ – 861 milionů AU/M, 8. Tumblr – 642 milionů AU/M, 9. Qzone – 632 milionů AU/M, 10. Tik Tok – 500 milionů AU/M, 11. Sina Weibo – 392 milionů AU/M, 12. Twitter – 335 milionů AU/M, 13. Reddit – 330 milionů AU/M, 14. Baidu Teiba – 300 milionů AU/M, 15. LinkedIn – 294 milionů AU/M, 16. Viber – 260 milionů AU/M, 17. Snapchat – 255 milionů AU/M, 18. Pinterest – 250 milionů AU/M, 19. Line – 203 milionů AU/M, 20. Telegram – 200 milionů AU/M.

Jaká je vaše nejoblíbenější sociální síť? Zajímá vás, jakou dobu strávíte brouzdáním na sociálních sítích? Tyto informace vám jsou schopny poskytnout např. Twitter a Instagram, tak se schválně někdy zkuste podívat a třeba budete překvapeni.

Zdroje: Facebook Newsroom, Blog Pinterestu, Vyjádření zakladatele Quora, LinkedIn -O nás, Pinterest – výroční zpráva, Reddit pro Inzerent, BufferReddit pro MédiaTwitter – výroční zpráva, Instagram Press, Official YouTube Blog, Press Page.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here