Bloggers RE

PŘIJMĚTE SVÉ JÁ ANEB 5 RAD KE SPOKOJENĚJŠÍMU ŽIVOTU


Pár let zpátky jsem četla jeden citát, ve kterém se psalo: „Člověk má jednu hloupou vlastnost. Nemá pěkný vztah k sobě samému a pak se diví, že ho nemají v lásce ani ostatní.“ Dříve jsem tomu nerozuměla. Myslela jsem si, že vztah ke mně nemá co dělat se vztahy k ostatním lidem, a celkově se životem. Ale není to pravda. Ráda bych vám poradila, jak přijmout své Já a mít tak lehčí cestu ke spokojenějšímu životu.

Stále se nekritizujte

My lidé máme tendenci se pořád za něco kritizovat. Kritika je paradoxně mnohem jednodušší než pochvala. Nekritizujeme se pouze za vzhled, ale i za naše vlastnosti. Vadí nám, že jsme tak moc citliví, vadí nám, že něco nezvládneme atd… Lidi, nádech a výdech. Nikdo z nás není dokonalý. Nikdo. Každému na sobě něco vadí. I mně se na sobě spousta věcí nelíbí. Ale naučila jsem se místo kritiky se spíše pochválit. Protože se mi často něco povede a zasloužím si pochvalu. Tak jako vy. Nečekejte na pochvalu od jiných. Nejhodnotnější pochvala je ta od vás. Dopřejte si ji.

Přijměte se takoví, jací jste

Jak už jsem psala, nikdo z nás není dokonalý. Ale to je dobře. Dokonalost je nudná, a hlavně byste si kvůli ní připadali velmi osamoceně ve světě plném nedokonalých lidí. Každý má chyby, ale ti chytří vědí, jak ze svých chyb udělat přednosti, využít je na své cestě a pracovat na nich. Postavte se k zrcadlu, podívejte se sami sobě do očí, usmějte se a řekněte si o sobě tři pěkné věci a tři věci, které vám na sobě vadí. A pak si řekněte: „To nevadí. Všechny mé plusy i mínusy dělají mě mnou.“ A to je nejdůležitější. Není těžké být nějaký. Nejtěžší je být sám sebou. Nestyďte se za to, jací jste, buďte hrdí, že máte odvahu být sví. Spousta lidí tu odvahu totiž nemá.

Mějte kolem sebe okruh lidí, před kterými můžete být sami sebou

Vím, že je často velmi těžké přijmout své Já, protože byste pak mohli vyčnívat. Bojíte se kritiky a útoků ze strany druhých. Je důležité se obklopit lidmi, kteří vás znají, před kterými si nemusíte na nic hrát a se kterými se budete cítit svobodně. Sama vím, jak je to občas těžké, protože stačí, abyste se dostali do nové komunity lidí a jediné, co si přejete, je to, abyste do ní zapadli. A tak často mlčíte, i když chcete něco říct. Často přikyvujete, i když máte jiný názor. Tohle se nedá dlouhodobě zvládnout. Tady mám svůj oblíbený citát: „Pokud se vyhýbáš konfliktu, abys zachovala mír, zahájíš válku sama v sobě.“ Proto vám radím, mějte ve svém životě lidi, před kterými se nebudete muset schovávat. A příště se už nebudete bát být sami sebou před kýmkoliv.

Dělejte to, co vás činí šťastnými

Já osobně jsem vždy měla tendenci dělat radost druhým lidem. Dělala jsem to, co oni chtěli, aby byli spokojení, i přesto, že mě to vůbec nebavilo. Například jsem chodila do restaurace, kde mi nechutnalo jídlo, jen proto, že ostatní to tam mají rádi. Je jasné, že nemůžete dělat vždy jen to, co vás baví. Ale rozhodně by to nemělo být pravidlem. Nemusíte vždy ustupovat. Je v pořádku, že vás baví něco jiného. Je v pořádku, že chcete dělat něco jiného. Vaši kamarádku baví cvičení v posilovně, ale vy si radši zacvičíte doma? To nevadí! Zacvičte si každá sama, a pak běžte dělat něco, co baví vás obě. Budete se pak cítit mnohem svobodnější, uvolněnější, a hlavně spokojenější.

Buďte vděční

My lidé jsme od přírody druh nespokojený. Vždy chceme víc a víc. A když to dostaneme, už zas chceme něco dalšího. Je naprosto v pořádku snít o něčem, chtít něco a jít si za tím. Ale velmi důležité je i se zastavit a uvědomit si, za kolik věcí a lidí kolem sebe můžete být vděční. Říká se, že člověk si uvědomí, co měl, až když to ztratí. Nedovolte to. Uvědomte si, co máte, a buďte za to vděční, važte si toho. Chtěli byste mít hubenější nohy? Buďte vděční, že je máte, že můžete běhat, chodit a že jste v pohybu nezávislí. Někdo to štěstí nemá. Odvděčte se jim pravidelným pohybem a věřte mi, že se vám pak pomalu, ale jistě odvděčí i ony. Chtěli byste mít dlouhé, krásné a husté vlasy, ale nerostou vám? Buďte vděční, že nějaké máte! Spousta lidí přišla o svou korunku kvůli nemoci a byli by vděční i za vaše kratší vlasy. Je v pořádku chtít víc, mít zájem se stále posouvat, ale nenechte se tím ovlivnit. Buďte vděční za to, co jste i nejste, co máte i nemáte. Nádech, výdech a úsměv.

Myslím, že tento článek pochopí každý jinak, podle svého. Každý se pozná v nějakém bodě, někdo třeba ve všech. Jen bych vás ráda upozornila na to, že plnění všech rad vám nezaručí šťastný a bezproblémový život. Pomůže vám ale udělat první krok ke změně, plnění svých cílů a překročení osobních hranic. Protože kde jinde začít, když ne u sebe? Já sama se snažím si tyto rady neustále připomínat, protože vím, že se díky nim cítím vyrovnaněji, spokojeněji a šťastněji. Cítím se být sama sebou. Zbavte se těžkého břemene obav a studu, buďte sami sebou, protože nikdo není jako vy, a to je vaše výhra.


Vendula Křivánková

Jmenuji se Vendula, ale nikdo mi neřekne jinak než Vendy. Je mi dvacet let a studuji speciální pedagogiku v Praze. Mezi mé zájmy patří cvičení, četba, psaní a klidné procházky v přírodě.

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X