Hezký den. 🙂 Stejně jako ráda píšu tyhle typy článků o blogování, ráda je i čtu u ostatních a protože se o tématu influencerů a reklamy poslední dobou psalo hodně, hodně jsem i četla. A nestačila jsem se divit, co všechno jsem se v komentářích u mých kolegyň o blogerech a influencerech nedozvěděla.. Třeba to, že by neměly dostávat zaplaceno za něco, co je baví..

To si nedělám srandu a věřím, že nejsem jediná, kdo nad takovým tvrzením vrtí hlavou. Na co prý dostávat zaplaceno, když je to koníček a zábava, když to děláme pro radost… Předchozí články k tématu, na které navazuji – Kolik se dá vydělat blogem, placená reklama a barter a článek o Označování placené reklamy a barteru.

Mám pochopení pro přesycené sledující a čtenáře. Sama nemám ráda masivní reklamní nátlak, desítky stejných postů během jednoho dne, nedomyšlenou a nedotaženou reklamní kampaň, reklamy na věci, které se absolutně nehodí pro danou blogerku, podpora firem a značek, které parazitují na ostatních.. Chápu mnoho postojů a názorů ostatních, byť se třeba neshodují s těmi mými. Pochopení ale končí s větou, že bych si neměla vzít peníze za svoji práci.

Dva roky jsem psala články na blog a bylo jich tuším okolo dvě stě padesáti! A nedostala jsem za ně ani korunu. Jestli tohle není důkaz, že to dělám proto, že mě to opravdu baví, pak už nevím co.. Pár nesmyslů za pár stovek jsem během té doby odmítla a veškeré náklady spojené s blogem jsem si platila sama.

Ať se to někomu líbí, nebo ne, provoz blogu něco stojí. Domény, šablony na blog, aplikace, programy na úpravu fotek, zrcadlovka, dekorace... V neposlední řadě to stojí čas. Spoustu času. Tenhle čas, bych mohla věnovat rodině, nebo opravdové práci, jak někteří láskyplně nazývají jakoukoliv jinou práci, která nezahrnuje influencerství… 🙂

Ta práce, která podle některých není práce, spočívá v tom, že si dělám styling, dělám styling fotek, sama ty fotky fotím, sama ty fotky upravuji, píšu články, sama ty články promuji, spravuji své socální sítě.. To je hned několik profesí v jednom – fotograf, grafik, novinář/content creator, social media, PR a taky trochu programátor, když si instalujete novou šablonu na blog, ha ha. 🙂

Spousta blogerek by se na tohle všechno mohla vykašlat a se svými schopnostmi jít někam do normální práce, kde by si vydělaly stejné, nebo aspoň podobné peníze, ale baví je tvořit právě tenhle obsah. Obsah, který děláme pro vás, stejně jako pro sebe. Jenže, a tady nastává problém, i blogerky musí jíst a občas potřebují peníze. Věřte tomu, nebo ne, krém si na chleba nenamažu a dětem nebudu utírat zadek vlhčenými odličovacími ubrousky ze Sephory.

Prý by nám přece měly stačit ty hromady produktů, které “zdarma” dostáváme a proč ještě chceme brát peníze… Že přece šetříme tím, že dostáváme ty věci a nemusíme si je kupovat. Nevím, jak to mají ostatní blogerky, já tedy ale moc neušetřím. Nakupuji stejně, jako bych nakupovala bez blogu, spíš víc a když mě něco, co jsem dostala barterem, zaujme a spotřebuji to, koupím si to znovu za svoje. Je mi jasné, že pro spoustu lidí je to množství kosmetiky, co dostáváme, splněný sen, ale opravdu byste využili dvacátý hydratační krém k něčemu jinému, než k recenzi? Já ne, mně by stačilo dostat jeden můj oblíbený, třeba každý měsíc a půl. Ale o čem bych pak psala?

Mohla jsem přijmout spoustu spoluprací s věcmi pro děti a minimálněna na plenkách a umělém mléku bych ušetřila tisíce, ale jak by to na kosmetickém blogu, kde se recenzuje převážně dražší kosmetika, vypadalo? Mluvím sama za sebe, nepíšu o dětech, ani o jídle, nedostávám kočárky, spotřebiče, ani auta – na tom se možná ušetřit dá, ale na kosmetice? Na oblečení? Nemyslím si. A holkám, co dostávají auta to upřímně přeju. Není to zadarmo…

Pokud chce být influencer úspěšný, musí do toho investovat svoje peníze i čas, takže pak není čas na jinou práci, která by generovala peníze. Blogování je práce na plný úvazek. Denně nad blogem a vším okolo strávím řekněme šest, sedm hodin. Sedm dní v týdnu. Takže varianta, že půjdu po mateřské do práce a mimo práci se pak budu věnovat dětem by znamenala, že s blogem skončím, nebo budu vydávat článek jednou za měsíc.

Prostoru je málo, produktů moc. Budu teď hlavně mluvit o beauty světě, protože do těch ostatních nevidím. Pokud jste někdy nakoukli do mých článků s PR balíčky, víte, kolik toho dostávám k recenzi a že se to nikdy nemůže vejít všechno samostatně do osmi článků za měsíc, nebo třiceti fotek na Instagram. Tolik jich totiž v průměru vydávám a přidávám. Ví to i značky, takže si chtějí pojistit své místo na slunci a influencerům nenabídnou jen barter, ale i finanční odměnu.

Podle mě je to přirozený vývoj. Barter mi dává volnou ruku. Protože nedostávám peníze, ale produkt, který rozhodně k životu nepotřebuji, nic mi neušetří a nemůžu ho vyměnit za nic potřebného, sama si volím kdy, kde a kollikrát vám ho někde ukážu. Je to jen na mém uvážení. Vážím si toho, že mi značky poslíají kosmetiku, ale i když se snažím, není v mých silách udělat na každou jednu novinku samostatný post na Instagramu, nebo dokonce samostatný článek. V tu chvíli nastupují peníze. To, v kombinaci s tím že i já nějaké peníze k životu potřebuji, znamená, že když mi je někdo za mou práci/tvorbu nabídne, přijmu je.

Značky, v ideálním světě, neplatí blogerům a influencerům za pozitivní názor, ale za to, že jejich produkt někde zmíní a udělají to v časovém rámci, který značka potřebuje, npříklad kvůli kampani, nebo nějaké akci. Případně proto, že se třeba nejedná o novinku a chtějí produkt znovu zviditelnit. Pokud mi někdo nabídne zaplatit za mou práci, jsem ochotná tomu přizpůsobovat svůj harmonogram a vyjít značce vstříc například tím, že udělám na produkty samostatný článek a uveřejním ho k datu, ke kterému si ho přejí, že zmíním s tím spojenou konkrétní akci, nebo přidám konkrétní odkaz.

Kosmetický barter je krásná věc, ale tento typ obchodu je přínosný zejména pro značky. Na reklamu mají vyčleněno poměrně dost peněz a platit produktem je pro ně ta nejlevnější varianta. Není na ní vůbec nic špatného a většina mých spoluprací funguje právě takto. Když ale půjdu do Billy, těžko vyměním rtěnky za rohlíky a šampony za jogurt. 🙂

Chápu frustraci full time blogerů, chápu i frustraci čtenářů a sledujícíh. Je ale jen na nás, jaké si to uděláme. Po mateřské budu chtít jít pracovat. Když budu mít štěstí,  budu moct dál dělat co mě baví a živit se mým koníčkem, který snad baví i vás. Už to dávno není jen hraní si s kosmetikou. Je to každodenní focení, natáčení stories, upravování fotek, chození na všechny možné akce, které často bývají několikrát do týdne ráno i večer, což je časově velmi náročné a každodenní psaní článků o vyzkoušené kosmetice a kosmetických novinkách. Abych to mohla dělat tak, jako doteď, budu muset být schopná vydělat si tímhle koníčkem alespoň něco málo.

Na reklamu dnes narážíme všude. Billboardy, rádia, televize, výlohy, časopisy, každá webová stránka, oblečení s logem značky, tašky z obchodů… Je přirozenou součástí dnešní doby a když se dělá s citem, nevidím na ní nic špatného. Dostávají za ní zaplaceno všichni, kdo ji vytvářejí, tak proč ne blogeři a influenceři? Čím jsme tak speciální skupina, že někomu leží v žaludku to, že si dovolíme vzít pěníze za něco, co je u kohokoliv jiného zcela běžné? Za reklamní spot v televizi dostane zaplaceno ten, kdo ji vymyslel, ten kdo ji zrežíroval, herci v ní, i televize, že vám ji pustí a nikdy jsem neslyšela nikoho říkat větu: ne ne, ten grafik by za svoji práci neměl dostat zaplaceno, protože ho práce baví.

Vím, že ne všichni sdílí tento názor a většina z mých čtenářů má pochopení a hlavně rozum. I tak jsem se ale s vámi chtěla pobavit na toto téma, které jak doufám přinese zajímavou diskuzi. 🙂 Takže se nebojte a dejte mi vědět, jak na to koukáte vy a jestli máte třeba ještě jiný názor, postřeh.. Znáte to. 🙂 Krásný den!


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here