Bloggers RE

PRŮZKUM: VLIV SOCIÁLNÍCH SÍTÍ A INFLUENCERŮ NA NAŠE ŽIVOTY


Jaký vliv mají sociální sítě a influenceři na naše životy? Zajímalo nás to, a proto jsme udělali průzkum, kterého se zúčastnilo bezmála 4000 respondentů. To už je pořádný vzorek na to, abychom něco zjistili. Co z výzkumu vyplynulo?

Osobně jsem již jeden takovýto průzkum na toto téma udělal. Bylo to na přelomu let 2017/2018 a tehdy se do průzkumu zapojilo lehce přes 2000 respondentů. Chtěl jsem tento průzkum po dvou letech zase zopakovat a rozšířit ho. Osobně i profesně vnímám za ty dva roky značné změny v tom, kolik času trávíme na sociálních sítích a jaký vliv na naše životy mají influenceři.

Proto jsme se v BloggersRE rozhodli udělat průzkum nový a aktualizovat ho o několik nových otázek. Poprosili jsme samotné influencery, aby nám pomohli dostat dotazník mezi lidi. Velké poděkování patří Kristýně Dolejšové, zakladatelce projektu Za normální holky, která nám průzkum nasdílela. I proto jsou drtivá většina respondentů ženy. To však za mě nemění nic na tom, že data, která z průzkumu vyplývají, jsou zajímavá a mohou sloužit jako vhled do dané cílové skupiny. Sběr dat probíhal od října 2019 do ledna 2020. Co tedy z průzkumu plyne?

Nejdůležitější výsledky průzkumu v bodech

  • 98,7 % z celkového počtu 3 934 respondentů používá sociální sítě každý den
  • 99 % respondentů používá Instagram, 65,1 % používá Facebook, 61,3 % používá YouTube, 21,2 % používá Pinterest, 7 % používá Twitter a 2,7 % používá TikTok
  • 90,5 % respondentů sleduje pravidelně influencery
  • 36,1 % respondentů neví nebo je nezajímá, kolik času tráví na sociálních sítích
  • 61,9 % respondentů si koupí něco na základě doporučení influencera
  • 82,5 % respondentů nevěří influencerům, že mají ve skutečnosti takový život, jaký sdílí
  • 62 % respondentů odpovědělo, že influenceři a sociální sítě nemají velký vliv na jejich životy
  • 47,5 % respondentů vadí neoznačená reklama na sociálních sítích

Pozn. Průzkum proběhl před koronavirovou situací, tudíž se data mohou o něco lišit, například u TikToku byl dost pravděpodobně poměrně velký nárůst nových uživatelů.

Jaký vliv mají sociální sítě a influenceři na váš život? Dejte nám vědět do komentářů!


Ivo Veselý

Influencer marketing a online business jsou mou zálibou i profesí již 5 let. Spoluzaložil jsem BloggersRE, e-shop PresetsOnline.com a podílel jsem se na kampaních například pro ŠKODA AUTO, Milka, Mattoni nebo Akademii věd ČR. Specializuji se na influencer marketing a pomáhám značkám zlepšit to, jak komunikují a prezentují svůj brand směrem k lidem za pomocí influencerů a online tvůrců. Více o mně na mém webu www.happyivo.com

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X