Bloggers RE

PÚPAVOVÝ ZÁZRAK NA PLEŤ? SPRAVÍTE SI ĽAHKO DOMA!


Tento článok bude asi celkom jednoduchý. Chcela by som vám v ňom vlastne iba dať jeden tip na jednu rastlinu, ktorá je fakt zázračná a pritom sa stavím, že polka z vás ju iba obchádza. Áno, skutočne sa ideme baviť o púpave…

Pre veľa ľudí je púpava burina, ktorá im rastie na záhrade, na trávniku alebo hocikde inde a oni ju tam nechcú. Nechcú. Ale ona tam aj tak je. A aj bude. Zbaviť sa púpavy je dosť náročné a nie je to teda najjednoduchšia činnosť. My sa ale dnes nebudeme baviť o jej negatívnych vlastnostiach. My sa dnes pozrieme na jej prospešné vlastnosti… 

Púpava

Odborný názov je Taraxacum officinale. Patrí do skupiny krytosemenných rastlín. My ju poznáme ako púpavu lekársku, ktorá patrí medzi čeľaďovité rastliny. Púpavu si určite každý všimne na lúkach, v lesoch alebo aj na pozemkoch, kde nie je toľko žiadaná. 

Možno ste už počuli o púpavovom čaji. Tento čaj veľmi silný a nemôžete vypiť viac ako 2 dcl. Vo väčšom množstve je pre naše telo toxický. To hovorí za všetko. Púpava teda môže pomôcť, no aj uškodiť, a preto treba byť pri nej veľmi opatrný.

Ja vám ale nebudem hovoriť o čaji. Ja vám poviem o extrakte na tvár. Poďme sa pozrieť, ako si niečo takéto vyrobiť.

Čo budeme potrebovať?

 • Čerstvú natrhanú púpavu bez stonky 
 • Misku 
 • Vodu 
 • Nádobu, najlepšie fľašku

Aký je postup?

 1. Najskôr si púpavu musíte natrhať. Naozaj čerstvá púpava je najlepšia. Odporúčam celý tento postup robiť okolo obeda. Púpava je vtedy rozkvitnutá a bude držať krásne kvety. V momente, keď ju idete trhať večer, tak kvety časom zavrie a je to komplikovanejšie.
 2. Natrhanú púpavu nechajte odstáť v miske približne polhodinu. Práve preto je dôležité tento “recept” robiť na obed, aby sa kvety počas tohto dňa nezavreli.
 3. Púpavu nechajte vo vlažnej vode. Jednoducho, aby vyšli mravce a ďalší hmyz. Ja ju nechávam približne 10 minút.
 4. Teraz treba každý jeden kvet chytiť do ruky a umyť. Práve aby vyšiel hmyz, ktorý tam zostal a prípadne nečistoty z prostredia, kde rástla.
 5. Z misky odstráňte prípadnú vodu. Ak vám tam zostala po čistení.
 6. Očistené kvety treba zaliať horúcou vodou. Ale fakt horúcou vodou z kanvice. Netreba tej vody veľa, stačí jej málo, iba aby zakryla púpavu. Treba si uvedomiť, že čím menej vody, tým silnejší výsledok.
 7. Toto necháte približne hodinu a pol ležať. Treba, aby to celé vychladlo.
 8. Keď to vychladne, môžete preliať “vodu”, extrakt do fľašky, ktorú ste si na začiatku pripravili.
 9. Hotovo. Môžete to skladovať pokojne v kúpeľni, musí to mať izbovú teplotu. Nie je to nič zložité a určite to z vás zvládne každý.

A na čo sa dá takýto extrakt využiť?

Tento extrakt môžete použiť na tvár, telo. Môžete ho používať na problematickú pleť. Neupcháva póry a nevysušuje. Ja si ho vždy nanesiem na vatový tampón a potieram si s nim bradu, kde mám akné. Skutočne to sťahuje a lepšie sa potom hojí. Samozrejme, nemôžete to preháňať – to by ste ale nemali z ničím. Trošku to bude “voňať” ako burina, ale keď sa cez to prenesiete, tak uvidíte, že to je zázrak.

Môžete to skúsiť doma a uvidíte. Lepšie je raz vyskúšať ako stokrát počuť. Ak to budete skúšať, tak nám určite dajte vedieť!


Aďka Gundová

Ahojte :) Na internete vystupujem pod menom Aďulik Sun. K blogovaniu som sa dostala úplne náhodou, aj keď na náhody neverím. Bol to osud. Som hyperaktívna, kreatívna a veľmi ukecaná či sarkastická. Väčšinou mám na sebe ružové okuliare, no vďaka tomu vznikajú aj motivačné články. Všetko zlé, ja na niečo dobré... ♥

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X