Bloggers RE

RAJ PRE FASHIONISTKY: SECOND HAND


Keď zaznela známa zvučka v seriáli Sex v meste, všetky sme doslova nedýchali. Na scéne sa objavila Carrie Bradshaw a my sme zbožnovali sledovať, čo má oblečené. Mysleli sme si, že na taký fashion kúsok musíme minúť aspoň tri výplaty. Pritom mala na sebe bielu tylovú sukničku zo sekáča za 5 dolárov. Možno práve tam sa začala revolúcia v módnom priemysle a fashionistky bažiace po trendoch sa húfne začali hrabať v sekáčoch a vintage shopoch…

Chcem byť iná a túžim byť štýlová

Mnohé máme toto želanie. Nakupovanie v bežných módnych reťazcoch vedie k uniformite a veľa žien na ulici vyzerá podobne, pretože obchody väčšinou šijú podľa trendov. Trendy sa menia každú sezónu, vznikajú tony odpadu, zaťažujú planétu atď. Nakupovanie v sekáčoch alebo vintage shopoch je zárukou jedinečného štýlu. Samozrejme, chce to čas, trpezlivosť a nájsť ten správny obchod. Niekedy odídete s prázdnymi rukami, inokedy zas s kvalitným vintage kúskom od Valentina či Kenza. Skutočne! Pri písaní tohto článku som objavila pár kúskov v sekáčoch, za ktoré by sa nemusela hanbiť ani spomínaná Carrie. A nestoja majland. Nakupovanie v sekáčoch je novodobý trend blogeriek a fashionistiek, pretože vedia, že takýmto nakupovaním si zabezpečia jedinečné kúsky do svojho šatníka a neutratia celú svoju výplatu. Doba, kedy blogerky a módne maniačky nakupovali iba v Zare či H&M je podľa mňa už dávno pasé. Dnes sú ženy iné, myslia aj na ekológiu a majú zodpovedný prístup k našej planéte, a hlavne vedia, že sa za kvalitnými kúskami nemusia hnať na Pařížsku v Prahe. Stačí navštíviť sekáč a mať šťastie.

Idem si pro Manola…

Myslieť si, že vkročím do prvého sekáča a rovno natrafím na lodičky od Manola Blahnika je trochu omyl. Nakupovanie v second handoch či vintage shopoch má svoje pravidlá. Najprv potrebujete trochu googliť a nájsť sekáč, kde sa dá nakúpiť kvalitne. Ja poznám veľa obchodov na Hlavnej v Košiciach a asi najpopulárnejší je Textile House. Nájdete ho skoro v každom meste. Ja osobne poznám aj maličké súkromné obchodíky s tovarom z druhej ruky v menších mestách. Našla som tam skutočne pár kvalitných kúskov, ktoré pôvodne stáli v obchode cez 200-300 eur. Spriatelila som sa s predavačkami a jedna mi dokonca necháva veci len pre mňa, lebo ma už pozná. Nikdy nejdem do sekáča s jasnou predstavou. Pravidelne si triedim svoj šatník a mám nejakú predstavu, čo by som potrebovala. Niekedy mám šťastie, niekedy nie. Občas natrafím na kúsok, ktorý je značkový, ako napríklad naposledy sveter od Armaniho alebo kravatu Kenzo, no nekúpim to, lebo sa mi nehodí do šatníka alebo viem, že by som to nevyužila. Samozrejme, nakupujem aj v bežných obchodoch, ale väčšinou len to, čo skutočne potrebujem. 

Ďalším pravidlom pri nakupovaní v sekáčoch je trpezlivosť. Potrebujete jej veľa, nie hneď nájdete poklad, ale občas je fajn spýtať sa predavačky. Ony vedia, ktoré veci sú nové a kde schovávajú poklady. Ja som už stará harcovníčka a viem, že občas je fajn byť kamoška s predavačkou. Občas vám vie vytiahnuť podpultovku. Naozaj, raz mi pani z mini obchodíku vytiahla pri pokladni krabicu Michael Kors spod pultu. Boli v nej topánky použité len na figurínu v mojej veľkosti.

A posledným pravidlom je čas. Ten naozaj potrebujete. A niektoré second handy hlásia dni, kedy príde nový tovar. Vtedy máte aj vy najväčšiu šancu na pekný úlovok.

Nie je sekáč ako sekáč

Niektoré obchody ponúkajú aj minuloročné kolekcie, pripomínajú skôr outlety. Tam viete nájsť nenosené oblečenie ešte s visačkami. Potom sú klasické sekáče, kde sa hrabete a nájdete aj kopu nepotrebných a obnosených vecí. A vintage shopy. Sú to v podstate nosené veci, ale oblečenie už svojim rokom výroby spadá do kategórie vintage. Čiže kúsky, ktoré majú kľudne aj 30 rokov. Nájdete tam aj krásne a zachovalé dizajnérske kúsky od známych svetových značiek. Cena je samozrejme vyššia ako v klasických second handoch, no aj tu platí, že za kvalitu si priplatíte. Ja som našla vintage shop od Textile House na Hlavnej v Košiciach a další je v Bratislave.

Myslite ekologicky, prichádza slow fashion

Nie je novinkou, že naša planéta je zahltená odpadom a aj módny priemysel má v tomto veľký podiel. V posledných rokoch sa preto dosť často spomína pojem “slow fashion”. Pomalá móda, alebo slow fashion, ide proti prúdu fast fashion, podporuje minimalizmus, nakupovanie v sekáčoch, hovorí sa o udržateľnej móde. V rámci slow fashion vznikajú na trhu značky, ktoré ponúkajú oblečenie šité z použitých materiálov.

Na záver pridám jeden citát od Carrie Bradshaw, lebo to ona nás učila, ako sa obliecť štýlovo. “Mám rada svoje peniaze tam, kde ich môžem vidieť… v mojom šatníku!“ Prajem vám veľa šťastia pri hľadaní “pokladov”!

Autorka fotografií: Andrea Nagyova


Mária Miháčová

Som aktívna a pracujúca mama na materskej dovolenke. Pred materskou som pracovala ako letuška a doteraz milujem cestovanie. Počas materskej som si založila blog, ktorý sa momentálne venuje najviac móde, mojej vášni od malička. Rada píšem články, tvorím módne outfity, jazdím na koni a objavujem s rodinou nové miesta. Moje motto je: Ži každý deň tak, akoby bol posledný! Nájdete ma na IG alebo na mojom blogu.

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X