Bloggers RE

REELS: JAKÉ JSOU PRVNÍ REAKCE ONLINE TVŮRCŮ NA NOVINKU OD INSTAGRAMU?


Pokud aktivně používáte Instagram, tak jste si pravděpodobně všimli novinky Reels pro tvorbu krátkých videí. Jde jen o “klon” TikToku, nebo přínáší novou možnost pro tvorbu obsahu? Vyzpovídali jsme české a slovenské online tvůrce, kteří nám prozradili své první dojmy.

Co je Reels a k čemu slouží?

Reels je nová funkce pro tvorbu videí, kterou Instagram představil 5.8.2020. Instagram tuto funkci prezentuje jako novou a kreativní možnost, jak vytvářet krátká a zábavná videa. Uživatelům umožňuje vytvářet videa o maximální délce 15 vteřin. 

Díky kreativnímu studiu, AR filtrům nebo galerii hudby je zde nepřeberné množství možností, jak video editovat a následně ho sdílet se svou komunitou.

Podobnost s TikTokem? To přece ne…

Podobnost Instagram Reels a sociální sítě TikTok je značná. Někteří lidé dokonce Reels označují jen za nepovedenou kopii TikToku. Facebook, který vlastní Instagram, přišel s novinkou Reels ve výhodný čas, kdy se TikTok potýká s bezpečnostmíni problémy. Instagram se snaží tohoto aspektu maximálně využít.

Podobnou událost jsme v historii již zaznamenali u Snapchatu a vzniku Instagram Stories. Sám Snapchat později přiznal, že mu to po startu Instagram Stories začalo drhnout. Je potřeba si asi nějaký čas počkat, jak se Reels ujmou a zda to nedopadne jako s IGTV, která doposud nenaplnila původní velká očekávání.

TikTok, který se těší velké oblibě hlavně u mladšího publika, aktuálně zažívá krušné časy. Jeho obliba roste, a to i díky tomu, jak lidé skrze koronavirová opatření tráví více času na svých telefonech. Avšak řada zemí chce původem čínský TikTok na svém území zcela zakázat kvůli údajnému bezpečnostnímu riziku.

TikTok aktuálně bojuje v podstatě o přežití v USA, kde ho kvůli údajnému bezpečnostnímu riziku chce zakázat prezident a řada politiků. Aplikace byla již zakázana například v Indii, čímž TikTok přišel o velký trh s přibližně 200 miliony registrovanými uživateli. Je stanovena lhůta do 15. září, kdy bude uvalen zákaz na TikTok na území USA.

V těchto dnech probíhají aktivní jednání, kdy by operace čínské společnosti BiteDance vlastnící TikTok mohla odkoupit nějaká americká společnost. Nejčastěji se mluví o tom, že by TikTok mohla převzít na území USA, Kanady, Austrálie nebo Nového Zélandu společnost Microsoft, která vlastní například jinou sociální síť LinkedIn. V takovém případě by byl zákaz pravděpodobně zrušen.

První reakce českých a slovenských online tvůrců na Reels

Vyzpovídali jsme pět českých online tvůrců a influencerů, kteří si vyzkoušeli tvorbu pomocí Reels, a zároveň jsou mnohdy úspěšní na konkurenčním TikToku.

Jak vnímá novinku instagramerka @natali_jadamusova, která na svém TikTok účtu @tvoje_mia má přes 120 000 followers a 2,7 milionu likes?

“Reels vnímám jako novou příležitost. Je to skvělá šance ukázat svůj Instagram novým lidem, jelikož před Reels bylo velmi těžké svůj Instagram nějakým způsobem propagovat, aby na něj narazilo více uživatelů. Navíc je super, že je to teďka všechno v jednom a nemusím pořád překlikávat z TikToku na Instagram. Jen mě teda dost zarazilo, že Instagram takovým způsobem vlastně okopíroval pro svůj prospěch něco, co vymyslel někdo jiný. Mnohem více bych uvítala něco nového, co by nebylo jen okopírované. Na Reels sice natáčet budu, ale pořád chci, aby mojí hlavní platformou byl TikTok.”

Svůj názor na Reels nám prozradil i instagramer @chichazzs, který na svých postech má průměrně 3 300 likes a sleduje ho přes 14 000 followers.

“Reels není nová aplikace, ale přidaná funkce ke stávající platformě Instagram. Umožňuje uživatelům vytvářet 15sekundová krátká videa a přidat ke contentu celou řadu hudebních žánrů. Je založen na snadno použitelné technologii, která umožňuje uživatelům všech věkových kategorií vytvářet content.

Já jsem bloger, který začínal na TikToku, a stejně to dělám i teď. A Instagram Reels vnímám jako obrovskou příležitost, protože je to obdoba TikToku, který možná v budoucnosti zlepší tuto sféru a bude to ještě lepší. Protože všichni víme, že teď se něco děje s TikTokem, s jejich nedokonalým algoritmem a uvidíme, jak to bude dál. Určitě mým cílem na Reels je šířit můj content a přilákat nové publikum. Doufám, že to půjde stejně jako i na TikToku.”

Svůj názor dodává i @dvskass, kterou na Instagramu sleduje přes 23 000 lidí, průměrný počet likes na postech má 7 300 a její engagement je 31,59 %. Mimoto ji na YouTube sleduje rovněž přes 23 000 lidí a její poslední videa mají v průměru 73 000 views. Jak vnímá Reels?

“Upřímně? Zatím sama nevím, co od téhle nové funkce očekávat a jakou bude mít odezvu od uživatelů. Pořád má pár much, ale rozhodně vidím potenciál. Líbí se mi propojení Instagram účtu s Reels. Plus to snad umožní růst objevovat nové účty… Jak to je právě u TikToku. Zatím si ale lidi zvykají a bude to chtít prostě pár týdnů, než se začne používat. Lidi se prostě bojí “nových” věcí. Uvidíme. Třeba dopadne stejně jako IGTV.”

Jak vidí Reels @_sairem, kterou na TikToku sleduje 65 000 lidí a má přes 3,2 milionu likes?

“Reels se snaží velmi napodobit funkci TikToku. Mně osobně Reels připadá velmi nepřehledné a také nepřináší tvůrcům takové interakce jako TikTok (například komentáře). Reels je fajn doplněk, ale pro mě už je toho na jednu aplikaci moc, přijde mi to pak vše nepřehledné. Navíc se opožděně zobrazuje počet views, vyhledávání Reels podle # je velmi omezené (nezobrazuje se separátní náhled videí) a nelze si ukládat oblíbené zvuky.”

Fotograf a cestovatel @adam_kubíček závěrem dodává:

“Podle mě je to ze strany Instagramu velmi logický krok. Na TikToku (jak asi všichni víme) tenhle formát raketově vzrostl, a proto tenhle krok dává smysl. Za mě osobně je tahle funkce lepší než TikTok, protože zapadá do “portfolia” Instagramu, a tak to už nebude jen o fotkách, ale i o videích, která budou na jednom místě, na profilu každého uživatele, a to se mi moc líbí.”

Jak vidíte novinku Reels vy? Dejte nám vědět do komentářů a podělte se o svůj názor.


Ivo Veselý

Influencer marketing a online business jsou mou zálibou i profesí již 5 let. Spoluzaložil jsem BloggersRE, e-shop PresetsOnline.com a podílel jsem se na kampaních například pro ŠKODA AUTO, Milka, Mattoni nebo Akademii věd ČR. Specializuji se na influencer marketing a pomáhám značkám zlepšit to, jak komunikují a prezentují svůj brand směrem k lidem za pomocí influencerů a online tvůrců. Více o mně na mém webu www.happyivo.com

1 komentář

  • Já jsem si říkala, že to nemůže být náhoda, že Instagram přišel s novou funkcí zrovna v momentě, kdy TikTok má bezpečnostní díru. Já se tomu nebráním, mám ráda vše pohromadě.

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X