ŘÍZENÍ V USA


Autor: Miroslava Francis, maminy-international.org

Jak hodně lidí zná z filmů, Američani většinou všude jezdí autem. To se samozřejmě liší podle toho, kde žijí. Tady, kde žijeme my, bychom se bez auta vůbec nikam nedostali, a tak máme auta dvě, abychom na sobě nebyli závislí a já pořad neseděla doma a mohla i zajet do obchodu, pokud by bylo potřeba anebo s dětmi na výlet, když je manžel v práci. A co se auta týče, za benzín se tu platí před natankováním, buď můžete přímo kartou u stojanu, anebo u pokladny. Pokud platíte hotovostí, tak se puma sama zastaví na sumě, kterou jste zaplatili anebo pokud jste nevyčerpali celou sumu, musíte zpět dovnitř a oni vám přebytek peněz vrátí.

Řidičák tu lidé dostanou už v 16 letech, ale má to i různá omezení (jedním z nich je vyšší pojistná sazba anebo zákaz výjezdu po jedenácté večer). Dopravní značky tu jsou vypsané slovy, a pokud vám značka nepřikazuje jinak, tak můžete na červenou odbočit doprava, v takovém případě se řídíte jako byste byli na stopce. Pravidlo pravé ruky se tu vůbec nepoužívá a je nahrazeno Stopkou na každém rohu. Je tu také povolený tzv. U-turn, kdy můžete na křižovatce otočit svůj směr jízdy.

Na parkovištích mají chodci vždy přednost, ať už jsou na přechodu, nebo ne. Co se týče dětí, tak jako všude musí být v autosedačkách a pasažéři musí mít vždy zapnutý bezpečnostní pás. Zkoušky na řidičák mají o hodně lehčí než my, například já, když jsem poprvé tady v USA dělala testy na řidičák, tak mi paní na jízdách (které jsem dělala ve svém vlastním autě) řekla, že ví, že jsem z Evropy a my ty testy máme o hodně těžší.

Ale i přesto, že tu je snadné získat řidičák, tak tu lidi jezdí jako hovada. Přijde mi, že tu nikdo neumí číst, jelikož co jim říká poznávací značka, se jich buď netýká, anebo fakt neumí číst. Takže řízení je kolikrát o nervy, ale naštěstí já v dopravních špičkách nikam nemusím, tak se tomu nejhoršímu vyhnu.

Mirka​


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vlož prosím svůj komentář
Tvé jméno