Bloggers RE

“DŮVĚRA SLEDUJÍCÍCH JE TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ, CO BY SI INFLUENCER MĚL STŘEŽIT,” ŘÍKAJÍ LUCIE A NICOLE EHRENBERGEROVY


Málokdo na naší scéně se může pyšnit takovými blogerskými úspěchy jako sesterské duo, které si říká A Cup of Style. Lucie a Nicole blogují již více než jednu celou dekádu, vlastní několik ocenění, a především disponují hromadou zkušeností, ze kterých dokáží těžit. Co nám tyto usměvavé mladé slečny prozradily o svém životě influencerek na plný úvazek? Jak přistupují ke spolupracím a co si myslí o tom, když je někdo neoznačuje? Udělaly za dobu svého online působení nějaký velký přešlap? A co by dělaly, kdyby je jejich tvorba jednou život nemohla?

Po jak dlouhé době vaší tvorby se z vás staly influencerky na plný úvazek a jak dlouho tomu už tak je?

Je těžké určit, od kdy počítat začátek naší tvorby. První blogy jsme si zakládaly ještě jako malé, ale asi dává smysl počítat od začátku A Cup of Style, tedy od roku 2009. Tehdy jsme blog zakládaly už jako osobní deník se zaměřením na osobní styl. Reálně jsme se ale blogem začaly živit tak okolo roku 2015, možná 2016. Ta změna byla velmi postupná.

Prozradíte nám, co vše tvoří váš příjem jakožto influencerek?

Náš příjem se dá rozdělit na několik pilířů. Je to tak záměrně, snažíme se stát na více nohách, získávat tím různé zkušenosti a také nezávislost na jednom zdroji příjmů. To se nám totiž zdá celkem svazující a nevyzpytatelné. Těmi pilíři jsou výdělky z reklamy přímo na YouTube, spolupráce se značkami a vlastní produkty pod značkou A Cup of Style. Hlavním produktem jsou diáře, které vydáváme s nakladatelstvím #Booklab a prodávají se v knihkupectvích a na našem e-shopu, a potom další produkty, které vyrábíme ve vlastní režii a prodáváme u nás.

S vlastním e-shopem se pojí spousta práce, i když už je v provozu. Popíšete nám, jak probíhá jeho chod? Víme, že vám hodně pomáhá rodina. Kolik vás na tom, aby všechno fungovalo, jak má, dohromady pracuje?

To je pravda, nás samotné to v začátcích docela překvapilo. Ze začátku to bylo celé v rukou nás dvou, sklad e-shopu byl v našem už nevyžívaném dětském pokoji u rodičů. Postupně nám to ale začalo přerůstat přes hlavu a pochopily jsme, že do chodu e-shopu vkládáme spoustu hodin třeba balením zásilek, což je ale práce, kterou můžeme jednoduše delegovat a použít získaný čas na úkoly, které za nás nikdo jiný udělat nemůže, a ani nechceme, aby je za nás dělal. Myslíme například tvorbu obsahu, vymýšlení a vytváření produktů, zpracování spoluprácí a tak podobně.

Aktuálně to tedy funguje tak, že vymýšlení a výroba je stále naší prací, ale o chod e-shopu a skladu, příjem a vyřízení objednávek se stará naše mamka. Balení zásilek pak dělá ona a pár našich brigádníků a všechno funguje z naší kanceláře, kde skladujeme produkty a všechny obalové materiály a další potřebné věci. Zákulisní věci jako jsou finance, produkce focení, marketing, to vše si děláme opět my samy.

Jak vznikaly a vznikají nápady na to, co budete na e-shopu prodávat? Je za každým produktem nějaký speciální příběh? A o co je největší zájem?

Většina nápadů vzniká dost intuitivně, odráží náš vlastní život, potřeby a vkus. V podstatě se samy sebe ptáme – co bychom využily, chtěly si koupit, líbilo by se nám,… pak ještě přichází druhá složka věci, a to je realita. Jestli jsme schopné takovou věc vyrobit, a to v dostatečné kvalitě, ale za prodejnou cenu. Nápadů máme spoustu, ale tohle nás v některých případech stále ještě brzdí.

Opusťme téma e-shop a zaměřme se na to, co dalšího jste zmínily. S jakými firmami momentálně spolupracujete a přistupujete ještě vůbec na jednorázové spolupráce?

Skoro vůbec už na jednorázové spolupráce nepřistupujeme. Spíš chceme mít dlouhodobé klienty, za kterými si opravdu stojíme, dávají nám smysl a hodí se k našemu obsahu. S některými pracujeme častěji, s některými jen občas, ale je pravda, že novou spolupráci jsme již dlouho nenavázaly. Spolupracujeme například s Yves Rocher, Olympusem, Roxy, Kenwoodem či C&A.

Bezpochyby vám chodí spousta nabídek. Jaké faktory pro vás hrají roli v tom, jestli spolupráci navážete, nebo ne?

Faktorů, které zvažujeme, je spousta. Jako první musí být náš vztah ke značce a produktu. Chceme ho mít vyzkoušený, vědět, že je kvalitní a vhodný doporučení. Musí se ale také hodit k našemu obsahu, tak aby vytvořený obsah působil přirozeně. Dál nám musí sedět i sdělení, které chce firma skrz naše kanály prezentovat, a rozhodně požadujeme volnou v ruku ve zpracování. Dál se ptáme, kolik influencerů bude do spolupráce zapojeno a jsme rády, když seznam není moc dlouhý. Roli hraje i už zmíněná dlouhodobost partnerství se značkou. Abychom byly úplně upřímné, faktorem jsou i finanční nebo jiné podmínky spolupráce. Aktuálně už nám ve většině případů nedává smysl dělat spolupráce za produkty nebo jen tak.

Ke svým sledujícím jste upřímné a každou spolupráci poctivě označujete. Jak se díváte na to, když to někdo nedělá? Jaká je pro vás představa naprosto perfektně provedené spolupráce, a to jak ze strany firmy, tak influencera?

Pro nás je označování spoluprácí už několik let naprostou samozřejmostí a máme radost, že naši sledující to tak také vnímají. Díky tomu vždy vědí, na čem jsou, nemusí nic zpochybňovat. Za nás je to vůči nim jedině fér. Pokud to někdo nedělá, myslíme si, že akorát ubližuje sám sobě a podkopává si důvěru svých sledujících. Přitom zrovna ta je to nejdůležitější, co by si influencer měl střežit.

Perfektní spolupráce přesně tematicky sedí do obsahu influencera, ten se značkou spolupracuje dlouhodobě a je jediný, nebo jeden z mála. Společně vymyslí kreativní pojetí, díky čemuž to baví i sledující. Díky správnému výběru značka zajímá přesně influencerovu cílovku a všechno do sebe tak zapadne jako puzzle. To, že jsou výstupy označené jako spolupráce, je asi jasné.

Máte svůj vlastní podcast, který je populární tak, že patří mezi ty nejposlouchanější. Proč jste se rozhodly s podcastem začít a má jeho tvorba nějaký konkrétní cíl?

Vlastně proto, že už jsme se začaly v našem tvoření cítit až moc pohodlně a nebylo pro nás moc velkou výzvou. Chtěly jsme zkusit zas něco nového a tím náš obsah “okořenit” a udělat to zábavnější pro sledující i pro nás. Pošťouchlo nás pak, když v rámci agentury Elite Bloggers, která nám pomáhá s vyřizováním spoluprací, vzniklo studio k nahrávání a možnost nechat si podcast sestříhat a vydat. Tak už nám nezbyla žádná výmluva a vrhly jsme se na to.

Obě jste studovaly vysokou školu se zaměřením na marketing, což nepochybně k tomu, co děláte, vůbec není od věci. Pokud by někdy došlo k tomu, že byste se svou online tvorbou z nějakého důvodu skončily, byl by marketing tím, čím byste se chtěly živit?

Byla by to jedna z možností. Ve finále by nás ale stejně nejvíc bavilo pracovat samy na sebe, takže bychom třeba dál pokračovaly s vlastní značkou papírnictví, případně oblečení. Možná bychom naše zkušenosti a schopnosti využily úplně jinak, nevíme.

Je pro vás vlastně to, že by jednou mohla nastat situace, kdy byste se nemohly živit online tvorbou, něco, s čím počítáte? Patříte k lidem, kteří mají rádi jistoty, “zadní vrátka” a záložní plány, nebo spíše žijete tady a teď a budoucností se předem moc netrápíte?

Zatím to nijak neřešíme. Víme dost jasně, že kdyby nás to přestalo bavit, přestalo by nám to dávat smysl, už bychom to dál nedělaly. Je taky možné, že to nebudeme schopné dělat v takovém měřítku, až třeba budeme mít vlastní rodiny. Vyloženě záložní plán nemáme, spíš se snažíme kromě online obsahu vytvářet hodnotu ve značce a produktech. Ta by případně mohla fungovat i bez pravidelného sdílení našich životů.

Není tomu tak dávno, co byl velkým hitem Snapchat. Nyní je na ústupu a svůj boom zažívá TikTok. Jak se díváte na stálost či nestálost sociálních sítí? Co je vaším důvodem, že jste aktivní na více platformách?

Kdo si chce udržet svou pozici, musí se umět přizpůsobovat, učit se novým platformám a sršet nápady, jak je dobře využít. Zároveň tohle ale podle nás nelze dělat na sílu a účelově. Kromě důvěry je klíčová i autenticita, a jakmile ji influencer ztratí, je jen otázka, jestli to brzy přestane bavit jeho, nebo jeho publikum. Nás baví zkoušet ty trendy, ve kterých se stále cítíme samy sebou. I proto jsme se vrhly na podcast, ale na TikToku nás zatím nenajdete.

Stalo se vám někdy, že jste něco zveřejnily a posléze toho litovaly? Litujete obecně něčeho, co jste kdy v rámci své tvorby udělaly?

Rozhodně jsou věci, kterým se zpětně spíš smějeme anebo se chytáme za hlavu, že jsme je vůbec pustily na světlo světa. Ničeho ale nelitujeme, bereme je zkrátka jako obrázek té doby, ve které jsme věřily, že je to to správné. Nutno ale dodat, že jsme asi nikdy neudělaly nějaký zásadní přešlap.

Co naopak považujete za svůj úplně největší úspěch a co je vaším největším snem?

Jsme nadšené a vděčné, že se nám podařilo vytvořit si vlastní pracovní pozici, udělat z koníčku úspěšné podnikání, a u toho taky udržet náš krásný sesterský vztah. Sníme o tom, že budeme svými vlastními šéfkami celý život.

Moc děkujeme, že jste si nás našly čas! Na závěr si nemůžeme odpustit otázku týkající se našeho projektu. Co si myslíte o BloggersRE?

Fandíme vám. Baví nás, že na tenhle náš online svět pohlížíte z nejrůznějších úhlů a hlavně dost neotřelými způsoby.

VÍCE Z TOHOTO ROZHOVORU V KNIZE (NE)JSEM INFLUENCER

Autor: Deni Hartmannová, Martina Bartošová a Ivo Veselý (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Lucie a Nicole Ehrenbergerových, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X