Bloggers RE

“DŘÍV JSEM SI NEMUSEL DÁVAT POZOR NA KAŽDÉ SLOVO, CO ŘÍKÁM,” PŘIZNÁVÁ ADAM MACH


Vydělávat svou online tvorbou a cestovat díky tomu po celém světě, to je sen mnoha lidí. Adam Mach ten sen žije. Před lety začal natáčet na YouTube a dnes jej sledují statisíce lidí. V rozhovoru pro BloggersRE prozradil, co se o penězích na jeho cestování říká a jak to opravdu je, kdy vlastně jeho láska k cestování začala i co by poradil začínajícím influencerům…

Začneme otázkou vhodnou na „rozjezd“. Jak bys sám sebe nejvýstižněji představil člověku, který o tobě vůbec nic neví?

Ahoj, já jsem Adam Mach, je mi 20, cestuju po světě a všechny cesty sdílím se sledujicími na sociálních sítích. (smích)

Nejdříve bychom se rádi zaměřili na tvou YouTube kariéru, díky které ses dostal do povědomí veřejnosti. Na YouTube ses zaregistroval v polovině roku 2011, nejstarší video, které na tvém kanálu můžeme najít, pochází z poloviny roku 2016. Bylo to skutečně tvé první video, nebo jsi něco ze své dřívější tvorby už smazal?

Tyjo, první video jsem natočil snad už v mých 13 letech, sice jsem na něm nebyl vidět, ale natáčel jsem obrazovku ze hry. (smích) Myslím si, že tak 60 % z mé tvorby už není na YoTube veřejně. Zkrátka se s tím obsahem už neztotožňuju, tak jsem to smazal.

Zmíněné nejstarší dohledatelné video neslo název „NIKDY JSEM“ a objevila se v něm s tebou Anička Šulcová. Jak na tvorbu tohoto videa vzpomínáš, ať už jde o natáčení, následný střih či jeho zveřejnění?

Asi budu znít jako starej děda, co vzpomíná na svoje dětství, ale byly to krásný časy! (smích) Přijde mi, že ten YouTube byl takovej volnější, nikdo neřešil, kdo co točí, jak se chová, co ukazuje nebo ne… Dneska si už musím dávat pozor na každý slovo, co říkám, abych náhodou neřekl něco, co by někoho mohlo urazit, nebo jinak poškodit.

Co bylo tvou největší motivací začít natáčet videa a o jaká videa šlo?

Já to vlastně nikdy neměl jako nějakej cíl, byl to spíš koníček, něco jako když se na základce přihlásíte na keramiku. Taky v tom asi nevidíte žádný cíl. (smíchú Takže žádná motivace nebyla, spíš to byla zábava.

V současné době videa nezveřejňuješ s žádnou pravidelností a občas se stane, že nic nevydáš i pár měsíců. Čím to je?

Než jsem vystudoval střední, tak jsem to sváděl na školu, ale teď, když mám spoustu volna, mi přijde, že na to prostě nemám tolikrát náladu a nechci to dávat silou, aby za každou cenu bylo video. Ale držím si pravidelnost na Instagramu, který je teď mojí prioritou.

Na tvém kanálu můžeme najít sketche, pranky, cestovatelské vlogy… který formát videí tě baví natáčet úplně nejvíce a proč?

Nejvíc mě baví natáčet cestovatelské vlogy, zároveň to je ale paradox, protože jsem pak smutnej z toho, že jsem celej výlet strávil s kamerou v ruce a svýma očima si to skoro neužil. Zároveň ale tenhle typ videí nemám rád na střih, je to fakt náročný a zabere to oproti ostatním videím cca o týden déle. Je v tom určitě víc práce, a proto na střih upřednostňuju sketche a challenge.

Tím, že jsme zmínili cestovatelské vlogy se plynule dostáváme zpět k tomu, že cestování miluješ a cestuješ opravdu hodně. Souvisí to s tvou další vášní, kterou je létání. Kdy se u tebe tato vášeň projevila poprvé?

Začalo to v mých 11 letech, když jsem poprvé letěl na dovolenou. Je zajímavý, že jsem se hned po sednutí do letadla rozbrečel a nikdy na ten moment nezapomenu… Přijde mi, jako kdyby mi už tenkrát dávalo něco znamení, že ty letadla jen tak neopustím.

Studoval jsi také střední školu na letectví zaměřenou a letos na jaře jsi úspěšně odmaturoval. Prozradíš nám, o jakou školu přesně šlo? S jakými představami jsi na ni šel a dala ti to, co sis představoval? Chceš se studiu tohoto nebo podobného oboru věnovat dál?

Já tu školu vždy tajil, i kvůli soukromí, ale taky nechci školu nijak vychvalovat ani pošpiňovat. Musím říct, že mě škola tak trochu od letectví odrazovala skrz přístup profesorů, jak ke mně, tak k ostatním studentům. Jsem fakt rád, že už jsem venku a i kvůli této zkušenosti se mi tenhle rok ještě na vysokou nechce.

Vraťme se ještě k cestování. Pro účely sdílení svých cest a poznatků o létání ses rozhodl založit si instagramový profil @adamtheflyer. Proč ses rozhodl nevyužívat pro tyto účely svůj primární účet? Jaké vidíš výhody a naopak nevýhody toho mít více profilů na Instagramu?

Instagram @adamtheflyer byl původně na cestování a lítání, teď to je už jen o těch letech, protože jsem z @adammachyt udělal primárně cestovatelskej profil, což byl v minulosti celkově osobní profil bez nějakýho zaměření. Začal jsem mít totiž potřebu šířit to moje letecký nadšení a přišlo mi blbý tím otravovat lidi, který to nezajímá. (smích) Takhle si o letectví můžu povídat, jak chci, a jsem takovej volnější. Což je určitě výhodou. Nevýhody to asi nemá, já jsem rád více osobnostmi najednou. (smích)

Tví sledující se často ptají, kde na všechno to cestování bereš peníze. Je zdrojem tvých příjmů jen tvá online tvorba?

Konečně to někde můžu rozuzlit… Já o sobě už četl a slyšel tolik blábolů, že jsem se až divil, co lidi dokáží vymyslet. Ne, nevykradl jsem banku, nejsem dealer a ani mě nikdo nesponzoruje. (smích) První rok na internetu nebyl moc výdělečný, takže přiznávám, že mě do té doby hodně sponzorovala mamka, ale zároveň jsem i často chodil na brigády na letiště, což na ty menší výlety stačilo. Nyní je mým zdrojem pouze YouTube a Instagram. Ono se dá na internetu vydělat hodně peněz a hlavně v oblasti reklamy. Navíc většina mých výletů začíná nákupem nějaké akční letenky… Letenkám se věnuju asi už od 15 let, takže už vím, jak na to a taky jsou občas fakt i za korunu. Jakože fakt za jednu Korunu českou. Většinou jsou ale minimálně s 30% slevou. Já si snad nikdy nekoupil letenku za normální cenu, když o tom tak přemýšlím.

Jaké rady bys dal začínajím online tvůrcům?

Buďte sami sebou a zbytečně nesdílejte vaše soukromí.

Děkujeme za rozhovor! Na závěr si nemůžeme odpustit otázku týkající se našeho projektu. Slyšel jsi o BloggersRE před tím, než jsme tě oslovili pro rozhovor? Co si o tom, co děláme, myslíš?

Váš projekt jsem neznal a trochu toho lituju! Početl jsem si pár článků a líbí se mi, kam směřujete! Těším se na další a držím s projektem palce!

VÍCE Z TOHOTO ROZHOVORU V KNIZE (NE)JSEM INFLUENCER

Autor: Deni Hartmannová a Ivo Veselý (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Adama Šebesty, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X