Bloggers RE

“NECHTĚLA BYCH VĚDĚT, KOLIK HODIN ŽIVOTA MI UŽ INSTAGRAM VZAL,” PŘIZNÁVÁ ADÉLA ŠPONEROVÁ


Mladé inšpiratívne dievča, blogerka a milovníčka módy. To všetko by sme o Adéle mohli s pokojným svedomím napísať. Ako sa však opísala ona sama, ako spomína na Instagram v jeho začiatkoch, ako sa dostala do magazínu ELLE a čo ju inšpiruje v móde? To všetko si môžete prečítať v dnešnom rozhovore! Dámy a páni, Adéla Šponerová…

Adéla, ktokoľvek príde na tvoj Instagram, ihneď zbadá mladú dievčinu so zmyslom pre módu a detail. Ako by si sa však opísala ty sama?

Jednoduše bych se popsala jako neorganizovanou a rozlítanou holku s velkými sny!

Ako to začalo medzi tebou a online svetom? Pamätáš si na svoje začiatky? 

To už je opravdu hodně let. Už od mala jsem byla dost kreativní – milovala jsem kreslení, zpěv… Když mi bylo kolem dvanácti, založila jsem si první blog – nebo spíš prvních několik blogů. Pamatuju si na “adels-life” nebo “canduellu” – přispívala jsem tam svými fotkami, nejvíc jsem fotila módu a hodně také jídlo! Byla to super doba na blogování a já k tehdejším blogerkám strašně vzhlížela.

Blog “Adela Sponerova” je dnes ešte síce k dohladaniu, ale už na ňom prakticky nie je žiadny článok. Ako dlho si na ňom bola aktívna, než si sa ho rozhodla ukončiť?

Na mém posledním blogu jsem byla aktivní od roku 2016 do roku 2018 – poslední dva roky jsem to už ale hodně flákala! V archivu vidím, že poslední článek jsem vydala na konci prázdnin 2018.

A vôbec – prečo si sa rozhodla skončiť so svojim blogom?

Blogy se se mnou táhly dlouhou dobu, vlastně celý dospívání. Nikdy jsem ale žádný nedělala naplno, měla jsem strašně moc jiných aktivit, které jsem nesnášela a do kterých mě nutili rodiče, teď jsem za to ale hrozně vděčná. Konkrétně s blogem “Adela Sponerova” jsem se rozhodla skončit z časových důvodů, už to teda nebylo kvůli rodičům, ale přibyly mi zase jiné aktivity a povinnosti.

Aj keď už viac neprispievaš na svoj blog, si prispievateľom pre český Elle. Môžeš nám priblížiť, ako si sa k prispievaniu pre jeden z najlepších módnych magazínov na česko-slovenskej scéne dostala?

To je moc krásný příběh a usmívám se, když na něj teď vzpomínám. Za vše vděčím Digital Directorce Lucii Janotový, která mě minulé září vzala pod sebe do online redakce Elle na krátkou stáž. Ať žijou social media, bez nich bych to nedala! Nedlouho po skončení stáže mi Lucka nabídla, jestli bych nechtěla přispívat do rubriky o udržitelnosti. V té době jsem se o módu začala zajímat více do hloubky – četla jsem hodně knížek a odborných článků, většina informací pro mě byla nová. Stále mám ale obrovské mezery, které musím zaplnit!

Žurnalistiku aj študuješ. Na akej univerzite a ako vyzerá tvoje štúdium žurnalistiky?

Studuji na Karlově Univerzitě – konkrétně na Fakultě sociálních věd. Můj obor si nemůžu vynachválit, i když ze mě asi úplně novinářka nebude. Žurnalistika na UK je hodně tvůrčí a volná – opravdu nám dávají mnoho prostoru. Máme skvělé profesory na fotografii, nejlepší profíky z České televize nebo Českého rozhlasu. Jak říkám, nevidím se v roli novinářky, ale výbavu, kterou mi tahle škola/obor dá, určitě využiju. A nebo snad už využívám!

Nie je pre teba ťažké skĺbiť štúdium, písanie pre Elle a pôsobenie na sociálnych sieťach? Time managment musí u teba asi hrať dôležitú rolu, alebo sa mýlime?

Jej! No kdyby to bylo jen tohle, možná bych zvládala můj TM lépe. V plánování jsem bohužel úplně příšerná, hodně mi pomáhá si vše psát – mám vždy při ruce několik bločků, miluju diáře a barevný zvýrazňovačky, kterými si vše podtrhávám. Mám obecně dost úchylku na psací potřeby. (smích) Jsem takový zvláštní typ člověka – na jednu stranu perfekcionista, na druhou úplný chaos!

Na svojom Instagrame, dovolili sme si dohľadať, si pridala svoj prvý príspevok v roku 2013. Uvedomuješ si, že je to už sedem rokov, čo si aktívna na Instagrame? Spomínaš si na to, ako vyzeral Instagram v tej dobe?

To je dost děsivý – nechtěla bych vědět, kolik hodin života mi už Instagram vzal. (smích) Vzpomínám si na první posty, myslím, že jsem objevila Instagram až moc brzy. Měla jsem tam hodně fotek s mými DIY kousky, taky hodně jídla a selfíček. Fotila jsem na iPad a zoufale jsem toužila po iPhonu!

Vzhľadom na to, ako dlho si aktívna na sociálnych sieťach, môžme povedať, že nie si žiadnym nováčikom. Ako vnímaš vývoj našej česko-slovenskej scény na sociálnyh sieťach, a teda najmä na Instagrame?

Bohužel, česko-slovenská scéna mě poslední dobou moc nebaví. Upřímně myslím, že pozornost dostávají lidé, kteří často nemají co říct. A nebo něco říkají, ale není to moc inspirativní a často ani moudrý. Já jsem ve své bublině, sleduji profily, které mě baví, ale občas, když zabloudím mimo ni, nestačím se divit. Na druhou stranu tu máme spoustu šikovných lidí a nových progresivních projektů – ráda je skrze Instagram sleduji a podporuji.

Kto patrí medzi tvojich najobľúbenejších tvorcov na Instagrame?

Odjakživa miluju tvorbu ODIVI – teď jsem zároveň i součástí týmu, takže to miluju ještě víc. (smích) Ráda sleduji slowfemme – skvěle a předhledně informují o slow/fast fashion. Módní ikonou je pro mě Josephine H. J, Matilda Djerf a asi všechny ostatní seveřanky. A za vrchol krásna považuji profil Phoebe Philo a fotografický profil Vivian Hoorn.

Vieš nám priblížiť projekt ODIVI a na akej pozícii v tomto projekte pracuješ? 

ODIVI je česká módní značka, za kterou stojí Iva Burkertová. V poslední době se ale tuto značku snaží využívat spíše k vzdělávání a šíření povědomí o problémech módního průmyslu. Oblečení u nás stále naleznete – jedná se ale především o basic kousky, které neztratí na kráse ani za několik sezón, navíc jsou zásadně vyráběny z kvalitních materiálů a šité v České republice. V neposlední řadě také hodně pracujeme s konceptem upcyklace – starému saku ze second handu tak dáme novou šanci tím, že jej nechápe upravit, zkrátit, rozstříhat…

Já s Ivou spolupracuji momentálně půl roku, neumím pojmenovat svou pozici, často pracujeme na různých projektech, v kterých je potřeba zastat různé pozice! ODIVI je spíše lifestyle než práce. (smích)

Ako by si opísala svoj Instagram? Je nejaký smer alebo štýl, v ktorom sa ho snažíš stavať?

Poslední dobou mě baví tlumené barvy – dřív jsem milovala vysoký kontrast a saturaci! Styl asi úplně nemám, myslím, že to by víc dokázali pojmenovat mí sledující. Instagram využívám více směry – feed pro mě představuje mou prezentaci, ukazuji skrze něj své estetické cítění, můj vkus. Prostřednictvím stories komunikuji všechno ostatní – mé názory, tipy a triky, čas od času se také touto formou snažím předávat nějaké mé znalosti, a nebo tam také dávám úplný nesmysly, že jo.

Mnoho ľudí si plánuje príspevky vopred, snaží sa udržiavať si svoj feed vždy aktualizovaný. Ako to máš s pridávaním ty? Dávaš si pozor na to, čo a kedy pridáš, alebo je to niečo, čo absolútne neriešiš?

Příspěvky si dopředu neplánuji, skoro vždy přidávám do feedu aktuální fotky. Dávam si ale pozor, abych například neměla vedle sebe pětkrát moje selfíčko a také aby to celé dohromady nějak vypadalo, ale to je spíš moje záliba, než nějaká “instagramová povinnost”. Obecně ale na Instagramu trávím až moc času a chci to změnit.

Poslednou, ale rovnako dôležitou témou, o ktorej sme sa dnes chceli s tebou rozprávať, je móda. Móda je určite niečo, čo ťa napĺňa a baví. Bolo to tak vždy? Rada si sa “parádila” už od mala, alebo to prišlo až časom?

Anooo! Tak od 3 let jsem denně malovala desítky modelů. Milovala jsem to! Máme doma tuny papíru, který jsem pokreslila.  Zbožnovala jsem barbíny a vytvářela jsem jim modely z kapesníků a toaleťáku. Asi do 12 let jsem se chtěla stát módní návrhářkou – moje značka se měla jmenovat She&Side. (smích) Pak přišel gympl, matika a dětský sny a moje kreativita byly pryč. Takže jo, módu jsem milovala vždy!

Ako by si definovala svoj štýl?

Teda to je složité! Řekla bych, že můj styl je hodně ženský, přestože nosím mnoho pánských kouků – vždy je podtrhnu něčím ženským. Na sako si ráda dám pásek, který zvýrazní pas, k jeansům si vezmu podpadky. Řekla bych také, že je hodně minimalistický a ležérní!

Čo ťa v móde inšpiruje? A sú dni, kedy sa cítiš úplne bez inšpirácie? Ak áno, ako s tým bojuješ?

Ráda sleduju ulice, módní ikony i mé kamarádky. V Amsterdamu třeba umírám při pohledu na každou ženu! To stejné platí pro ulice Paříže a Říma, ženám s touto krví závidím jejich styl, vypadají ve všem tak přirozeně skvěle! Inspiruji se i na Instagramu a dalších sociálních sítích, miluju sledovat přehlídky módních domů na YouTube. Jen jsem pak smutná, že si to nemůžu dovolit. (smích) Inspirace je všude, někdy si připadám až přeinspirovaná. (smích)

Prednedávnom si bola na londýnskom Fashion Weeku. Bol to tvoj prvý zahraničný Fashion Week? Ako naň spomínaš?

Ano! Byl to můj první zahraniční. Bylo to skvělý, od mého prvního kontaktu s módou jsem se chtěla dostat na MBPFW, každý rok jsem se pokoušela nějak podpultově sehnat lístky! (smích) Po splnění tohoto snu jsem zase chtěla o trošku víc. Letos mi vše hrálo do karet – v lednu jsem se stěhovala do UK, jelikož zde půl roku studuji v rámci Erasmu. Druhý víkend po mém příjezdu se konal londýnský Fashion Week, a jelikož je Londýn od mého města poměrně kousek, věděla jsem, že téhle příležitosti musím využít.

Miluju atmosféru Fashion Weeků, ty minuty před show jsou opravdu vzrušující. Chtěla bych říct exciting, v angličtině to nezní tak divně. (smích) Při přehlídce Richarda Quinna jsem měla husí kůži po celém těle a do očí se mi doopravdy hnaly slzy, protože tam byla fakt strašně dojemná hudba. (smích) Vše dohromady –  scéna, hudba, modely, tvořilo něco krásného, magického.

Také jsem si moc užila street style. Tolik krásně oblečených lidí na jednom místě? Opravdu pastva pro oči!

Máš nejakých obľúbených návrhárov z Česka alebo Slovenska?

Jednoznačně značku ODIVI – ta hraničí s až aktivistickým hnutím, miluju to, dává důraz na to, co je doopravdy důležité. Dále zbožňuji Martina Kohouta – jeho  šaty jsou sen. Skvělý jsou také Zoltan Toth a La Formela!

… a čo trendy? Ktoré miluješ a ktoré moc nemáš rada?

Od té doby, co se více zajímám o slow fashion se snažím trendům vyhýbat. Mám své oblíbené kousky, u kterých jsem si téměř jistá, že se mi budou líbit pořád.

Ktorý je podľa teba ten jeden kúsok, ktorý by nemal chýbať v šatníku žiadnej ženy?

Sako, sako, sako!

Máš na rok 2020 plány, o ktoré sa môžeš s nami podeliť?

Měla jsem hodně cestovacích plánů, ale vzhledem k momentální situaci asi nebudou realizovatelné. Naopak co stále platí, je, že chci v letošním roce pracovat na sobě, chci si urovnat svou hlavu, život. Poslední půlrok byl extrémně chaotický a já si na můj pobyt v zahraničí naordinovala přísný klid, chtěla jsem se zaměřit na důležité věci. Momentálně jsem ale úplně šokovaná tím, co se děje ve světě, takže zbytečnosti šly stranou. Doufám, že to všichni zvládneme a brzy bude vše v pořádku!

Adéla, dovoľ nám poďakovať ti za tvoj čas! Predtým, než sa s tebou rozlúčime, dovoľ nám ešte jednu otázku – počula si o našom projekte BloggersRE už predtým a čo si o ňom myslíš? A, samozrejme, je niečo, čo by si chcela odkázať našim čitateľom? 

Já děkuji! O BloggersRE vím od prvních postů – pamatuji si doby, kdy jste měli maximálně několik stovek fanoušků. Držím vám palce. Vašim čtenářům bych chtěla vzkázat, aby pečlivě zvažovali, koho podporují a komu dávají svou pozornost a follow. Pojďme využívat sociální sítě k něčemu užitečnému, mají neuvěřitelnou moc a sílu.

Autor: Iva Malíková (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě a soukromý archiv Adély Šponerové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X