Mladá slečna zvládající studium nejedné vysoké školy, blogerka, důležitá součást našeho týmu a hlavně neskutečně pozitivní člověk. To vše je Aďka Gundová. Proč se rozhodla dát cestou online tvorby, jak se staví ke spolupracím a jejich označování a jak se stala součástí BloggersRE? O tom a ještě více v dnešním rozhovoru!

Na začátek se nám, prosím, krátce představ. Kdo je Aďka?

Aďka je obyčajná študentka vysokej školy. A to nie jednej. Hneď niekoľkých. Je to tiež  obyčajné dievča, ktoré sa snažilo v živote nejako presadiť, hoci bolo na začiatku veľmi plaché. Presadilo sa cez blog, kde písalo zo začiatku svoje názory a stalo sa z toho niečo výnimočné. Hlavne pre ňu. Stal sa z toho blog Aďulik Sun, kde sa snaží prezentovať. Inak som dievča, ktoré má 23 rokov a blúdi životom, pričom sa snaží nájsť…

Svůj blog jsi založila v roce 2014. Jaké byly tvé začátky a proč ses rozhodla blog založit?

Moje začiatky boli veľmi rozpačité. Ja som blog založila ako svoju domácu úlohu. Z informatiky. Nikto vtedy nevedel, že ma to začne baviť. Mali sme tam prispievať a za polroka sme z toho dostali jednotku, resp. znamku. Mňa to držalo aj dlho potom. Neskôr som sa na tajnáša prihlásila do jednej súťaže a tam som sa dostala do finále, kde to učiteľ zistil. Bol to super pocit, keď mi gratuloval. A tak som si povedala, že to asi nejaký zmysel má a môžem tam aspoň hovoriť svoje názory, keďže nikde som ich nehovorila, lebo som bola veľký introvert. Nevedela som, že niekto bude sledovať ten blog. Niekto cudzí. Ale zrazu mi začali chodiť komentáre, neskôr spolupráce. Je to moje hobby, ale aj práca v jednom. Takže založila som to kvôli škole. A ďakujem za to! My sme si mali ako založiť web, hocijaký. A kamoška išla do blogu, tak aj ja. Veď prečo nie? (smích) A moje začiatky boli teda veľmi neisté. Nevedela som, ako to funguje. A som rada, že som až tu. I keď som si dosť vytrpela kvôli blogu, hlavne u spolužiakov.

Vnímáš nějaké změny v blogerském světe od doby, kdy jsi blog založila? 

Určite sa to posunulo na ďalšiu úroveň. Ja keď som začínala, tak to nikto nerobil pre spolupráce. Neviem či aj nejaké boli. Ak áno, tak veľmi v začiatkoch. A tak to každý robil, lebo chcel. Dnes to skôr robia, lebo to chcú mať ako prácu. Čo podľa mňa nie je zlé. Ale musí vás to najskôr baviť, aby to malo zmysel.

Na tvůj blog od jeho založení zavítalo více než 650 000 návštěvníků. Proč tomu podle tebe tak je?

Podľa štatistík je to hlavne kvôli kozmetickej sfére. Skúšam veľa produktov a tak vzniká veľmi veľa recenzii. Ale snažím sa aj cestovanie presadiť, čo sa mi zatiaľ darí. Ale myslím si, že je to kvôli tomu, že som úprimná a ak sa mi niečo nepáči, tak to poviem, napíšem. Nesnažím sa o nejaké spolupráce a tak keď mi niečo nesedí, tak to poviem. Čo veľa blogom chýba. Ale inak si to číslo sama neviem vysvetliť.

Když si člověk projde tvůj blog, tak si všimne, že spolupráce nejen označuješ, ale také své čtenáře dopředu informuješ ve speciální sekci, že na webu najdou i komerční články. Proč je podle tebe důležité reklamu označovat a přiznávat?

Podľa mňa je to dôležité hlavne v tejto dobe, a to preto, aby si ľudia nemysleli, že všetko je reklama. Ono ja recenzujem aj produkty, ktoré nie sú reklama. Ale proste mi sedia a chcem o tom napísať. Alebo chodim na výlety, kde ma nikto nezavolal. A dnes je všetko brané ako reklama. Ono všetko je v istom smere reklama. Lebo to spomenieš na mieste, ktoré je vyhľadávané a ľudia to vidia. A je to istá reklama. Aj keď nie vopred dohodnutá. Ale podľa mňa ľudia s tým, že vedia, že to označím, tak mi viac veria. Vedia, že keď niečo bude spolupráca, tak to vopred priznám. A na čo klamať? Veď ľudia vedia, čo je reklama. Väčšinou sú kampane podobné. Ja chcem byť fér voči mojim čitateľom a nemám im čo tajiť. A oni to chápu. Napriek tomu, že mám spolupráce, tak sa snažím byť fér a hovoriť vždy pravdu. Podľa mňa je to dôležité, aby ľudia vedeli, čomu a komu môžu veriť, aby si vedeli spraviť vlastný názor. Ak niekto niečo prizná, tak to asi myslí fér. A dnes je veľa reklám neoznačených. Tak prečo sa k nim pridať? Ja chcem zostať voči čitateľom fér.

Zůstaňme ještě chvilku u spoluprací s firmami. Podle čeho si vybíráš, s jakou firmou začneš spolupracovat?

Ja si vyberám podľa toho, či tú značku poznám. Inými slovami. Musí mi sadnúť. Ak ju nepoznám, tak ju naštudujem, poviem, aby mi poslali produkty na vyskúšanie. A potom sa rozhodnem či áno alebo nie. Preto na blogu môžete vidieť spolupráce so značkami, ktoré používam denne, od detstva, alebo ktoré ma s niečim zaujali. Musí to mať buď nejaký nápad alebo fakt niekto, niečo, čo je denne mojou súčasťou. Neberiem niečo, čo nepoznám alebo niečo, čo je dobre zaplatené. Chcem, aby môj blog bol čo najviac autentický a čo najviac JA. A inak to nejde.

Vnímáš nějaké rozdíly mezi českou a slovenskou blogerskou sférou?

Asi ani moc nie. Ja moc nepozerám na rozdiel a nie som ani nejako v strede tej slovenskej scény, aby som to mohla súdiť.

Jaké oblíbené online tvůrce a influencery sleduješ?

Priznám sa, že väčšinou sledujem Instagram. A tak sledujem tie najväčšie mená ako Jana Hrmi či Lucypug, PatraBene. Ale sledujem aj Hanu Liptákovú či rôzne beauty blogerky, ktoré stoja za to. Ale rada sledujem aj Lindu Taylor, ktorá je taká športovkyňa a dokáže ma nakopnúť. Ono ja sledujem rôzne sféry, aby som sa rozvíjala vo všetkých z nich. Takže je ich veľmi veľa.

Jsi součástí našeho týmu BloggersRE. Co máš v týmu na starosti?

Ja som social media manager – takže mám na starosti konkrétne Facebook stránku a príspevky na nej, aby vychádzali aktuálne a denne. Aj keď sem tam sa mi to nedarí, ale nebojte sa! Nič mi neujde!

Proč ses vlastně rozhodla k nám přidat a co si myslíš o projektu BloggersRE?

Rozhodla som sa pridať, lebo mi tento projekt prišiel veľmi zaujímavý. Ono, bola to náhoda. Dostala som sa sem cez jednu členku, ktorá ma pridala, keďže som chcela pomôcť. A som tu dodnes. Neľutujem. Je to najlepšia partia, ktorú som mohla stretnúť. A myslím si o tomto projekte, že má veľký potenciál a určite nezostaneme iba pri tomto webe. Chystáme novinky, ktoré určite ocenia hlavne čitatelia, a to hneď niekoľko! Takže určite sa máte na čo tešiť! Nebudem viac prezrádzať.

Autor: Ivo Veselý (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Adriány Gundové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here