Bloggers RE

“UČILI SME SA PRIAMO V PRAXI,” HOVORÍ SPOLUZAKLADATEĽKA EYERIM ANDREA ZAHURANCOVÁ


Spoluzakladateľka startupu eyerim, najrýchlejšie rastúceho e-shopu s očnou optikou, Andrea Zahurancová je nielen podnikateľka, ale slečna známa aj na sociálnych sieťach. Ako vášnivá cestovateľka zdieľa svoje zaujímavé cestovateľské zážitky z krajín, ktoré nie sú komerčné a turisticky preľudnené. Prezradila nám nielen to, ako vznikal e-shop, ako vníma influencer marketing a sociálne siete, no aj viac o jej cestovaní…

Minulý rok si sa dostala do rebríčku magazínu Forbes ako spoluzakladateľka startupu eyerim, najrýchlejšie rastúceho e-shopu s očnou optikou. Aké bolo pre teba zistenie, že patríš medzi Top 20 influencerov na Slovensku?

Bola to určite potešujúca informácia – úprimne ma vždy povzbudí, ak sa mi na Instagrame niekto ozve, že objavil náš produkt, že s našimi okuliarmi ma krajšie dni alebo že cestoval za mojimi tipmi a mal krásny víkend. Takisto to bolo s rebríčkom – akúkoľvek pochvalu, odozvu ci podnet, že moje posty majú zmysel, si veľmi vážim. Ale takisto si vážim i konštruktívnu kritiku.

S nápadom založiť eyerim ťa oslovil tvoj brat Martin. Ako ťa presvedčil na spoločné podnikanie?

Nemusel ma dlho presviedčať. Tešila som sa, že príde domov a že budeme tráviť čas spolu, ešte aj na skvelom projekte. Že sa veľa naučíme, že budeme celiť rôznym výzvam a čosi vybudujeme. Taktiež som aktuálne bola na univerzite v poslednom ročníku, kedy som uvažovala nad prvou pracou ci stážou, takže váhanie išlo bokom. Hneď ráno po tom, čo mi brat zavolal, som zakladala firmu.

V dnešnej dobe môžeme pozorovať veľký “boom” čo sa týka e-shopov. Aké boli vaše začiatky? Kedy ste si začali uvedomovať, že biznis, ktorý budujete, bude úspešný?

Začiatky boli veselé. Bývali sme vo Viedni, na jednoizbovom byte. Boli sme štyria, moja skriňa bola sklad prvých okuliarov. Web chalani dizajnovali na kolene. Ja som dostala do rúk sociálne siete, účtovníctvo, spolupráce, PR – všetko pre mňa absolútna novinka. Tak sme sa učili priamo v praxi.

Ako ste budovali brand, riešili komunikáciu a štýl e-shopu?

Inspirovali sme sa inými, veľa sa radili, čítali, rozmýšľali, brainstormovali. Spočiatku sme sa mnohokrát riadili pri niektorých záležitostiach sedliackym rozumom, keďže veľa veci bolo pre nás úplne nových. Do značky sme však od začiatku dávali srdce a myslím, že to sa oplatilo. Až neskôr sme si mohli dovoliť zaplatiť dizajnéra, riadnych developerov. Ale bolo to super, riadna škola života.

Vy ste sa priamo vrhli na zahraničný trh. Podľa čoho ste vyberali krajiny, do ktorých expandovať?

Áno, eyerim sme hneď spúšťali v siedmych krajinách. Spočiatku boli našimi primárnymi trhmi škandinávske krajiny, lebo sme tam nemali žiadnu konkurenciu. Slovensko, Česko a ostatne susedne krajiny sme otvorili len preto, že sú blízko, logistické náklady nižšie a sme tu viac “doma”. Avšak, prirodzene oveľa viac ťahali Slováci ci Česi, ako Škandinávci, čo pre nás bolo prekvapením. Tak sme sa prirodzene presmerovali a riadili sa dopytom. Dnes je najsilnejším trhom práve Slovensko a Česko a zameriavame sa na Balkán. Expandovať chceme však stále.

Aká bola vaša marketingová stratégia? Na čo ste chceli nalákať zákazníkov?

Mame široký sortiment, skvele ceny, rýchle doručenie, perfektne ľudsky zákaznícky servis, vrátenie do 30 dni odo dna doručenia. To fungovalo od začiatku eyerim. Posledné roky nám veľmi pomáha Magic Mirror – skúšanie okuliarov priamo z domu cez webkameru ci fotografiu. Obrovsky to uľahčuje vyber.

Ako sa hovorí, konkurencia nespí. Čo robí eyerim špeciálnym a ako sa snažíte odlišovať od konkurencie?

So všetkou skromnosťou – na mnohých trhoch konkurenciu neriešime. Odlišujeme sa však najmä inováciami, stále sa snažíme priniesť niečo nove a cely (pre mnohých ľudí stále náročný) proces nákupu okuliarov uľahčiť. Či už skúšanie samotných okuliarov online, alebo meranie vzdialenosti zorníc (potrebný udaj na výrobu a zasadenie dioptrických šošoviek do rámu) cez webkameru za pomoci karty a mnoho iného.

Vo firme máš pozíciu kreatívnej riaditeľky. Čo je tvojou pracovnou náplňou?

V prvom rade zastrešujem všetky fotenia, videoprodukcie a inú tvorbu vizuálneho obsahu, ktorý je na webe ci iných marketingových kanáloch. Tiež pracujem na copywritingoch, spoluprácach, PR, sociálnych sieťach, influencer marketingu. No a stále sme s ďalšími troma foundermi ti, čo organizujú aj interne teambuildingy, pracujú na firemnej kultúre a pohode v teame.

Pomáha ti pri práci fakt, že ty sama si influencerka? Ako vnímaš ty influencer marketing?

V niektorých smeroch áno. Viem odhadnúť, kedy nás influencer “skúša”, kedy si “pýta príliš veľa” a kedy je naopak za spoluprácu vďačný, značke oddaný. Influencer marketing je skvelý, nám v eyerim neskutočne pomáha. Nedám naň dopustiť. Poznám mnoho firiem, ktorým absolútne nefunguje. Je ľahké v týchto vodách neuspieť – influencerov je veľa, mnoho z nich však mieru dôveryhodnosti majú veľmi nízku a málokto vie ľudí reálne pravdivo a autenticky ovplyvniť tak, aby z toho profitovala i samotná značka. My sme si však vybrali takých, ktorých dlho sledujem, ktorí sedia i nášmu brandu, nášmu mindsetu, ktorí majú našu cieľovku, ktorá je reálna a poctivo vybudovaná. Samozrejme však záleží aj od samotného produktu – okuliare sa promujú skvelo, dajú sa prirodzene zakomponovať do fotiek. Ľahšie ako napríklad nejaký prací prášok.

Na Instagrame ťa sleduje skoro 70 tisíc ľudí. Zdieľaš tam svoje zaujímavé cestovateľské zážitky. Snažíš sa navštevovať krajiny, ktoré nie sú také komerčné a preľudnené turistami. Ktoré miesta ťa uchvátili najviac?

Každé jedno ma neskutočne zaujalo. Naposledy to bola Namíbia, neuveriteľná krajina. Zbožňujem Mjanmarsko, Kambodžu, Island, Faerské ostrovy. Mam rada prírodu, pokoj, hory, no i rušne mesta ako Barcelona ci Istanbul. Nemám vyhradený vkus, čo sa mi páči a čo nie, každé miesto vnímam ako súčasť kultúry danej krajiny a myslím, že každé sa oplatí vidieť a zažiť.

Sociálne siete využívaš aj na osvetu ekológie a tvoje príspevky majú edukatívny charakter. Ako sa snažíš motivovať ľudí k tomu, aby viac dbali na naše životné prostredie?

Prirodzenou cestou – to, čo reálne robím, jednoducho podsuniem ľudom. Od malička sme v lesoch s mamkou zbierali odpad, leta sme trávili na chate v prírode a mnohokrát sme z lesa čosi vyniesli. To robím dodnes, a to je jeden z príkladov, ktorý ľuďom podsúvam. Tiež som sa naučila mat len par veci, menej nakupovať. To, čo reálne robím a môže nejak planéte pomôcť, rada ľuďom predstavím. Nie som však žiaden ekológ, veď i veľa cestujem, mam mnoho chyb, aj recyklovať by som mohla viac. Tiež sa neustále učím. No myslím, že sú to témy, ktoré riešiť treba – a je jedno, ci máš followerov desať, alebo sto tisíc.

Prezentuješ sa ako človek, ktorý nerieši budúcnosť a žije hlavne pre prítomnosť. Máš nejaké ciele? Či už pracovné, alebo osobné?

Máličko. Žiadne konkrétne. Jedine ciele, ktoré v hlave riešim, sú tie, ako byt šťastná, vyrovnaná a mat zo života čo najviac. To, ci budem mat dom, auto, ci iné materiálnosti, pre mňa nie je dôležité, lebo ma šťastím nenapĺňajú. Psychická pohoda a vyrovnanosť je v dnešnom svete cennejšia a vzácnejšia.

Dovoľ nám ešte na záver poslednú otázku. Poznala si náš projekt BloggersRE predtým, ako sme ťa oslovili? Čo si o ňom myslíš?

Áno, poznala. Raz som u vás rozhovor už mala a registrujem vás aj z Instagramu. Ako každému inému projektu, ktorý robí veci s láskou, vám fandím a držím palce.

Autor: Dominika Blchova (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Andrey Zahurancové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X