Bloggers RE

“BLOG MI ZMENIL ŽIVOT,” ŘÍKÁ BABA SLOVAKOVA


Kedy je ten správny čas začať s písaním blogu? No predsa kedykoľvek! Evka bloguje pod nickom Babie Letá pre ženy po 50tke o móde a životnom štýle. Hoci štatistiky tvrdia, že cieľovka 50+ sa v online svete hľadá ťažko, návštevnosť jej kanálov potvrdzuje pravý opak. Ako s blogovaním začala a čo ju momentálne najviac baví?

Píšeš blog načisto špecifický v našich slovenských a českých podmienkach. Si na Instagrame, na Pintereste, pravidelne prispievaš na blog, ktorý nedávno dosiahol viac ako 800.000 tisíc návštev. Povedz prosím aspoň stručne ako si sa k blogovaniu dostala a ako ťa to chytilo!

Babie letá som si vymyslela v čase ťažkej krízy zo starnutia a blog mal mať celkom iný, smutnejší obsah. Chcela som sa z niečoho vypísať a aby som sa rozpísala, dávala som do obsahu kadečo: úvahy nad starnutím, problémy s postupným odkvitaním. Zároveň som však postovala aj nápady na vytvorenie outfitov. Súviselo to s tým, že som sa práve presťahovala z krajiny, kde je šedivosť a nevytŕčanie z davu národným štýlom. Praha je v tomto iná. Odrazu som radostne začala vyťahovať svoje farebné handričky, ktoré so mnou putovali zo Slovenska naprieč celou Európou. Stačila výzva od čitateľky, aby som sa vystajlovaná aj ukázala, prvé nervózne fotografovanie… a módny blog pre ženy po päťdesiatke bol na svete. Chytilo ma to riadne, je to ako droga. Blog mi zmenil život. I keď vrásky pribúdajú, stala som sa optimistickejšou a oveľa šťastnejšou ženou.

Aby sa ľudia k článkom na blogu dostali, treba ich trochu zapromovať. Aké platformy či kanály používaš?

Zo začiatku som sa o nejakú propagáciu blogu ani neusilovala, bol len mojím terapeutickým prostriedkom. Keď vám ale náhodné čitateľky napíšu, že ste pre ne inšpiráciou už len svojím postojom k životu, začnete blogovanie brať vážnejšie. Takže fičím na všetkých sociálnych sieťach, o ktorých viem. Odkukávam, učím sa od mladých. Zatiaľ vládne návštevnosti Google, ale Facebook sa mu už škriabe na chrbát. Mám celkom slušne vybudovaný Pinterest, návštevy z neho začali prichádzať tak po dvoch rokoch. Veľkým prekvapením je prijatie mladými na platforme Daybyme. Čakala som vypískanie, čo tam leziem. Veľa členov sa stalo mojimi sledovateľmi na Instagrame. V duchu jedného z komentárov: „Držím vám palce!“.

O cieľovej skupine 55+ sa hovorí, že ju veľmi ťažko zasiahnuť na sociálnych médiách. Často ani ľudia po štyridsiatke nie sú zvyknutí sledovať blogy ako povedzme dvadsiatnici. Máš skúsenosť s tým, že si ľudí inšpirovala a začali sa v online svete pohybovať?

Mám tú skúsenosť. Pre mňa osobne bol najťažším orieškom Instagram, patrí mladým. Vytvorila som teda sériu článkov, v ktorých som čitateľkám predstavila 24 instagramových profilov inšpiratívnych zrelých žien. Jednoducho som naše ženy na túto sieť poslala. Nakukli zo zvedavosti, vytvorili si profily a mnohé dnes už zdieľajú vlastné obrázky. A sledujú môj účet.

Na Facebooku som vytvorila skupinu pre ženy 50+. Vôbec tam nepostujem svoje články, tie dávam len na FB stránku. V skupine sú aktívne iné ženy, ja som len členkou komunity. Skupina tiež nesie názov môjho blogu a div sa svete: čitateľky začali posielať svoje vlastné outfity, mám radosť.

V zahraničí je kopec inšpiratívnych blogeriek, pre ktorých nejaký ten vek vôbec nehrá úlohu. Ktoré sú tie tvoje naj?

Mojou topkou je určite Američanka Lyn Slater (blog Accidental Icon), je predstaviteľkou modernej mestskej intelektuálnej estetiky.  Nemôžem ju kopírovať, je iný farebný typ a naše prostredie nie je New York. Jej outfity bývali väčšinou čierno-biele a veľmi ma potešilo, keď sa v poslednej dobe začala objavovať i vo farbičkách. Rada obzerám i všetky dámy, ktoré sa usmievajú na blogu Advanced Style. Som nadšená ich nadšením. Ony spôsobili, že sa na ešte vyšší vek niekedy až detinsky teším. Blogerská sféra celkom zmenila môj pohľad na starnutie.

Tvoje fotky sú vždy do detailu pripravené. Lokalita, outfit, doplnky, všetko ladí. Príprava asi zaberie trochu času, však?

V zásade mávam dva druhy photoshootingov. Prvý je blogerská klasika: mám niečo nové, chcem odfotiť, hľadám vhodnú lokalitu. Druhý je presne opačný a u mňa i častejší: niekam idem, som pozvaná, bude to zaujímavá lokalita alebo akcia, chcem o tom napísať článok, musím teda vymyslieť outfit. Pri tom prvom je príprava náročnejšia, najmä na vizáži si dávam viac záležať. Prezradím pikošku – i celé ruky si natieram olejom, pokožka (na chvíľu) vyzerá sviežejšie. Pri tom druhom na to nie je vôbec čas. Minule som bola napríklad na jeden-jediný deň na Slovensku, mala som tému, nápad, outfit… a lialo ako z krhly. Aj tak sme fotografovali a článok mal úspech. Asi aj preto, že bol autentický i ja na fotografiách. Nie vždy je všetko dokonale pripravené, ja si však z toho ťažkú hlavu nerobím. Hrám sa.

Civilným povolaním si architekt. Krásne lokality s históriu nájdeme na tvojich fotkách aj na blogu. Takéto prepojenie módy a architektúry je výnimočné. Ako ťa to napadlo a podľa čoho si vyberáš zaujímavé objekty?

Napadlo mi to celkom ľahko: tuším, kto ma číta. Keď som premýšľala, ako uchopiť blog určený zrelým ženám, došlo mi, že ani omylom štýlom „toto musíš mať, takto to máš robiť a bez tejto vychytávky ani nelez na ulicu“. Celý blog je o hľadaní môjho vlastného štýlu obliekania i bytia, nikomu neradím. Takže píšem o tom, čo mám rada: o architektúre, výtvarnom umení, dizajne, občas prepašujem do článkov i poéziu. Na tom celom ma najviac baví doladiť ku téme i oblečenie. Pre mňa samotnú je to pridaná hodnota, len o handrách samotných by sa mi skutočne písať nechcelo. Objekty si často ani nevyberám, žijem dosť aktívne, vždy sa niekde poflakujem, a tak témy článkov často prichádzajú i samy.

Čo ti na blogu či IG najviac funguje, na čo ľudia najviac reagujú?

Na blogu sa najväčšej obľube tešia práve tie články, v ktorých spájam niečo zaujímavé s outfitom. To ani nemusia byť dokonalé fotografie, ani úchvatný stajling. Keď sa mi to podarí vtipne spojiť, čítajú články dokonca i muži.  Instagram je celkom iný svet. Tam fungujú vyaranžované fotky, podpätky, magnólie, veď to poznáš.

Upravuješ nejako fotky, aké appky či programy používaš?

Všetky fotografie upravujem vo Photoshope. I tie, na ktorých nie som, vždy treba vyvážiť jas, kontrast, farebnosť, atď. Pri svojej vlastnej tvári musím byť pri retušovaní veľmi opatrná a občas si naklásť aj po prstoch. Tu funguje nielen autocenzúra ale i skutočný cenzor. Môj muž mi múdro radí, že nemôžem písať blog pre ženy po päťdesiatke a na fotografiách vyzerať na tridsať. Príliš vyretušované obrázky sú bez života, našiel na to vlastný výraz: „pasterizované fotky“. Na instagrame nepoužívam nijaké filtre, fotografiám ale pridávam najmä sýtosť a jas.

Predpokladám, že my, Češky a Slovenky, a ešte keď prekročíme istý vek, nie sme v móde zrovna odviazané. Je to tak? Čo už tvoji sledovatelia hodnotia ako príliš veľa?

Odviazané? Žena po päťdesiatke jednoducho musí zmeniť šatník. Nie tvár s vráskami je to, čo nechceme ukazovať. Mňa k tomu nevedú nijaké konvencie, ani sa za telo nehanbím. Chcem ešte vyzerať pekne, nuž už neotŕčam vrásky v dekolte, ani povädnuté ramená. Bodka. Zato si občas dožičím nejaký módny doplnok, nad ktorým mnohé čitateľky krútia hlavou, napr. extravagantné okuliare alebo ľadvinku cez prsia. Tak niektoré to hodnotia ako príliš extravagantné, ba až za stratu súdnosti a niektoré si to utekajú rovno kúpiť. Mnohé čitateľky mi píšu, že si obohatili šatník, kus sa predsa len odviazali.

Je niečo, čo by si v móde doporučila nám ženám ako Slovankám s typickou postavou a tvárou? Predsa len to je iné, ako sa inšpirovať povedzme Francúzkami, ktoré majú inú fyziognómiu…

Toto je na dlhé rozprávanie. Keby len Francúzky! Posledne som videla nádherné Milánčanky, všetky v čiernom. Ich tmavým vlasom, olivovej pleti a orlím nosom to pristane. Ja by som v tom vyzerala choro a ozaj staro. Nezvyknem radiť, poviem len svoj názor. Vo svete som sa naučila, že nech robím, čo robím, „nad Tatrou sa blýska“ mi kuká z očí. Netreba sa báť aj svojím stajlingom rovno ukázať, že som Slovanka. Súvisí to s používaním výrazných farieb, teatrálnejšieho líčenia. No a? Sledujem inšpiratívne Poľky a Rusky, mnohé sú fakt veľmi moderne oblečené a šik. Na ten náš slovanský spôsob. Pestrofarebný. Ono to tak trochu súvisí aj s temperamentom.

Minimálne v blogerských kruhoch si celkom známa a vďaka výrazným vlasom ľahko rozpoznateľná. Čo v bežnom živote, už ťa ľudia spoznávajú?

Spoznávajú veru, haha. Najmä v Prahe, čo je dosť prekvapujúce. V električke, v obchodoch. Zároveň ma ale chcú osobne spoznávať čitateľky. Takto som získala minimálne tri priateľky, o existencii ktorých som nemala ani len potuchy. Prvé stretnutia sú vždy smiešne. Chcem o sebe niečo povedať, ale ony už všetko vedia, majú ma „prečítanú“. Táto súvislosť mi akosi stále nedochádza.

Dnes sa veľa hovorí o slowfashion, o udržateľnej móde o nákupoch v sekáčoch. Aký je tvoj pohľad? Dá sa na Slovensku a v Čechách fungovať v móde „slow“?

Celkom sa čudujem, akáže je to odrazu móda. Veď úplne normálna vec. Najmä my, zrelé ženy, opatrujeme dobré veci často i desaťročia a ja z toho mnohé nosím i dnes. Neviem, ako fungujú dnešné sekáče v oboch našich krajinách, tie, čo na začiatku prišli na Slovensko, strašne smrdeli myšacinou. V Prahe chodím do niektorých voňavých sekáčov veľmi rada, nemám nijaký problém obliecť si niečo, čo už niekto nosil. Hovorím tomu úlovok. Tam sa nenakupuje, ale loví a mňa to baví. Keď mám v šatníku priveľa vecí, posúvam dcéram. Len tomu celému nehovorím slowfashion.

Svet sociálnych médií sa neustále mení. Aké sú tvoje aktuálne výzvy, je niečo, do čoho sa plánuješ pustiť a ešte si to nerobila?

Ešte som nikdy nerobila hrané video. Nemám z toho strach, len písané slovo mám akosi radšej. Videá by sa na podporu blogu zišli ako soľ, zvažujem.

Čo si myslíš o platforme BloggersRE, poznala si ju už predtým?

BloggersRE poznám už dávno, sledujem na IG a občas i čítam.

A na záver pár rozstrelových otázok:

Farby alebo čierna a biela?

Farby. V skutočnosti biela a čierna ale nie na mne.

Leto alebo zima?

Zima. V zime sa lepšie kombinuje, vrství, leto je nuda. A lepšie sa saunuje.

Instagram alebo blog?

Blog!!!

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Baby Slovakové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X