Bloggers RE

“NEBOJ SA CHYTIŤ KAŽDÚ NOVÚ PRÍLEŽITOSŤ, KTORÚ DOSTANEŠ,” HLÁSA BARBORA BAKOŠ


Barboru Bakošovú určite všetci dobre poznáte ako moderátorku z Refresheru. Odvtedy, ako sa začala pracovať ako moderátorka, už uplynul nejaký ten čas. My sme sa túto mladú a sympatickú bývalú Miss rozhodli vyspovedať. Čo nám prezradila nielen o spoluprácach, ale aj zo svojho súkromia?

V poslednom čase sa okolo teba veľmi veľa deje, veľa ľudí ta pozná, ale predsa, ako by si sa ty predstavila niekomu, kto o tebe ešte nepočul?

Ahojte, moje meno je Barbora Bakošová, mám 24 rokov a bývam už od malička v Bratislave. Narodila som sa v Ilave, lebo moji rodičia pochádzajú zo Stredného Považia a mám tam preto širokú rodinu. Aktuálne končím magisterské štúdium na Vysokej škole múzických umení odbor Divadelný manažment. Popri štúdiu sa venujem práci moderátorky pre lifestylový webový portál Refresher. Príležitostne ešte stále i modelingu, aj keď musím povedať, že som v tejto branži už v dôchodkovom veku. (smiech) Okrem práce pred objektívmi sa venujem aj marketingovým a brandingovým aktivitám.

Už dlhšiu dobu pracuješ ako moderátorka pre Refresher a aj preto si sa dostala ľuďom do povedomia. Ako si sa k tejto práci dostala, aké boli tvoje začiatky a čo ta na tejto práci najviac baví?

K práci v Refresheri som sa dostala veľmi milou príhodou s ponaučením do života. Keď sa Refresher rozbiehal na YouTube kanáli, na základe tipov od známych vyberali dievčatá  vhodné na moderátorský post. Vybrali ich tuším nejakých šesť a ja som bola medzi nimi. Všetkým napísali rovnakú ponuku, ale ozvala som sa iba ja. Vyskúšali sme pár prvých ankiet a už je to krásnych takmer 5 rokov, čo v Refresheri pracujem. Ponaučenie je nebáť sa chytiť každú novú príležitosť, ktorú v živote dostaneš.

Vo svojej práci sa stretávaš s veľa ľuďmi. Je nejaká veselá príhoda, ktorá ti utkvela v pamäti a stala sa napríklad pri točení nejakého videa na YouTube?

Ufff, no vybrať iba jednu bude asi náročné. (smiech) Väčšina mojich natáčaní je veľmi zábavných, ak nie je úplne zábavná tematika, tak minimálne tím. Jednou z posledných bola jazda na elektrickej Harley trojkolke. Požičala som si ju od neznámeho pána a veľmi, veeeľmi tesne som sa vyhla nepeknému cestnému lišaju, lebo aj napriek upozorneniam pána majiteľa som si samozrejme myslela, že to dám úplne z prehľadom. V prvých dvoch metroch mojej cesty sa mi to cesty priplietol retardér, ktorý som preletela, a mala som čo robiť to ustáť. (smiech) Patrím medzi súťaživé typy, a preto sa často, najmä na festivaloch, respondentmi v anketách nechám nahovoriť na rôzne kotrmelce, prípitky a podobne.

Práca v médiách ti určite otvorila veľa dverí, možností a spoluprác. S kým zaujímavým si už spolupracovala?

Práca s Refresherom je naozaj skvelá práca, ktorú milujem. Nie len post moderátorky, ale aj modeling mi pootvárali dvere k spoluprácam s výbornými slovenskými značkami ako napríklad Lull Loungewear, Facederma, Mark Body&Face či návrhármi ako Milan Švingál (Factory WTF), Ema Klein, Veronika Lokajíčková, Fakefolk. A zo svetových značiek je to napríklad Coca Cola, BMW Group, Adidas, Canon, H&M, Daniel Wellington a iné.

Aký je tvoj názor na označovanie spoluprác na sociálnych sieťach?

Je to podľa mňa dôležité. Mnoho bežných používateľov sociálnych sietí dnes nevie identifikovať túto formu reklamy tak ako tie bežné, ako sú napríklad billboard či reklamný spot. Zároveň je to aj vec etického kódexu. Sledovatelia majú právo vedieť, či ide o platenú spoluprácu, o dar, alebo je to naozaj produkt, ktorý influencer rád používa.

Podľa čoho si vyberáš, s akými firmami spolupracuje?

Ak ide o značku, ktorú poznám a mám rada, tak viac menej nemám nejaké výhrady. Ak značku nepoznám, tak si chcem zistiť jej pôvod, ideu a tiež ma musia zaujať. Pokiaľ ide o produkt alebo službu, ktorú nevyužijem, alebo by som nikdy nevyužila, tak by mi ani nikto neveril, že som to použila aj inak ako len pre fotku. Aktuálne rada podporím lokálnych výrobcov a značky, či už zo Slovenka, alebo z Čiech. Snažím sa im vyjsť v ústrety, lebo verím, že začiatky sú niekedy ťažké, a rada priložím ruku k dobrému projektu.

Máš nejaké rady pre firmy, ktoré chcú spolupracovať s influencery, na čo si dať pozor a na čo sa zamerať?

Menej je niekedy viac. Táto rada sa dá aplikovať na veľa vecí v propagačných aktivitách prostredníctvom sociálnych sietí. Nejde vždy len o kvantitu, ale aj o kvalitu. Počet followerov nie je jediné číslo, o ktoré by sa mali zaujímať. Dlhodobejšie spolupráce sú dôveryhodnejšie a aj výhodnejšie pre obe strany.

Na Instagrame ťa sleduje viac ako 50 tisíc ľudí. Dávaš si pozor na to, aké príspevky zdieľaš, čo ukazuješ a čo odporúčaš?

Áno, dávam si pozor na spolupráce. Ponuky si vyberám, neprijmem úplne každú spoluprácu. Snažím sa zároveň brať ohľad na mojich kolegov influencerov v tom zmysle, že nekazím cenovú politiku. To sa týka spoluprác. Ak by sme prešli na nejakú vizuálnu identitu alebo štýl vo feede, to u mňa tiež veľmi nenájdete. Samozrejme sa snažím, aby môj profil nejakú formu mal. Dbám teda aj na celkový dojem, čo je vzhľadom na moje rôznorodé aktivity a posty, ktoré pridávam, dosť náročné. Snažím sa ale, aby moje posty boli autentické a zároveň normálne. I keď veľmi obdivujem krásne zjednotené feedy. Na stories si už tak nedávam pozor, ale to v zmysle, že pridám aj video, kde sa zakokcem alebo kde nevyzerám tip top, veď je to ľudské.

Čo pre teba znamenajú tvoji fanúšikovia?

Influenceri by neboli bez svojich sledovateľov. Znamenajú pre mňa veľmi veľa, pretože bez nich by som nebola tam, kde som. Zároveň si uvedomujem, že každý z nich je jedinečná bytosť so svojim názorom a životom. Sociálne siete vďačia svojmu úspechu práve interakcii medzi jednotlivými používateľmi. Som rada, že sa môžeme vzájomne inšpirovať, informovať a motivovať.

Ak Instagram skryje zobrazovanie počet likes, tak čo to pre teba osobne znamená ako influencerku? Zmení sa pre teba niečo?

Ja osobne už likes nevidím a žiadna výrazná zmena to pre mňa nie je. Stále si viem dohľadať štatistiky, ktoré viem poslať klientovi ako môj výstup. Čím viac mám Instagram ako prácu, tým menej času na ňom tvárim.

Dokonca skrytie likes kvitujem, ak to má pomôcť mladým ľuďom pri nejakých psychických či fyzických ťažkostiach. Podľa mňa nie je v poriadku, aby niekto prežíval, či má niekto 20, 200, či 2000 likes. Naozaj nie ste o nič lepší alebo horší človek. Keby si radšej ľudia rátali, koľko krát pomohli starým ľudom alebo hocikomu, kto to potreboval, čo i len malú pomoc ako napríklad podržať dvere či pochváliť.

Byť mediálne známa osoba ma samozrejme svoje pre a proti. Ako riešiš negatívnu kritiku a hejterov?

Myslím, že už som v štádiu, že to neriešim. Stále ma však dokáže prekvapiť, akí jednoduchí, zlí a nenávistní k sebe ľudia vedia byť.

Bola si prvá vicemiss Slovenska, od tohto času už síce uplynula nejaká doba, ale ako intenzívne sa ešte venuješ modelingu?

Modelingu som sa venovala oveľa viac práve pred Miss Slovensko. Po účasti na Miss Slovensko som nastúpila na vysokú školu, musela som si vybrať. Vybrala som si štúdium. Stále ešte občas fotím, ale iba na Slovensku. Náš trh je pomerne malý a po 10 rokoch poznáte už naozaj skoro každého z odvetvia módy.

Nie len to, že si modelka a moderátorka, študuješ divadelný manažment. Ako sa ti všetko darí zvládať? Určite to nie je ľahké…

Niekedy ani sama neviem… ale tu opäť platí staré známe, ak chceš, všetko sa dá. Ja som sa nechcela vzdať ani jedného. Svoju prácu jednu, či druhú zbožňujem. Štúdium aj napriek tomu, že je náročnejšie, ako iné, je prínosné pre budúcnosť viac ako externé štúdium či vysedávanie v obrovskej aule. Pomáha mi určiť si priority vždy, keď si to určitá povinnosť vyžaduje.

Máš ešte popri tom všetkom čas na svoj súkromný život? Ako relaxuješ?

Určite áno, stále som pánom svojho času. Ako som už hovorila v odpovediach vyššie, čím viac sú sociálne siete mojou prácou, tým menej prázdneho času skrolovania tam trávim. Relaxujem často aj nič nerobením. Okrem toho rada pozerám dokumenty o prírode, čítam knihy, módne časopisy a cestujem. S mojimi milovanými si zájdem na dobré jedlo, výstavu či predstavenie.

Čo ťa vie motivovať?

Kultúra a cestovanie.

Srší z teba veľmi pozitívna energia a pre mnohých si určite veľkou inšpiráciou. Kde sa inšpiruješ ty?

Myslím, že veľa kreatívnych ľudí a ľudí s kreatívnou prácou bude so mnou súhlasiť, že sa cítim ako špongia. Inšpirujem sa naozaj skoro všade. Od iných umeleckých diel až po najbežnejšie veci ako prechádzka, debata medzi dvoma deťmi alebo len nejakou zhodou okolností.

Naša platforma BloggersRE sa snaží združovať a podporovať českú a slovenskú komunitu online tvorcov. Poznáš ju? Čo si o nej myslíš?

Počula som o nej prvý krát v decembri na natáčaní v Prahe. Následne som si stránku prezrela a bola som príjemne prekvapená. Najmä preto, že nejde iba o predstavovanie osobností zo sociálnych sietí, ale aj o vzdelávanie a posilňovanie komunitného ducha. Určite držím palce.

Dávaš si novoročné predsavzatia? Aké sú tvoje plány na rok 2020?

Predsavzatia si nedávam, lebo som ich zatiaľ nikdy nedodržala, keď som to skúšala. V tomto roku by som chcela úspešne dokončiť magisterské štúdium a možno vkročiť do nových pracovných vôd. Viac oddychovať, byť s rodinou, čítať, cvičiť jógu a cestovať.

Ďakujeme Barbora za tvoj čas, ktorý si si našla na náš rozhovor a prajeme ti veľa úspechov.

Ja tiež ďakujem, že ste ma oslovili. Dúfam, že zaujal aj čitateľov a možno i nejako inšpiroval, či aspoň spríjemnil deň.

Autor: Dominika Blchova, Ivo Veselý (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Barbory Bakošové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X