Barbora Čapková je 26 letá holka, které dlouho nikdy nic moc nevydrželo. Koníčků zkusila spoustu a nic ji nebavilo déle než rok. Dokud nepřišel zlom a neobjevila fitness a s ním zdravý životní styl. Toho se drží už více jak 5 let! A stejně tak dlouhou dobu funguje i její instagramový profil @barunac, kde ji, i přes stále nepříznivější algoritmus, přibývají noví a noví sledující. Přečtěte si náš rozhovor a zjistěte o Báře víc!

Proč a kdy jsi začala zdravě jíst a cvičit?

Paradoxně jsem nikdy nebyla do sportu nějak zažrané dítě. Tělocvik ve škole pro mě byl vopruz, o zimní dovolené s rodiči jsem lyžovala zákonitě vždy jen posledních pár dní, aby se neřeklo, a ty letní proválela na pláži. Na vysoké škole jsem pak ale poprvé přičihla k posilování (povinný zápočet) a následně se o pár roků později nechala strhnout s kamarádkami k jakémukoli společnému sportu – začínaly jsme zumbou, pokračovaly přes posilovnu až po crossfit. Činky a váhy mě chytly, začala jsem následně chodit do posilovny i sama, zakousla se a vzhledem k tomu, že jsem byla stále na vysoké a volného času tak měla víc než dost, trávila jsem ve fitku klidně každý druhý den. Zdravá strava šla pak ruku v ruce se zájmem o sport. Předtím byl můj jídelníček postavený na smaženém sýru s hranolkama, paprikáši a česnekové pomazánce s čerstvým rohlíkem. Těch padlo k večeři klidně i pět. A pak přišla tahle otočka o 360°. Člověk najednou zjistí, že když se bude stravovat plnohodnotně a dávat tělu vše, co potřebuje, může se cítit úplně jinak.

Kolikrát týdně cvičíš a kde nejčastěji? V posilovně, nebo doma?

Vše dělám proto, že mě to baví, ne protože musím, a tak nemám nijak pevně stanovené plány a cvičím hodně dle chuti. V průměru to může být tak 4x týdně. Právě teď si neuvěřitelně užívám silové tréninky ve fitku, tudíž nejvíce času trávím tam. Ale s přicházející zimou se pak většinou z fitka stahuju ke cvíču domů, protože se mi po příchodu z práce, z toho teplého vyhřátého hnízdečka, už prostě nikam nechce. Doma máme hrazdu, trx, kettlebell, několik párů jednoruček, odporové gumy. Takže se s tím dá těch pár ledových měsíců krásně vyjít.

Víme o tobě, že si i pravidelně připravuješ krabičky s jídlem na další den. Měla jsi někdy krizi, kdy jsi neměla chuť si vařit ani cvičit?

Vaření a pečení je mojí obrovskou vášní. Baví mě zkoušet nové věci, nové recepty a navíc jsem dost mlsná huba. Nikdy by mě tak asi ani nenapadlo jít do práce bez nachystané krabičky. Někdy mívám krizi, že nepřijde ten nápad, co do krabiček navařit tentokrát, ale pro tyto případy mám pár záložních nejoblíbenějších receptů, po kterých v těchto stavech nouze sáhnu a vím, že si i tak pochutnám. Bývá to těstovinový salát s kuřecím masem, thajské červené kuřecí kari, omáčka z kuřecích jater nebo špagety s omáčkou z mletého masa a zeleniny. A co se týče cvičení, taková ta typická nechuť, lenost se u mě sem tam objeví. Ale už s tím umím pracovat a sama na sobě poznám, kdy i přes nechuť do toho fitka jdu, protože vím, že si trénink nakonec užiju, a kdy naopak je potřeba dát si pauzu, a to nejen na ten jediný trénink, ale klidně i po celý týden, pokud to tak cítím.

Máš raději sladká, nebo slaná jídla? Jaké je tvé nejoblíbenější?

Nejlepší kombinace je, když slané jídlo završím hned něčím sladkým. Ze slaných jídel neodolám dobré pizze, lasagním nebo hamburgeru. Ze sladkých se naopak držím naší české kuchyně a na duši mě tak nejvíce pohladí cokoli z klasického kynuté těsta – například takové buchty s marmeládou nebo mletým mákem. Mňam. Ale pak je tu úplně jiná skupina, kam se řadí čokoláda, ořechová másla a gumové bonbony.

Setkáváš se s tím, že od tebe ostatní chtějí radu ohledně jídla a hubnutí? Jak na takové otázky zpravidla reaguješ?

Pokud je to někdo z mého blízkého okolí a já tak nad nimi mohu mít určitou kontrolu, určitě vždy ráda pomůžu a snažím se poradit. Couvám z konverzací, kdy cítím, že předávat to, co znám a vím, nemá úplně cenu, protože dotyčná osoba se chce pouze dohadovat a argumentovat. Pro “online svět” jsem nyní sepsala stravovací manuál, o který si mohou lidé zasoutěžit na mém profilu a naučit se prostřednictvím něho všemu, co umím a aplikuji ve svém běžném životě i já.

Přemýšlela jsi někdy nad tím, že bys absolvovala odborný kurz zaměřený na výživu a cvičení? Nebo to máš v plánu?

Kurz zaměřený na cvičení neboli instruktora skupinových lekcí mám již za sebou. Přivydělávala jsem si tím na vysoké škole a vedla tak lekce pro ženy v jednom našem místním fitku. A co se týče výživy, ráda si načítám odborné články sama na vlastní pěst. U nás je jen hrstka dobrých kurzů zaměřených na výživu, kde vám předkládají pravdu a víc než pravdu a ne zastaralé nebo i lživé informace.

Co kromě cvičení a zdravého vaření tě ještě baví?

Jídlo je pro mě koníčkem jako takové, nejenom vaření, užíváme si návštěvy všemožných food festivalů a dobře hodnocených restaurací. Ochutnáváme, hodnotíme. A samozřejmě pak cestování, které je opět dost provázané s jídlem. V prosinci mě čeká moje první Asie, konkrétně Thajsko, a už se nemůžu dočkat. Přítel už v Thajsku byl, takže tak nějak ví, co ho čeká, já vůbec a neuvěřitelně se na to těším. Objevovat místa, která vám vezmou dech a která vás donutí zamyslet se nad tím, co vlastně vše doma máte. Takový dojem ve mně zanechalo například Maroko. A musím říct, že i přesto, že jsme tam strávili jen prodloužený víkend, mělo na mě obrovský dopad. Když člověk vidí, jak špatně se tam někteří lidé mohou mít, začne si vážit každé maličkosti, co má doma. A troufám si tak říct, že od té doby jsem se trochu přenastavila a rozhodně už nemám na vše hromadu stížností tak jako dřív.

Jak jste se s přítelem poznali?

No, jedna z mých méně oblíbených otázek, protože není žádná dojemná historka, kterou bych mohla převyprávět, dávat ji k dobru na svatbách nebo za pár let vyprávět svým dětem. Žijeme na celkem malém městě, kde jak to tak bývá, alespoň od vidění tu znáte pomalu každého. Spojovalo nás navíc i pár známých. Takže jsme tak nějak o sobě věděli, na ulici se zdravili, ale do řeči se nijak nikdy moc nedali. Až dokud mi Zděnda nenapsal zprávu přes Instagram a nezačali jsme si tak psát. Já to všechno tenkrát brala dost v pohodě, v té době jsem nikoho nehledala a ani o vztah moc nestála, do toho jsem měla za to, že Zděnda je zadaný, a tak si píšeme prostě jako kamarádi. Pak se věci vyjasnily, my šli na první, druhé rande a prostě nám bylo spolu strašně dobře. Asi po třech měsících jsme hned vyrazili na naší první dovolenou na Mallorcu.

Je stejně zapálený do zdravého životního stylu a cvičení jako ty?

Není. V tomhle jsme jako jin a jang. I když musím zmínit, že Zděnda teď se mnou začal chodit pravidelně každé úterý do fitka. Kde teda zákonitě cvičí jen vrchní část těla a po fitku je schopný to jít spláchnout do hospody, ale i malá snaha se u něj počítá. V létě jinak hraje každý týden s kamarády tenis a občas si jde zahrát i fotbal, takže úplný sportovní analfabet to není. Naopak, hrával dost dlouhou dobu hokej. A co se týče zdravého životního stylu, tak když vařím já, tak ví, že to bude vždy odlehčená varianta a nikdy neremcá. Myslím, že jídla ode mě mu chutnají, a to i přesto, že je vařím zdravě. I co se týče sladkých jídel, začal teď v poslední době ode mě více a více ochutnávat. Někdy to je na něj méně sladké, protože máme v tomto dost rozdílně nastavené chuťové buňky, ale to je asi tak všechno.

Kdo u vás doma nejčastěji vaří, když máte čas na společný oběd nebo večeři?

Budu to zřejmě já. Zakládáme si dost na společných večeřích a ty jsou převážně na mně. Zděnda v minulosti taky dost vařil, absolvoval i několik kurzů vaření, ale evidentně ho to teď úplně nebaví a do vaření se nehrne. Děláme si spolu srandu, že když vaří on, znamená to téměř vždy jídlo z donášky. Takže nám pak takhle Zděnda jednou za čas upeče grilované kuře, pizzu nebo kebab. Ale když už se do vaření pustí, jsou to jídla, která umí mnohem lépe než já a já je naprosto zbožňuji – třeba rajskou omáčku nebo pad thai s kuřecím masem.

Znala jsi náš projekt BloggersRE před tím, než jsme tě oslovili? Co na něj říkáš?

Neznala a určitě je super, že se takhle určitým způsobem sdružujete a čtenářům tak na jednom místě umožňujete přečíst si články z mnoha rozlišných kategorií.

Autor: Martina Bartošová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Barbory Čapkové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here