Bloggers RE

“V MOJOM OKOLÍ NEMÁM KONKURENCIU, TAK SOM ŠŤASTNÁ,” HOVORÍ NIKOL PRUŽINOVÁ


Nikol Pružinová je mladá šikovná študentka, blogerka a instagramerka, ktorá sa snaží presadiť vo food smere a turizme. Porozprávala nám o jej štúdiu, bakalárskej práci a výskume, ktorý robila v podnikoch v jej okolí. Tiež nám prezradila jej pohľad na to, kde vidí najčastejšie chyby a naopak plusy a nezabudla nám prezradiť aj tipy na super podniky…

Kto je Nikol Pružinová? Ako by si charakterizovala samu seba v pár vetách? 

Volám sa Nikola Pružinová s prezývkou Nikol, ktorú mi vymysleli moji priatelia a známi. Som dievča narodené v Bojniciach, ale žijem v blízkom meste, ktoré sa volá Prievidza. Som  mestské dievča, ktoré má rado všetko – od každodenných povinností až po zábavu. Mám 24 rokov, študujem na UKF v Nitre v študijnom programe Riadenie kultúry a turizmu. Bola to zmena školy, pretože prvý výber školy bol zlý, ale napriek zlému výberu školy som v Banskej Bystrici spoznala mnoho ľudí. Okrem cestovania rada navštevujem kaviarne, reštaurácie a skúšam stále niečo nové.

Študuješ na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre program Riadenie kultúry a turizmu. Myslíš si, že práve táto škola ťa ovplyvnila v tom, čo zdieľaš na svojom Instagrame? Ak áno, tak prečo? 

Myslím si, že práve táto škola mi dala viac vedomostí do praxe a pomohla mi dať sa práve  na tento smer. Mali sme tam veľmi zaujímavé predmety a myslím, že každý si išiel v tom smere, hlavne čo ho baví a napĺňa. 

Keďže ja som obľubovala skôr gastronómiu, marketing, manažment a služby cestovného ruchu a ešte aj hotelierstvo, tak som sa nastavila na tento smer. Predovšetkým by som za toto nasmerovanie chcela poďakovať pedagogičke z katedry manažmentu kultúry a turizmu pani PhDr. Kataríne Kompasovej, PhD. za prínos informácii, či už z teoretickej, alebo praktickej stránky tohto  gastro segmentu. Práve vďaka jej aktuálnym informáciám z tejto oblasti som sa začala aj ja viac zaujímať o túto dosť aktuálnu tému.

Na Instagrame pôsobíš ako @blogerkaforlife. Prečo práve tento nick?

Keď mám pravdu povedať, tak to bol na rýchlo vymyslený názov, keďže som najprv nemala ani len predstavu o tom, čo budem na instagramovom profile zdieľať.

Práve na svojom instagramovom profile zdieľaš s ľuďmi tipy na dobré reštaurácie, kaviarne. Ako si sa k tomu dostala? Prečo práve tento smer? 

Prechádzala som telefón a nachádzala som fotky z kaviarní, tak som sa rozhodla, že kaviarne, reštaurácie a bary budú základ môjho instagramového profilu. Aby som to obohatila, tak som sa rozhodla, že zaradím aj homemade varenie a pečenie, či už mňa, známych, alebo kamarátok. 

Potom neskôr som prišla na to, že mnoho followerov je mimo Slovensko, tak aby som poprepájala podniky, tak som sa rozhodla, že keď mi niekto pošle obrázok jedla zo zahraničnej reštiky alebo dezertu zo zahraničnej kaviarne či cukrárne, tak to zverejním a priblížim to vlastne všetkým, či už našim Slovákom, alebo ostatným krajinám, ktorých obyvatelia ma sledujú.

A keďže začal byť trend aj v objednávaní si candybarov, cheesecakov, tort, makroniek, pavlových tortičiek a rôznych nových cukrárskych nápadov, tak som sa rozhodla aj pre tento smer a začala som propagovať cukrárky, najmä z Prievidze a jej okolia. Máme veľké množstvo šikovných žien a dievčat, nielen pokročilých, ktoré majú svoje výrobne, ale aj začiatočníček, ktoré ešte naberajú skúseností a pečú z domácností, a nielen pre ľudí, ale aj pre kaviarne.

Zdieľanie tipov na reštaurácie a kavierne je trend tejto doby a bude aj v budúcnosti, takže je to veľmi aktuálna téma a treba veľa influencerov a blogerov aj v tomto smere. A keďže zatiaľ v mojom okolí nemám konkurenciu, tak som šťastná.

Okrem svojho obsahu zdieľaš na Instagrame aj fotky od iných ľudí a tvoj profil, ako by spájal vďaka tomu oveľa viac kútov Slovenska, no aj Česka. Bol to tvoj zámer od začiatku – spájať takto ľudí, alebo v tom bolo niečo iné? 

Ako som už spomenula, bol to len náhodný nápad a osvedčil sa. Zahraniční sledovatelia tak vidia naše slovenské kaviarne, reštaurácie a naopak. Je to podpora gastro segmentu, ale zároveň propagácia domácich aj zahraničných zariadení. Je to niečo iné, ako sa zameriavajú moji konkurenti foodinfluenceri na svojich instagramových profiloch.

Nepremýšľala si niekedy nad tým, že by si zapojila aj ďalšie sociálne siete, prípadne vytvorila svoj web? Plánuješ niečo z toho?

Jasné, premýšľala a už aj rozbieham Facebook. Ale keďže aj Instagram mi trvalo dlhšie rozbehnúť, tak Facebook nebude tiež veľmi rýchlo. Facebook by som už využila skôr na články o daných podnikoch, ale je to dosť časovo náročné, tak zatiaľ to je len taká myšlienka. Nehovorím, že to ostane len pri myšlienke, no ale potrvá to. Rozmýšľala som aj nad webom.

Môžeš našim čitateľom dať tip? Keby si mala povedať svoju obľúbenú kaviareň a reštauráciu, ktorá by bola a prečo?  

Toto je dobrá otázka, ale každá kaviareň alebo reštaurácia je niečím zaujímavá.

Keď jednu reštauráciu, tak určite CassaMia v Opatovciach nad Nitrou – je to jediná pravá talianska reštaurácia s obšírnou ponukou jedál ako pizza, cestoviny, morské plody a typické talianske dezerty. Ja som zatiaľ u nich ochutnala len pizzu. Ešte som sa vtedy nevenovala foteniu jedál, tak foto nemám, ale bola fakt že originálna ako z talianska a aj suroviny používajú len talianske. 

Kaviareň… to je zložitejšie, keďže ich máme v Prievidzi veľa a každá má niečo to svoje naj. Ak musím odpovedať, tak určite Café Café, ktorú som vlastne navštívila ako prvú v roku 2017. Útulná kaviarnička, v ktorej sa cítite ako doma a vôbec sa vám nechce ísť domov. A keď si dáte mňamozné milkshaky, ktoré ledva dáte do seba, opäť si pozeráte ich ponuku… Je to jednoducho kaviareň, v ktorej sa cítite ako doma.

Určite sa stretávaš s dobrými, no aj zlými podnikmi. V čom vidíš najväčší problém v podnikoch a v čom najväčší plus? 

Najväčším problémom je určite zlé vyškolenie personálu a zlá ponuka danej kaviarne. Ponuku treba veľmi dobre premyslieť a využiť kreativitu, keď chceme otvoriť novú kaviareň a prilákať nových stálych zákazníkov.

Najväčším plusom je výber káv. Predovšetkým mám na mysli výber aj zo slovenských pražiarov, teda miestnych či lokálnych, čo je aj ich podporenie.

Myslíš si, že podniky na Slovensku sú na dobrej úrovni? V čom vidíš najväčšie rozdiely v porovnaní so zahraničnými podnikmi? 

Tak zahraničie nemôžem až tak porovnávať, nakoľko ja osobne som v zahraničí ešte kaviareň na vyššej úrovni nenavštívila. Iba plážové kaviarne, ktoré sú na nižšej úrovni, čo je vidieť aj pri podávaní kávy a iných nápojov.

Ale určite sú tam rozdiely. V takých kaviarničkách, ktoré sú na vyššej úrovni, a nielen cenovo, ale určite aj kvalitou aj pri podávaní káv a nápojov. Rozdiel je už len v tom, že možno v zahraničí každá kaviareň má niečo to jej, čo ju charakterizuje, nie ako u nás, že len každá druhá a tretia kaviareň má kreatívne myslenie. V gastro segmente by sa dalo vymyslieť veľmi veľa nápadov, len pre daného majiteľa to pôsobí nie moc dôveryhodné. Potom časom príde na to svoje a že nemôže opakovať po druhom, pretože by sa zosmiešnil pred stálymi alebo novými zákazníkmi.

Vieme o tebe, že vo svojej bakalárskej práci si sa venovala práve kaviarňam a pozrela si sa aj na ich sociálne siete. Na čo si vo svojom výskume prišla? Prekvapilo ťa niečo? 

Áno, venovala som sa veľmi podrobne sociálnym sieťam kaviarní v meste Prievidza. Vo výskume som sa hlavne zameriavala na ich propagáciu cez sociálne siete. Prekvapilo ma, že koľko je kaviarní na Instagrame alebo Facebooku, no nie všetci majitelia daných prevádzok alebo ich zamestnanci, ktorí sa starajú o sociálne siete, si príspevky aktualizujú či pridávajú príspevky s ich ponukou v kaviarňach alebo videá nielen z každodenného života danej kaviarni… Niektorí majitelia si to potvrdili a povedali, že sa budú snažiť byť produktívnejší a do 2 mesiacov od môjho výskumu sa daní majitelia polepšili, nielen v pridávaní príspevkoch, ale aj v designe fotiek a videí zo života určitej kaviarne.

Myslíš si, že podniky využívajú správne sociálne siete? Prípadne, v čom vidíš ty najväčšie medzery? 

Myslím si, že správne sociálne siete využívajú. Väčšinou sú to tie najpoužívanejšie pre publikum, a to Instagram a Facebook, ale ešte by mohli začať využívať napríklad Trip Advisor, kde by si mohli súčasní aj budúci zákazníci všimnúť aj zaradenia, ktoré patria medzi top kaviarne, reštaurácie atď. Medzery vidím práve v tom, že je dosť časovo náročné pre majiteľov si pravidelne aktualizovať obsah profilu.

Počula si o našom projekte BloggersRE? Čo si o ňom myslíš? 

Áno, počula som. Sledujem vás na Instagrame a aj som sa zapojila do vašej vianočnej výzvy. Podľa mňa je veľmi potrebné, aby blogeri alebo influenceri, malí či veľkí, zo Slovenska a Česka mali nejakú možnosť sa dostať do povedomia, napríklad aj cez BloggersRE, čiže odo mňa veľké plus, že existujete.

Autor: Aďka Gundová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Nikoly Pružinové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI