Bloggers RE

“UDRŽATEĽNÝ SPÔSOB ŽIVOTA NIE JE FINANČNE NÁROČNÝ,” ZASTÁVA BLOGERKA MINIMALIA


Introverka Andrea bloguje pod menom “Minimalia”. Snaží sa žiť čo najekologickejšie a svoje tipy a triky zdieľa nie len na svojom blogu, ale aj na Instagrame. Prezradila ním nie len to, prečo sa rozhodla založiť blog alebo čo pre ňu znamená minimalizmus, ale aj to, čo chce ľuďom touto cestou odkázať…

Kto je “Minimalia”?

Moje skutočné meno je Andrea. Blogu sa venujem popri práci v korporáte, a okrem písania rada čítam, maľujem, baví ma móda, milujem prírodnú kozmetiku, prírodu samotnú, poriadok, no upratovanie až tak nie. Snažím sa žiť čo najekologickejšie a tipy, ako na to, zdieľam vo svojich článkoch a na Instagrame. Musím povedať, že som viac introvert ako extrovert, preto na fotkách nenájdete moju tvár a veľa ľudí z môjho okolia ani nevie, že mám blog.

Ako dlho pôsobíš na sociálnych sieťach a kedy si si založila Instagram? Prečo si sa rozhodla začať zdieľať niečo zo svojho života?

Môj Instagram je spustený od októbra 2019, rovnako aj môj blog. Bola som smutná z toho, že instagramový účet s menom minimalia bol už obsadený – má 4 sledovateľov a na profilovke mačku. Tak som zvolila túto alternatívu. Predtým som písala blog o hračkách pre deti a bavilo ma to. Chcela som sa venovať aj téme, ktorou žijem. Najprv som plánovala písať pre nejaký web o udržateľnosti, no vtedajší priateľ ma stále prehováral, nech si založím vlastný blog.

Chcem, aby ľudia vedeli, že žiť minimalistickejšie a ekologickejšie im nič nezoberie. Naopak, zjednoduší im to život, a zároveň urobia láskavosť planéte. Taktiež som po sebe chcela zanechať niečo zmysluplné.

Na svojom profile zdieľaš krásne fotky na tému zero waste a minimalizmus, čo je určite pre veľa ľudí veľmi inspirujúce. Kto alebo čo motivuje teba?

Ďakujem! Fotenie pritom nepatrí medzi moje obľúbené činnosti. O to viac ma teší, keď fotka (po veľmi veľa pokusoch) vyjde podľa predstáv. Keď mi niekto napíše, že sa mnou inšpiroval či vyrobil niečo podľa mňa, je to najlepšia motivácia! Veľa inšpirácie nachádzam na Pintereste. Na YouTube sledujem The Sorry Girls, ktoré sa venujú hlavne DIY, no v oveľa väčšom rozsahu. Niekedy stopnem ich video v polovici a idem hľadať v byte nejaký odpadový materiál, ktorý by som ešte mohla na niečo využiť. Nemôžem nespomenúť Natáliu Pažickú, ktorá je tiež mojim vzorom.

Okrem toho, že máš Instagram píšeš aj vlastný blog, na ktorom sa tiež venuješ minimalizmu. Prečo práve táto téma?

Minimalizmus je pojem, ktorý sa aktuálne začal pretriasať, no niekto si možno predstavuje, že na to, aby sme boli minimalisti, musíme predať všetky veci a zostane nám iba matrac v strede izby, na ktorom spíme. Ide skôr o to, že doma máme len to, čo naozaj využívame, alebo naozaj milujeme. Odpútajme sa od toho, že na to, aby sa nám niečo páčilo, to musíme vlastniť. Mne sa život úplne zmenil. Predtým som nakupovala veľa oblečenia, kozmetiky, atď. Konzum a nakupovanie hmotných vecí prináša len krátkodobý pocit šťastia, chceme stále viac a viac, nikdy to neskončí. Ak si to uvedomíme, budeme slobodnejší, môžeme sa venovať dôležitejším veciam. A ako bonus nemusíme toľko upratovať. (smiech)

Za akým účelom si sa rozhodla založiť blog? A čo chceš ľuďom touto cestou odkázať?

Hovorila som si, že ak dokážem zmeniť správanie čo i len jedného človeka k tomu, aby začal žiť udržateľnejšie, založenie tohto blogu malo zmysel. Taktiež chcem vyvrátiť názor, že udržateľný spôsob života je finančne náročný. Alebo že sa niečo nedá. Z každej strany sa na nás valia negatívne správy a cítime sa bezmocní. Situácia je vážna, no ja chcem písať o tom, čo môžeme urobiť, aby sme ju zlepšili.

Tvoj šatník tvoria väčšinou veci zo sekáča a obľubuješ aj kapsulový šatník. Je ťažké vytvoriť si kapsulu? Aké tipy by si odporučila našim čitateľom?

Najťažšie je určiť si na začiatku svoj štýl a obľúbené farby. Potom samotný proces triedenia, kedy všetko oblečenie vyhádžeme na posteľ a každú vec prísne zhodnotíme, či ju budeme nosiť a bude zapadať do nášho šatníka. Napísala som o tom celý článok. V skratke je potrebné vybrať si základné farby a kúsky, ktoré sú všetky navzájom kombinovateľné. Tiež racionálne zhodnotiť počet kusov, ktoré potrebujeme. Mne to veľmi uľahčilo ranné obliekanie. Veľa vecí som vytriedila a darovala ich či odniesla na swap. Odporúčam aj nákupy v sekáčoch, odkedy tak robím, nestretla som nikoho, kto by mal rovnakú vec ako ja!

Na ktoré módne kúsky nedáš dopustiť a čo naopak u teba v skrini nenájdeme?

Mám rada pohodlné oblečenie, preto na sebe neznesiem nič obtiahnuté. Taktiež, keďže meriam 175 cm, nenosím lodičky, vlastním len jedny béžové na špeciálne príležitosti. Nedám dopustiť na „oversize“ tričká a „mom jeans“. Biele tenisky sú pre mňa sväté, pretože ladia k všetkému. Keďže v práci máme dress code nevlastním veľa tričiek s nápismi či potrhané džínsy, pretože ich často nevyužijem. A trend, z ktorého návratu som najšťastnejšia, je ľadvinka, keďže je veľmi praktická.

Čo pre teba znamená “zero waste”? A ako tento životný štýl praktizuješ ty?

Vtipné je, že mojou prvotnou motiváciou k zerowaste bolo, že som neznášala chodiť vyhadzovať odpadkový kôš. Pre mňa to znamená minimalizovať odpad tam, kde to ide. Tento životný štýl nejde dosiahnuť zo dňa na deň. Nevyčítajte si, ak si kúpite obľúbenú čokoládu v obale. Začala som sa zamýšľať, kam odpad, ktorý vyhodím do koša, následne putuje. Nakupujem v bezobalových obchodoch, chodím si čapovať drogériu, používam kozmetiku s vratnými obalmi, nosím vlastnú tašku, obaly na ovocie a zeleninu, fľašu na vodu, obmedzujem donášku jedla, chodím pešo, MHD a nekupujem hlúposti.

Ako vníma tvoje okolie to, že sa snažíš žiť čo najviac ekologicky?

Nestretla som sa ešte so žiadnou negativitou. Ľudia z okolia sa ma naopak zvyknú pýtať, kde vyhodiť obal zo zubnej pasty a podobne. Raz kamarát predo mnou vyhodil plast do zmiešaného odpadu, potom si to uvedomil, a už som počula len „ups“ a rýchlo to vyberal. (smiech) To všetko ma uistilo v tom, že takýto blog má zmysel, pretože ľudia sú často len neinformovaní. Tiež veľa vecí ešte neviem a sama sa pri písaní blogu učím.

Je niečo, čo by si chcela našim čitateľom odkázať?

Robte to, čo vás baví, pracujte na sebe a výsledky prídu. Ale robte to s ohľadom na planétu! Lebo na čo nám budú peniaze, keď sa nebudeme mať čoho nadýchnuť?

Dovoľ nám ešte na záver poslednú otázku. Poznala si náš projekt BloggersRE, pred tým, ako sme ťa oslovili? A čo si o ňom myslíš?

Áno, BloggersRE sledujem na Instagrame, takisto čítam aj web. Objavila som vďaka vám už viacero inšpiratívnych ľudí. Keďže som v blogerských vodách stále nováčik, je to pre mňa skvelý zdroj informácií, čo sa týka online marketingu, ale aj rôznych aktuálnych tém. Najradšej mám práve kategóriu rozhovory.

Autor: Dominika Blchova (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Andrey z blogu Minimalia, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X