Dnes vám prinášame rozhovor s mladou talentovanou ilustrátorkou z juhozápadného Slovenska – Kristínou, ktorú na sociálnych sieťach nájdete pod jej umeleckým menom @devana.art! V rozhovore sa dozviete kedy s ilustrovaním začala, ako vyzerala jej prvá ilustrácia a aj to, ako si u nej môžete svoju personalizovanú ilustráciu objednať…

Ahoj! Mohla by si sa nám na úvod rozhovoru predstaviť a povedať nám, kto sa skrýva za instagramovým účtom “@devana.art?”

Ahojte, volám sa Kristína a pod týmto mojím umeleckým menom sa skrýva 23 ročné dievča zo Šurian. Kreslím od malička, ale nikdy ma nenapadlo, že skončím práve pri tvorbe takýchto ilustrácií. Je to pre mňa splnený sen.

Pochádzaš z malého mesta na juhozápade Slovenska, no aj tak sa ti darí plniť si veľký sen. Kedy nastal ten zlom, kedy sa o tebe ako “devana.art – instagramovej  ilustrátorke” začalo hovoriť a na tvoj Instagram začalo prichádzať viac a viac ľudí?

Určite to nebolo zo dňa na deň a myslím si, že ani teraz to nieje ešte veľmi rozšírené medzi ľudmi, ale pracujem na tom. Veľké ďakujem patrí každému jednému človeku, ktorý moju tvorbu zdieľa a týmto spôsobom sa to stále dostáva medzi viac a viac ľudí. Hlavné je venovať sa tomu naplno a výsledky sa postupne dostavia.

Poďme ale na úplný začiatok. Kedy si začala s ilustráciami a kreslením ako takým? Pamätáš si, ako vyzerala tvoja úplne prvá ilustrácia?

S kreslením som začala tak isto ako každý, keď som bola ešte dieťa. Vždy som si so sebou brala skicák a ceruzky, to bola moja základná výbava. (smiech) No a potom sa to so mnou už tak nejako ťahalo ďalej. Celkovo ma ku kresleniu v takom 8. ročníku na základnej viedol ocino a keďže ma to bavilo, skúsila som ísť na talentové skúšky na strednú umeleckú školu. S tvorbou ilustrácií som sa začala zaoberať až posledný rok na škole. Vtedy to boli ešte skôr také šuflíkové veci. Dosť dlho som hľadala odvahu zverejniť moju tvorbu. Na začiatku to bola teda abstraktná maľba a postupne som začala maľovať ženské portréty a tie boli predchodcami mojich súčasnych ilustrácií.

A toto je moja prvá ilustrácia pri ktorej to všetko začalo:

Určite ani ilustrovanie, ako každá iná zručnosť, nebolo zozačiatku jednoduché a musela si sa všetko poctivo naučiť a trénovať, trénovať, trénovať… Čo by si však poradila začínajúcim ilustrátorom, ak majú o sebe pochybnosti? 

Týmto som si prešla veru aj ja. Nie je jednoduché, aspoň teda pre mňa nebolo, prekonať práve pochybnosti o kvalite mojej tvorby. Stále som mala v hlave to, že čo na to povedia ľudia a či sa im to bude páčiť a že niesom dostatočne dobrá a prečo by sa práve mne niečo takéto mohlo podariť. Zo začiatku som každú jednu ilustráciu pred zverejnením konzultovala ešte s mojou sestrou a najlepšou kamoškou (smiech), lebo som sa proste bála reakcií, ony boli a ešte aj stále sú mojou veľkou oporou. No a takto to išlo po malých kúskoch až som nabrala aspoň ako také sebavedomie a prestala som sa toľko báť.

Pamätáš si aj na reakcie okolia a tvojich najbližších, keď si ilustrovanie začala brať vážnejšie? Je to stále iba tvoje hobby alebo sa dá povedať, že sa ilustrovaním živíš?

V tomto som mala obrovské šťastie na ľudí v mojom blízkom okolí. Naozaj ma všetci podporovali, hlavne moja mamina, sestra, priateľ a kamoška. Keby som na tom úplnom začiatku ich podporu nemala, tak by to bolo ozaj ťažké a za to im patrí moje obrovské ĎAKUJEM. Môj sen sa splnil a od mája tohto roku ma tvorba ilustrácií živí a je to môj full time job.

Tvoríš aj na objednávku a už teraz prijímaš aj objednávky na Vianoce. Vieš nám opísať ako vyzerá proces objednávania (kde sa ti ľudia môžu ozvať, aké najdôležitejšie informácie potrebuješ,..) a koľko v priemere trvá tvorba jednej ilustrácie? 

Áno, už teraz príjmam objednávky na vianočné ilustrácie. Záujem o ne je ozaj veľký, čo ma nesmierne teší. Proces objednávania je jednoduchý, stačí mi napísať správu na Instagrame, na mail, na FB alebo zavolať, možností je ozaj veľa. (smiech) Nasledovne, keď zákazník prejaví záujem o objednávku alebo len chce vedieť ako to celé funguje, zašlem základný informačný text v ktorom je všetko pekne vysvetlené…

Určite úplne najzákladnejšia vec, ktorú potrebujem vedieť, je, že čo budem ilustrovať a či sa jedná o ilustráciu na súkromné účeli alebo o propagačné veci. Ďalej je potrebné, aby som vedela počet ilustrovaných osôb či by to bol portrét alebo celá figúra. Najlepšie na takejto personalizovanej ilustrácii je podľa mňa to, že je flexibilná a teda si ju viete pekne vyskladať. Napríklad mi zašlete len svoje portrétne fotky, ďalej mi popíšete alebo dopošlete fotky oblečenia, ktoré by ste chceli mať oblečné, opíšete mi približne v akej póze by ste chceli byť nakreslený a je to. Ďalej, ak máte napríklad nejaké záľuby ako cestovanie, móda, hudba, tanec, tak sa tieto prvky dajú pekne zakomponovať niekde do pozadia.

Čas vyhotovenia ilustrácie je rôzny, napríklad ilustrácia 1 osoby / portrétnej ilustrácie (po plecia) trvá v priemere 1-3 hodiny, ale keď sa jedná o nejakú makeup-artistku alebo o zložitejšiu predlohu potrétu tak to trvá aj 5 hodín. Rodinné ilustrácie a ilustrácie, na ktorých je aj zložité pozadie, trvajú v priemere 10-12 hodín, naozaj je to veľmi individuálne. Záleží aj na tom či mám vyslovene tvorivú náladu.

Všetku svoju tvorbu prezentuješ na Instagrame. Zdieľaš tam prevažne ilustrácie, ktoré si tvorila na objednávku, no občas zazdieľaš aj ilustrácie známych ľudí – blogerov, youtuberov a rôznych influencerov. Prišla ti už aj objednávka od niekoho zo známych online tvorcov, alebo sú to ilustrácie, ktoré robíš sama od seba?

Áno, mám aj pár objednávok od známejších online tvorcov, ale samozrejme dosť z nich robím sama od seba, ale nieje to tak, že by som si cielene niekoho vybrala, buď je to tak, že si scrollujem nástenku na Instagrame alebo Pintereste a narazím na fotku, ktorá ma naozaj inšpiruje, (čo je ozaj skvelý pocit, lebo v momente, keď zbadám fotku, vidím ako bude vyzerať ilustrácia) alebo ma inšpiruje samotná tvorba a obsah stránky daného človeka. Samozrejme ma veľmi poteší, keď mi túto ilustráciu zazdieľajú. Klamala by som, keby poviem, že to tak nieje a aj vďaka tomuto sa o mojej tvorbe dozvedá viac a viac ľudí. Najväčšiu radosť mám potom z toho, keď sa im ilustrácia ozaj páči, alebo mi niekto napíše, že mu to zlepšilo deň a zdvihlo náladu.

Keď už hovoríme o Instagrame ako platforme, kde zdieľaš svoju tvorbu, nerozmýšľala si nad tvorbou vlastnej stránky, kde by si svoju tvorbu zdieľala alebo sa momentálne sústredíš iba na Instagram? Aké pozitívne a negatívne stránky na Instagrame pozoruješ?

Momentálne sa sústreďujem len na Instagram, ale ktovie, možno časom pribudne aj web stránka a mnoho iného.

Pozitívne stránky Instagramu… neviem, moc som nad tým nepremýšľala, ale najväčším plusom je pre mňa asi jednoduchá komunikácia so zákazníkmi. Negatíva neevidujem zatiaľ žiadne. Väčšinou je tu len ten problém s tou základnou zdvorilosťou. Tým myslím, že keď mi už niekto píše, tak by sa zišlo dať na začiatok aspoň “Ahoj!”, alebo “Dobrý deň!”.

Ilustruješ prevažne v digitálnej forme cez tablet, no občas ťa vidno ilustrovať aj “klasicky” ceruzkou na papier. Vieš nám prezradiť, aký tablet používaš, prípadne aj nejaké tvoje obľúbené doplnky (perá, aplikácie, digitálne štetce) a aké sú tvoje najobľúbenejšie ceruzky v prípade, že ilustruješ klasicky na papier? 

Aktuálne už približne 7 mesiacov pracujem na Ipad Pro 12.9 a kreslím s Apple Pencil. Predtým som kreslila na menšom grafickom tablete Intuos od Wacomu a este vo Photoshope. Momentálne pracujem v aplikacii ProCreate. Väčšinou používam digitálne štetce, ktoré sú už v aplikácii. Majú veľa možností nastavenia, takže si ich môžete prispôsobiť, čo je ozaj skvelé. Prednedávnom vydala svoju edíciu digitálnych štetcov ilustrátorka Holly Nichols, ktoré som si kúpila a som s nimi nadmieru spokojná, imitujú stopu markeru (grafické fixky/popisovače).

Pri klasickej kresbe na papier nemám nejakú najobľúbenejšiu značku ceruziek, ktoré by som preferovala. Mám doma taký mix, pár je od Koh-i-nooru, markery mám od Winsor&Newton a potom plno roznych z klasického papiernictva. Využiť sa dá všetko, čo kreslí, a každý si musí nájsť to svoje, s čím sa mu dobre pracuje.

V rôznych sférach, ako napríklad móda alebo kozmetika, pozorujeme rôzne trendy, ktoré sa rýchlo menia. Sú aj nejaké trendy v digitálnej tvorbe, ktoré vnímaš? Ak áno, vedela by si nám priblížiť tvoj najobľúbenejší súčasný trend?

Žiaľ trendy ozaj nesledujem, takže vôbec netuším, či nejaké sú v tomto smere. Sledujem zahraničných ilustrátorov, ktorí ma inšpirujú, ale že by sa to riadilo nejakým trendom som si ozaj nevšimla. Skôr každý tvorí to, čo ho najviac baví, a ja sa toho držím tiež.

Rok 2020 je za dverami. Ako sme spomínali, u teba už prebieha ilustrovanie vianočných objednávok… Máš ale ešte na tento rok nejaké ciele, ktoré by si chcela dosiahnuť?

Určite áno. Dokončiť všetky objednávky včas, venovať sa viac klasickej kresbe a určite by som sa chcela vrátiť k maľbe, ale to skôr len tak pre seba v rámci oddychu.

Ďakujeme ti za tvoj čas, ktorý si venovala tomuto rozhovoru. Našou poslednou otázkou by sme sa chceli dozvedieť, čo si myslíš o našom projekte BloggersRE?

Rado sa stalo a ďakujem, veru o tomto vašom projekte som ani nepočula, ale veľmi si vážim že ste ma oslovili. Spravilo mi to ozaj obrovskú radosť. Určite vám držím palce a prajem všetko dobré.

Autor: Iva Malíková (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě a soukromý archiv Kristíny Kanásové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here