Bloggers RE

“ABYSTE MOHLI POMOCT PLANETĚ, ZAČNĚTE U SEBE,” HLÁSÁ DEWII


Asi nejvýraznější česká influencerka zaměřující se na ekologii a veganství. Karolína Rathousová známá jako Dewii začala psaním blogu o svém stravování a vytvářením veganských verzí všemožných receptů. Postupně se kariérně vypracovala na osobní trenérku a výživovou poradkyni. Nyní se kromě svého zaměstnání věnuje i natáčením videí o cestování, životu vegana a v poslední době hlavně edukaci veřejnosti ohledně různých ekologických problematik. V minulém rozhovoru se nám Dewii představila a dnes nám povypráví nejen o tématech týkajících se vývoje její tvorby a osobnosti, ale také o technických záležitostech, které pohledu běžného diváka často unikají…

Minule jsi nám v rozhovoru prozradila, že tvá přezdívka Dewii vznikla na Lidé.cz, když ti bylo přibližně 14 let. Kdo se pod touto přezdívkou skrývá? Jak bys sama sebe popsala?

“Já sama” a Dewii není úplně to samé. Dewii je osoba, skrze kterou vystupuji na internetu, kdo jsem já sama se snažím postupně během života zjišťovat a zároveň se snažím sama sebe budovat. Nechci tím však říct, že se nějak na sociálních sítích přetvařuji, naopak se snažím být co nejvíce autentická.

Od našeho posledního rozhovoru jsi udělala pořádný osobnostní posun. Mnohem více ses ponořila do všemožných ekologických problémů. Máš v plánu toto v budoucnu posunout na další level v podobě nějakých projektů nebo přednášek?

Já jsem neustále někam zvaná s tím, že chtějí, ať udělám workshop nebo přednášku, ale vystupování před lidmi mě děsí a minimálně prozatím mě to neláká natolik, abych vystoupila ze své komfortní zóny.

Co je podle tebe současným největším eko problémem?

Úplně největší problém, a to nejen současným, je podle mě lidská lhostejnost. Dokud lidi nepřestanou brát život na planetě jako něco daného a věčného namísto toho, aby si začali přírody vážit, tak si zaděláváme na velký malér.

Jaký máš názor na Gretu Thunberg?

Osobně ji nijak extra nesleduji, spíše se ke mně dostane sem tam nějaká zpráva, například ohledně její svačiny v plastu nebo její zaoceánské plavby. Každopádně cením, že má v tak mladém věku takovéhle uvědomění a hlavně něco reálně dělá. To je víc, než může říct většina dospělých, kteří si hejtují na internetu.

U čeho mají podle tebe lidé začít, aby mohli pomoct planetě?

U sebe. Jakým způsobem už je na nich. Osobně mi jako nejjednodušší, nejrychlejší a zároveň velmi efektivní způsob přijde přechod na vegetariánství, veganství nebo reduktariánství. Živočišný průmysl má významný dopad na životní prostředí, tudíž úprava jídelníčku znatelně sníží ekologickou stopu člověka.

Na Instagramu tě aktuálně sleduje přes 80 tisíc lidí a na YouTube máš přes 50 tisíc odběratelů, to je spousta lidí. Co si myslíš, že stojí za tvým úspěchem?

Tak to fakt netuším, ale asi to bude kombinace několika faktorů – hádám, že pomáhá to, že jsem výrazná osobnost, ať už vzhledem, nebo svým životním stylem. I mě samotnou baví lidi, co vybočují z davu, dělají věci jinak. 

Zároveň jsem již na začátku nevědomky zvolila dobrý způsob komunikace. Namísto toho, abych lidem říkala, že maso je vražda a hustila do nich jedno video z velkochovů za druhým, jsem jim ukazovala svůj jídelníček, vytvářela pro ně recepty a celkově se snažila jít spíše tou “pozitivní cestou”, kdy sice komunikuji i to, co je špatně, a nejen ohledně toho, jak zacházíme se zvířaty, ale i s celou planetou, ale zároveň se snažím předkládat i způsoby řešení a konkrétní návody, jak na to.

Jsi autorkou knihy Veganův průvodce, díky čemuž sis splnila sen napsat vlastní knihu. Lidé ale mnohdy vidí až výsledný produkt. Co vše obnáší vydat vlastní knihu a kolik to dá práce?

No sranda to není. Momentálně dopisuji druhý kousek a čeká mě spousta vyřizování, dopsáním poslední kapitoly práce totiž nekončí – už mám svoji ilustrátorku a dále řeším grafičku, editorku, korektorku, tiskárnu, ISBN,… tohle všechno samozřejmě platí, pokud si člověk vydává knihu vlastním nákladem, což já právě chci. 

Připravit první knihu mi trvalo necelý rok s tím, že jsem v té době ještě pracovala v bistru, kde jsem dělala i dvanáctky a po práci psala. Momentálně už pracuji sama na sebe, takže je to jednodušší, mám na to více času, což se hodí, protože tato kniha bude mnohem obsáhlejší než ta první.

Přemýšlela jsi někdy o dalším vydání Veganova průvodce?

Možná někdy v budoucnu, ale s tím, že bych ho chtěla přepracovat, když by mělo vyjít druhé vydání.

Podle čeho si vybíráš značky, se kterými spolupracuješ?

Prvně musí projít sítem mých hodnot. Úplně nejdůležitější pro mě je, aby byl produkt veganský a případně netestovaný na zvířatech. Obaly a další eko věci řeším dle toho, o co konkrétně se jedná.

Důležité pro mě je, aby to byl produkt, který bych si koupila i já sama, například teď jsem dostala nabídku na spolupráci s jednou značkou takových zdravých chipsů, které se prodávají po malém balení v plastovém sáčku. Vím, že něco takového bych si jen tak nekoupila, takže jsem nabídku odmítla.

Jaké chyby podle tebe dělají firmy, když chtějí spolupracovat s influencery a online tvůrci? A máš v tomto pro ně nějaká doporučení?

Jsem poměrně stresař, takže to, co miluji, je, když mi dá firma úplně volnou ruku. Nejen ohledně zpracování dané spolupráce, ale třeba i ohledně termínu. Jsem pak mnohem víc v klidu a tvorbu si víc užívám. 

A jednou z hodně velkých chyb, co mě teď ještě tak napadá, je, když si firma ani nezjistí, koho přesně oslovuje. Ani nespočítám, kolikrát se mi stalo, že mi někdo nabízel neveganské produkty, teď naposledy například doplňky stravy, které obsahovaly vepřovou želatinu. 

Zamyslet by se také měly nad tím nejen, koho oslovují, ale i kolik lidí oslovují. Není nic horšího, než když je Instagram doslova zaplaven jedním a tím samým produktem.

Souhlasíš s tím, že by se online tvůrci měli více zaměřit na dlouhodobé spolupráce s brandy, kterým věří a sami je používají, než brát každou spolupráci, jen kvůli barteru nebo penězům? Pokud ano, proč je to podle tebe důležité?

Určitě ano. Je to mnohem příjemnější nejen pro followery, ale i pro samotného tvůrce – nebo alespoň já to tak určitě mám. Najít však někoho, kdo je ochoten s vámi spolupracovat dlouhodobě a i vy jako tvůrce v tom vidíte potenciál, není lehké.

Čím fotíš a jakou techniku používáš na natáčení videí? Máš nějaké oblíbené aplikace a programy na úpravu fotek a editaci videí?

Na focení i točení používám foťák Sony A5100, na točení mám ještě tříosý gimbal Feiyu tech A1000. K úpravě fotek nejvíc miluji Lightroom, v kterém jsem si vytvořila vlastní presety a doplňuji ho ještě o Snapseed a občas Facetune. Ohledně editace videí jsem celkem barbar, používám obyčejné iMovie.

Autor: Kateřina Gregarová a Ivo Veselý (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Karolíny Rathousové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X