Bloggers RE

“JE TREBA NAVZÁJOM SA PODPOROVAŤ,” HOVORÍ DOMINIKA MALOVECKÁ


Mladá sympatická Dominika žije v Prahe a pracuje v módnom e-commerce. Módu miluje, rovnako ako kreatívne myslenie, knihy, jogu, prechádzky a všetko, čo ju robí šťastnou. Prečo sa rozhodla zo Slovenska presťahovať do Prahy? Aké sú jej tipy na ulovenie tých najlepších kúskov v second handoch? A kto ju inšpiruje?

Kedy si si založila Instagram a prečo si sa rozhodla začať zdieľať niečo zo svojho života?

Instagram som si založila asi v roku 2013, aspoň to tak tvrdí moja prvá postnutá fotka. Pri tejto príležitosti som si prescrolovala svoj profil až dole, čo mi pripomenulo krásne spomienky. Zdieľala som svoje fotky z ciest, mojich umeleckých kreácií a vlastne len tak pre zábavu. Na tom sa v podstate nič nemení.

Instagram vnímam ako veľkú inšpiračnú platformu, kde sa dokážem motivovať, inšpirovať od rôznych ľudí, miest na svete, v ktorých žijú. Dúfam, že mojím zdieľaním života inšpirujem ďalších ľudí, ktorí ma sledujú.

Zdieľaš módne, ale aj interiérové inšpirácie. Kto alebo čo motivuje teba?

Áno, zdieľam, to je pravda. Snažím sa zdieľať aj nejaké tipy na čítanie, filmy, čo ma zaujalo poslednú dobu… Zdieľam aj moje “daily struggles of beauty world” a všeobecne, čo ma zaujme v ten daný moment.

Asi najväčšia motivácia je feedback od ľudí, ktorý ma sledujú. Keď mi príde správa o tom, ako daný človek vyskúšal niečo kvôli tomu, že som ho namotivovala, alebo cíti, že teraz prechádza rovnakým obdobím ako ja a rieši podobné otázky, tak to je to ono, prečo si hovorím “you go girl”!

Myslím si, že je treba navzájom sa podporovať, či už osobne, alebo na sociálnych sieťach. Samozrejme ma inšpirujú ľudia na Instagrame, ktorí odkrývajú kúsky zo svojho života, zväčša, sa priznám, sú to ženy. Väčšina je zo zahraničia, poslednú dobu ma veľmi bavia a inšpirujú @weworewhat, @valerialipovetsky, @holliemercedes, @naaomiros, @_jeanettemadsen_, @stylemon.blog, @n0cka a profil, ktorý som objavila nedávno, ale je veľmi šikovný na DIY projekty, je profil @lonefoxhome.

Okrem toho, že máš Instagram, píšeš aj vlastný blog. O čom píšeš a za akým účelom si sa rozhodla založiť ho?

Toto rozhodnutie prišlo úplne spontánne asi na začiatku roku 2019. V ten čas som bola pár mesiacov úspešne po škole, nejakým spôsobom mi chýbala sebarealizácia a mala som pocit, že sa potrebujem vypísať. Taktiež som sa začala stretávať s novými vecami, kedy som vyšla z komfortnej bubliny a nejak som mala potrebu písať o ženách, témach, čo mi chýbali a na ktoré som prichádzala postupom času… Chcela som sa jednoducho podeliť o svoje myšlienky, ktoré by mohli pomôcť komukoľvek. Také malé rozhovory sama so sebou.

Priznám sa, že som už dlhšie nič nenapísala, respektíve nezverejnila, ale možno je čas sa znovu do toho ponoriť.

Už nejaký ten čas žiješ v Prahe. Čo ta zlákalo presťahovať sa?

Nejakým spôsobom to bola prirodzená voľba. Postupne, aj kvôli škole, som cestovala zo Slovenska do Zlína a zo Zlína do Prahy. Keď som skončila bakalára, bola to veľmi prirodzená voľba pohnúť sa ďalej, kvôli štúdiu, ale aj kvôli rozvoju a možnostiam, ktoré Praha ponúka.

Prahu som poznala už predtým, dokonca som tu ako malá strávila veľa letných prázdnin, takže pre mňa je to taký druhý domov.

Máš nejaký “insider tip” na miesto, ktoré by sme mali v Prahe určite navštíviť?

Za mňa sú to určite menšie uličky v historickom centre Prahy. Nedávno som sa dokonca aj ja zatúlala do jednej z nich, okolo ktorej som chodila veľakrát, ale nešla ňou ani raz. Bol to fantastický pocit.

Potom mám rada malé kaviarničky s takzvanou rodinnou atmosférou, ktoré nie sú úplne v centre, napríklad moja obľúbená je dlhé roky kavárna Kaaba u nás na Vinohradoch. Je tam krásny retro interiér, ktorý mi pripomína návštevu u babičky.

Pracuješ v českom módnom e-commerce. Ako vyzerá tvoj bežný deň?

V momentálnej situácii, kedy sme si museli všetci zvykať pracovať z domu, bolo prvých pár dní ťažších. Aj celá situácia, ktorá sa diala okolo nás.

Našla som si svoju rutinu. Dokonca sa mi posledné týždne viac menej darilo si oddeliť working hours od tých súkromných, čo je asi najdôležitejšie, dostať sa z pracovnej nálady a preorientovať sa na domácu náladu, aj keď ste sa nepohli z miesta a ste v tej istej miestnosti.

Taktiež som sa poslednú dobu naučila vstávať skoro ráno, užiť si ranný čaj, mestské ticho.

Tvoj šatník tvoria väčšinou veci z druhej ruky. Kde najradšej nakupuješ ?

Asi je to tak 50 % na 50 %. Nedávno som triedila šatník a vymieňala zimnejšie veci za letnejšie. Veľmi mi pomáha mať prehľad o všetkom, čo mám. Snažím sa využívať naplno každú jednu vec. Ak mám pocit, že už mi nesedí alebo som ju dlho nemala oblečenú alebo sa s ňou už naďalej nestotožňujem, nie som to ja, tak triedim a posielam ďalej.

Mám také pravidlo tridsaťkrát a viac, či už je to vec z nákupného reťazca, alebo z druhej ruky. Aby som si ju kúpila, zvážim všetky faktory, ktoré mi pomáhajú v rozhodovacom procese. Časom som sa naučila nakupovať s funkčnosťou a potenciálom daného kúsku s využiteľnosťou na niekoľko krásnych rokov. 

Podľa mňa sa netreba odsudzovať a ísť iba jednou cestou, všetko je o balance. Čo mne veľmi pomáha pri rozhodovaní, je kvalita daného produktu, z akého materiálu je a ako mi sedí strih, keď sa takzvane do toho kúsku zamilujem a hneď mi v hlave prejde asi tak stovky využiteľných outfitov s kúskami zo skrine, ktoré už mám doma, tak je to pre mňa jeden z najviac rozhodujúcich faktorov. Taktiež mi pomáha si veci nechať uležať do druhého dňa. Keď neprestanem na to tú danú vec myslieť, je to pre mňa znamenie.

Najradšej posledné mesiace nakupujem v @moment.praha, ktorý je vedený ako charity shop, to znamená, že svojím nákupom prispejete na vybranú neziskovú organizáciu, ktorá má tak postarané o každomesačný príjem. Z ďalších pražských veľmi príjemných pre-loved kúskov, ktorý mi svojim konceptom veľmi pripomína Rigu, je @lulavintageprague. Zriedka chodím do @textilehouse_secondhand a potom mám ešte jeden tip – rôzne blešáky sú tiež fajn.

Máš pre nás nejaký zaručený tip, ako uloviť skvelý kúsok v second hande?

U mňa to funguje tak, že mám vysnívaný nejaký kúsok, ako napríklad čierne klasické oversize sako alebo oversize košeľu, kedy si poviem “oukej, to nebude ťažké nájsť”. A nie je. Treba si vybrať kategóriu odevu, ktorú by sme chceli, alebo farbu či materiál, a potom sa na to už len zamerať. Za mňa je dôležite nemať nadmerné očakávania, porozhliadnuť sa po obchode a the best rada je určite pánske oddelenie. Ja tam nakupujem už asi nepretržite, nájdem tam krásne oversize kúsky, ktoré mi veľmi dobre sedia.

Aký bol tvoj najlepší úlovok? Máš napríklad niečo, čo ti robí už dlhou dobu radosť?

Najväčšiu radosť mi robia saká a košele. Veľmi dlho som sa vyhýbala sakám, ani sama neviem prečo. Myslím, že som o tom písala aj na blogu. U mňa momentálne saká predstavujú asi najväčšiu funkčnosť a pohodlie. Som si takmer istá, že keď vám akýkoľvek kúsok sedí strihovo a ja vážne kvalitný, vydrží vám niekoľko rokov.

Dovoľ nám ešte na záver poslednú otázku. Poznala si náš projekt BloggersRE, pred tým, ako sme ťa oslovili? A čo si o ňom myslíš?

Priznám sa, pred oslovením o rozhovor, bohužiaľ nie. Máte to pekne našliapnuté, len tak ďalej, držím palce! Veľmi pekne ďakujem za oslovenie a príjemné otázky, ktoré zaujali veľmi aj mňa a boli vytvorené na mieru. Nech sa darí aj naďalej!

Autor: Dominika Blchova (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Dominiky Malovecké, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X