Bloggers RE

“EŠTE SOM SA NESTRETLA S OTVORENÝM HEJTOM,” HOVORÍ MARÍNA SZIMONISZ

Veľkým koníčkom bolo už odjakživa pre Marínu písanie. Svoje sny si začala zapisovať a postupne plniť. Ktorý veľký sen si už stihla splniť? A na ktoré ešte len čaká? Nielen o snoch a blogovaní na rôzne témy nám niečo prezradila akčná žienka Marína, ktorá je okrem iného mamina, pisateľka, ale aj majiteľka agentúry, kde sa venuje organizácii svadieb a výzdob.

Písanie bolo už odjakživa tvojim veľkým koníčkom. Kedy si začala tvoriť? Aké boli tvoje začiatky?

Také tie úplne začiatky boli ešte v detstve so sestrou. Tvorili sme si komiksy. Ju nakoniec viac chytilo kreslenie a mňa písanie. Od 12 rokov som sa písaniu venovala prakticky dennodenne. Na strednej som si založila blog na jednom populárnom portáli a písala som veľa zaľúbenej tínedžerskej poézie, scenárov na rôzne hry na detských táboroch či karnevaloch. Uvedomila som si, že to je to, čo by som chcela robiť, a priviedlo ma to až k štúdiu na Fakulte masmediálnej komunikácie v Trnave.

Ako o sebe hovoríš, si “dreamer”, svoje sny si si začala zapisovať a po čase aj o nich blogovať. Prečo si sa rozhodla zdieľat’ svoje sny na sociálnych sieťach? 

Nikdy som nebola veľký dobrodruh. Snívala som veľa, ale bolo to také to “daydreaming”: “Čo by bolo, keby som skúsila zachytiť fotkami celý jeden rok?” alebo “Aké by to bolo, keby som sama odletela do New Yorku?”. Život nešiel v tom čase podľa mojich predstáv a toto bolo niečo, čo som vedela chytiť do svojich rúk a ovplyvniť to. Blogovaniu som sa vtedy už dlhšie nevenovala, chýbalo mi písanie a zdalo sa mi to ako super nápad vrátiť sa k svojej vášni, splniť si sen o vlastnom webe a motivovať sa tak k plneniu si snov, lebo už neboli len v mojej hlave. S ich zdieľaním prišiel akýsi záväzok ich aj splniť. Plus som chcela motivovať svoje okolie, aby do toho šlo tiež.

Akonáhle si človek sny a ciele pomenuje a je nimi konfrontovaný, motivácia plniť si ich je omnoho väčšia. Ako to bolo u teba? Začali sa ti tvoje sny plniť?

Presne ste to vystihli. Ja som to už na blogu často spomínala, ale pre mňa rok 2015, keď som s blogom začala, bol rokom splnených snov. Ak dobre rátam, zo zoznamu som ich vyškrtla možno 7 alebo 8. Niektoré som snívala už vyše 10 rokov a iné boli úplne spontánne. Bolo to skvelé a verím, že v tomto prípade naozaj zafungovalo moje motto: Kto verí, uvidí.

Vieme o tebe, že jedným z tvojich veľkých snov bolo napísať knihu. Prezraď nám viac.

Áno. Teda ani nie tak ju napísať ako ju vydať. Ako som spomínala, písaniu som sa začala venovať v 12 rokov, začala som rovno zhurta a napísala som knihu. Normálne ručne do zošitu, ktorý mi darovala krstná. Najbližších 5 rokov som sa jej venovala a napísala rovno trilógiu. Ale potom ostala sedieť v šuflíku a ja som nemala čas a ani prostriedky sa tomu venovať. Bolo veľa pokusov, keď som sa k nej chcela vrátiť, ale naozaj sa mi to podarilo až tento rok. Verím, že na jeseň budú všetky úpravy dokončené a tento sen sa stane skutočnosťou ešte pred Vianocami a skutočne ju vydám.

Čas si vypĺňaš písaním blogu, kde nájdeme články na rôzne témy – od cestovania, cez rodinné záležitosti, až po rôzne tipy a triky. O čom píšeš najradšej?

Veľmi ma baví písať o živote. O jeho reálnej podobe. Predtým, ako som sa stala mamou, to boli najmä články o motivácii. Teraz ma veľmi baví zdieľať naše skúsenosti so životom v zahraničí a o tom, aké to je byť mamou. To bol jeden z mojich najväčších snov, a tak téme materstva venujem veľmi veľa času.

Predpokladáme, že tvoje najväčšie publikum sú hlavne ženy, maminy a manželky. Aká je spätná väzba? O aké tipy si žiadajú najviac?

Moje publikum boli najprv iba moje kamarátky, a keď som sa rozhodla založiť aj Instagram, začala sa mi tam budovať skvelá komunita mamičiek, s ktorými som sa aj skamarátila. Ohlasy mám veľmi pozitívne, čo si veľmi vážim, je, že ma sledujú mamičky, ktoré vedia svoj názor vyjadriť slušne, aj keď s niečím nesúhlasia. Ešte som sa nestretla s otvoreným hejtom. Veľmi často sa radíme o hračkách alebo dostávam otázky tipu ako zvládať cestovanie s bábätkom a dojčenie je tiež obľúbená téma. A potom sú to moje “clean with me” chvíľky, keď zdieľam to, ako upratujem našu domácnosť a organizačné videá (detský šatník, kuchyňa, skladovanie hračiek a podobne). To baby veľmi baví.

Nielen to, že si mamina malej Melisky, pisateľka, blogerka, máš vlastný podcast, ale si majiteľkou agentúry Weddings by Marina, kde sa venuješ organizácii svadieb a výzdobám. Aký je koncept a čo všetko ponúkate?

Weddings by Marina bol jeden z tých snov z roku 2015. V podstate som blog aj agentúru spustila naraz. Veľmi ma teší, kam sa agentúra dostala a aj kam smeruje. Keď som začínala, ponúkala som iba organizáciu zadarmo, za referencie. Zužitkovávala som svoje skúsenosti event managementu a moderovania. Po približne roku a pol sa ku mne pridala kolegynka Peťka a vtedy začala agentúr naberať smer aj ku dekorovaniu. Začali sme sa vzdelávať v kvetoch a v ich aranžovaní a veľmi rýchlo sme si našli svoj štýl. Snažíme sa hlavne o to, aby všetok stres, ktorý s organizovaním svadby vzniká, nebol na pleciach ženícha a nevesty, ale na našich. Momentálne ale naplno pracuje len Peťka, keďže ja som v Španielsku. Uvidíme budúcu sezónu, ak to okolnosti dovolia, tak by som sa rada do práce vrátila aj ja, lebo mi to riadne chýba.

Prezraď nám, ako to všetko zvládaš? Zostáva ti čas aj na samú seba? Na relax?

Tak základom u mňa je time management. Ja som taký control freak – keď nemám všetko naplánované, tak je zle. Odkedy som na materskej, žijem skôr zo dňa na deň, ale aj tak mám jasne stanovené, kedy píšem, kedy blogujem a kedy je čas na Instagram. Veľkou pomocou je mi môj manžel Marcel, ktorý ma v písaní veľmi podporuje, a tak mi, či už večer, alebo cez víkendy, dopraje čas osamote, vezme malú na výlet a ja môžem pracovať. No a čas na samú seba? Asi ako každá mama, nie vždy viem dať seba na prvé miesto, ale občas tie voľné chvíľky, ktoré sú mi dopriate, skrátka venujem ničnerobeniu, vyložím nohy a zapnem dobrý seriál.

Je ešte niečo, čo o tebe nevieme? Nesplnené sny? A plány do budúcnosti?

Tak tých je teda ešte neúrekom. (smiech) Určite stále presahuje množstvo nesplnených snov tie splnené, ale pomaly pomaličky odškrtávam. Čo o mne málokto vie, je, že som bola veľký strachoprd a hoci to bol môj veľký sen, nikdy som sa neprihlásila na VŠMU scenáristiku, dramaturgiu. To budem asi dokonca života ľutovať, že som to neskúsila. V budúcnosti plánujem pokračovať v písaní. Veľmi by som chcela vydať rozprávkovú knihu pre detičky. Idea by už aj bola, len ten čas si musím nájsť.

Náš projekt BloggersRE spája a podporuje online tvorcov zo Slovenska a Česka. Poznala si ho už predtým, ako sme ťa oslovili? Čo si myslíš o ňom myslíš?

Áno, sledujem vás na Instagrame, a keď mám čas, rada čítam práve rozhovory. Je to super možnosť, ako objaviť inšpiratívnych ľudí, takže myslím, že to robíte dobre a ďakujem, že ste si na rozhovor vybrali aj mňa.

Autor: Dominika Blchova (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Maríny Szimonisz, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)

Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

.
.