Bloggers RE

“ZE ZAČÁTKU BYLA TAKOVÉ MOJE ALTER EGO,” ŘÍKÁ GABRIELLE CLEMENT


Hezká, sympatická, upřímná a otevřená slečna. YouTuberka, Instagramerka a Influencerka v pravém slova smyslu, která lidi motivuje k tomu, aby byli sami sebou a nebáli se vystoupit z davu. Gabrielle Clement je jednou z YouTuberek, která svůj Coming Out sdílela i na sociálních sítích a tím inspiruje další lidi. Mluví nahlas ale také třeba o bisexualitě a dalších, pro někoho kontroverzních, tématech.

Gabčo, mohla bys nám trochu blíže popsat, kdo stojí za YouTube kanálem Gabrielle Clement?

Za kanálem jsem stála vždy já sama. Ze začátku byla Gabrielle Clement spíše takové moje alter ego. S postupem času jsem však na kanále začala být více sama sebou a mezi člověkem na obrazovce a v realitě není žádný patrný rozdíl.

Proč a kdy ses rozhodla založit si YouTube kanál?

To byla vlastně taková náhoda. Můj tatínek mě odmalička vedl ke stříhání a natáčení, kdy jsem si často režírovala krátké filmy ze svého pokojíčku. Když se spustila lavina YouTubu, chtěla jsem využít toho, co jsem se naučila a doufala, že mě ve dvanácti, třinácti letech začne někdo sledovat. Jak už to tak bývá, nebyl to ale příjemný start a já se rozhodla do toho praštit znova, až budu starší.

Na tvém kanále jsme našli jako první video třicetičtyřsekundový Harlem Shake! Pamatuješ si na něj? Kdy a proč jste ho natočili?

Je to jedno z mých prvních videí, ale spousta těch počátečních je už dávno znepřístupněná. Byla zrovna taková doba, kdy letěl Gangam Style, Harlem Shake a další virály. Já a moji spolužáci jsme se zrovna nudili o přestávce ve škole, a tak jsme přišli s nápadem, že si jeden Harlem Shake také natočíme. V té době nám to připadalo jako strašná pecka.

Tvůj kanál prošel během času obměnou a nyní se zabýváš spíše smysluplnými tématy a tvá videa mají hloubku. Proč ses rozhodla točit videa o sobě a svém životě?

Já vlastně nikdy o svém soukromém životě natáčet nechtěla. Na druhou stranu, dříve jsem více natáčela to, co diváci chtějí, viz různé sketche, challenge nebo videa, která nebyla nějak zvlášť kreativní. S rostoucí vlnou LGBTQ+ komunity jsem se však rozhodla, že je správný čas poskytnout svému kanálu nový rozměr. Pro mě samotnou nebylo lehké takovou věc přijmout a ještě k tomu ji rozšířit do světa, tak proč nepomoci dalším? Zkrátka cítila jsem, že je to správné.

Jak si v dnešní společnosti našla odvahu na to, mluvit o tématech, která jsou pro stále většinu lidí tabu nebo kontroverzní?

Vždycky jsem měla prořízlou pusu a stavěla se za menšiny. Z mého pohledu je mluvení o kontroverzních tématech nesmírně důležité. Mluvím jen o tom, čemu rozumím a co by lidem mohlo něco přinést. Přeci jen, pokud si vyslechnete něčí názor, třeba se vám určitá témata nebudou zdát tak kontroverzní.

Jaké jsou ohlasy na tvou tvorbu? Máš už slušnou základnu fanoušků, najdou se i hejteři? Jak se proti tomu dá bránit?

Je to taková horská dráha. Dříve, když jsem natáčela videa pouze pro pobavení, jsem měla základnu sledujících úplně jinou, než mám teď. Přestala jsem jezdit na akce a vyhledávat spolupráce s youtubery. Navíc hovořím o věcech a můj styl videí je takový, že nesedí každému. Proto jsem ráda, že mě sleduje konkrétní cílová skupina, která moji tvorbu sleduje ráda. Na druhou stranu, hejteři byli, jsou a budou. To mě ale nějak zvlášť netrápí.

Proč ses rozhodla svůj Coming Out sdílet i na sociálních sítích?

V dnešní době je důležitá propagace. Leckdo řekne, že se LGBT komunita v dnešní době projevuje až to bije do očí, ale nekoukají na to z té správné stránky. Lidé se rádi prezentují takoví, jací jsou, což byl přesně můj případ. Chtěla jsem svoji tvorbu přesunout na autentickou a také osobní. To, že mě od toho dělila jen moje sexualita, mi připadala jako naprosto banální věc. Nestydím se za to, kdo jsem, nebo ke komu mě táhne srdce, proto mi to přišlo jako důležitý krok.

Jaká je v dnešní době situace, podle tebe, v ČR, co se týká společnosti a lidí z LGBT komunity? Zlepšují se vzájemné vztahy?

Samozřejmě, že zlepšují. Stále je k povšimnutí značné stigma, co se komunity týče. Přesto ale můžeme poznat, že je to rok od roku výrazně lepší a především akceptovatelnější. Jediné, co nás od úplného přijetí dělí, je politika.

Co je podle tebe zatím největší překážkou v životě v ČR pro homosexuální páry?

Určitě registrované partnerství a jeho nevýhody. Pokud člověka miluji a chci si ho vzít, neměla by v tom stát žádná překážka, nebo, v tomto případě, kus papíru. Dnešní doba je řízena generací, která v této době již nevyrůstá, ale pouze stárne, a to je naprosto přirozené. Bohužel pro nás, jako pro generaci mladší, je revolta vůči systému dost složitá. Spousta lidí nad námi mávne rukou a myslí si, že nás naše sexualita nějakým způsobem přejde. Ať už se to někomu líbí, nebo ne, homosexualita je naprosto přirozená věc a pramení už v době dávno před námi. Osobně doufám, že ten tlak, který je vůči komunitě vystavěn, brzy poleví a lidé budou moci legálně uzavřít sňatek s člověkem, kterého si sami vyberou.

Jak můžeme LGBT komunitu podporovat?

Samotná otevřenost a naslouchání tématu je přínosem. Stejně tak, jako neodsuzujeme lidi s odlišnou rasou, či genetickou vadou, protože se tak už narodili. Mimo jiné existuje spousta aktivistických hnutí, přednášek, sezení, či peticí, které mohou LGBT komunitě pomoci. Je jen na každém, kolik svého času je ochoten věnovat.

Děkujeme za tvůj čas. Než se rozloučíme, budeme rádi, když nám odpovíš na poslední otázku, a to ohledně našeho projektu BloggersRE. Znala jsi tento projekt, než jsme tě oslovili, a líbí se ti jeho myšlenka?  

Já děkuji! O projektu jsem zaslechla již dříve, ale až po vašem oslovení jsem měla možnost stránky pořádně projet. Vážím si, že se nebojíte čapnout každého tématu a rozhovory jsou perfektně sladěné k člověku. Proto za tuto příležitost mockrát děkuji.

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Gabriely Klementové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram