Bloggers RE

“INFLUENCERSTVÍ VNÍMÁM, AŽ NA VÝJIMKY, JAKO NEUDRŽITELNÝ BUSINESS,” ŘÍKÁ IVO VESELÝ


Projekt BloggersRE funguje přes 3 roky. U jeho zrodu stáli dva lidé, oba na něm pracují dodnes. Jedním z nich je Ivo Veselý. Jak a kam se z jeho pohledu projekt za dobu své existence posunul? Proč se Ivo sám kdysi začal věnovat online tvorbě, ale po nějaké době od toho upustil? A co nám prozradil o své profesi a zároveň velké vášni, kterou je influencer marketing? Nejen o tom v dnešním rozhovoru!

Když jsme si spolu povídali posledně, psal se říjen roku 2017. Svěřil ses tehdy s tím, jak si aktuálně stojí projekt BloggersRE, že jsi hodně věcí přehodnotil a také, že jedním z cílů do budoucna je vydat knihu a začít pořádat eventy. Jak bys srovnal tehdejší situaci s tou nynější? Jaké plány a vize byly uskutečněny, jaké nikoliv a zkrátka, jak si aktuálně stojí projekt BloggersRE?

Mám radost z toho, jak se projekt BloggersRE od roku 2017 posunul. Těch změn je spousta a bylo by to hrozně na dlouho vše popisovat. Podstatné je to, že jsme pořád platforma, která spojuje komunitu online tvůrců a influencerů a snažíme se je vzdělávat, propojovat a podporovat. Troufnu si říct, že jsme se za tu dobu stali 3. nejpočetnější komunitou online tvůrců v Česku a na Slovensku, z čehož mám radost, avšak naším cílem nikdy nebylo mít nejpočetnější komunitu. Zaměřujeme se hlavně na menší a začínající tvůrce, kterým se snažíme pomoci se rozvíjet a propojit je s těmi již velkými a známými.

Pokud jde o konkrétní věci, tak jsme se podíleli na řadě různých akcí pro online tvůrce, naposled to byl například v lednu galavečer Superbloger. Spolupořádali jsme vzdělávací workshopy a podílíme se také na tvorbě vzdělávací platformy s online kurzy.

Další novinkou je, že jsme v lednu spustili vlastní e-shop BloggersRE, který za první dva měsíce překonal naše očekávání, když jsme měli přes 230 zaplacených objednávek. Aktuálně tam máme vlastní Lightroom presety.

V druhé polovině tohoto roku tam přibudou další produkty včetně naší nové knihy (NE)JSEM INFLUENCER, která bude o tom, jaký vliv na naše životy mají sociální sítě a influenceři a co nám to přináší, ale i bere. Knížka bude plná rozhovorů se známými influencery, online tvůrci, markeťáky, majiteli marketingových agentur, zástupci značek nebo odborníky na digitální závislost.

Za existenci projektu jsme podpořili několik nadací a neziskových organizací jako například projekt Nocleženka od Armády spásy nebo uspořádali osvětovou kampaň a finanční sbírku pro psí útulek Bouchalka. Jsme také partnerem Akademie věd ČR a jejich vzdělávacích akcí Týden vědy a Týden mozku. Aktuálně se v rámci možností se snažíme s dalšími influencery pomoc při řešení problému spojeného s koronavirem. Konkrétně zvýšením relevantní informovanosti a podporou finančních sbírek, například pro lékaře v první linii.

Velké poděkování v rozvoji projektu BloggersRE patří jmenovitě Sebikovi Hozákovi, Deni Hartmannové, Tei Máslové, Domči Blchové, Marti Bartošové, Aďce Gundové, Ivě Malíkové a zbytku našeho týmu!

Jedním z cílů projektu BloggersRE bylo vždy také začít pořádat kurzy pro online tvůrce, jak to aktuálně vypadá?

Ano, to je pravda, jak jsem zmínil v předchozí odpovědi, tak se podílíme na vzdělávacích akcích. Již delší dobu jsem chtěl, abychom spustili platformu s online kurzy, protože mi u nás chybí kvalitní online kurzy pro kreativní lidi a online tvůrce.

Z toho důvodu jsme spojili síly s Hynkem Hamplem a Danem Dedkem a společně založili Kurzeo – místo, kde se lidé můžou učit od nejpovolanějších lidí v oborech. BloggersRE je partnerem tohoto projektu skrze naši komunitu online tvůrců a influencerů.

Zůstaňme ještě chvíli u naše minulého povídání. Probrali jsme tehdy také tvůj vlastní blog, na němž jsi zveřejňoval příspěvky o tématech tobě blízkých jako influencer marketing, cestování nebo filantropie. V současné době už na blogu aktivní nejsi. Z jakého důvodu se tak stalo a myslíš si, že je to už nastálo?

Je to poměrně jednoduché. Pár let zpět jsem chtěl být taky influencer a vydělávat si tak peníze, jako spousta dalších lidí. Naštěstí jsem nějak prozřel a zeptal se sám sebe, proč bych vlastně chtěl být influencerem. Uvědomil jsem si časem, že to pro mě není ani moc přirozené. A taky jsem si začal víc hlídat své soukromí a co sdílím na internet. Rozhodl jsem se, že pokud bych měl být vůbec někdy známý, tak chci být známý jako zakladatel nějakého prospěšného projektu nebo brandu. Zkrátka si myslím, že se ve svých 24 letech mám pořád co učit, a tak se spíš snažím posouvat, než konstantně sdílet nějaká svá “moudra” online. Proto jsem přestal publikovat na svém blogu a podstatně utlumil své sociální sítě. Samozřejmě se pořád snažím nějak budovat i svůj osobní brand, avšak primárně skrze pracovní sféru. K Vánocům jsem si dal dárek a předělal kompletně svůj web.

Zároveň vnímám příjem čistě z “influencerství”, až na výjimky, jako neudržitelný business z dlouhodobého hlediska. Jednou ta bublina, podle mě, splaskne a hodně lidí nebude mít příjem, na který byla zvyklá. Myslím tím lidi, co jsou z většiny odkázáni na výdělky ze svého Instagramu, YouTube nebo reklamních spoluprací. A i když osobně nemám problém moc riskovat, tak toto mi přijde spíše jako hloupá sázka na jednu kartu.

Jsem rád, že někteří influenceři si jsou toho vědomi a budují si vlastní brand identitu. Ať už to je to, že napíšou knížku, spustí e-shop s vlastními produkty, pomáhají značkám se správou sociálních sítí, nebo školí. Skrze aktuální situaci již vnímám, že někteří klienti snižují rozpočty na kampaně, někteří je zase přesouvají na později. A co bude s těmi influencery, co mají příjem čistě za selfie s produktem ve svém feedu a nezbyde na ně? Nechci být negativní nebo nějak strašit, jen se reálně snažím dívat na aktuální situaci.

I já osobně se snažím divezifikovat portfolio svých aktivit a příjmů. Se Sebikem Hozákem jsme například po novém roce spustili zahraniční e-shop, kde se zaměřujeme čistě na prodej presetů, které lidem na pár kliknutí pomahájí upravit profesionálně jejich fotky a šetří jim čas. Zaměřujeme se primárně na online tvůrce a kreativní lidi z USA, Kanady, UK a Austrálie.

Zmínili jsme influencer marketing, a právě ten je tím, čemu se věnuješ profesně a co tě živí. Jak a kdy ses k influencer marketingu dostal?

Založením BloggersRE. V roce 2015 jsme s mým kamarádem Sebastianem Hozákem po neuspěšném rozběhnutí jednoho projektu začali přemýšlet, co bychom mohli dělat. Já jsem v té době již nějaké zkušenosti měl. Rozhodli jsme se spustit e-shop s módou pro ženy a založili jsme k tomu sociální sítě. E-shop moc nešel a nakonec jsme ho po relativně krátké době zrušili.

Avšak sociální sítě se celkem chytly a lidi nám hlavně na Instagram psali, zda můžeme sdílet jejich fotky outfitů. Psalo nám čím dál více lidí, což nám přišlo zajímavé, tak jsme to rozklíčovali a zjistili, že lidi, co nám píší nejvíce, jsou blogerky a online tvůrci. Začal jsem se v té době o to více zajímat. Tím jsem získal nějaký přehled i kontakty a začal pomáhat prvním značkám, které chtěly spolupracovat s influencery. V té době to ještě nebyl takový boom jako teď. Pak se začali ozývat i větší značky.

Na influencer marketingu pro velké značky se podílíš již několik let, což tě určitě hodně posunulo. Co pro tebe bylo v tomto ohledu tou největší zkušeností?

Já jsem hlavně rád za každou zkušenost a novou výzvu. Super zkušenost pro mě jsou akce, na kterých mám možnost přednášet, protože musím překonat sám sebe a přenést věci z knihy “Mluv jako TED” do praxe. Stát na pódiu před těmi všemi lidmi je pro mě velkou výzvou a vystoupením z komfortní zóny. (smích) To se však mění v čase a s každou další podobnou akcí se to lepší a mám menší trému.

Dobrou zkušeností pro mě bylo také, když jsem se v létě minulého roku po měsící v USA vrátil zpět do Česka a oslovil mě Honza Kotek, majitel agentury Peppermint, zda bych měl zájem jim pomoci s influencer marketingem. Jeho vize i zaměření na řádné označování reklamy a přiznávání spoluprací se mi líbila. Nabídku, které si vážím, jsem přijal a díky tomu jsem začal dělat influencer marketing pro značky jako ŠKODA AUTO, Milka, Oreo nebo Mattoni. Mimo to mám i nějaké vlastní klienty jako je například Akademie věd České republiky, se kterou spolupracuji třetí kalendářní rok. Pomáhám jim s influencer marketingem na festivalu Týden vědy nebo na akci Týden mozku.

Vnímáš nějaké výhody toho, že sis sám zkusil být online tvůrcem? Pomáhá ti nějak ve tvé profesi, že věci dokážeš vidět i z druhé strany?

Ano, pomáhá mi to. Hlavně, když jednám s influencery o ceně a formě výstupů. Sám vím, co vše obnáší vytvořit kvalitní obsah. Je to někdy hodně práce a není to jen o tom stisknout spoušť foťáku. Na druhou stranu je zde i druhý extrém, když si někteří tvůrci říkají nesmyslné částky za jednorázovou spolupráci místo toho, aby se snažili domluvit si dlouhodobou spolupráci a měli tak zajištěn příjem třeba na rok, byli propojeni se stejnou značkou na delší dobu, což je lepší, jak pro značku, tak i uvěřitelnější pro fanoušky daného influencera.

Spolupráce řešíš nejen z pozice marketéra, ale sám aktuálně nějaké máš v rámci svého Instagramu. S kým spolupracuješ a proč?

Aktuálně již nejsem tak aktivní jako dříve. Mám navázanou spolupráci s Frusakem, který mě oslovil, abych se stal jejich ambasadorem. Líbí se mi jejich příběh a produkt jsem sám promoval již před tím, než mě oslovili. Dříve jsem měl taky spolupráci se Skinners, které rád nosím a cestuji s nimi. Jiné spolupráce aktuálně nemám a ani moc o další nestojím.

Jaká kritéria by podle tebe měla splňovat perfektně provedená spolupráce, a to jak z pohledu firmy, tak online tvůrce?

To je velmi náročná otázka. Základ je podle mě, aby influencer měl afinitní publikum pro danou značku a měl k produktu nebo službě vztah. Pak totiž vznikají daleko více přirozené výstupy, je tam i větší ochota a důvěra na obou stranách. A je jedno, zda zrovna dělám kampaň za miliony korun, nebo jde o barterovou spolupráci, je to prostě základ.

Spolupráce by dále měla být ideálně dlouhodobá a určitě přiznaná a řádně označená. Avšak za mě nějaká univerzalní koncept perfektní spolupráce neexistuje. Je to vždy hrozně individuální a je tam velký počet proměných.

Jak bys popsal vývoj influencer marketingu za dobu, co se v něm pohybuješ? V čem vidíš největší změny?

Poslední dobou vidím velký rozdíl v tom, jak se rozevírají nůžky mezi profesionálními a kvalitními influencery a těmi neprofesionálními. A teď nemluvím o počtu followers nebo velikosti příjmu. Myslím přístup k dané věci. A ty nůžky se budou rozevírat čím dál více a značky i agentury chtějí spolupracovat s profesionály. Další podstatná věc je důraz na označování a přiznávání reklamy.

Právě etická stránka věci a označování reklamy je aktuálně velké téma, které řeší jak online tvůrci, tak jejich sledující. Jaký je tvůj postoj? Proč si myslíš, že je důležité přiznávat a poctivě označovat reklamu na sociálních sítích a jakým způsobem by se to mělo dělat?

Pro mě je to poslední cca rok a půl snad to nejpodstatnější téma v influencer marketingu. Jak s BloggersRE, tak v Peppermintu jsme v této věci dost aktivní. Sedíme u kulatého stolu s dalšími agenturami, zadavateli, institucemi a zástupci influencerů a připravujeme společně etický kodex a doporučená pravidla influencer marketingu. V dohledné době to již půjde ven, takže o tom budeme určitě i zde informovat.

Pokud jde o tuto tematiku, tak jsem nedávno napsal článek “Klíčovou roli v influencer marketingu sehraje v roce 2020 etika”, který vyšel na Marketing&Media a v případě zájmu si ho doporučuji přečíst. Zároveň jsem dával rozhovor pro Aktuálně.cz, kde se z části o této tematice taky bavíme.

Víme o tobě, že jsi člověkem, který má pořád spoustu nových nápadů a nevydrží nic nedělat. Na čem kromě toho, co jsme již zmínili, aktuálně pracuješ?

Aktuálně to je hlavně spolupráce s Peppermintem a klienty, což mě velmi naplňuje a učím se nové věci. Dále dělám ve volném čase na BloggersRE, Presets Online a Kurzeo. Díky super týmu a delegaci části úkolů na jiné členy v týmu jsem schopen se tomu věnovat. Také se teď snažím více času věnovat svému osobnímu životu – své skvělé partnerce a rodině.

Začátkem minulého roku jsem založil neziskovou organizaci SkillSpot s cílem vzdělávat znevýhodněné lidi pomocí neformálního vzdělání. Pořádali jsme například Erasmus+ projekty. Nestíhal jsem to však tak, jak bych chtěl, tak jsem se rozhodl své působení raději ukončit, než to dělat napůl. Již řadu let mám velký sen, a to je založit vlastní nadační fond. Vyžaduje to však hodně času i zodpovědnosti a já potřebuji ještě nějakou dobu v této oblasti sbírat zkušenosti.

Stává se ti, že jsi úplně bez nápadu? Pokud ano, jak to řešíš? Inspiruješ se ty sám například u online tvůrců, a jestliže ano, tak u kterých?

Někdy období, kdy nápadů mám miliardu a někdy zase méně. Nápadů máme všichni asi poměrně dost, avšak podstatnější je umět ten nápad rozpracovat, a pokud to dává smysl, tak ho hlavně zrealizovat.

Sleduji velmi rád show SharkTank, u nás to kdysi běželo pod názvem Den D. Ta americká verze pořád jede a já jsem její velký fanda. Je tam spousta nápadů a nutí mě to přemýšlet nad novými. Jinak se samozřejmě inspiruji na sociálních sítích u jiných lidí nebo značek. U nás rád sleduji třeba Petra Máru nebo Kovyho.

Máš tu možnost se všemu tomu, na čem pracuješ, jakožto freelancer věnovat online. To ti přináší například tu výhodu, že můžeš více cestovat, což děláš velmi rád. Jaké další výhody bytí freelancerem má a jaké to má z tvého pohledu naopak nevýhody, které si ne tak často lidé uvědomují?

Výhoda je, že si člověk může více organizovat svůj čas a taky má většinou vyšší příjmy. To umožňuje například častěji cestovat, jak bylo zmíněno v otázce. Na druhou stranu je to větší riziko, v určitých věcech větší zodpovědnost a menší jistota. Být freelancer není pro všechny, stejně tak, jako být zaměstnanec není pro všechny.

Jak si při všech svých aktivitách organizuješ svůj čas? Co ti pomáhá k tomu, abys vše stíhal, a máš nějaké vlastní tipy a triky?

Zvládám to hlavně díky pomoci a toleranci blízkých a lidí v týmu. S BloggersRE mi hodně pomáhá Deni Hartmannová a zbytek týmu, který aktuálně čítá 18 lidí. BloggersRE běží již nějakou dobu z velké části i beze mě a já mám primárně na starosti rozvoj projektu samotného, věci spojené s chodem a zajištění jeho existence nebo kontrolu, jak funguje tým. Na Presets Online jsem nějaké věci delegoval na další lidi. O Kurzeo se stará hlavně Hynek Hampl. To vše mi umožňuje se věnovat naplno klientům, protože to mi dává aktuálně smysl a naplňuje mě to. Hodně se toho naučím a získávám zkušenosti k nezaplacení. Rovněž je podstatnou součástí pochopení doma, protože dost pracuji.

Při tom všem neztrácíš úsměv na tváři. Jak pečuješ o své duševní zdraví?

Mám to přece v příjmení – Veselý. (smích) Pomáhá mi dost moje partnerka a pohoda doma. Někdy to je prostě jen dobré jídlo, sport nebo občasná meditace.

Autor: Deni HartmannováDominika Blchova a Martina Bartošová (BloggersRE), Fotky: Soukromý archiv Iva Veselého, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X