Bloggers RE

ROZHOVOR S PATRICIOU Z HIT JE ZDRAVO ŽIŤ: “KNIHA JE MÔJ SPLNENÝ SEN.”


Hlavnou témou Paťkinho blogovania je histamínová intolerancia s troška zavádzajúcou skratkou HIT. Rozprávali sme sa o tom, že život s potravinovou intoleranciou pravdepodobne nie je hitom, ale nie je to ani strašiak, ktorého sa treba báť. A ako sa bloger dostane do televízie, či vydá knižku receptov?

Ahoj Paťka, poznáme ťa najmä ako foodblogerku, ale okrem toho máš kopec ďalších aktivít. Môžeš sa nám trochu predstaviť?

Ahojte, keďže som celý život typ človeka, ktorý nepozná slovo „nuda“, vždy som mala veľa koníčkov a (takmer) všetko som chcela vyskúšať. Mojou veľkou vášňou boli, a aj stále sú, hudba a spev, i keď ma nakoniec vietor zavial niekam úplne inam. Som však rada, že som sa našla v tom, čo robím, pretože k vareniu a pečeniu som mala vždy blízko. Ešte pred HIT som sa venovala cukrárstvu a piekla som na objednávku torty a zákusky. Také tie klasické, s Herou a z bielej múky. Po tom, čo mi diagnostikovali HIT, som sa stravovaniu začala venovať viac a uvedomila som si, že cesta, ktorou som kráčala, nebola tá správna a nebudem predsa robiť niečo, čím pôjdem proti sebe. Vtedy som zároveň zistila, ako málo informácií, nieto receptov, o HIT existuje a spustila som svoj blog, kde sa snažím ľuďom ukázať, že život s HIT nie je žiadna tragédia. Rada pretváram tradičné recepty na recepty vhodné pre histaminikov, ale rada objavujem aj nové chute.

O histamínovej intolerancií pred pár rokmi počul málokto, ale ľudia sú čoraz informovanejší. Cítiš, že robíš osvetu ľudom s potravinovou intoleranciou, pribúda na tvojich sociálnych médiách histaminikov?

Veru, histaminikov pribúda ako húb po daždi.  Mnohým ale nie je HIT diagnostikovaná správne, preto máme pocit, že nás je zrazu tak veľa. Tí pacienti iba „blúdia“ a stále nevedia nájsť pravú príčinu svojho ochorenia. Aj o tom však píšem na svojom blogu. Verím, že je pre ľudí nápomocný. To je totiž jeho hlavným cieľom. Spomínam si aká som bola sama zúfalá, keď som zistila, že mám HIT a nevedela som sa dopátrať po informáciách.

Plne ťa zamestnáva Malkia park, je to ojedinelý projekt venujúci sa záchrane zvierat z cirkusov či nevhodných podmienok. Je to správne? Kedy bol založený, ako funguje a môžu ľudia pomôcť?

Presne tak. Malkia park má za sebou už 3 sezóny a ľudia chvalabohu pomáhajú stále, či už kúpou vstupenky a teda návštevou parku, ale aj formou dobrovoľných príspevkov, adopcií, prípadne dobrovoľníckou činnosťou. Viac sa dozviete na web stránke Malkia parku.

Si autorkou kuchárskej knihy zdravých receptov. Pre každého blogera je veľmi motivujúce posunúť svoje blogovanie aj do iných médií. Ako prišiel nápad knižku vydať a kam ťa to osobne posunulo?

Kniha je môj splnený sen.  Vždy som jednu chcela vydať, ešte v období keď som si vypekala iba tak pre radosť. To, kam ma to posunulo, zatiaľ neviem presne zhodnotiť, predsa len to bude iba pol roka od kedy je vonku. Určite však môžem povedať, že ma neskutočne teší jej predaj a to, že mi píšu vďační histaminici, ktorí vďaka nej zistili, že histamínová intolerancia nemusí byť strašiakom. Áno, je to kompletná zmena, nie iba čo sa stravovania týka, ale aj celkovo životného štýlu, avšak stojí za to. V konečnom dôsledku totiž poukazuje na to, koľko nepotrebných a nezdravých zbytočností v dnešnej dobe konzumujeme a že sa to dá aj inak.

Dokonca sme ťa mali možnosť vidieť v televízií. Prosím ťa, ako sa bloger dostane do telky?

Túto otázku som si dlho kládla aj ja. A nakoniec to prišlo samo. Cez Instagram ma oslovila dramaturgička Telerána, či by som nechcela prísť variť. Ja som s nadšením súhlasila a potom sa už len dohadovali detaily. Musím sa priznať, že Teleráno bolo ďalším splneným snom v roku 2018.

Bloguješ na Instagrame, Facebooku, máš vlastný web. Aká platforma ti najlepšie funguje a vyhovuje?

Keďže nie som vyslovene technický typ a v oblasti analytics sa toho musím ešte veeeľa učiť, nerobím si nejaké veľké porovnania čo sa jednotlivých platform týka. Nevedela by som preto relevantne zhodnotiť, ktorej sa darí najviac. Viem však povedať, ktorá ma najviac baví a v ktorej aj vidím najväčšiu budúcnosť. Je ňou Instagram.
Na blog píšem, pridávam recepty, na Facebooku prevažne tieto články zdieľam plus prezdieľavam rôzne články od kolegýň, ktoré sa problematike HIT venujú profesionálnejšie a hlbšie aj z lekárskeho hľadiska. No a na Instagrame HIT-kou „žijem“. Tam sa snažím ukázať aj trošku viac zo svojho súkromia, čo varím, čo jem, kde nakupujem, ako sa stravujem, keď cestujem, prípadne ak mám nejakú reakciu a podobne.

K foodblogu patria krásne nafotené fotky jedla. Môžeš poradiť nejaké tipy a triky ako na to?

Uff, myslím si, že na toto sa musíš opýtať niekoho kompetentnejšieho. Fotenie ma extrémne baví, no mám pred sebou ešte dlhú cestu k dokonalej fotografii. Len minulý rok som si kúpila svoj prvý ozajstný fotoaparát, dovtedy som fotila mobilom. Hoci mám fotografický aj telefón, ktorý robí skutočne nádherné fotky, myslím si, že tá hlavná zmena v mojich fotkách prišla až s kvalitným foťákom. Okrem toho sa snažím vzdelávať, bola som napríklad na kurze fotografie u Dušana Křísteka, ktorý určite každému odporúčam. Hľadám denno denne inšpirácie, či už na internete alebo v kuchárskych knihách. V ich zbieraní som našla dokonca aj obrovskú záľubu.

Povinná otázka: poznáš platformu BloggersRE a čo si o nej myslíš?

Priznám sa, BloggersRE som doposiaľ nepoznala, no po „prelistovaní“ stránky som bola milo prekvapená aké rozhovory a celkovo, koľko rôznych tém som tam objavila.

Rozstrelové otázky:

Čerstvé alebo varené?

Čerstvé

Sladké či slané raňajky?

Určite sladké

Dobrá knižka či film?

Film

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Patrície Molnárové Turiničové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X