Jsemlowcarb.cz je projekt vedený dvěma mladými lidmi zaměřující se na seznamování veřejnosti s novým způsobem stravování. Tento styl stravování je poměrně známý v zahraničí, ale do Česke republiky se zatím probojovával pouze okrajově. To se změnilo, když Michal založil instagramový profil, kde začal sdílet recepty a vlastní poznatky. Od té doby to šlo jako po másle a během chvíle nabral desítky tisíc sledujících. Věděl, že tento projekt má větší potenciál, a tak společně s Lenkou z lifefoodtravel.cz začali pořádat i přednášky. Co vlastně low carb znamená? Kde najít motivaci? A je opravdu možné jíst máslo bez výčitek? 

Projekt low carb se soustředí na určitý druh diety, můžeš nám vysvětlit její základní principy?

Nerad používám slovo dieta, protože to zní až strašidelně. Dietu si lidé spojují s velkým omezováním a něčím, co pravděpodobně dlouhodobě nezvládnou vydržet. Od samého začátku prezentuji low carb jako životní styl. V principu jde o značné navýšení příjmu zdravých tuků a snížení příjmu sacharidů. Bílkoviny jsou v normě. Většina se nyní asi zalekne a řekne si, co je to za blbost, když posledních 50 let jsme ze všech stran obklopeni nízkotučnými potravinami. V minulosti proti sobě opravdu stály dva názory od dvou vědců. První tvrdil, že tuky jsou zlo a mohou za obezitu a další nemoci. Druhý názor tvrdil to samé o přemíře cukru ve stravě. Bohužel vyhrál ten první. A tak začala éra nízkotučných potravin, které jsou zpravidla plné cukru, aromat, éček, chemikálií a hlavně jsou ultra průmyslově zpracovány. Základní otázka – proč tedy lidé stále tloustnou a jsou více a více nemocní? Nyní přichází na scénu zdravý selský rozum. Může někdo být zdravý z takových potravin? Nemůže. A přesně z tohoto vychází základní myšlenka low carb – nejíst průmyslově zpracované potraviny a raději se zaměřit na čisté přírodní produkty. Dnes již na titulních stranách světových médií vychází nápisy typu: „Jezte máslo! Vědci se spletli.“ A opravdu.

Některé diety se společně váží i s jinými aktivitami, které je následně doplňují a tvoří z nich jakýsi životní styl, mluvíme zde například o meditaci, cvičení atd. Je low carb v tomto ohledu podobné, nebo se jedná z hlavní části o dietu jako takovou?

Musím se přiznat, že jsem nejprve bral low carb jako výživový směr a nic okolo mě nezajímalo. Člověk se však nějakým způsobem vyvíjí a postupem času jsem přišel na to, že to není jen o jídle. Nyní už mám svoji ranní rutinu, která spočívá v ledové sprše, suplementaci minerálů, kvalitní kávě, víně nebo Yerbě Maté (odvar z Cesmíny paraguajské dodávající energii a potřebné látky a zahánějící hlad, pozn. redakce), a když mám hlad, tak samozřejmě i snídani. Během dne se snažím co nejvíce pohybovat pěšky, protože chůze je pro člověka nejvíce přirozený pohyb a trochu mě mrzí, že ji lidé tak podceňují a raději dají přednost dopravním prostředkům. Denně nachodím okolo 20 000 kroků. Třikrát týdně chodím na funkční silový trénink, který mě baví. Důležité je, aby si každý jedinec našel svoji oblíbenou pohybovou aktivitu. Někdo chodí rád běhat a plavat, jiný si naopak rád zajde na delší procházku nebo zacvičit jógu. Večer je důležitá a často nejvíce podceňovaná část dne. Většina z nás před spaním kouká na televizi nebo do mobilu, ale neuvědomujeme si, že si tím absolutně narušujeme cirkadiánní rytmus, v jednoduchosti svoje vnitřní hodiny. Pak se nemůžeme divit celé řadě problémů, které tito jedinci mají, jako jsou například psychické poruchy nebo nespavost. I tak ale existují způsoby, jak se s těmito výdobytky moderní doby bez problému sžít. Určitě jste již slyšeli o červených brýlích, které blokují modré světlo z obrazovek. Abych se vrátil zpět k otázce, tak ano, dnes je pro mě low carb opravdu komplexní životní styl, který se pojí s celou řadou aktivit.

Jakožto naprostí začátečníci, co potřebujeme k tomu, abychom mohli začít s tímto řekněme životním stylem?

Na prvním místě potřebujete odhodlání. Máte nějaké zdravotní problémy? Chcete být štíhlejší, nebo naopak přibrat? Jste závislí na sladkém? Máte během dne výkyvy energie a po obědě byste si šli dát nejradši svých pět? Nemůžete ráno vylézt z postele? Bravo, low carb je pro vás ideálním řešením. Navíc první změny pocítíte již během prvních týdnů, což vás patřičně namotivuje a věřte mi, že už nikdy se nebudete chtít vrátit ke starým stravovacím návykům.

Odhodlání máte a teď potřebujete kvalitní potraviny. Maso kupujte od lokálních farmářů. Nejenže tak podpoříte jejich práci, kterou v současné době stát zrovna třikrát nepodporuje, ale také máte jistotu, že všechna zvířata žila plnohodnotný život, aniž by byla uvězněna v malých těsných klecích bez denního světla. Stejné je to s vajíčky. Nikdo z nás nechce konzumovat vajíčka od pro mě týraných slepic z klecových chovů. Na našich low carb kurzech vždy apeluji na účastníky, aby kupovali vajíčka označená číslem 0 (BIO chov) nebo 1 (volný výběh) a obloukem se vyhnuli vajíčkům označeným číslem 3 (klecový chov). Slepice v klecích nemají žádnou podestýlku, v klecích jich je obrovské množství, kolikrát na jednu slepici nepřipadá ani prostor o velikosti papíru A4, slepice se nemohou popelit ani projevit své vrozené chování. Denně jsou pod umělým světlem. Denní světlo nespatří. Taková vajíčka obsahují minimum živin a pokud je kupujete, svobodně podporujete takové velkochovy a ukazujete svoji lhostejnost. Raději si pár korun připlatím a koupím si vejce od šťastné slepice. Podobné je to se zeleninou v supermarketu, která se do ČR často transportuje ze Španělska a jiných zemích, kde se o ni starají lidé, kteří pracují v katastrofálních podmínkách. Zelenina je navíc nadměrně hnojena a dozrává během transportu. Mně tohle není jedno. Vždy si rád připlatím za kvalitu a podpořím lokální farmáře a zelináře nebo investuji do BIO. Ne každý na low carb to však má stejně. Já to však chápu jako naprostý základ a moji morální povinnost.

V Česku se low carb stravování dříve moc neobjevovalo. Jak ses k tomu dostal ty sám?

Před více než 2 lety jsem narazil na Facebooku na skupinu low carb stravování, která měla v té době okolo 400 členů. Dnes jich je tam zhruba 120 000. To potvrzuje fakt, že se lidé začínají více zajímat o to, co jedí, a přestávají věřit propagandě, která nás bohužel oklamává. Jak neustále opakuji, za vším hledejte peníze. Buďte kritičtí. Zjišťujte si informace.

Předpokládáme, že ses touto stravou nějakou dobu zabýval, než jsi založil platformu low carb. Jak jsi k této myšlence sdílet to s lidmi vůbec přišel a mělo se ze jednat pouze o sdílení přes Instagram, nebo jsi od začátku mířil výš?

Ano, zhruba půl roku jsem se tak stravoval a zaznamenal jsem skvělé výsledky, z kterých jsem byl nadšený. Nejenže jsem shodil přebytečná kila, ale hlavně se mi obrovsky zlepšila pleť, s kterou jsem měl vždy problémy. Dále jsem se cítil plný energie, začal jsem vstávat bez budíku a těchto změn si všimlo i okolí. Říkal jsem si, že tohle si nemůžu nechat pro sebe. A tak jsem v říjnu 2017 založil instagramový profil @jsemlowcarb.cz, kde jsem začal sdílet recepty a svoje zkušenosti. Byl jsem mile překvapen zájmem lidí. Za rok nás bylo přesně 30 000. Denně mně chodily desítky zpráv a dotazů, a tak jsem se rozhodl napsat low carb manuál, který jsem začal prodávat nejdříve na jedné nejmenované platformě, která mně po pár týdnech začala být malá. V té době jsem se rozhodl pro větší investici a nechal si vytvořit web www.jsemlowcarb.cz. A od tohoto „milníku“ mě živí to, co nejvíc miluju – pomáhat lidem a nasměrovat je na správnou cestu. Jíst průmyslově nezpracované potraviny plné živin je přece naprostý základ.

Co je podle tebe nejdůležitější faktor při držení jakékoliv diety, protože pro mnohé lidi je složité s dietou vydržet na dlouhodobé úrovni. Co je pro tebe ta největší motivace?

Nebrat to jako dietu, ale jako životní styl. Dále si uvědomit, proč to vlastně dělám. A odpověď by měla být jednoznačná. Zdraví. Zdraví máme jen jedno, neměli bychom ho nechat v rukou někoho jiného a vždy by mělo být na prvním místě.

Podařilo se ti v poměrně krátkém čase získat velkou fanouškovskou základnu.  Máš nějaký tip, jak je to možné, co je tím hlavním lákadlem na této dietě?

Zejména to, že si na nic nehraje. Veškerá fakta, která prezentuji, jsou vědecky podložena. Ano, někdo může argumentovat tím, že v dnešní době jsou studie na všechno, s čímž souhlasím. Proto si low carb zkuste, přečtěte si na internetu tisíce úžasných příběhů a používejte selský rozum. Věřte mi, že jakmile jednou začnete, nebudete chtít zpět ke starým stravovacím návykům.

V nynější době kromě Instagramu také pořádáte přednášky po celé České republice, jak tyto přednášky probíhají, co je jejich hlavním účelem?

Je to tak. Pořádáme kurzy s názvem JEZ JAKO ČLOVĚK a podtitulem low carb & paleo stravování pro všechny. Jedná se o 5 hodinovou přednášku, v které probereme teoretickou část, low carb jako takové, paleo stravování a na závěr praktickou část, kde se účastníci dozví, jak si přesně poskládat jídelníček, jak jíst v restauraci, na cestách, co a kde nakupovat, jak se neztratit v etiketách a mnoho dalšího. Zároveň máme pro účastníky připravené slané i „sladké“ občerstvení a po skončení od nás obdrží low carb manuál, kde jsou klíčové informace přehledně zpracovány.

Hlavním účelem těchto kurzů je ukázat lidem, že to není žádná věda, když mají dostatek informací, a zejména chceme vyvrátit všechny mýty, které se ohledně této stravy objevují. Nakonec účastníci odcházejí s pocitem, že tentokrát to opravdu zvládnou, protože se nejedná jen o další nesmyslnou dietu.

Zároveň jsem společně s Lenkou Nývltovou vytvořil online low carb program, kterého se může zúčastnit naprosto každý odkudkoli na světě. Součástí jsou teoretické informace zpracované ve videích, PDF materiály k vytisknutí, různé úkoly na každý den, jídelníčky, recepty a možnost dotazů, na které osobně reagujeme. Unikátní koncept, který spočívá v postupném uvolňování obsahu, dělá celý online low carb program atraktivnějším a patřičně všechny účastníky motivuje. Online low carb program je tu pro všechny, kteří se nemohou účastnit osobně našich kurzů.

Váš nedávný post má politický podtext a na samotné demonstraci se objevil transparent s tématikou vašeho projektu. Vnímáš to jako otevření nové cesty a chceš v budoucnu využít své publicity i pro jiné účely, než čistě zveřejňování receptů a fotek ohledně low carb?

Je to taková moje iniciativa. Když cítím, že něco není v pořádku, rád se k tomu vyjádřím a podpořím dobrou věc. Vždy se samozřejmě objeví lidé, kteří se mnou nesouhlasí a dají mně to patřičně najevo. Dříve jsem si z haterů dělal těžkou hlavu, protože není zrovna příjemné, když vám denně přijde několik nenávistných zpráv. Dneska mě spíše posouvají dál a dodávají mně odvahu. Na druhou stranu se vůbec nedivím, že mladé slečny kolikrát tento nápor neustojí. Některé zprávy jsou opravdu odporné a divím se, že je člověk jako takový dokáže vůbec napsat. Nyní svůj profil vnímám jako celek. Ukazuji lidem různé problémy, které nás obklopují a nemusí se nutně týkat low carb jako takového. Například oceány plné plastů, klecové chovy, kožešinové farmy, handicapované děti, očkování, antibiotika, kojenecká a nemocniční strava – to všechno jsou témata, ke kterým jsem se v minulosti vyjádřil nebo je nějakým způsobem podpořil, protože cítím, že to k tomuto životnímu stylu patří. Jak jsem zmiňoval, už dávno nechápu low carb jen jako jídlo.

Jaké jsou cíle projektu do budoucna?

Máme jich více. Momentálně před sebou máme letní pauzu od kurzů a tento čas chceme věnovat projektu, který bychom rádi představili ještě před Vánoci. Nechci přesně prozrazovat, o co se jedná, ale mohu slíbit, že milovníci dobrého kvalitního jídla, zdravého životního stylu, ekologie a life hackingu to budou milovat. I kvůli náročnosti jsme do týmu přibrali dalšího člena, který s námi na celém projektu pracuje. Myslím, že se naši fanoušci mají opravdu na co těšit.

Jaký je tvůj názor na náš projekt BloggersRE?

Celý projekt a hlavně myšlenka se mi moc líbí. Je důležité se v dnešní době obklopovat lidmi s podobným mindsetem, což BloggersRE umožňuje a děkuji vám za to!

Autor: Kateřina Gregarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě jsemlowcarb.cz, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here