Bloggers RE

“BLOGOVÁ KOMUNITA SA POMALY STRÁCA,” MYSLÍ SI JULL MITRO

Na rozdíl od spousty jiných nezanevřela na svůj blog, ani když se jí začalo dařit budovat početnou komunitu sledujících na Instagramu. Dvacetiletá Juliána, v online světě vystupující jako Jull Mitro, bloguje  už řadu let, na Instagramu ji sleduje bezmála 10 tisíc lidí a nad jejími tématy jako je líčení, móda nebo cestování v posledním roce vévodí hlavně cvičení. Jaká byla blogerská cesta téhle sympatické slečny? Kdyby si měla vybrat mezi blogem a Instagramem, co by zvolila a proč? Jak motivuje sama sebe i ostatní? A jak důležitá jsou pro ni čísla a statistiky?

Bloguješ už spoustu let – nejstarší příspěvek, který na tvém blogu můžeme najít, je z roku 2015. Prozradíš nám, jak ses k blogování dostala?

K blogovaniu som sa nedostala sama, ale cez sestru, ktorá mala prvá založený blog. Stále som sa jej pýtala, čo to vlastne znamená mať blog, čo to všetko obnáša mať blog, ako ľudia hľadajú nové blogy a podobne. Zo začiatku, ako mi to všetko vysvetlila, ma to vôbec nezaujalo, až neskôr, keď som už aj ja začala hľadať a čítať nové blogy, som si povedala, že to skúsim.

Prvý blog, ktorý som mala, bol založený v roku 2013, ale neskôr som ho zrušila, pretože som sa mu nevenovala tak, ako trebalo, nevedela som tie príspevky písať tak, aby zaujali publikum, a neskôr mi už ani nenapadli žiadne témy na novú tvorbu.

Neskôr po dvoch rokoch, kedy som už bola predsa aj staršia, mi naspäť napadla myšlienka, že by som opäť začala s blogovaním, ale s tým, že novému blogu sa budem venovať naplno a voľný čas využijem na písanie a spájanie myšlienok.

Když se podíváme na tvé začátky a současnou tvorbu, můžeme vidět obrovský posun. V čem ty sama spatřuješ největší změny a uvažuješ někdy o tom, že bys své starší příspěvky smazala?

Ja sama určite vidím veľký rozdiel v písaní a v rozsahu. Niekedy som písala veľmi krátke príspevky, bez podnadpisov a sem tam s chybami, ale nehanbím sa za to, pretože to boli moje začiatky, a myšlienka, že vymažem staršie príspevky, mi ani nenapadá, pretože ľudia si tak môžu prečítať a porovnať to s dnešnými príspevkami.

Kdybys mohla dát sama sobě zpětně do začátku nějaké rady, jaké by to byly?

Keby som si mohla dať do začiatku radu, radila by som si používať odseky, podnadpisy, dané príspevky trochu viac rozšíriť, nepoužívať veľa krátkych viet a venovať danému príspevku viac času. Taktiež by som si hneď do začiatku dala radu, že netreba pozerať na to, čo si o vás druhí myslia, neodradiť sa ponižovaním, výsmechom či ohováraním. Na koniec by som už len dala, že si treba uvedomiť, že je to vaša práca, že to robíte pre seba a pre ľudí, ktorých napríklad môžete motivovať alebo byť príkladom.

Dnes jsi také aktivní na Instagramu, kde se ti podařilo si vybudovat bezmála desetitisícovou komunitu sledujících. V čem je pro tebe specifická tvorba na Instagram oproti té blogové?

Instagram je viac otvorenejší, dá sa na ňom vidieť každodenný život, hneď zdieľať nejaké rady, úspechy, novinky či priamo komunikovať s publikom.

Blog je pre mňa skôr súkromnejšia sféra, kde okrem písania o móde, recenzií, cestovania sa dajú písať aj témy, v ktorých poskladáte svoje vnútorné myšlienky, môžete sa prostredníctvom príspevku vyrozprávať a okrem komentárov vám nemôžu nijako posielať správy. Ja svoj blog beriem ako denníček, do ktorého si píšem úplne všetko. 

Kdyby sis musela vybrat, vybrala by sis Instagram, nebo blog? Proč?

Je to celkom ťažká otázka, keďže k obom mám vybudovaný dobrý vzťah a obom sa venujem už pár rokov, ale keby som si musela vybrať, tak by som si vybrala asi Instagram, pretože, ako som už spomínala, je to otvorená komunita a v dnešnej dobe má väčšiu popularitu Instagram ako blog. Tiež čo sa týka ľudí, tak väčšina z nich trávi viac času pozeraním Instagramu než hľadaním či čítaním starých alebo nových blogov.

Spousta blogerů časem od blogování v pravém slova smyslu upustilo a zůstali aktivní jen na sociálních sítích. Co je pro tebe důvodem na blogu pořád zůstávat a pozoruješ, že i tví čtenáři upřednostňují sociální sítě před blogy?

Tiež som už nad tým rozmýšľala, že by som nechala blog a venovala sa len sociálnym sieťam, ale povedala som si, že o blog, ktorý beriem ako môj denníček, nechcem prísť. Kvôli blogu sa už párkrát stalo, že som odmietla priateľov, presedela nad jedným príspevkom aj celý večer, nepozrela pár filmov, ktoré išli v televízii, či nestihla pár veci, ktoré som si naplánovala. Bolo by mi ľúto len tak zahodiť moju šesťročnú prácu, pri ktorej som sa naučila pár veci, zažila ponižovanie, odsudzovanie či videla to, ako sa snažia napodobniť moju prácu a pritom to brať a robiť si z toho srandu. 

Samozrejme som si všimla, že väčšina mojich čitateľov a sledovateľov viac uprednostňuje sociálne siete ako blogy, ale podľa mňa to bude aj tým, že blogy už nie sú tak viditeľné a známe ako kedysi. Tá blogová komunita sa pomaly stráca, čo ma mrzí, pretože byť blogerom je naozaj dobrá vec, hoc to vyžaduje čas, trpezlivosť a pevné nervy, aby ste sa nevzdali hneď na začiatku.

Víme, že už dlouho znáš náš projekt BloggersRE. Jak jsi na něj narazila, co se ti na něm líbí a co bys naopak ze svého pohledu online tvůrkyně změnila nebo zlepšila?

Narazila som naňho na Instagrame, keď som hľadala profily o blogeroch a hneď ma zaujal svojím feedom, ktorý je krásne zladený fotkami, aktivitou, ktorá tam je každý deň, a taktiež aj tým, že môžem prostredníctvom vášho Instagramu spoznať nových ľudí.

Nemenila by som určite nič, ale možno by som o trochu viac zdieľala InstaStory, v ktorých sa zapájajú ľudia, alebo odporučila profily na sledovanie.

Pojďme se odklonit od tvé tvorby jako takové a zaměřit se na jedno z témat, kterým se věnuješ. Poslední rok cvičíš a snažíš se motivovat ostatní – jak?

Áno, to je pravda, cvičeniu sa venujem už pomerne dlho a nikdy som neoľutovala, že som sa takto rozhodla. Tým, že sa venujem pohybu a vidím, že sa naozaj dá žiť aj zdravým spôsobom a nie je to vôbec ťažké, len to vyžaduje čas, silu a trpezlivosť, tak sa snažím namotivovať aj moje publikum (hlavne mladých ľudí), pretože dnešná mládež radšej bude sedieť za počítačom či mobilom, aby si namiesto toho išla zabehať alebo aspoň 15 minút venovala cvičeniu. 

Snažím sa motivovať hlavne preto, pretože málokto si uvedomuje, že pohyb je naozaj dôležitý a ľudia ak naďalej nebudú mať pohyb, tak môžu úplne zlenivieť. Motivujem prostredníctvom svojho Instagramu či blogu, kde pridávam rôzne fotky po cvičení, taktiež tam zvyknem dať nejaké cviky, fotky a videá jedla alebo zdravých potravín. Na blogu som sa naposledy snažila motivovať prostredníctvom príspevku, ktorý bol o pohybe. 

Kde bereš motivaci ty sama, ať už jde o zmíněné cvičení, nebo o jakoukoliv jinou z tvých aktivit?

Na blog hľadám motiváciu určite z rôznych stránok ako je napríklad Blogerky.cz alebo taktiež aj Instagram. Čo sa týka iných aktivít ako cvičenie, líčenie alebo móda, tak pri tomto čerpám motiváciu zo sociálnych sietí ako je Pinterest, Instagram a Facebook.

Dalšími tvými oblíbenými tématy je cestování, líčení nebo móda. Vybíráš si, co budeš sdílet, jen podle toho, co baví tebe samotnou, nebo bereš ohled i na odezvu od svých sledujících?

Stále pozerám na svojich sledovateľov, pretože je dôležité, aby ich moja tvorba bavila a zaujímala, inak mi môžu dať unfollow, a tým pádom moja komunita klesne. V dnešnej dobe ľudia sledujú len tie účty, ktoré ich motivujú, bavia, ktoré sa im páčia a venujú sa rovnakým koníčkom ako oni. Snažím sa na svoj Instagram pridávať príspevky a InstaStory, kde sa stále na niečo pýtam, aby som tu odozvu mala a vedela, čomu sa viac venovať, čo zlepšiť a podobne. 

Je pro tebe tvá online tvorba a různé spolupráce, které se ti díky ní naskytly, i zdrojem obživy? Je pro tebe představitelné tvořit jen kvůli výdělku a muset například selektovat obsah podle toho, u čeho se předpokládají dobré výsledky ve statistikách?

Zdrojom obživy nie sú pre mňa spolupráce, a taktiež si neviem predstaviť propagovať nejaké produkty, ktoré mi nepasujú do tém, ktorým sa venujem, a vôbec nezaujímajú mojich sledovateľov, hoc by som z toho mala nejaký zárobok.

Jak důležité jsou pro tebe vlastně statistiky, respektive odezva od tvého publika ve formě lajků, komentářů a podobně?

Je to pre mňa veľmi dôležité, pretože ak vidím, že ich niečo naozaj zaujíma a baví, tak ma to posúva stále vpred, a tým pádom sa snažím svoju tvorbu stále viac zlepšovať.

Vždy ma vie veľmi potešiť, ak vidím pod svojou novou fotkou nejaký nový komentár či správu od svojich sledovateľov, a vďaka nim sa posúvam stále dopredu a dopredu. Myslím si, že keby som nemala sledovateľov, ktorý ma naozaj radi sledujú, komentujú fotky či posielajú správy, tak dnes nie som tam, kde som.

Autor: Deni Hartmannová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Juliány (Jull Mitro), Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)

Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

.