Bloggers RE

“ZA VEDENÍM INSTAGRAMOVÉHO PROJEKTU JE MNOHEM VÍC, NEŽ SI VĚTŠINA LIDÍ PŘEDSTAVÍ,” ŘÍKAJÍ ZAKLADATELKY KAM V PRAZE


Terka a Kačka jsou dvě kamarádky, kterým chyběl na naší online scéně projekt, který by nabízel přehled všech restaurací, bister nebo kaváren v Praze na jednom místě, a tak jednoduše v roce 2017 jeden založily. I když může být založení, a hlavně vedení fungujícího projektu jednoduché? Holky nejsou žádné profesionální food kritičky nebo expertky, a možná právě proto jejich projekt již zaujal tolik lidí. Kdy začalo Kam v Praze zaznamenávat první ohlasy? Jak náročné je časově a finančně pro dvě studentky projekt tohoto typu vést? Dokáží Terka s Kačkou vlastně vybrat svůj nejoblíbenější podnik a jaká je jejich vize?

Která z vás přišla s nápadem na jeho založení a na základě čeho se tento nápad zrodil?

Na začátku září 2017 jsem se (Kačka) přestěhovala kvůli vysoké škole do Dánska. Při orientačním týdnu jsem tam narazila na spoustu zajímavých projektů, mimo jiné i na Instagram @winemoments , který se zaměřoval na sdílení zajímavých fotek vín s nejrůznějšími citáty. Ihned mě napadlo udělat něco podobného, a jelikož s Terkou obě milujeme kávu a objevování kavárniček a bister, ale nikdy jsme moc nevěděly, kde se na internetu inspirovat, rozhodly jsme se založit instagramový profil, kde bude “vše na jednom místě”. A tak vzniklo @kamvpraze – místo plné inspirace na skvělé pražské kavárny, bistra a restaurace. 

Popíšete nám vaše začátky? Měly jste nějakou přesnou vizi a plán? Kdy jste začaly zaznamenávat první větší ohlasy?

Upřímně jsme vůbec nečekaly, jak rychle se celý projekt rozjede. Začaly jsme, protože nám podobný profil zkrátka chyběl a neměly jsme kde hledat inspiraci. Často jsme narazily na pěkný podnik u nějaké food nebo fashion blogerky, ale to se pak těžko zpětně dohledávalo – nikde nebyly tipy na nejrůznější podniky na jednom místě. A to přesně byla naše vize a plán. Vytvořit profil, kde půjde jednoduše a přehledně najít přesně takový podnik, jaký člověk zrovna hledá. Ať už na základě typu podniku, místa, nebo události. První větší ohlasy jsme začaly zaznamenávat pár měsíců po založení profilu, kdy se nám ozvala první kavárna na spolupráci. Brzy jsme začaly pořádat různé soutěže, které rozhodně přispěly k růstu sledujících a k oblíbenosti. Pak už to šlo tak nějak samo. Postupně jsme začaly vymýšlet nové projekty, soutěže, přehlednější rozdělení, design, založily jsme webové stránky a podobně. 

Přibližte nám, prosím, trochu to, jak vlastně fungujete. Jak v praxi vypadá vedení takového projektu?

Většina lidí si asi pod vedením instagramového projektu představí přidávání instastories a občas nějakých příspěvků do feedu. Je za tím však mnohem víc, občas to překvapí i nás samotné. Příspěvky si plánujeme s relativně velkým časovým předstihem, někdy až několik měsíců, často dle aktuálních novinek a spoluprací. Recenze si většinou také připravujeme dopředu, často musíme totiž spoustu informací samy dohledávat. Úprava fotek a videí také zabere spoustu času, nemluvě o komunikaci s našimi sledujícími a partnery. Občas slýcháváme od našeho okolí, že je to vlastně jako práce na plný úvazek a musíme uznat, že mají pravdu. Každopádně nás tato “práce” tak baví a naplňuje, že nám to tak vůbec nepřipadá.

Na projektu pracujete dvě – máte nějak rozdělené role? A míváte nějaké neshody? Pokud ano, jak je řešíte?

Role rozdělené máme, bez toho by to pravděpodobně ani nešlo dlouhodobě udržet. Rozdělení rolí nám pomáhá hlavně v tom, že vždy víme, co má kdo na starosti a můžeme se na sebe spolehnout. Zároveň tím předcházíme řadě neshod a nedorozumění. Tím pádem k neshodám či hádkám v podstatě vůbec nedochází. Jsme dlouholeté kamarádky, takže se velmi dobře známe a dokážeme spolu o všem komunikovat. Neumíme si představit, že bychom měly na projektu pracovat s někým jiným.

Dokážete říct, kolik zhruba podniků měsíčně navštívíte?

To se opravdu těžko řekne, velmi to záleží na aktuální situaci. V průměru bychom však řekly okolo 20.

Podělíte se s námi o to, kam chodíte nejraději? Jaké jsou vaše nejoblíbenější podniky?

Přestože tuhle otázku dostáváme velice často, tak na ni stále nemáme odpověď. Nedokážeme určit jeden nejoblíbenější podnik. Naplňuje nás objevování nových podniků. Samozřejmě jsou místa, kam se rády vracíme, ale se stále přibývajícím množstvím podniků, které známe, se to velmi často mění.

Obě studujete vysokou školu – není vedení takového projektu opravdu finančně náročné?

Z počátku relativně bylo, avšak s přibývající popularitou našeho projektu se zvýšil i zájem o spolupráce, a s tím související pozvání do nejrůznějších podniků.

Se svými bezmála 30 tisíci sledujícími na Instagramu už si můžete různé spolupráce domlouvat nepochybně. Jak to máte nastaveno v tomto ohledu?

S přibývajícím počtem sledujících samozřejmě přibývají i nabídky na nejrůznější spolupráce. Podniky, se kterými spolupracujeme, si ale pečlivě vybíráme. Rovněž řadu spoluprací odmítáme, protože, jak jsme již říkaly, zaměřujeme se pouze na gastro podniky v Praze, a i přesto nám občas přijde nabídka na spolupráci v úplně jiném odvětví. Chceme, aby byl náš projekt co nejvíce objektivní a kompaktní. 

Spolupráce s naším profilem je zpravidla placená. Nejprve podnik navštívíme a na osobní schůzce se seznámíme s celým konceptem. Pokud nám zapadá do našeho projektu, rozhodneme se pro spolupráci a domluvíme se dál. Recenze jsou vždy objektivní, a pokud se nám v podniku něco nelíbí, informujeme o tom vedení a v recenzi to zmíníme. 

Máte nějakou vizi, kam byste svůj projekt rády dále směřovaly? Plánujete jej nějak rozšířit nebo posunout?

Určitě ano. Kam v Praze se snažíme zlepšovat a rozvíjet každý den, především podle zpětné vazby, kterou dostáváme od našich sledujících a partnerů. Stále pracujeme na větší přehlednosti a hodnotě našich webových stránek. Nedávno jsme také spustily nový účet @whereinprague na TikToku, kam ob den přidáváme inspirační videa, snažíme se tak pokrýt co nejvíce platforem. V rámci našeho instagramového účtu se samozřejmě snažíme pokrývat co nejvíce podniků mimo centrum Prahy, protože si uvědomujeme, že málo z nás ve finále bydlí v centru Prahy. Ve zkratce se snažíme vyhovět zájmům našich sledujících a zároveň chystat různá překvapení a benefity, například ve formě velmi oblíbených soutěží nebo promokódů. 

Na závěr si nemůžeme odpustit otázku, co si myslíte o našem projektu. Jaký je váš pohled na BloggersRE?

Musíme přiznat, že o BloggersRE moc nevíme. Velmi však oceňujeme vaši iniciativu propojovat online tvůrce z nejrůznějších oblastí a zviditelňovat spoustu zajímavých projektů, a ne jen těch veřejně profláklých.

Autor: Deni Hartmannová (BloggersRE), Fotky: Oficiální web projektu Kam v Praze, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X