Bloggers RE

“MESTO, V KTOROM ŽIJEM, ROLU NEZOHRÁVA, PODSTATNÝ JE OBSAH, KTORÝ TVORÍM,” HOVORÍ KARIN KUCHÁROVÁ

Karin je extrovertka so sklonom k perfekcionizmu, ktorá miluje módu, dobré víno a cestovanie. V online svete ju ľudia vnímajú ako fashion blogerku, ktorá obľubuje ružovú a vlastní asi milión topánok. V reálnom svete svoj čas rada trávi s rodinou a v kuchyni. Pečenie a varenie je pre ňu detox od každodenných povinností a možnosť ako urobiť ľuďom v jej okolí radosť. Ako vyzerá jej bežný deň či kde sa Karin inšpiruje? Nielen o tom sme si s ňou porozprávali…

Kedy si začala s blogom a čo ťa k tomu viedlo?

S blogom som začala približne pred 2 rokmi, kedy som si ho založila najmä z toho dôvodu, že som mala množstvo fotiek z fotení a dovoleniek, ktoré sa mi nehodili do, vtedy úplne ružového, feedu na Instagrame. Boli však veľmi pekné na to, aby som ich nikam nezverejnila. K nim som stále pripísala nejaký krátky text s mojimi aktuálnymi myšlienkami. Totižto od malička som si zvykla písať denníky a zapisovať svoje zážitky, pocity… jednoducho taká klasika z romantických filmov. Počas tohto obdobia som svoj blog kategorizovala ako lifestyle. Prelomový bod nastal po galavečeri Superbloger 2019, kedy som si uvedomila, že môj blog vlastne nikdy ani lifestyle blogom nebol a od začiatku moja tvorba súvisela s módou. Takže fashion blog, ktorý poznáte dnes, oslávi vo februári 2021 ešte len prvý rok. Všetko, čo tomu predchádzalo, však bolo nevyhnutné pre to, aby som sa dostala tam, kde som dnes.

Na tvojom blogu prevažuje téma ako móda či kozmetika. Čo ťa baví viac?

Určite ma baví viac móda, no na dobrú a správnu skin care nedám dopustiť. Povedala by som, že byť módnym blogerom je taká komplexná práca a ľudia majú odo mňa, alebo ja sama od seba, určité očakávania. Nie je to iba o outfite, ale o celkovom dojme, kde patrí pleť, make-up, vlasy, nechty, postava, a v podstate všetko externé, no aj to interné.

Na svojom blogu mám pár článkov venovaných aj tomu, že to, čo máme vnútri, to, aký sme, vyžaruje aj navonok. Niekto to volá charizma, niekto povaha, nastavenie mysle… Každopádne je to niečo, čo vedia ľudia vycítiť a podľa toho si nás zapamätajú. Preto si dávam pozor aj na to, čo čítam, koho sledujem, s kým trávim čas, a jednoducho čím krmím svoju myseľ, aby ma zbytočne neovplyvňovali zlé veci. 

Okrem toho si na svojom Instagrame zaviedla “nedeľné recepty”, kde každú nedeľu pridáš nejaký nový. Musíme povedať, že každý koláčik vyzerá skvelo. Odkiaľ čerpáš inšpiráciu?

Ďakujem krásne! Áno, ako som spomínala, pečenie je pre mňa forma relaxu, ku ktorej sa uchýlim zvyčajne, keď som pod stresom. Totižto vtedy úplne vypnem a plne sa sústredím, aby som niečo nepokazila. Inšpiráciu čerpám z rôznych food blogov, Pinterestu, Instagramu, kuchárskych kníh, či vylepšujem naše tradičné rodinné recepty. Najviac ma na pečení ale baví to, že tým robím radosť svojim blízkym, no a teraz aj svojim sledovateľom, aspoň receptom.

Momentálne si prváčka na vysokej škole. Vybrala si si odbor, ktorý ti pri písaní pomáha? Prípadne čo iné by si chcela študovať?

Áno, študujem na UPJŠ v Košiciach odbor medzinárodné vzťahy a úprimne som si nemohla vybrať lepšie, hoci mi to pri písaní vôbec nepomáha. Učí ma to však diplomacii a štúdiom štyroch jazykov (celkovo ich ovládam šesť) si nie len rozširujem schopnosť komunikovať na rôznych kontinentoch sveta, no ozaj verím, že koľkými jazykmi rozprávaš, toľkokrát si človekom. Napríklad moje francúzske ja je viac arogantné a vášnivé, moje španielske je temperamentné no flegmatické a slovenské s anglickým je také klasické najprirodzenejšie – moje. Štúdiom každého nového jazyka preberáte do určitej miery aj kultúru a myslenie danej krajiny, a preto viete viac pochopiť zmýšľanie iných ľudí, kultúr a národností.

Ako to dokážeš všetko stíhať a zvládať?

Bez plánovania a dobrého časového manažmentu by som to nezvládla. Kto ma pozná, vie, že všade vláčim svoj ružový diár, do ktorého si hneď píšem poznámky, deadlines, nápady na články, či len jednoduché “to do listy” pre každý deň. Zvyčajne si svoj týždeň plánujem v nedeľu a kvôli efektivite sa snažím mať rozpísanú každú hodinu. Dôležité je však povedať, že sa snažím počúvať svoje telo. Preto ak cítim, že nevládzem, prípadne je niekto, kto ma potrebuje, nemám najmenší problém ani výčitky si jednoducho zobrať “day off”, keď cítim, že to je naozaj potrebné a nerobím to len zo svojej lenivosti. Som na seba dosť prísna a kontrolujem sa, ale všetko je to o prioritách. Dobrý plán je pre mňa základ úspechu. Avšak uvedomujem si, že občas to preháňam a snažím sa naplánovať veci, ktoré jednoducho nepodliehajú času ani môjmu režimu. 

Je vidieť, že si na svojom Instagrame dávaš záležať. Máš nejaký tip pre ostatných, ako si vytvoriť taký ženský a pekne zladený feed?

Ďakujem krásne, vy ma tu dnes len vychvaľujete! (smiech) Určite je potrebné, aby ste si ako prvé určili svoju tému, ktorej sa na Instagrame chcete venovať, farebnú škálu, ktorá vám je najbližšia, a stiahli niekoľko aplikácií.

Mojimi najväčšími pomocníkmi sú Feed Preview, Lightroom a PicsArt. V Lightroome si upravíte fotky buď pomocou presetov, aby vám ladili, prípadne manuálne. Jednoducho povedané – hráte sa so svetlom, farbami, tieňmi, až dosiahnete fotku, aká sa vám páči a farebne sa vám hodí do feedu. To, či bude pasovať, zistíte vo Feed Preview. Tam si poľahky nahádžete fotky a už len presúvate, upravujete a meníte tak, aby k sebe ladili. Na storky používam aplikáciu Mojo alebo Canvu, kde si viete vybrať z krásnych dizajnov a prispôsobiť ich vášmu štýlu.

Samozrejme veľká vďaka za môj Instagram patrí aj Martinovi – môjmu fotografovi, ktorý stojí za 90 % fotiek na mojom profile a ukážkovo zvláda moju náročnosť.

Kto je tvoja najväčšia inšpirácia pri vytváraní tvojich krásnych outfitov?

Oh, inšpirácie je všade veľa. Najväčšia je však asi na Instagrame, keďže tu trávim kvôli svojej tvorbe najviac času. Rada sledujem Rusky, prípadne baby zo Škandinávie či Španielska. Taktiež veľa inšpirácie sa dá nájsť aj na Pintereste, YouTube, Bloglovin a internetových zahraničných magazínoch… Asi najmenej inšpirácie čerpám zo slovenských portálov a časopisov, keďže nie sú až tak aktuálne a zvyčajne za novinkami v móde zaostávajú.

Ako zvládaš momentálnu situáciu ohľadom korony? Pomohlo ti to napríklad pri tvojej tvorbe?

Na jednej strane mi to pomohlo, na druhej ma to dostalo. Psychicky to je dosť náročné obdobie pre nás všetkých, nielen pre ľudí s kreatívnou prácou. Určite ako pozitívum vnímam to, že mám veľa voľného času, začala som sa lepšie stravovať, cvičiť, som častejšie s rodinou a viem si lepšie nastaviť denný režim. Veľmi mi však chýba cestovanie,  kontakt s ľuďmi a za obyčajnú večeru v reštaurácii či brunch by som vymenila všetky páry topánok.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Ráno je pre mňa základ. Mám takú akoby rutinu, ktorou začínam každý deň, pretože mi pomáha si pozitívne nastaviť hlavu a byť tak produktívnejšia hneď z rána. Každé ráno si ako prvé usteliem posteľ. A je jedno. či som v hoteli, doma, na chate… jednoducho bez toho ráno nezačnem. Potom si zalejem zelený čaj a zoberiem do ruky zápisník s perom. Každé ráno si zapisujem, za čo som vďačná a čo chcem ešte dosiahnuť. Pomáha mi to určiť si priority a mám prehľad, kam vlastne smeruje môj život. Na druhej strane mi to pripomenie, čo všetko som už dosiahla a za čo môžem byť vďačná. Zvyčajne mám sladké raňajky, ktoré si vychutnám v pokoji. Tak si spravím kávu a až potom beriem do ruky mobil, notebook a pozriem, čo všetko ma dnes čaká a spíšem si “to do list”.

Môj týždeň začína už v nedeľu, kedy si plánujem nový týždeň. V pondelky a štvrtky väčšinou riešim maily, spolupráce a blog. V utorky, stredy a piatky si snažím dávať nejakú športovú aktivitu (beh, plávanie, cvičenie), poobedia si vyhradzujem pre kamošky, točenie videí či návštevy. Hodinku pred spaním stále venujem čítaniu knihy, najmä v oblasti self-growth, financií či marketingu. Za normálnych okolností chodím spať tak okolo 22:30. Ale stane sa, že sa zabudnem pri seriáli, či pracujem na nejakom článku a idem spať oveľa neskôr.

Dopraješ si aj deň pre seba, kedy robíš čisto ženské veci ako kozmetička či kaderníčka?

Dni pre seba sú moje najobľúbenejšie. Zastávam názor, že je pekné, keď sa o seba žena stará. Je to znak toho, že si váži samú seba a vie, že si niekedy potrebuje dopriať deň pre seba, aby sa cítila lepšie. Určite každej žene, ale aj chlapovi, odporúčam dopriať si z času na čas takýto deň. Je to určitá forma terapie, kedy máte čas vypnúť, niekto sa o vás postará a cítite sa lepšie a sebavedomejšie.

Vieš si predstaviť, že by ťa raz blog a Instagram živil? 

Vďakabohu to už je realita a stačí to len zveľaďovať. Som za to neskutočne vďačná, pretože robím to, čo ma naozaj napĺňa, pomáham druhým v tom, čo mi ide najlepšie a môžem to robiť z akéhokoľvek miesta na svete. Stačí mi len Wi-Fi a notebook.

Určite by som to chcela posunúť ďalej, možno sa aj presťahovať a zamerať sa na zahraničné publikum, no prakticky mesto, v ktorom žijem, pri tejto práci rolu nezohráva, podstatný je obsah, ktorý tvorím. Výhodou tejto práce je, že sa bez problémov dá skĺbiť aj s rodinným životom a tým, že som si to vybudovala sama, je to niečo, čo si viem 100% ovládať a prispôsobiť svojim potrebám.

Ak je niečo momentálne “trendy”, čo sa módy týka, musíš to mať doma aj ty? Alebo si skôr kupuješ oblečenie, ktoré sa ti páči a nemusí byť podľa najnovšieho trendu? 

Úprimne sú články o trendoch jednotlivých sezón jedny z najčítanejších na mojom blogu a rovnako rada ich aj píšem. Avšak je pre mňa podstatnejšie mať vlastný štýl, podľa ktorého ma ľudia poznajú. Ak ma nejaký trend zaujme a viem, že ho vynosím, tak si ho kúpim. No ak sa s niečím nestotožňujem, nie je nikto a nič na svete čo by ma presvedčilo o tom, aby som si to kúpila. Napríklad teraz sú trendy flanelové košele, z ktorých mám až husiu kožu. (smiech)

Taktiež si myslím, že je dôležité spomenúť udržateľnosť módy a celkový dopad módneho priemyslu na naše životné prostredie. Preto radšej investujem do nadčasového kúsku z kvalitného materiálu, ktorý mi vydrží aj niekoľko rokov, ako by som si mala kúpiť nejaký trend, ktorý bude v móde nanajvýš 2 sezóny.

Z tvojho Instagramu je jasné, že tvoja obľúbená farba je ružová. Aké sú tvoje ďalšie obľúbené farby, prípadne akú farbu si na sebe nevieš predstaviť?

Áno, to je pravda. Celkovo však obľubujem všetky jemné, pastelové a krémové farby a bielu. Teraz sa mi zapáčili tzv. nudes – teda pieskové/béžové farby. Snažím sa vyvarovať čiernej, no aj tá má v mojom šatníku čestné zastúpenie, hoci ju až tak často na mne nevidieť. Určite si však na sebe neviem predstaviť žltú, hráškovú zelenú a oranžovú. Ani keby sú neviem ako trendy. (smiech)

Ako vnímaš komunitu BloggersRE? Je niečo, čo by si možno zmenila či poradila nám?

BloggersRE vnímam ako super komunitu, ktorá má pevné zázemie na česko-slovenskej scéne medzi blogermi, ktorých zároveň podporuje a posúva ich tvorbu ďalej. Všetko, čo v dnešnej dobe ľudí posúva a spája, je veľmi dobré. Poradila by som vám len naďalej pokračovať v tom, čo ste začali, pretože je to prínosné a má to zmysel.

Autor: Mia Duračinská (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Karin Kuchárové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)

Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

.