Bloggers RE

“SOCIÁLNÍ SÍŤ MŮŽE BÝT NÁSTROJEM, JAK NĚKOMU UBLÍŽIT,” HOVORÍ KLÁRA LATINOVÁ


Klára je mladá, sympatická a talentovaná fotografka, ktorá sa nebráni klasike, no ani novým trendom. Vyskúšala rôzne štýly fotenia, napríklad aj fotenie cez video call. Prezradila nám, kde hľadá inšpiráciu k foteniu, o čom najradšej píše a aj to, ako vníma spolupráce na sociálnych sieťach. No porozprávala nám toho omnoho viac a vy to zistíte v dnešnom rozhovore.

Keby si mala charakterizovať samu seba – kto je Klára Latinová?

21letá studentka diplomovaného farmaceutického asistenta v Ústí nad Labem. Jsem holka, která má ráda cestování, focení, kávu a ráda sem tam něco napíše. Říká se o mně, že ráda organizuji a že jsem svědomitá a ambiciózní.

Svoj blog máš od roku 2014, odvtedy sa celkom zmenil tvoj obsah. Teraz sa venuješ skôr cestovaniu a foteniu. Tieto témy v podstate spolu súvisia. Sú to témy, ktorým sa chceš venovať aj ďalej, alebo sa môžeme tešiť na tvojom blogu aj na ďalšie novinky?

Blog jsem psala pravidelně do roku 2019. Poté jsem si řekla, že to chce změnu a založila jsem si i Instagram, kam postuji svou fotografickou tvorbu. Na blog zanevřít nechci, ale nebyly nápady, které bych mohla předat dál. Uvidím, kterým směrem se to bude ubírat. Možná přijde zase ta “jiskra” a vrátím se na blog aktivně s novými nápady, ale téma měnit nechci, točilo by se to stále kolem focení nebo cestování.

O čom ťa baví najviac písať a prečo?

Jak jsem zmiňovala, baví mě psát o místech, která jsem navštívila nebo bych navštívit chtěla. Ráda předám tipy ostatním, kteří se na místo chystají a hledají rady, co navštívit, kolik co stojí nebo jaký způsob dopravy je nejlepší.

Od roku 2019 sa venuješ aj foteniu. Dá sa nejako charakterizovať štýl tvojho fotenia? Ako?

Myslím, že svůj styl stále hledám. Chci zkoušet různé styly focení a věřím, že časem budu moci říct “ano, tohle je můj styl”.

Fotenie je veľakrát aj o kreativite fotografa. Čo ťa inšpiruje pri vymýšľaní témy pre fotenie?

Inspiruje mě tvorba fotografů – jak českých, tak zahraničních. Je tu spousta talentovaných lidí, kteří dokáží předat začínajícím fotografům tipy a rady, co je dobré a co zase naopak špatné.

Ty si veľmi kreatívna. Počas karantény si dokonca fotila cez video call. Čo sa k tomu priviedlo, ako ti to napadlo? Bola si spokojná s výsledkom?

Viděla jsem to u několika lidí na Instagramu a docela se mi to zalíbilo. Kamarádka v té době žila v USA a chtěly jsme spolu už delší dobu něco vyfotit, a tak mě napadlo vyzkoušet tento trend. Výsledek byl kupodivu lepší, než jsem očekávala. Bála jsem se, že kvůli připojení budou fotografie nekvalitní, ale myslím, že výsledek byl nakonec uspokojivý.

To nás privádza aj k otázke, čo by si nikdy nefotila. Sú nejaké témy, štýly či veci, ktoré už teraz vieš, že nechceš, aby bolo tvoje meno spájané s takým fotením?

Zatím jsem asi fotila vše, při čem jsem se cítila dobře a nevadí mi, že je u toho můj podpis. Jediné, co jsem ještě nefotila, jsou akty a podobné styly.

Určite nám dáš za pravdu, že sociálne siete úzko súvisia aj s fotografovaním, resp. s jeho propagovaním. Vidíš v sociálnych sieťach nejaké plusy či negatíva? Aké?

Jako plus vidím určitě sdílení své tvorby a určitý stupeň propagace. Sociální sítě mají obrovskou sílu a díky nim se může člověk zviditelnit a dostat svou tvorbu mezi větší okruh lidí.

Jako mínus vidím příležitost k nenávistným komentářům, kterých je internet v dnešní době plný, a sociální síť může být snadným nástrojem, jak někomu ublížit – např. výsměch a šikana.

Na tvojom blogu nenájdeme zatiaľ spolupráce. Avšak, čo si myslíš práve o spoluprácach na sociálnych sieťach? Myslíš si, že sú dobré, alebo zlé? Aký máš na ne názor?

Pokud jsou výhodné pro obě strany, tak proč ne. Pokud se influencer s danou značkou ztotožňuje a je s ní opravdu spokojený, tak v tom nevidím žádný problém. Měla jsem několik příležitostí, ale žádná mě nezaujala natolik, abych ji přijala. 

Ale nevěřím, že jsou všechny spolupráce a recenze upřímné. Myslím si, že někteří vidí pouze příležitost se zviditelnit a mít něco zadarmo.

Teraz taká otázka na predstavivosť. Kde vidíš seba a tvoju tvorbu o takých 5 rokov? Budeš stále tvoriť obsah na sociálne siete, či iba fotiť? Akú máš víziu?

Za 5 let budu mít po škole a budu pracovat. Chtěla bych se věnovat dál focení a doufám, že se i někam ve své tvorbě posunu. Co se týče sociálních sítí – Instagram bude pravděpodobně stále aktivní a s ostatními se uvidí.

Počula si o našom projekte BloggersRE už aj pred týmto rozhovorom? Páči sa ti?

Ano, slyšela. Jsem i ve facebookové skupině BloggersRE. Myslím si, že je to fajn komunita, kde mohou mladí a talentovaní lidé tvořit a prezentovat své zájmy. Chtěla bych poděkovat za možnost být součástí této komunity. Děkuji za rozhovor.

Autor: Aďka Gundová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Kláry Latinové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X