Bloggers RE

“VĎAKA SOCIÁLNYM MÉDIÁM MÁME NÁSTROJE, KTORÉ ROBIA PODNIKANIE JEDNODUCHŠÍM,” HOVORÍ LUCIA IVANOVÁ


Kurzy módy, je projekt, ktorý založila Lucia Ivanová nielen preto, že sa venuje móde, ktorú miluje, ale aj s cieľom poskytnúť módnym nadšencom vytvárať vlastné kreácie. Dnes je z Lucie etablovaná módna dizajnérka a dizajnérka kostýmov s vlastnou kolekciou. V rozhovore sme ju vyspovedali o móde, jej začiatkoch a doterajších úspechoch a taktiež nám viac prezradila aj o jej projektoch…

Pôsobíš v biznise ako módna dizajnérka a dizajnérka kostýmov pre rôzne filmové a televízne produkcie. Kedy ťa začala baviť móda? 

Móda v zmysle tvorby šiat či kresby návrhov oblečenia ma bavila od detstva, a kreatívne veci vlastne odjakživa. Vždy som rada niečo kreslila, pretvárala existujúce veci a hľadala nové cesty, ako ich urobiť krajšie. Kreatívny svet mi pripadal vždy magický a je tomu tak doteraz.

Vedela si hneď, že toto je smer, ktorým sa chceš vydať? Kedy a ako si začínala?

U mňa to bolo asi šťastie, alebo zanietenosť, neviem, ale ja som naozaj vždy chcela pôsobiť v oblasti módy. Mala som skvelé zázemie zo strany rodiny, ktorá ma vždy podporovala v mojich častokrát bláznivých rozhodnutiach a neskôr šťastie na skvelé spolupráce a príležitosti, vďaka ktorým som mohla kreatívne aj profesne rásť. Za to som veľmi vďačná, za ľudí, ktorých som počas svojho pôsobenia stretla a ktorí ma istým spôsobom formovali.

Na sociálnych sieťach pôsobíš pod prezývkou “Kurzy módy”, čo nie je to len prezývka, ale aj projekt. Ako dlho sa mu venuješ? Prezraď nám o čo ide?

Kurzy módy sú moja srdcovka. Je to projekt, ktorému sa venujem už dlhodobo, niekoľko rokov a neustále mi robí radosť. Chcela som vytvoriť prostredie, kde nájdu zázemie všetci, ktorí zdieľajú rovnakú vášeň pre módu a tvorbu, či už sú v tomto smere začiatočníci, alebo profesionáli.

Ponuka kurzov je široká – workshopy, lekcie prípravy do škôl, osobný styling, ale aj súkromné lekcie. O čo je najväčší záujem?

Veru je toho veľa, ale najobľúbenejšie sú stálice ako know-how, kde s klientmi rozoberáme látky, strihy a vytvárajú si akési encyklopédie rozmanitosti materiálov. A potom sú to kurzy venované módnemu návrhárstvu, kedy si prejdú celým kreatívnym procesom od tvorby moodboardu, cez definície zákazníkov, rozkresľovanie kolekcie, výbery látok a tvorbu modelu najskôr na figuríne a neskôr v strihu. Je to ozaj kúzelný svet, kedy idea za krátky čas nadobudne reálne kontúry a vy na konci držíte model, ktorý ste postupne vymysleli, navrhli a nakoniec zhotovili. A tiež sú obľúbené kurzy venované šitiu, teraz šitie zažíva akúsi renesanciu, takže záujem o zdokonaľovanie sa v šití je veľký. Tiež tomu pomáha aktuálnosť slow fashion a postupné preberanie zodpovednosti za to, ako sa bude módny priemysel v budúcnosti uberať. Takže mnohé klientky si chcú tvoriť vlastné veci, z kvalitných materiálov, strihov, ktoré im lichotia, a hlavne také, ktoré budú v harmónii s ich osobnosťou aj životným štýlom.

Aké sú tvoje kurzy? Na čo sa môžu záujemcovia tešiť a čo všetko ich čaká?

Verím a dúfam, že moje kurzy sú predovšetkým profesionálne a radostné, že u nás klienti nájdu okrem odborných rád a postupov aj podporu a tiež množstvo motivácie a radosti z tvorby. O to sa snažím, aby odchádzali s vedomím, že strávili veľmi príjemný čas a milou formou sa zdokonalili v odborných veciach, ktoré im prinesú úžitok.

Aká je spätná väzba návštevníkov? Chodia na kurzy aj muži? Alebo máš len žienky domáce?

(Smiech) Veru muži chodia pomenej, ale chodia. Väčšinu ale tvoria ženy a som za to rada, lebo dámska tvorba je mi predsa len bližšia a cítim, že v tejto oblasti im viem ponúknuť najviac. Ale musím povedať, že rozmanitosť klientok je skutočne pestrá, chodia k nám študentky, lekárky, manažérky, pilotky, právničky, finančníčky, lektorky, herečky… všetko, čo vás napadne. Niektoré sa chcú len trošku zdokonaliť alebo potrebujú jemne postrčiť a neskôr majú vlastné úspešné značky, či študentky, ktoré neskôr končia na prestížnych školách a pracujú v dizajnérskych štúdiách zvučných mien. Tiež sú to často mamičky, ktoré popri rodine chcú vybudovať svoju značku. A tiež mnohé klientky, ktoré hľadajú únik od stresu či stereotypu a nájdu sa práve v tejto kreatívnej sfére. Teším sa, že je to takto pestré, lebo mi to dáva možnosť stretávať ľudí, s ktorými by som sa možno inak nestretla.

A čo online kurzy a YouTube?

Veru YouTube bol niečo, čo som chcela robiť veľmi dlho. Aj som začala ale pre časovú náročnosť, na filmových produkciách či stylingoch mi na to nezostával čas či energia. Takže teraz, keď sa svet na istý čas spomalil, som mala skvelú príležitosť vrátiť sa k veciam, na ktoré som sa tešila. Prostredníctvom YouTube mám možnosť prihovoriť sa širšiemu publiku, zdieľať, čo mám rada, formou, aká sa mi páči, a veriť, že to osloví aj ďalších. A som rada, že si tento kanál Kurzov módy nachádza stále viac sledovateľov a že sa tvorí pozitívne cítiaca a prajná komunita ľudí, ktorí majú lásku, či už k móde, alebo šitiu. Robím videá, ktoré by som si sama priala vidieť v časoch, keď som začínala, a myslím, že ľudia cítia, že to robím s láskou a že sa s nimi chcem podeliť o veci, ktoré viem a myslím si, že by im mohli pomôcť. Tiež na nich spolupracujem so slovenskou značkou Takoy, ktorá vytvára krásne dizajny látok a podporuje moje nápady a výstrelky vo videách, som za to rada.

Máš aj vlastnú módnu značku LUCIA IVANOVA LUXURY COUTURE, ktorá sa etablovala aj na svetovom módnom trhu. Nikdy si nemala ambície odísť do zahraničia?

Ale veď ja som viac mimo Slovenska než tu. Vždy, keď je príležitosť, bookujem letenky, lebo cestovanie je po móde moja ďalšia vášeň. Slovensko je krásne a mám to tu rada, tu som doma, ale je pravda, že si viem predstaviť život v slnkom zaliatej krajine, niekde pri mori. Aj mám konkrétnu predstavu, ale to si nechám pre seba, nech sa splní.

Momentálne je v procese produkcie kolekcie značky, ktorú tvoríme s kolegyňou a dlhoročnou parťáčkou Zuzkou Mihálikovou. Takže sa primárne sústredím na to, aby všetko prebiehalo hladko a v najbližších dňoch uzrela svetlo sveta. Veľmi sa na to teším, bola to náročná cesta a aktuálna situácia nám plány trošku pozmenila, ale verím, že z toho vyjdeme silnejšie a kolekcia aspoň mala čas dozrieť a bude o to lepšia.

Ako vidíš fashion priemysel na Slovensku? Je ťažké tu podnikať?

Máme tu kvalitné značky so silnou tradíciou, etablovaných šikovných dizajnérov, ktorí módu posúvajú do roviny umenia, a mnoho mladých značiek, ktoré reflektujú súčasnosť, inšpirujú sa aktuálnou hudobnou či filmovou sférou. A čoraz viac značiek reflektujúcich aktuálne dianie reakciou naň vo forme tvorby slow fashion, kapsulových kolekcií, udržateľnosti. Takže to tu máme pekne pestré, a dnes vďaka sociálnym médiám máme k dispozícii nástroje, ktoré robia podnikanie jednoduchším. Zároveň však môže mať niekto pocit, že práve vďaka jednoduchým dosahom a prístupom klesá úroveň kvality, čiže je ťažšie sa presadiť v mori plnom konkurencie. Ja ale stále vidím príležitosti na našom trhu, a nie je ich málo.

Čo považuješ za svoj najväčší doterajší úspech?

Každá práca, ktorú som robila, ma niečím obohatila, priniesla nové poznatky, skúsenosti, ľudí, ktorí mi boli inšpiráciou, motiváciou a sú mi oporou. To sa snažím prenášať do svojej ďalšej práce. Chcem, aby ľudia, s ktorými sa stretnem, odchádzali od mňa s obdobným pocitom spokojnosti a radosti. Byť pre niekoho inšpiráciou, a tešiť sa na každý nový deň do práce je pre mňa asi najväčší úspech. Ja skutočne milujem to, čo robím a cítim veľkú vďačnosť za to, že mám túto slobodu vybrať si, čomu sa chcem venovať a kedy.

Na čo sa chceš zamerať v budúcnosti? Plánuješ niečo nové?

Plánov mám veľmi veľa profesných aj osobných. Budem pracovať na ďalších kolekciách pre nadchádzajúci rok, hádam už konečne vydám knihu, ktorá mi oddychuje v šuflíku, mám tiež rozpracovaných niekoľko projektov týkajúcich sa Kurzov módy, a mnoho nápadov na YouTube videá. Popri tom, keď to situácia umožní, by som veľmi rada opäť na dlhší čas vycestovala a nazbierala nové inšpirácie.

Aktuálna situácia prinútila väčšinu žien viac stíhať a šiť aj doma. Čo by si odkázala všetkým akčným ženám?

Aby sa nebáli plniť si svoje sny a aby si viac verili. Aby si našli čas aj pre seba a hoci aj pri šití sa na chvíľu vypli z uponáhľaného sveta. A aby sa nebáli skúšať nové veci, pretože ich to môže veľmi obohatiť.

Čo si myslíš o našom projekte BloggersRE? Poznala si ho už predtým, ako sme ťa oslovili?

Priznám sa, predtým, ako ste ma oslovili, som tento projekt nepoznala. Prezrela som si koncepciu a našla zaujímavé články, páči sa mi tiež idea predstavovania kreatívnych online tvorcov, to si vždy rada prečítam.

Autor: Dominika Blchova (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Lucie Ivanové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI