Laura Kuruc je mladá talentovaná make-up artistka, ktorá svoje umenie zdieľa so svetom síce iba rok, ale aj tak už má na konte mnoho verných fanúšikov a niekoľko úspešných spoluprác. Dnes vám prinášame s Laurou rozhovor, v ktorom nám prezradila, ako vyzerali jej začiatky, čo hovorí na trendy v líčení a ako začala spolupracovať s jednou z najlepších zahraničných značiek…

Laura, mohla by si sa na začiatok predstaviť našim čitateľom? Kto je Laura Kuruc?

Laura Kuruc je žena, ktorá sa nejakým zvláštnym spôsobom zapojila do instagramového beauty sveta, no Instagram nevyužíva len na prezentovanie svojej tvorby, ale aj na poukazovanie na rôzne témy a problémy, ktoré veľakrát s makeupom nesúvisia. Každopádne je to niekto, kto robí to, čo ho baví.

Je známe, že začiatky čohokoľvek zvyknú byť najťažšie. Bolo to tak aj v tvojom prípade, kedy si začínala s makeupom, alebo to išlo naopak ľahko? Pochybovala si niekedy o tom, či to všetko má zmysel?

Moje začiatky boli nejasné, nakoľko som vtedy líčenie nebrala ako niečo, čomu sa chcem naozaj venovať, bol to pre mňa len akýsi druh zábavy a nič viac. Zlom nastal, keď som makeup prestala vnímať len ako zábavu a chcela som sa niekam posunúť, zlepšiť sa. Vtedy som si bola istá, že je to skutočne to, čomu sa chcem venovať. Nikdy by som si však nepomyslela, že sa toľkým ľuďom bude páčiť moja práca, je to pre mňa neuveriteľné a vážim si každý jeden ohlas. Čo sa týka pochybovania o sebe, sú dni, keď som naozaj demotivovaná, chýba mi inšpirácia a akýkoľvek pokus o líčenie mi skôr uškodí, než pomôže. Som veľmi sebakritický človek, aj keď to tak možno na prvý pohľad nevyzerá.

Čo by si odporučila začínajúcim online tvorcom (blogerom, instagramerom, youtuberom,..)?

Aby tvorili a robili to, čo ich baví – bez ohľadu na čísla. Vysoký počet sledovateľov nie vždy znamená aj kvalitnú prácu. A samozrejme, neporovnávať sa s ostatnými – to je najdôležitejšie. 

Určite je veľkým míľnikom v tvojej tvorbe začiatok spolupráce so značkou Anastasia Beverly Hills. Vieš nám povedať o tejto spolupráci viac – ako to všetko začalo alebo čo ťa najviac na tejto spolupráci baví?

Všetko to začalo začiatkom tohto roka, keď sa značka Anastasia Beverly Hills rozhodla pridať na svoj PR list viac “menších” ľudí. V podstate som to zaregistrovala cez ich instagramový post, v ktorom vyzývali ostatných, aby v komentári označili svojho obľúbeného mua (makeup artist) alebo jednoducho človeka, ktorý by si zaslúžil byť na ich PR liste. Poprosila som mojich sledovateľov o označenie, padlo zopár komentárov, ale nedávala som tomu veľké nádeje. Po čase som na to prestala myslieť, až som na to úplne zabudla, nakoľko to pre mňa bolo niečo nereálne. V jeden večer mi však prišiel mail práve od nich, myslela som si, že sa zbláznim. (smiech). Ešte pár týždňov po tom som to nedokázala vnímať ako niečo, čo sa naozaj deje. Veľmi ma teší, že práve takáto veľká značka podporuje a dáva priestor ľuďom s menším počtom sledovateľov, či už spoluprácou alebo zdieľaním a celkovo všímaním si ich tvorby. Je to úžasné.

Spolupráce sú v tejto dobe veľmi populárna téma, napríklad kedy sa rieši či by sa spolupráce mali označovať. Aký máš ty názor na spolupráce vo všeobecnosti na Instagrame?

Myslím si, že nie je spolupráca ako spolupráca. Ja sama som už pár spoluprác odmietla, som človek, ktorý nejde proti svojmu presvedčeniu iba kvôli zopár produktom. Ale vo všeobecnosti si myslím, že spolupráce sú fajn vec. Práve vďaka nim som spoznala značky a produkty, o ktorých som predtým nevedela, či už prostredníctvom seba alebo dievčat, ktoré sledujem.

Keď už hovoríme o Instagrame – všimli sme si, že je to jediná sociálna sieť, kde prezentuješ svoju tvorbu. Nerozmýšľala si nad rozšírením svojho pôsobenia na ďalšie platformy – YouTube alebo vlastný blog?

Instagram je momentálne jediná sociálne sieť, ktorú aktívne využívam. Možno sa časom presuniem aj na YouTube, kto vie. V blízkej budúcnosti to ale nevidím.

Touto otázkou zostaneme ale ešte stále pri Instagrame. Pri každom príspevku máš pozitívne ohlasy. Stretla si sa ale už aj s negatívnymi reakciami na to čo robíš – či už cez súkromnú správu alebo v osobnom živote? Ako sa vyrovnávaš s takýmito situáciami?

Samozrejme, patrí to k tomu. Nie každému sa páči všetko a to je úplne v poriadku, no je rozdiel medzi bezdôvodným negatívnym ohlasom a kritikou, ktorá má pomôcť. Stalo sa mi to naozaj len párkrát, také tie bezdôvodné útoky pozná asi každý a priznám sa, dokáže ma to nahnevať, či už sa to týka mňa alebo ostatných dievčat, ktoré sa tiež venujú líčeniu. Naopak, som otvorená konštruktívnej kritike, stále sa totiž učím. Vážim si, keď mi niekto napíše svoj názor alebo pohľad na vec.

Trendy v make-up svete sú rôznorodé a určite si nájde každý to, čo sa mu páči. Ako sa staviaš k trendom ty a v akej miere ovplyvňujú tvoju tvorbu? Vedela by si sa s nami podeliť o tvoj najobľúbenejší trend a trend, ktorý práveže nebol tvojim favoritom?

Trendy až tak nesledujem, no je pravda, že niektoré som zámerne prehliadla. (smiech) Trend, ktorý si ma získal úplne najviac, je určite “fluffy brow”.

Pri všetkých tých nádherných a zaujímavých líčeniach nás napadá iba jedno – odkiaľ berieš inšpiráciu?

Ďakujem! Ja vždy vravím, že inšpirácia prichádza počas tvorenia. Keď si k líčeniu sadám s určitou predstavou, buď sa mi výsledok absolútne nepáči alebo sa táto predstava počas líčenie úplne zmení. A preto viem, že v líčení netreba nič plánovať, aspoň u mňa to tak nefunguje. Nechávam tomu voľný priebeh.

Okrem toho, že tvoríš obsah na Instagram, taktiež líčiš na objednávku. Bol to pre teba prirodzený krok alebo ťa musel niekto presviedčať aby si začala líčiť aj iných ľudí?

Myslím, že to prišlo prirodzene, no spočiatku to pre mňa bolo náročnejšie, nakoľko to naozaj nie je žiadna sranda. Líčenie druhých je pre mňa istá zodpovednosť, vždy sa snažím vyhovieť a zároveň poradiť. Je to však niečo, v čom som sa naozaj našla.

Dokázala by si sa make-upom a Instagramom uživiť alebo je to stále akési hobby? Čomu sa venuješ v offline svete?

To neviem s určitosťou povedať. Momentálne študujem, no v budúcnosti by som sa určite chcela venovať líčeniu. Mám nejaké predstavy, takže snáď pôjde všetko tak, ako má.

Rok 2019 sa nám pomaličky blíži ku koncu. Máš ešte nejaké ciele na tento rok, ktoré by si chcela dosiahnuť? Alebo si už dávaš ciele aj na rok 2020?

Konkrétne ciele sa väčšinou týkajú školy, no je ich veľa aj v osobnom živote. Mojim stálym a nemenným cieľom je napredovať a zlepšovať sa.

Laura, ďakujeme ti za tvoj čas. Našou poslednou otázkou je, čo hovoríš na náš projekt BloggersRE? Počula si o ňom už pred tým, než sme ťa oslovili?

Ďakujem vám. Priznám sa, že o tomto projekte som nepočula, no som rada a veľmi si vážim, že ste oslovili práve mňa. Páči sa mi myšlienka spájania českej a slovenskej komunity tvorcov alebo teda “influencerov” – aj keď to slovo nemám rada. (smiech) Vždy však takúto vec rada podporím.

Autor: Iva Malíková (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Laury Kurucové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here