Bloggers RE

“BLOGOVÁNÍ MŮŽE BÝT VELKÝ BYZNYS A ZPŮSOB OBŽIVY,” ŘÍKÁ LIA RAMPLÉ


Dnes vám prinášame rozhovor s mladou českou blogerkou a social media manažérkou Liou Ramplé. Rozprávali sme sa o tom, ako si spomína na blogovanie kedysi, ako vníma súčasnú blogerskú scénu, ako zvláda štúdium na univerzite a prácu social media manažéra zároveň, ale aj o mnoho iných veciach…

Ahoj Lia. Dovoľ nám, aby sme dnešný rozhovor začali tradične – kto je Lia Ramplé?

Lia Ramplé je jednadvacetiletá holka, původně z malé vesnice kousek od Dobříše a momentálně žijící v Praze. Studuje zde mediální studia, ale více než ve škole se realizuje svou prací jako social media manager. Taky má blog, ale tam, ačkoli si za to nadává, nepíše už tak často.

Ako by si charakterizovala svoj blog? O čom najradšej píšeš?

Můj blog bych popsala jako takovou všehochuť. Dříve jsem tam přidávala třeba recepty koláčů, dále outfity, ale tam byl vždycky problém najít někoho, kdo by mě fotil. (smích) V poslední době, když už něco napíšu, tak jsou to takové “filozofické” úvahy o životě, společnosti, vztazích,.. nebo o také cestování. 

A je niečo, o čom by si vôbec nepísala?

Ze zásady bych nepsala o něčem, o čem toho moc nevím, nebo něco, co zkrátka nejsem já. Například bych si netroufla psát o nějakém “zdravém” stravování nebo cvičení, to by byla katastrofa. (smích)

Najstarší článok na tvojom blogu je z roku 2014. Uvedomuješ si, že už odvtedy uplynulo šesť rokov? Ako si spomínaš na svoje blogovacie začiatky?

Upřímně jsem si to uvědomila až s touto otázkou. Je šílený, jak ten čas letí. Já měla k blogování vždycky blízko. Pamatuju si, že první blog jsem si založila už třeba v sedmi letech. Jmenoval se, myslím, avril-hsm.blog.cz a dávala jsem tam jen fotky Avril Lavigne a herců z High School Musical – můj největší životní fangirling. (smích) Potom jsem tak v deseti letech měla blog, kam jsem přidávala mnou vytvořenou grafiku, například vzhledy blogů, které mohli používat ostatní tehdejší blogeři, rozvrhy hodin, gify,.. a to bylo super! Měla jsem i velkou návštěvnost a troufnu si říct, že v té době jsem byla na vrcholu své blogerské kariéry. (smích)

Myslíme si, že vzhľadom na to, ako dlho už bloguješ, sa nemusíme báť povedať, že nie si v tomto svete žiadnym nováčikom. Ako vnímaš zmenu našej československej blogerskej scény za ten čas?

Přijde mi, že ta změna je obrovská. Už jen fakt, že dříve to byl vyloženě koníček, něco čistě pro zábavu, a v dnešní době to může být velký byznys a pro spoustu lidí způsob obživy. Obecně je pro mě ohromně fascinující, v co se taková věc, jako blogování, instagramování nebo youtubování během relativně krátké doby, vyvinula.

A aký je tvoj názor na súčasný stav našej blogerskej scény? Myslíš si, že blogovanie ide do úzadia a nahradzuje ho čisto “iba” instagramovanie, alebo má blogovanie stále svoje miesto v našom online svete?

Zajímavá otázka! Blogování jde kvůli Instagramu trochu na druhou kolej. Lidé jsou každým dnem víc a víc pohodlní. Myslím si, že prvním ohrožením blogování byl už YouTube. Lidé si raději pustí něco, na co můžou jen koukat a nemusí se “namáhat” čtením. Fakt, že spousta blogerek přešla jen na Instagram, mi přijde smutný, protože přečtení si nějakého zajímavého článku vám dá zkrátka víc než zhlédnutí fotky, kterou ve více méně stejné podobě uvidíte na tisíce jiných profilech. Na druhou stranu, pořád tu máme spoustu aktivních a skvělých blogerek, jejichž články si moc ráda přečtu.

Napríklad? Ktoré patria medzi tvoje najobľúbenejšie?

Mezi mé nejoblíbenější blogerky patří ty, které znám i osobně. Takže třeba články od kamarádek Val z Apreschic nebo Elišky z Timetofit čtu pravidelně. Dále se mi líbí, jak píše třeba Domča z Dombydom, Verča ze Stylishcoffee nebo ještě Domča z Dblog, i když ta už v poslední době není na blogutolik aktivní, a to mi přijde jako škoda!

Máš 21 rokov, študuješ na Metropolitnej univerzite a zároveň pracuješ ako social media specialist. Ako to všetko stíhaš? Time managment musí byť pre teba kľúčovou vecou, alebo sa mýlime?

Myslím, že se spíš mýlíte. (smích) Jsem ten typ člověka, který když má něco odevzdat do 20. května, má na to čas klidně i půl roku, tak to stejně bude dělat 19. večer, se slzami v očích a nadávkami, že to ZASE nechal na poslední chvíli. Ovšem výhodou vysoké školy, pokud nepočítám opravdu náročné školy jako medicína, právo, atd., je ta, že během semestru toho moc na práci není, jen docházet na povinné semináře a případně na přednášky, které vás baví nebo chcete z toho předmětu pochytit co nejvíc. Vždycky, když jsem si hledala práci nebo dostala nabídku, tak jsem je obeznámila s tím, že jsem student, nemůžu tím pádem pracovat na full time, a když přijde zkouškový, tak to pro mě bude prioritou. Navíc k tomu přistupuji tak, že získávání praxe je pro mě v tomto oboru opravdu důležité, ne-li důležitější než samotný diplom, takže mít práci beru i jako nutnost.

Mohla by si naším čitateľom priblížiť ako si sa dostala k práci social media specialist a ako spomínaš na svoje začiatky?

K mé práci jsem přišla jako slepý k houslím. O sociálních sítích jsem v té době věděla maximálně to, jaký filtr použít na fotku, aby mi ladila s feedem. (smích) Měla jsem ale to štěstí, že mi zavolala kamarádka Gabča Heclová, v době, kdy byla pod hudebním labelem Mad Baker Music, že by potřebovali někoho, kdo by jim spravoval Instagram a ten můj osobní se jim moc líbí. To byla má první zkušenost se správou sociálních sítí. Od té doby jsem se hodně posunula a naučila, zpětně i vidím chyby, které jsem tehdy dělala. Po Madbakerech jsem až do loňského prosince spravovala sociální sítě české značky Elka Underwear, a to pro mě byla asi největší škola.

… a aké účty spravuješ dnes?

Z Elky jsem hned nastoupila do marketingové agentury McCann Erickson, která patří k těm největším u nás i ve světě a to, že pro ni můžu pracovat, beru jako velký osobní úspěch a jsem za to opravdu vděčná. Starám se zde o sociální sítě Jihlavanky a Mastercard a vidět, jak to celé funguje ve velkém korporátu, je pro mě zkušenost k nezaplacení. Nově se mi ještě navíc vyskytla možnost spolupráce s malou českou značkou oblečení, ale tam se to ještě všechno vyvíjí.

Ovplyvnilo spravovanie druhých instagramových účtov akýmkoľvek spôsobom tvoj osobný instagramový účet?

Asi bych neřekla, že vyloženě ovlivnilo, spíš jak dávám hodně času a energie do účtů jiných, tak už nemám tolik chuť se starat o ten můj. Pořád ho ale držím při životě, a když mám nějakou fotku, kterou bych chtěla sdílet, tak si ji tam ráda dám. 

V dnešnej dobe plnej mnohých nových profesií by mnoho z nás chcelo byť aj napríklad takým správcom sociálnych sietí, ako si ty. Avšak možno mnoho z nás má o tejto profesii skreslenú predstavu, kedy si to predstavujeme ako “iba zverejňovanie fotiek na sociálne siete”. Vieš nám preto, prosím, opísať, ako vyzerá práca správcu sociálnych sietí? Ako vyzerá taký tvoj typický pracovný deň v rámci tejto profesie?

S názorem, že jako správce sociálních sítí “jen zveřejňuješ fotky”, se setkávám často. Je toho za tím ale mnohem víc. Záleží, jak vám zadavatel práci nastaví. Kdybych měla vyjmenovat všechny pozice, které může tato práce obsahovat, bude to fotograf, grafik, copywriter, člověk na zákaznické lince, marketing manager, a třeba ještě analytik. Já byla nejčastěji copywriter, člověk na zákaznické lince, takový poloviční marketing manager, sem tam mini grafik a analytik v hodně základním slova smyslu. Můj běžný den tedy vypadá momentálně tak, že přes den kontroluji sítě, které mám na starost a odpovídám na zprávy a komentáře, dále jednou či dvakrát týdně chodím na schůzky do McCannu, kde řešíme, co se bude v následujících dnech na daných sociálních sítích dít. Vizuální stránku obsahu řeší v agentuře zase někdo jiný, a musím říct, že ta kreativní část mi začala chybět, proto jsem si ještě přibrala již zmíněnou značku oblečení, kde bych se mohla zase “vyřádit” i tímto směrem.

Nemôžme si nevšimnúť, že ťa veľmi baví móda. Ako by si opísala svoj štýl?

Řekla bych, že můj styl je hodně o jednoduchosti. Nejlépe se cítím v jednoduchých barevných kombinacích, které pak například doplním jedním extravagantnějším kouskem. Hrozně se mi ale líbí, když někdo dokáže zkombinovat pro mě nezkombinovatelné a vypadá to skvěle! To bych se chtěla naučit.

Kde hľadáš inšpiráciu? Sú obdobia, kedy cítiš, že ti inšpirácia chýba? Ak áno, čo robíš v takom prípade?

Ten pocit, že nemám inspiraci, mám každý den před šatníkem s klasickými slovy, že nemám co na sebe. (smích) Podle mě to záleží hrozně moc na náladě. Když mám dobrou náladu, tak se ráda vymódím a vymýšlím nové modely, které jsem ještě na sobě neměla, ale jsou i dny “nic moc”, kdy si ráda obléknu moje nejoblíbenější džíny, mikinu a jdu. Jinak se moc často nikým neinspiruji, když vidím na Instagramu někoho ve skvělém outfitu, tak to ocením, ale neběžím do obchodu a nenakoupím všechno, co má daná osoba na sobě.

Trendy sú našou obľúbenou otázkou, pretože sa neustále menia a všetci máme na ne iný názor. A tak nás zaujíma aj ten tvoj – zaujímaš sa o trendy, alebo ich vôbec neriešiš? Vieš nám vymenovať tvoje aktuálne top tri trendy a aké trendy išili úplne okolo teba a vôbec sa ti nepáčili?

Popravdě je zas tak moc neřeším. Vnímám je, ale já mám ráda originalitu a nechci moc chodit s davem, takže se jim spíše vyhýbám a zůstávám u svých evergreenů. Samozřejmě, že když se mi něco opravdu zalíbí, tak si to pořídím, ale abych se oblékala za každou cenu do toho, co je teď in, tak na to nejsem. Upřímně teď nejsem ani schopna říct, co je momentálně trendy. (smích) Vím ale, že se mi moc nelíbí trend takzvaných ugly shoes.

Jar sa nám pomaly blíži a na rade sú teplejšie dni. Máš rada toto teplejšie počasie, ktoré prichádza alebo si skôr milovníkom zimy?

Jsem 100% milovník chladnějších dnů. Podzim, zima a studenější jaro, v létě umírám. (smích)

Keď už sa rozprávame o plynutí času – na začiatku nového roka sme vstúpili aj do nového desaťročia. Aké plány máš na tento rok? Dala si si aj nejaké špeciálne predsavzatia, keď už je tento rok taký špeciálny? A čo plány do ďalekej budúcnosti?

Předsevzetí si nedávám, vím, že bych je stejně nedodržela. (smích) Tento rok bych se ráda zaměřila intenzivněji na práci a formování mé budoucí kariéry a taky bych ráda navštívila nějaké země, kde jsem ještě nikdy nebyla. Nejsem moc plánovací typ a daleká budoucnost mě upřímně hrozně děsí, ale kdybych to vzala postupně, tak určitě úspěšně dokončit školu, vybudovat si dobrou kariéru, mít rodinu a pořídit si pejska. (smích)

Pred tým, než sa s tebou rozlúčime, chceme ti poďakovať za tvoj čas, ktorý si nám venovala. A ako vždy na konci rozhovoru, aj teba sa chceme spýtať, čo hovoríš na náš projekt BloggersRE? Počula si o nás už predtým, ako sme ťa oslovili?

Já moc děkuji za rozhovor! Ano, sleduji vás na Instagramu už nějaký ten pátek a jste jedním z mých mála zdrojů inspirace na outfity. Určitě pokračujte v tom, co děláte a držím vám palce do budoucna!

Autor: Iva Malíková (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě a soukromý archiv Liy Ramplé, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X