Slovenská blogerka a youtuberka Linda Fúsková, která v online světě vystupuje jako Linda Tayllor, už od střední školy toužila vycestovat jako au pair. Svůj sen si splnila, a to pořádně. O jejím v životě v zahraničí jsme se rozhodli si s ní pořádně popovídat a rovnou jsme probrali i její tvorbu nebo lásku ke sportu…

Úplně na začátek nám, Lindi, prozraď, jak vznikl pseudonym pro tvou tvorbu. Proč jsi zvolila přízvisko Tayllor?

Túto otázku dostávam pomerne často, avšak odpoveď’ nie je ničím zaujímavá, keďže výber mena bol úplne náhodný. Chcela som meno pre svoj blog, ktoré bude pozostávať z mena a priezviska. Avšak moje priezvisko mi vôbec nesedelo a tak som začala googliť zahraničné mená, kde mi padlo do oka zrovna meno Tayllor, ktoré som spojila so svojim krstným menom.

Nejstarší video, které lze nalézt na tvém YouTube kanálu je make-up tutorial z podzimu 2013. To ale není tvé první video, že? Kdy jsi začala natáčet a o čem byl tvůj úplně první počin?

Uff… toto je celkom ťažká otázka a hoc viem, že to nie je moje prvé video, nejako si neviem spomenúť, čo presne to bolo. Viem, že to bol make-up tutorial, keďže zo začiatku som sa venovala kozmetike, a mám pocit, že to bol návod, ako si namaľovať plnšie pery. Ruku do ohňa ale za to už nedám, predsa len je to dlhá doba.

Tvá tvorba prošla v průběhu let pořádným vývojem. Jak bys ve zkratce popsala svou cestu a to, jak se měnilo zaměření tvé tvorby?

To teda prešla, nie len moja tvorba, ale najväčšou zmenou som si prešla ja sama. Najviac sa zmenilo pri odchode do zahraničia. Myslím si, že to zmení každého a za tú zmenu som najviac vďačná. Do dnešného dňa si stojím za tým, že to bolo najlepšie rozhodnutie v mojom živote. Druhá zmena, nastala pri príchode do USA, kde som zo začiatku mala celkom problém sa adaptovať, no nakoniec mi táto krajina prirástla ku srdcu najviac a začala som sa na veci pozerať inak. Našla som tu i svoju lásku k prekážkovému behu, čo otvorilo novú kapitolu v mojom živote a je to niečo, čo ma robí šťastnou dodnes. I prekážkový beh je to, čo ovplyvnilo moju tvorbu a veľa ľudí ma dnes na sociálnych sieťach sleduje práve vďaka tomu.

Vývojem prošlo nejen zaměření tvé tvorby, ale na první pohled také její kvalita. Jak se v průběhu let měnila technika, kterou jsi k tvoření používala? Je technická stránka věci důvodem, proč jsi některá svá videa smazala, nebo za tím stojí něco jiného?

Myslím si,  že o technike veľmi hovoriť nemôžem, keďže si na ňu nepotrpím a väčšinu fotím iba na telefón. Na YouTube sa pri technike toho zmenilo asi najviac a od IPhone 5 som prešla na Sony Alpha 5100. To je tiež už však celkom starý model, avšak netočím videá až tak často, takže mi postačí i to. Videá, ktoré boli z môjho YouTube zmazané, boli práve kvôli kvalite alebo z nich bola kvôli autorským právam odstránená hudba, a tak som videá zmazala.

Zároveň s točením na YouTube jsi psala i blog. Začala jsi s oběma aktivitami souběžně, nebo která byla tou první? Jak bys srovnala tyto dvě činnosti? Jaké výhody a nevýhody podle tebe každá z nich má?

Ako prvé som začala s blogom a ani sama som nečakala, že to dotiahnem i na YouTube, keďže som dosť hanblivý človek. Ťažko povedať, ktoré ma baví viac, niekedy mám chuť niečo napísať, inokedy sa radšej vyrozprávam. Ale ak by som mala vybrať, tak blog ma bavil asi o niečo viac, len mám pocit, že dnes to už málokto ocení a ľudia ostávajú len pri sociálnych sieťach ako Instagram. I preto príspevky pridávam už iba tam a občas natočím nejaké video.

Na online tvorbu se mimo jiné zaměřuje i náš projekt BloggersRE. Znala jsi jej, než jsme tě oslovili?

Samozrejme, že áno. Momentálne však iba cez Instagram, kde som cez vás natrafila na kopu inšpiratívnych blogeriek.

Jak už jsi zmínila výše, tvou tvorbu výrazně ovlivnilo tvé rozhodnutí odjet do zahraničí, konkrétně to bylo rozhodnutí stát se au pair. Kdy toto rozhodnutí přišlo a co byly důvody toho, že vůbec přišlo?

Vycestovať ako au pair som sa rozhodla ešte na strednej škole keď som mala 16 rokov. Vždy som túžila navštíviť USA a keďže stredná škola v USA bola mimo náš rodinný rozpočet, hľadala som inú cestu ako žiť v USA, kde som natrafila práve na au pair program. Vycestovať som však mohla až po skončení strednej školy, čo nakoniec nešlo podľa plánu a ja som sa rozhodla zahodiť svoj sen kvôli prvej láske. Tá však nevyšla a môj plán bol jasný, vycestovať do USA. Ukončila som štúdium na vysokej škole, čomu sa rodičia veľmi netešili a skutočnosť, že som sa rozhodla vycestovať na druhý koniec sveta, maminu desila ešte viac. Nakoniec som kvôli slabej angličtine nemohla nájsť žiadnu rodinu, a tak som sa rozhodla vycestovať do Anglicka, kde stačia základy a je to bližšie ku Slovensku. Hlavný dôvod odchodu do Anglicka ako au pair bola teda angličtina a i zmena prostredia, ktorá mi vtedy veľmi prospela. 

Au pair jsi nedělala jen v Anglii a USA – vyjmenuješ nám je všechny? Podle čeho jsi země volila, na kterou vzpomínáš nejraději, na kterou naopak nejméně ráda a proč?

Áno, ako au pair som žila v Anglicku, na Mallorke a nakoniec v USA. Je ťažké vybrať ktorá bola najlepšia a naopak. Do Anglicka som šla s cieľom zlepšiť angličtinu, čo sa mi podarilo. Rodina bola asi najlepšia a bola som tam ako člen rodiny. Práca bola pre mňa skôr dovolenka, keďže som len varila a starala sa o psa. Čo sa týka krajiny, trošku mi vadilo počasie, ale nič čo by sa nedalo zvládnuť. 

Na Mallorku som sa dostala úplne náhodne ako náhrada za au pair, ktorú som spoznala v Anglicku. Mallorca bola nádherná, práca opäť nič moc, skôr len večerný babysitting. Problém mi tu robila jazyková bariéra a to, že som tu mimo sezóny bola sama. 

No a nakoniec USA. Tu to bolo s prácou najhoršie, rodina využívala každú minútu niekedy i viac. I napriek tomu som s nimi mala dobrý vzťah a sme v kontakte do dnes. USA mi ale prirástlo k srdcu, predsa len som tam strávila 2 roky, čo nie je krátka doba. Veľa spravilo i to, že som sa izolovala od au pair komunity a trávila čas s Američanmi. Veľa som sa od nich naučila, pochytila prízvuk a tak nejako som mala pocit, že tam zapadám. 

Co všechno ti dalo a co naopak vzalo bytí au pair?

Au pair mi dalo strašne veľa a nemyslím si, že je niečo, čo by mi to vzalo. Najdôležitejšia vec, ktorú mi au pair program dal, sú zážitky a spomienky, ktoré mi nikto nikdy nevezme. 

Myslíš si, že au pair může dělat úplně každý? Co jsou podle tebe ty nejdůležitější vlastnosti, které by měl mít člověk, který se pro něco takového rozhodne?

Aj áno, aj nie. Podľa toho, ako sa to vezme. Ak je to niečo, čo človek chce, určite by to mal skúsiť, i keď možno nemá vlastnosti ako Marry Poppins. Na druhej strane, starostlivosť o deti je obrovská zodpovednosť a každá jedna au pair túto vlastnosť bezpodmienečne potrebuje. Taktiež jedna z dôležitých vlastností je mať vzťah ku deťom, ale je tam toho oveľa viac ako samostatnosť alebo schopnosť adaptovať sa v novom prostredí.

Nemůžeme se v tvém případě nepobavit také o sportu. Ty jsi k němu tíhla snad odjakživa, je to tak? Které sportovní disciplíny jsi dosud vyzkoušela? 

Odmalička som bola vedená ku športu, za čo som dodnes rodičom vďačná, pretože je to dodnes súčasť môjho života. To ako to začalo, má však na míle ďaleko od toho čomu sa venujem dnes. Tak nejako som vymenila ľad, princeznovské šaty a korčule za tenisky, prekážky a kopu blata, keďže sa dnes venujem prekážkovému behu Spartan Race. 

Co z toho tě baví nejvíce? Je to to, čemu se věnuješ momentálně?

Úprimne, toto je veľmi ťažká otázka a vôbec sa neviem rozhodnúť. Nikdy som nad tým nerozmýšľala a momentálne to cítim tak, že oba športy milujem rovnako. Na oboch športoch je niečo, čo milujem, a niečo, čo nemusím, ale oba športy sú tak trošku adrenalínové, a práve preto si získali moje srdce.

Se sportem jde většinou ruku v ruce také nějaká zdravá forma stravování. Jaké jsou tvé stravovací návyky? Myslíš, že je pravda to, že člověk je, co jí? Řešíš ty sama hodně to, co jíš?

Myslím si, že to je pravda a človek by sa mal zaujímať o to, ako sa stravuje aspoň čiastočne. Tak sa to snažím momentálne robiť i ja.

Víme, že ač ses po letech v zahraničí vrátila domů na Slovensko, momentálně se chystáš k návratu do USA. Jaké jsou tvé důvody k tomuto rozhodnutí?

Áno, je to tak, po dlhom rozhodovaní som sa rozhodla vrátiť do USA. Dôvody na to sú tri. Chcem precestovať západnú časť USA, mať viac času na trénovanie a hlavne zmena prostredia, keďže som si veľmi so životom v meste nesadla.

Jak vidíš svou budoucnost? Když si představíš sebe samu za pár let, jak tato představa vypadá?

Som veľmi spontánny človek, takže budúcnosť do detailov naplánovanú nemám. Za pár rokov by som už určite chcela mať vlastnú rodinu. Po kariérnej stránke sa plánujem venovať úplne inej sfére, ako sa venujem momentálne, a rada by som pracovala sama pre seba. Vo voľnom čase sa budem i naďalej venovať športu a motivovať ku tomu ľudí okolo seba, tak ako i dnes.

Autor: Deni Hartmannová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Lindy Fúskové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here