Bloggers RE

“KAŽDÝ POTREBUJE ČAS BEZ SOCIÁLNYCH MÉDIÍ A TLAKU NIEČO PRODUKOVAŤ,” HOVORÍ LUCIA MÁLIKOVÁ

Tak ako väčšina online tvorcov, ktorí tvorí už dlhé roky, aj Lucia Máliková začínala ako blogerka. Možno ju poznáte pod prezývkou Lucididit, je držiteľkou ocenenia titulu SUPERBLOGER 2019 a na Instagrame si vybudovala základňu sledovateľov najmä jej inšpiratívnymi postami, tipmi na rôzne prerábky či DIY projektami. My sme si s Luckou pokecali nielen o tom, kde hľadá inšpiráciu, no prezradila nám aj viac o jej projekte SLO(W)EDIT….

Lucka, ako väčšina ľudí, aj ty si začínala s blogovaním. Pamätáš si ešte na svoje prvé príspevky? Ako sa odvtedy zmenila tvoja tvorba?

Keď si pozriem moje staršie príspevky teraz, priznám sa, že s nimi nie som spokojná. Ani obsahovo, ani vizuálne. Ale to je v poriadku. Dôležité je vidieť progres. Témy si pripravujem aj mesiace pred publikovaním. Robím si prieskum na sociálnych sieťach, dávam si viac záležať na SEO, koncepte, štylizácii, korektúrach, fotkách i samotnom nadpise. Tiež sa snažím mať vždy nejaký časový plán. To znamená, že keď dnes publikujem nový článok, v zálohe mám už ďalšie dva. Tvorba mi ide, ako sa hovorí, stále viac “od ruky”, no viem si predstaviť, že o rok mi súčasné príspevky opäť nebudú dosť dobré. Dokonca v to dúfam, inak by to znamenalo, že “stojím na mieste”.

Si hrdou držiteľkou titulu SUPERBLOGER 2019. Čo pre teba toto ocenenie znamená?

Je pre mňa pripomenutím, že každá tvrdá práca prináša sladké ovocie.

Pri pohľade na tvoj Instagram môžeme tvrdiť, že si kreatívna umelecká duša, ktorá rada vymýšľa nové projekty. Kedy si v sebe objavila túto vášeň? Navštívila si nejaký kurz?

Ja by som skôr povedala, že ona si našla mňa, pretože tvorenie ma sprevádza prakticky od malička. Už ako dieťa som svojim rodinným príslušníkom vyrábala pod stromček darčeky – pre každého museli byť štyri… neviem prečo. (smiech) Inak… toto mi ostalo dodnes. Ako násťročná som si začala svojpomocne šiť oblečenie, kabelky či vyrábať doplnky. No a v dospelosti sa k tomu pridružili aj domáce projekty a handmade doplnky do bytu. Ja si bez toho už hádam ani neviem predstaviť fungovať. 

Myslím si ale, že za väčšinu vďačím mojim rodičom. Otec bol domáci kutil. Dodnes si pamätám ako mame vyrobil kuchynskú linku, po akej vždy túžila. Neustále si vo svojej dielničke niečo stružlikal, až kým väčšina inventáru v dome nemala jeho rukopis. Žeby náhoda? Možno to bude znieť čudne, no bol to práve on, kto vo mne rozvíjal záľubu pre ženské ručné práce, naučil tkať koberce či pliesť svetre. Mama, tá je zas božská kuchárka, šička a pestovateľka. Po nej som zdedila práve tieto zručnosti. Jediné, čo si s nimi akosi neviem spojiť, je moja vášeň pre písanie, fotenie, maľbu a umenie ako také. Ale inak by to vcelku sedelo. (smiech)

Tvoje nápady, DIY projekty, home styling, upcykláciu a recykláciu sleduje už viac než 11 tisíc ľudí. Čo myslíš, čím si dokázala zaujať? 

Nooo, ja ani neviem čím presne. Ale som presvedčená o  tom, že ak niekto robí niečo s láskou a vášňou, naozaj od srdca, tak je to cítiť. A dovolím si neskromne tvrdiť, že je to i môj prípad. Ba čo viac, snažím sa svojím tvorením “nakaziť” aj iných. Za tým účelom som zaviedla aj #kreativnesobotyslucididit.

Čo tvojich sledovateľov zaujíma? Aké tipy a triky od teba žiadajú?

Najčastejšie ide o tipy a triky pri zariaďovaní, prerábaní či pestovateľské rady. 

Pre mnohých si veľkou inšpiráciou. Kde čerpáš inšpiráciu na svoje DIY projekty ty?

Nápady sa na mňa valia z každej strany. Zdrojom inšpirácie sú pre mňa rôzne podnety, ktoré čerpám na výletoch, návštevách galérií, dovolenkách, ale častokrát sú pre mňa inšpiráciou aj zaujímaví ľudia… Stačí mať len oči a uši otvorené, vnímať okolie okolo seba a nápady už prídu samé. Taktiež mám pocit, že sa táto kreatívna stránka dá cibriť rovnako ako keď navštevujete hodiny spevu. Je to priama úmera – čím viac tvorím, tým viac nápadov a ich kombinácií sa vo mne ozýva. Neviem, či to tak naozaj funguje, ale mne to príde celkom logické.

Každú sobotu na svojom Instagrame uskutočňuješ “Kreatívny battle” s rôznymi kreatívnymi osôbkami. Ako vznikol tento nápad a o čo konkrétne ide? 

Tento nápad mi skrsol v hlave hneď po tom, ako som dokončila jeden fotoshooting, ktorého cieľom bolo urobiť záber na konkrétne zadanie. Veľmi ma fascinovalo rôznorodé prevedenie a vyhratie s témou. A vtedy mi napadlo, že by som to mohla skúsiť zakomponovať do svojej tvorby. Publikum bolo týmto nápadom nadšené, a tak nám tieto #kreatívnesobotyslucididit už akosi prischli. Každú sobotu si na tvorenie prizvem nejakého hosťa, ktorý si vyberie jeden materiál podľa svojho výberu. Ten je naším jediným zadaním, všetko ostatné je už len na našej fantázii. Väčšinou vyrábame doplnok do bytu, upcyklujeme, recyklujeme. Ani jedna z oboch strán netuší, čo bude vyrábať tá druhá, takže moment napätia nemajú len naši sledovatelia, ale aj tvorcovia samotní. Cieľom týchto kreatívnych sobôt je:

  • Publiku predstaviť ďalšie inšpiratívne a tvorivé profily, ktoré si podľa môjho názoru zaslúžia pozornosť. Preto mojimi hosťami častokrát nie sú len veľkí tvorcovia, ale i malí, ktorí sa potrebujú a chcú zviditeľniť alebo ktorí by si podľa mňa zaslúžili väčšie obecenstvo. 
  • Ukázať publiku, že niekedy sa dá vytvoriť niečo zmysluplné aj z materiálov a banálnych vecí či odpadu.
  • Ukázať neobmedzené možnosti kreativity. Koniec koncov zadanie je vždy rovnaké, a predsa je výsledok vždy iný.
  • A v neposlednom rade ľudí podnietiť k tvorbe a rozvíjať v nich zmysel pre kreativitu.

Okrem písania na blog a tvorby na Instagrame sa venuješ aj projektu SLO(W)EDIT. Prezradíš nám viac?

Ako je už z názvu zrejmé, ide o pomalé (a teda ekologické) premeny interiérov. Zahŕňa tak organizačné a upratovacie práce, ako i plánovanie, premeny, realizáciu prerábky s fokusom na upcykláciu, recykláciu a zariadenie s tým spojené. Celý koncept je postavený na dvoch pilieroch – udržateľnosti (ťažiskom je teda upcyklácia a recyklácia) a kreativite (handmade DIY doplnky), ktoré ho robia jedinečným. Práve tento jedinečný rukopis ho odlišuje od masy.

Zatiaľ máme za sebou premenu obchodného priestoru, ktorá je skvelou pilotnou ukážkou 100% upcyklácie v praxi. Tento projekt je zatiaľ vo svojich začiatkoch, preto som na jeho ďalšie fungovanie a rozvoj veľmi zvedavá. Pochopiteľne som ho chcela oddeliť od svojho blogerského konta Lucididit, na ktorom sa venujem prevažne premenám vlastného príbytku, upcyklačným a DIY projektom a tipom do domácnosti. SLO(W)EDIT má byť o prerábkach mimo môj osobný priestor. A takto to celé nadobudlo akýsi spád. Akým smerom sa bude tento projekt uberať, ukáže čas…

Čo považuješ za svoj najväčší úspech? Je nejaký projekt, na ktorý si špeciálne hrdá?

Ak mám byť úprimná, vždy som milovala listovať časopisy a s obdivom som hltala články o móde či bývaní. Ani vo sne by mi nenapadlo, že sa raz ocitnem na titulke, a to hneď vo viacerých časopisoch. Medzičasom sa náš byt objavil na stránkach desiatok printových médií či online portálov. Na toto som patrične hrdá.

Apropos projekt, ty už náš projekt BloggersRE poznáš. Čo si o ňom myslíš?

Poznám ho vlastne od začiatku. Myslím si, že je to skvelý spôsob, ako spojiť blogerskú obec a vôbec, pre nových blogerov je to skvelá príležitosť spoznať svojich “kolegov”.

Tvorba na sociálne siete si vyžaduje veľa času a organizácie. Ako sa ti všetko darí manažovať popri tvojej stálej práci v medicínskom priemysle?

Ono je to všetko len o plánovaní a time managemente. Koniec koncov, spravujem niekoľko sociálnych účtov, nielen Lucididit. Rovnako ako s článkami, aj posty si plánujem aj pár dní alebo týždňov vopred, čo samozrejme neznamená, že všetko je presne nalinkované. Keď mám chuť niečo zavesiť spontánne, tak to urobím. A taktiež ak mám pocit, že práve nemám chuť tvoriť obsah, tak to nesilím a doprajem si pauzu. Niekedy prosto človek nemá náladu, chuť a chce byť nerušený a sám. Ale v konečnom dôsledku je pre mňa plánovanie základ pravidelnosti v uverejňovaní príspevkov. Momentálne pracujem (ešte stále, aj keď už nie dlho) full time v medicínskom sektore, popri tom pracujem ako content creator, full time bloger, pracujem na hore spomínaných prerábkach v rámci projektu SLO(W)EDIT a najbližšie k tomu pribudne aj štúdium interiérového dizajnu. Takže áno, všetko je len time managemente.

Ako sama hovoríš, nie si žiaden profesionál a všetko, čo tvoríš, je len tvoje hobby. Dokázala by si si predstaviť venovať sa svojmu hobby “full-time” a tak, aby ťa uživilo?

Ale samozrejme. Ako som už načrtla v predošlých otázkach, už na tom aj pracujem. V práci v medicínskom sektore som si skrátila úväzok, aby som sa mohla viac venovať vlastným projektom. Takže je to prakticky v procese.

Čo robíš vtedy, keď sa ti nič nechce tvoriť, keď ti chýba motivácia? Máš vôbec takéto chvíľky?

Ale áno, samozrejme. Každý z nás potrebuje čas sám pre seba… a tým myslím bez sociálnych médií a tlaku stále niečo produkovať. Podľa mňa sa nedá tvoriť na povel. Väčšinou tomu potom chýba duša. Podľa mňa je vždy lepšia pauza, #metime, odstup, aby človek nabral silu, chuť a motiváciu.

Už nejaký čas žiješ v Rakúsku. Čo ťa tam priviedlo a prečo si sa rozhodla zakotviť práve vo Viedni?

Láska je odpoveď. Vlastne takmer na všetko. Muž, s ktorým som sa rozhodla zdieľať spoločnú domácnosť, je Viedenčan. Keďže som vyštudovala filozofiu s germanistikou, kto sa za kým prisťahuje bolo viac-menej jasné. (smiech)

Aké miesta, pamiatky alebo podniky by si nám odporučila vidieť pri návšteve Viedne? Máš nejaké “insider tipy”?

Tých je! Začnime miestami  – pre mňa osobne ma centrálna historická Viedeň sama o sebe osobité čaro. Je to mekka antikvariátov, retro shopov a starožitností, čo je pre mňa doslova raj. Opomenúť nemožno Hundertwasserhaus, Haus des Merres, Laxenburg, galérie, z reštaurácií napríklad Dots, Plachuta, Wiener Hütte, Monte Rosa, Mosquito, Tandoor… Z podnikov spomeniem napríklad Zoku Vienna, Cafe Landtmann… Insider tip: hľadajte tzv. “Heuriger” – to sú kvázi pop up vinárne, ktoré sú otvorené len obmedzený čas a ponúkajú sezónne vína a špeciality. Mojím favoritom je napríklad Nigl.

Popri toľkej tvorbe obsahu na sociálne siete potrebuješ určite oddych aj ty. Ako sa snažíš relaxovať? Kde by sme ťa našli vtedy, keď práve netvoríš?

Ten je priam MUST HAVE. Nedá sa tvoriť nonstop. Najväčší oddych je pre mňa dobrý film. Som doslova kinematografický freak. Milujem filmy (len žiaden mainstream). Potom dobrá kniha. No a je to rozhodne aj cestovanie. To je pre moje tvorenie takmer nevyhnutné. Zistila som, že najviac impulzov, podnetov a nápadov na tvorenie mám vždy po dovolenke. Niečo na tom bude, nemyslíte?

Autor: Dominika Blchova (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Lucii Málikové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)

Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

.