Bloggers RE

“ČLOVĚK SE MUSÍ NĚČÍM ODLIŠIT,” ŘÍKÁ LUCIE ŠUMOVÁ


Vždy usměvavá sympatická blonďatá blogerka. I takhle bychom mohli popsat dnešní hvězdu našeho rozhovoru. Málokdo z vás ji nebude znát. Lucka už není žádným blogovým nováčkem a na sociálních sítích je taky jako doma! Jak se budování úspěšného blogu podle ní liší v minulosti a dnes? Co je dnes nejdůležitější pro to prorazit a podle čeho si vybírá spolupráce?

Myslím, že už tě nemusíme dlouze představovat, ale pro jistotu – kdo ve zkratce stojí za tvým úspěšným blogem a Instagramem?

Jsem to já, Lucie Šumová. Obyčejná jednadvacetiletá holka z Liberce, která sdílí vše hezké na svém Instagramu. Svůj blog jsem si založila, když se psal konec roku 2010 a stále funguje. Teď mě najdete více na Instagramu, kde komunikuji se čtenáři na denní bázi. Miluji focení, takže přidávám plno fotek, ukazuji oblíbenou kosmetiku, oblečení, opravdu hooodně jídla a občas i nějaké to cestování. Tak se přijďte ke mně podívat!

Bloguješ už poměrně dlouho, co se podle tebe nejvíce za tu dobu změnilo, co se týče blogování, influencer marketingu apod.?

Změnilo se toho strašně moc! Občas mi to chybí a vrátila bych to. Dříve to každý dělal opravdu pro radost, dnes bloguje každý druhý a chtějí na tom co nejvíce vydělat…

Dříve muselo být určitě snazší s blogem prorazit, protože konkurence nebyla až tak velká. Co je dnes podle tebe klíčem k úspěchu?

To určitě bylo! A pamatuji si, jak jsme se podporovaly všechny blogerky navzájem a sledovaly se hlavně mezi sebou. Dnes je to jiné… podobných blogů a Instagramů je strašně moc a člověk se musí něčím odlišit…

Dnes se také čím dál tím víc rozvíjí i u nás v ČR Influencer marketing, tedy spolupráce mezi influencery a firmami. Jak to vnímáš ty? Je nyní pro blogery a instagramery větší výběr spoluprací a jsou firmy blogerům otevřenější?

Souhlasím. Čím dál tím více firem má zájem o spolupráci. Také na sociálních sítích narážíme na více a více reklamy a více se toto téma řeší. Když jsem začínala s blogem v listopadu 2010, tak mě nikdy nenapadlo, že bych si tím mohla něco vydělat. Jak už jsem psala, tak občas mi tyhle časy chybí, kdy to každý dělal opravdu pro zábavu a nikdo neřešil, jestli rtěnku, o které píšeš, sis koupila, nebo dostala od firmy.

Podle čeho je dobré si vybírat spolupráce, na které kývnout a na které naopak ani neodpovídat? Máš ty sama nějaká kritéria, kterými se řídíš?

Musí se mi celá kampaň líbit. Když firmě a samotnému produktu věřím, tak si myslím, že to jde vidět. Proto mezi mé nejoblíbenější spolupráci patří DámeJídlo nebo Notino, díky kterému zkouším stále novou kosmetiku. Několik kampaní jsem měla i s Niveou, kterou používám opravdu několik let. Mám i barterové spolupráce například se salonem N.Bar v Praze, kde mi vždycky udělají krásné nehty nebo s Benefitem a Alternou, jejichž produkty zbožňuji! To je pak radost spolupracovat.

Naštěstí se mi moc často nestává, že by mě oslovovaly firmy, které se na můj profil vůbec nehodí. Když už se to stane, tak přesně do takových spoluprací bych nešla. Dále nemám ráda takové, u kterých jde vidět, že je rozeslali, komu je jen napadlo… Ale i já se stále učím!

Jaká tvá spolupráce ti byla největším přínosem a je nějaká, která třeba zcela nenaplnila tvoje očekávání?

Největším přínosem pro mě byla spolupráce s Dove skrz Cosmobloggers. Už to budou dva roky zpátky, co jsem měla na svém Instagramu soutěž o focení do Cosmopolitanu. S vítězkou Kamčou jsme se tak skamarádily, že je to teď jedna z mých nejlepších kamarádek! Celkově spolupráce s Cosmopolitanem pro mě byla a je nejvíc, protože teď pro ně pracuji a dělám to, co mě baví.

Naštěstí si žádnou špatnou zkušenost nevybavuji. Asi jen, když jsem byla s firmou na všem domluvená, na honoráři i výstupech, ve kterých bylo dokonce video, což je časově daleko náročnější. Video bylo natočené, chybělo ho dát jen dohromady a firma najednou neměla zájem a došel jim budget… To jsem se musela fakt smát, když o měsíc později mi napsali, jestli nemám zájem o spolupráci. Ne, už nikdy!

Ty sama spolupracuješ s jedním z nejlepších módních časopisů, to ti určitě závidí nejedna naše čtenářka! Jak ses k tak zajímavé spolupráci dostala a co myslíš, že je pro spolupráci s módním časopisem důležité?

Je to už několik let zpátky, co Cosmopolitan začal podporovat blogerky, a tak vzniklo Cosmobloggers. Od úplného začátku jsem součástí. Když jsem se přestěhovala do Prahy, tak jsem hledala nějakou práci ke škole a začala jsem pár hodin týdně pomáhat právě v Cosmopolitanu. Později jsem dostala nabídku spravovat sociální sítě a o měsíc později jsem se začala starat o celý projekt Cosmobloggers.

A podle čeho si, myslíš, že naopak firma vybírá, nebo by měla vybírat, influencery, se kterými bude spolupracovat?

Určitě bych nekoukala jen na čísla, ale hlavně na obsah. Kdybych měla svou značku a vybírala si influencery, tak si vyberu takové, které mi jsou blízké a kterým věřím a hlavně, aby se k nim produkt hodil. Po food blogerce nebudu chtít propagovat nové oční linky a po fashion blogerce reklamu na vysavač.

Obecně se v dnešní době přesouvá pozornost z blogů spíše na sociální sítě. Co je podle tebe hlavní důvod? A kde se více vyskytuješ a prezentuješ ty?

Podle mě je to prostě pohodlnější. Projedu sociální sítě a vidím všechno na jednom místě! I já jsem nejvíce na Instagramu, i když je to podle mě škoda. Chtěla bych se zase zaměřit trochu více na blog, protože ten mi nikdy nikdo nevezme a vždycky bude můj. Zatímco s Instagramem, jak to bude, nevím..

Tvoje sestra je taky influencerkou na Instagramu, nelezete si navzájem, takzvaně, “do zelí” ?

Nemyslím si. Každá sdílíme jiný obsah a každá jsme jiná. Ségra hodně cestuje. Momentálně můžete sledovat, jak se má v Austrálii, kde je už půl roku!

A poslední otázka je ohledně našeho projektu BloggersRE, o kterém jsi už jistě slyšela! Jaký máš na něj názor a líbí se ti jeho myšlenka?

Skvělý nápad založit takovou komunitu. Věřím, že je v tom hodně práce. Fandím vám už strašně dlouho, tak jen tak dál!

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Lucie Šumové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X