Bloggers RE

“ČTENÍ POVAŽUJI ZA INTIMNÍ ZÁLEŽITOST A NEMÁM RÁDA ŠKATULKOVÁNÍ,” ŘÍKÁ LUCIE ZELINKOVÁ


“Chci inspirovat ke čtení a doporučit ty nejlepší knihy,” touto větou vás uvítá instagramový profil Lucie Zelinkové, jehož fanouškovskou základu tvoří přes 71 tisíc lidí. Lucie se na knihy zaměřuje nejen v rámci něj, ale také v rámci své profese, knihy jsou zkrátka její život. O čem jiném, než o čtení a knihách jsme si s Lucií mohli popovídat? Snad ještě o objektivitě při recenzování, jejím podcastu nebo aktuální situaci v “influencerském světě”…

Jak dlouho ti průměrně trvá přečíst jednu knihu a míváš jich rozečtených více najednou?

To nelze říct jednotně, protože každá knížka je jiná, jinak napsaná, jinak dlouhá a různě mě baví. Čtení také podléhá mým náladám, časovým možnostem a spoustě dalších věcí. Vícero jich mám však rozečteno úplně vždycky.

V jednom rozhovoru jsi uvedla, že přečteš kolem 300 knih – to je až neuvěřitelné číslo. Dokážeš říct, kolik knih jsi zhruba přečetla za celý život? Je vůbec reálné, aby sis všechny tituly, které jsi kdy přečetla, pamatovala?

Nad tím jsem sama přemýšlela, ale netroufám si to číslo odhadnout. A jasně, že ty, které nezanechají zvláště silný dojem, časem z paměti vyblednou.

Stává se ti někdy, že na čtení nemáš chuť? Zažila jsi období, kdy bys dlouho nic nepřečetla? A můžeš si vůbec takové období při tom, co děláš, dovolit?

No jasně, taková období občas mívám, naposledy teď v karanténě jsem měla několik týdnů, kdy jsem se nedovedla pořádně soustředit, neustále mi utíkaly myšlenky jinam. Občas se takové období objeví i bez příčiny, nebo třeba proto, že se cítím v daném období smutně. Pro mou práci to samozřejmě není zrovna ideální, ale nenutím se, čtení knih a jejich vnímání je i mentální proces, potřebuje svůj prostor, klid a rovnováhu. Nelámu to přes koleno a prostě chvilku existuji bez knih a bez čtení.

Jak se k tobě knihy dostávají? Kupuješ si je, chodíš do knihovny, dostáváš PR balíčky, nebo je to od každého trochu?

Pracuji v marketingu knihkupectví a nakladatelství, knihy se ke mně dostávají primárně skrze práci, na stole mi přistávají signální výtisky rovnou z tiskárny, tedy od knih, které vydáváme. Často se mi autoři snaží poslat své knihy s tím účelem, aby se pak s pozitivní recenzí objevily na mých sociálních sítích, to však nedělám, knihy si důsledně vybírám sama.

Nepochybujeme o tvé profesionalitě a absolutní objektivnosti. Stává se ti někdy, že by po tobě někdo chtěl pozitivní recenzi, bez ohledu na to, jaký by byl tvůj skutečný názor?

Denně, takových zpráv nacházím denně několik, ne vždy je to vyřčené, ale autoři ode mě očekávají efektivní reklamu výměnou za knihu, což mi upřímně připadá, že ze mě dělá tak trochu blbce. Nepřijímám to.

Není tajemstvím, že knižní trh je dlouhodobě přesycen a pro běžného čtenáře může být opravdu složité se v něm orientovat. Které současné autory, ať už české, nebo zahraniční doporučuješ?

Kontinuálně doporučuji současné autory a jejich knihy, stačí mrknout ke mně na Instagram.

Jaký je tvůj názor na elektronické čtečky a audioknihy? Mají u tebe své místo? Myslíš, že časem vytlačí knihy klasické?

Na to nelze mít “názor”, zkrátka existují různé formy knih. Sama velmi holduji audioknihám, denně s nimi usínám a po městě, když jdu, mám je v uších. Vlastním i čtečku, čtu v ní rukopisy a překlady před oficiálním vydáním knihy. Je to praktické, zejména pro ty, kdo s sebou nechtějí tahat kila knih nebo knihy doma skladovat.

Na Instagramu tě sleduje přes 71 tisíc lidí. Myslíš, že všichni tví sledující jsou aktivní čtenáři? Dá se říct, kolik knih by měl průměrně člověk ročně přečíst, aby se dal považovat za aktivního čtenáře?

Nemyslím, že by všichni byli aktivními čtenáři a čtenářkami, určitě část z nich čte rekreačně, tak se totiž čtenářsky chová velká část Čechů a Češek. Čteme na prázdninách, na dovolené, klidně dvě tři knihy za rok, a i takoví lidé si jdou ke mně pro inspiraci. Nechci určovat žádnou hranici pro aktivní čtenářstvo, považuji čtení za intimní a bytostně osobní záležitost a nemám ráda žádné škatulkování, vzájemné poměřování se a povyšování se na lepší a kvalitnější čtenáře a čtenářky.

Myslíš, že se dá ke knihám přivést i někdo, kdo k nim nemá a nikdy neměl vůbec žádný vztah? Pokud ano, jak?

Pokud někdo ke knihám vztah nemá, těžko ho bude sám někde hledat, pokud bude třeba vedle partnerky a partnera, může k tomu přičichnout a nalézt zalíbení, co já vím, u nás se vždycky četlo a sama jsem obklopena lidmi, co knihy milují.

Slovo „influencer“ není ve společnosti často vnímáno úplně pozitivně. Představuješ a označuješ se jako influencerka? Používáš při tom raději i přívlastek knižní, aby ses vymanila z davu? Co je podle tebe hlavním důvodem toho, jak je na influencery nahlíženo?

Upřímně je mi jedno, pokud má někdo potřebu se hanlivě vyjadřovat proti označení influencer, ukazuje to primárně na jeho potřebu ujistit se o vlastní pseudokvalitě, na druhou stranu sama žasnu, čeho jsou někteří influenceři schopní. Já se tak neoznačuji, jsem markeťačka, mám klasickou práci, neživím se primárně spolupracemi na Instagramu, nejsem na nich nijak závislá. Kdybych ho však použít měla, přidala bych slůvko knižní, neboť vždy, když jsem na nějaké influencerské akci, vybočuji naprosto markantně – vzhledem, chováním, vším. Necítím se na takových akcích dobře.

Kromě toho, že máš sledovaný Instagram, nahráváš také úspěšný podcast. Koneckonců my jsme se o tobě jakožto podcasterce již zmiňovali v jednom z našich článků. Pokud ale víme, tahle tvá cesta byla, a možná stále je, trochu trnitá. Nedávno jsme zaznamenali určité neshody mezi tebou a agenturou Elite Bloggers. O co šlo?

Má podcasterská cesta není trnitá, je docela pohodová. Natáčím knižní podcasty 15 minut o knihách a společně s kamarádkou Karolínou vytváříme rovněž knižní podcasty Knižní pitevna. Z Elite Bloggers jsem se rozhodla zklamaná chováním uvnitř odejít, toto zklamání se v karanténně bohužel velmi prohloubilo, víc to komentovat nechci.

Myslíš si, že je popularita Instagramu bublina, která jednou splaskne, například i vlivem toho, jak komerčním se celý tento prostor stává?

O tom jsem přesvědčena. Myslím, že každou idiotskou reklamou na Lenor jsme tomu o kilometr a půl blíž.

Moc děkujeme za rozhovor. Na závěr se nemůžeme nezeptat na to, co si myslíš o našem projektu. Jaký máš názor na BloggersRE?

Já vás bohužel vůbec neznám, upřímně.

Autor: Deni Hartmannová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Lucie Zelinkové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X