Bloggers RE

“NIKDY SI NEBERTE K SRDCI TY, KE KTERÝM BYSTE SI SAMI NEPŘIŠLI PRO RADU,” ŘÍKÁ MAKY BAŠKOVÁ


V dnešní době můžete na sociálních sítích najít nespočet fitness influencerů a lidí, jejichž platforma se zaměřuje na zdravý životní styl. Díky tomu je lehké se ve všech těchto profilech ztratit. Proto jsme si pro vás připravili rozhovor s Makybfit, celým jménem Markétou Baškovou, která svůj profil vede s naprostou lehkostí a upřímností. Najdete zde inspiraci do posilovny, do kuchyně, ale hlavně se nejedná o jeden z profilů, který tvrdí, že musíte cvičit třikrát denně, jíst pouze zeleninu a mít naprosto vyrýsované tělo. Naopak, Markéta vám dokáže, že krásnou postavu můžete mít, i když si po obědě dáte lahodný dezert, a dodá vám motivaci, když se vám zrovna nechce nic dělat…

Jaké byly tvé začátky na Instagramu a změnil se nějak tvůj pohled na funkci influencera na sociálních sítích v průběhu tvého působení?

Moje začátky byly vlastně takové, že jsem na svém, tehdejším, osobním instagramovém profilu začala sdílet zdravé jídlo a lidi okolo to docela otravovalo, tak mi blízký kamarád řekl, ať si na to založím přímo profil. Tak jsem ho před 2 a půl lety poslechla a nelituju!

Co se týče pojmu “influencer”, tak jsem do mých 6 tisíc sledujících absolutně netušila, co to slovo znamená. Jeho funkce na sociálních sítích je taková, jakou si ji daný influencer udělá. Já jsem pro to, aby to dotyčný dělal čistě s radostí, pro dobrou věc a nezneužíval velkého množství sledujících, nedělal to pro finanční odměny apod. Proto já sama si vybírám spolupráce takové, ke kterým mám opravdu blízko a nějakým způsobem jsem si k nim vytvořila opravdu silné pouto. Snažím se lidi motivovat, předávat různé tipy, inspiraci apod. Za mě jsou nejlepší ti “influenceři”, kteří předávají něco užitečného a nějakým způsobem pomáhají ostatním.

Co pro tebe bylo největším problémem, když jsi přecházela z běžné stravy na poněkud zdravější a vyváženější stravu?

Nejspíše to bylo okolí, například rodina, i když si na to velmi brzy zvykla a pochopila mě. Měla jsem dost silnou vůli, takže ve mně problém nebyl, ale bylo těžké nějak říci rodině, že jsou jídla, která si prostě nedám, například řízek, hranolky apod. Nejde o to, že bych si to zakazovala, ale když se člověk nějaký čas ve výživě pohybuje, tak ví, co se za tím vším smaženým skrývá. A nejen za smaženým. Hlavně jde o to, že ne každému to dělá úplně dobře, a navíc moje rodina toto jedla opravdu často, takže jsem častokrát jedla úplně jiná jídla a jim se to nelíbilo. Teď už naštěstí tatínek vaří zdravá jídla sám od sebe, rád a velice si je vychutnává! (smích)

Jak tvoje okolí reagovalo na tvoje rozhodnutí začít takto sdílet svůj život s veřejností a je nějaký rozdíl v jejich pohledech na věc nyní, když už máš svou základnu fanoušků?

No popravdě mě okolí k tomu “přinutilo”. Nechtěli se na mém soukromém účtu pořád koukat na jídlo, tak mi můj nejlepší kamarád řekl, ať si založím profil přímo pro jídlo a já to udělala. (smích) Je pravda, že jsem to nikomu z okolí neřekla a oni o tom profilu nevěděli, pak jsem ale začala “růst”, a tak jsem jim to dala vědět.

Abych řekla pravdu, názory mě nikdy nijak nezajímaly. Je ale jasný, že ne vždy jsou jen kladné názory, ale já se všem negativním naštěstí vyhýbala. Teď, když už je to “větší”, tak zjišťuji, kolik lidí z okolí mě sleduje, kolik lidí mi fandí a co mě nejvíce překvapuje, je to, že mám podporu i od lidí, od kterých bych to nečekala.

Kdy ses rozhodla začít natáčet i videa na YouTube? Co tě k tomu vedlo?

Vždy jsem to chtěla alespoň zkusit. Lákalo mě to, že člověk je svobodný, postaví se před kameru a povídá, tvoří to, co ho baví a je svůj! Popravdě se mi líbí, jak si člověk se vším, jak s Instagramem, tak YouTubem, apod. může hrát, tvořit svůj content, atd. Líbí se mi i to, jak každý může být nějakým způsobem originální – a to je podle mě jeden z bodů, jak být úspěšnější.

Začala jsem natáčet vlastně asi rok a půl zpátky, kdy první video vzniklo fakt jen náhodou. Nudila jsem se a řekla si, že se postavím jen tak před mobil a zkusím něco natočit, nakonec se mi to líbilo a dala to ven! (smích)

Teď přes maturitní ročník to bylo strašný a já se tomu vůbec nevěnovala, stejně jako věcem okolo. Momentálně se ale nějak pomalu dostávám zpátky a snad už to bude jenom lepší a lepší! Čeho se ale bojím, je to, že momentálně toho nedokážu tolik předat, ale do budoucna se chci zlepšovat, učit se a vyvíjet! Chci na sobě, svých snech a projektech pracovat, chci, aby to všechno ve finále stálo za to!

Je těžké skloubit roli influencerky se školou? Dokážeme si představit, že například v období, kdy ses učila na maturitu mohlo být složitější si najít čas na vytváření obsahu.

Nejsem typ člověka, co by se na něco vykašlal, vždy se musím naučit a tady to bylo ještě těžší tím, že jsem se učila něco, co mě nebaví, neumím to a nechápu to (studovala jsem stavební školu). Takže ano, pro mě bylo velice těžké to nějak zkombinovat, takže jsem ve finále neměla čas na tvoření obsahu jak na YouTube, tak na Instagram.

Jak vnímáš svou roli influencerky? Musíš třeba někdy přemýšlet nad tím, co můžeš sdílet a co ne?

To určitě ano! Hodněkrát se mi stalo, že jsem řekla svůj názor a byla za to “okřikována”, či jak to říci. Dám příklad. Jednou jsem řekla, že mi nepřijde normální jíst netopýry, a hned se někdo ozval s tím, ať si dávám pozor na to, co říkám, že pro někoho není normální jíst kuřata,.. a málem z toho byla 3. světová válka… Vždy, když něco řeknu, tak to nikdy nemyslím zle, ale říkám čistě svůj názor. Po tom, co se ale stalo toto, si dávám o dost větší pozor a radši se už nevyjadřuji.

Bohužel mě to někdy mrzí. To, že mám tolik fanoušků. Protože když přidám nějaký cvik a technika není úplně nejlepší, jsem napomínaná za to, že to dělám špatně a ostatní nabádám k tomu, že to budou dělat taky špatně, i když jasně žádám o případnou pomoc a vysvětlení techniky daného cviku (toto by se někomu s menším počtem sledujících nikdy nestalo). Sama přijmu jakoukoliv pomoc a jsem za ni moc vděčná, protože každý se učí, dokonce přijmu i konstruktivní kritiku, ale opravdu nemám ráda, když někdo cíleně útočí, je nepříjemný a nedokáže to vysvětlit normálně.

Právě to mě naučil Instagram. Sama si nevšímám ostatních, popřípadě pomůžu, ale v klidu a už vůbec se nehádám! A co bych ještě chtěla dodat: NIKDY SI NEBERTE K SRDCI TY, KE KTERÝM BYSTE SI SAMI NEPŘIŠLI PRO RADU. 

Co byl pro tebe od začátku největší šok spojený s tvou tvorbou na YouTube a Instagramu?

Tyjo, docel záludná otázka a popravdě ani nevím. Vždy jsem do něčeho šla s tím, že to chci zkusit a vždy mi to přineslo milý pocit. Ale pamatuji si 3 největší šoky, které mě potkaly v průběhu.

Prvním byla ta chvíle, kdy mě sdílela Carrie Kirsten, tak strašně moc mě posunula vpřed, že mi každou minutu přibylo snad dalších 100 sledujících a pamatuji si, že jsem byla někde pryč, přišla domu, otevřela Instagram a viděla ten chaos. Pak, když jsem to zjistila, tak jsem normálně začala plakat štěstím!

Druhým byla moje první nabídka na spolupráci, kdy mě teda oslovila firma a já byla úplně mimo, protože jsem nevěděla, co to spolupráce je, jak to chodí a co to obnáší! (smích)

Třetím bylo, když jsem cca před 2 lety začala spolupracovat s Aktinem. Pro mě to znamenalo a stále znamená opravdu hodně!

Jak jsi reagovala, když ti byla poprvé nabídnuta spolupráce od větší firmy, a jak to máš se spolupracemi ty? Vybíráš si spolupráce podle jejich a svého zaměření?

Opravdu jsem byla mimo, nevěděla jsem, co to slovo znamená, co to obnáší apod., ale zároveň jsem byla tak moc nadšená, protože jsem tu firmu a její produkty naprosto zbožňovala! Pamatuji si i tu radost rodičů, protože pro každého z nás to bylo něco neuvěřitelného a nového.

Momentálně si spolupráce vybírám pečlivě a spíše si zakládám na dlouhodobých a “mnou ověřených”. Nejčastěji přijímám ty spolupráce, s jejichž produkty už mám nějakou zkušenost a vím, že bych je doporučovala dál a dala za ně ruku do ohně! Vybírám si hlavně ty spolupráce, které mají nějakou spojitost s mojí tvorbou, protože sama nemám moc ráda, když někdo přijímá spolupráce, které nemají hlavu ani patu a ženou se jen za finančním výdělkem či nárůstem sledujících. Proto se sama takovým účtům vyhýbám. Navíc člověk pak ani neví, jestli je jejich recenze skutečná a jestli jim může věřit. Pro mě je důvěra mých sledujících velice důležitá, a to je hlavní kritérium při vybírání spoluprací.

Tvá platforma je zaměřená především na fitness a zdravý životní styl. Jak to máš s motivací? Co tě zaručeně naladí na trénink a jak bojuješ proti lenosti?

Stačí si dát cíl, čeho chcete dosáhnout, stále si říkat, jak toho dosáhnete, a leností opravdu ne! Je jasné, že každý jsme někdy lenivý, i já jsem a je to normální si odpočinout. Někdy se mi i stane, že nemám žádnou motivaci a nic mě nenaplňuje, trvá to třeba necelý týden, ale za tu dobu načerpám tolik inspirace a motivace, že do toho jdu opět s chutí něco tvořit a posouvat se!

Každopádně fitness, a celkově sport, mě velice baví a už si bez toho nedokážu představit svůj život. Vždy se musím nějakým způsobem hýbat, ať už je to fitko, chůze, plavání, běh,.. je to moje náplň! Hodně inspirace čerpám od zahraničních slečen, jako jsou například moje největší inspirace Natacha Oceane a Demi Bagby.

Jaký máš názor na počítání kalorií? Dříve jsi se tím docela zabývala, ale v poslední době jsi od toho upustila. Mohla bys nějak shrnout, co vidíš jako plusy a mínusy počítaní kalorií?

Momentálně nepočítám, protože jsem líná, a hlavně jím pořád to samé, takže o tom mám velký přehled a kalkulačku mám ve své hlavě pořád. (smích) Ovšem osobně si myslím, že do začátku vůbec není špatné počítat. Člověk se v tom lépe zorientuje, a hlavně se dozví více o dané potravině – nejen z pohledu maker, ale i složení. Počítání je super hlavně v té situaci, kdy člověk má nějaký cíl, ať už nabrat, udržet, anebo něco shodit, jelikož hlavně tak má největší přehled o tom, kolik čeho přijímá, jestli má dostatek bílkovin, apod. Mně osobně to nikdy nijak nezdržovalo, vždy den předem jsem si zapsala, co další den cca sním a měla jsem klid.

Od tohoto se ale odvíjí značný mínus, a to jsou čísla. Člověk pak žije v číslech a za každým jídlem vidí jenom kalorie a někdy je těžké se toho zbavit. Co je na tom nejhorší, že pak lidi přijdou a řeknou: “Tohle nemůžu, nevejde se mi to do maker.” (IIFYM) Pro udržitelnost a úspěch je podle mě důležité se řídit pravidlem 80/20, kdy je na místě si uvědomit to, že ne vždy musíte jet na 100 %, ale že je v pořádku od toho i někdy opustit, polevit.

Určitě máš teď po maturitě více času na svou tvorbu. Můžeme se těšit na nějaké novinky a změny na tvé platformě?

URČITĚ ANO! Momentálně se chystá něco většího, konečně začínám realizovat to, co jsem vždy chtěla mít, a strašně doufám, že to bude stát za to a že se to bude ostatním líbit stejně tak, jako mně!

Sama hodně přemýšlím, jakou se vydat cestou, jak pozměnit svůj Instagram, aby to bylo něčím originální, protože přeci jenom na stravu a fitness už tu máme spousty profilů, a hlavně hodně lidí s takovým contentem začíná. Je to fakt těžký něco vymyslet, ale snad brzy na něco přijdu! 

Co si myslíš o projektu BloggersRE?

Podle mě jsou hlavně tyto rozhovory super v tom, že se člověk o daných Influencerech dozví více a více se ponoří do “našeho” světa. Dozví se, co influencerství, a celkově působení a vytváření obsahu na sociálních sítí, obnáší, jak to funguje a hlavně to, jak to každý z nás vnímá. Takže je určitě super, že něco takového existuje!

Autor: Kateřina Gregarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Markéty Baškové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X