Už v deseti letech začala natáčet své prvotiny, a to i přesto, že kvůli tomu měla problémy ve škole. U online tvorby zůstala a udělala dobře! Markéta Poláková alias Makyna016 patří dnes mezi úspěšné mladé influencery. Nejen  o tom, co by ve své kariéře změnila a co plánuje do budoucna, si přečtete v tomto rozhovoru!

Markétko, začneme úplně jednoduchou otázkou, na kterou ale pro mnohé bývá trochu složitější odpovědět. Jak bys popsala Markétu Polákovou pomocí pouhých 3 slov? A kdybys měla stejně tak 3 slovy popsat Makynu016, lišila by se slova nějak?

Markéta je studentka, obyčejná holka a kamarádka. Makyna se nijak neliší, ve svých videích nebo na Instagramu nemám nějaké dvě role, kdo zrovna jsem. S diváky sdílím svůj život, kde všechno tohle vidí.

Je ti 19 let, ale na YouTube natáčíš už dlouho. Kolik let je to přesně a co bylo tehdy tvou motivací začít natáčet?

Poprvé jsem si vzala kameru, když mi bylo 10 let. Svůj účet jsem si založila v roce 2009, první videa jsem ale uveřejnila trochu později a na nějaký čas jsem s tím potom přestala, protože jsem na to byla fakt malá. Na svůj kanál jsem se vrátila asi v 8. třídě na základce a potom jsem nepřestala, takže to je už nějakých 7 let. Jediná motivace byla zábava. Bavilo mě to, a proto jsem to chtěla dělat.

Patříš do stejně generace youtuberek jako například Teri Blitzen, Nici Koderová nebo All Sarah All. Jak vzpomínáš na tyto časy, kdy ses začínala dostávat do povědomí?

Vzpomínám na to vlastně hezky. Bylo to období, kdy jsme to všechno dělaly jen pro tu zábavu, nebyly tam žádné postranní úmysly. Našla jsem nové kamarádky a dělaly jsme spolu to, co nás baví.

S mnohými youtuberkami z výše zmíněné generace jste byly kamarádkami, jste v kontaktu dodnes?

Abych byla upřímná, moc ne. Když se potkáme, tak se pobavíme, ale s nikým z těch uplných začátků neudržuji nějaký stálý kontakt. Mám nějaké kamarády z YouTube, ale ty jsem poznala až po letech a ne v těchto začátcích, o kterých se teď bavíme.

Kdy se k tvé tvorbě na YouTube přidaly i sociální sítě?

Přišlo to hrozně přirozeně, ani jsem nad tím nepřemýšlela. Instagram jsem si založila jen pro kamarády a potom se tam začali nabalovat i sledovatelé, takže nic z toho nebyl podnikatelský záměr.

Je pro tebe dnes pořád ještě tou hlavní platformou YouTube, nebo už je to spíše Instagram a proč?

Je to dost těžké. Podle mě to jde ruku v ruce, musí fungovat jedno, aby fungovalo to druhé, takže se na to snažím koukat tak, že obě tyto platformy jsou dost důležité a nijak mezi nimi nedělám rozdíly.

Spolupracuješ s množstvím značek. Jak ke spolupracím obecně přistupuješ? Upřednostňuješ ty dlouhodobé před jednorázovými?

Určitě mám raději ty dlouhodobé, ale obecně jich nedostávám tolik jako těch jednorázových. Pro značku i influencera je lepší se spojit se značkou na další dobu, protože to vypadá víc přirozeně a jednoduše lépe. 

Svoje spolupráce si ale dost vybírám a beru jen zlomek spoluprací, které mi jsou nabízené.

Zastupuje tě nějaká agentura, nebo si vše řešíš sama?

Dřív jsem agenturu a manažera měla, ale momentálně se o vše starám sama. Přijde mi to lepší a o všem si mohu rozhodovat.

Na Instagramu se ti občas stává, že tě za nějakou spolupráci lidé odsoudí, někdy jsou to i lidé z oboru. Jak se k tomu stavíš?

Naprosto to chápu. Každý má právo si na své sítě dávat, co chce, a hodnotit ostatní. Já sama se k tomu ale nijak nevyjadřuji. Neberu to ale jako něco špatného. Naopak je fajn, když někdo z oboru upozorní, že tak, jak to influencer dělá, to není ideální.

Co na tvoji tvorbu říkají rodiče? Podporují tě a podporovali tě od začátku? Pamatujeme si, že jsi kvůli natáčení videí dříve měla problémy ve škole…

Rodiče mě vždy podporovali. Ze začátku na to nějak nehleděli, protože jsem to dělala jen pro zábavu a nijak mě od toho neodrazovali. Teď mě podporují a vždy mě podporovali.

Ano, na základce jsem s tím měla velké problémy, dokonce si mě ředitelka pozvala i s mamkou k ní a mojí mamce domlouvala, aby mi to zakázala. Já jsem hrozně brečela. Říkala mi, jak se moc vystavuju, že to není normální a ať se nedivím, kdyby mě někdo šikanoval, že to je kvůli mým videím. 

Když jsem odešla z ředitelny, tak jsem si říkala, že kanál smažu, že tyhle problémy nechci… Pamatuju si, jak jsem to řekla mamce a ta mi řekla, že v žádném případě, že jim musím ukázat, že nemají pravdu, že je to má budoucnost, a taky se mi to povedlo.

Nedávno jsi úspěšně odmaturovala a nyní jsi nastoupila na vysokou školu. Budeš se nadále zaměřovat na marketing jako doposud? Přemýšlela jsi i nad variantou, že bys na vysokou školu nešla?

Ano, momentálně jsem na vysoké v prváku. O možnosti, že bych na výšku nešla, jsem nepřemýšlela. Věděla jsem, že na vysokou chci, a jsem na oboru marketingová komunikace, takže se mu věnuji nadále a baví mě to.

Přestože se řadíš k influencerům, kteří se svou tvorbou jsou schopní uživit, rozhodla ses letos o prázdninách najít si běžnou brigádu. Co tě k tomu vedlo, co jsi dělala a co ti to dalo?

Ano. Youtube dělám už od svých 12 let a díky možnostem a spolupracím jsem nikdy nemusela na brigádu. Tohle léto jsem si ale řekla, že to chci zkusit, že si musím vyzkoušet nějakou brigádu, abych si potom o to víc vážila toho, co mám. Dělala jsem v jedné marketingové agentuře. Dalo mi to opravdu hodně, nečekala jsem, že to bude tak náročné, a jsem ráda, že jsem si to zkusila.

Když se zamyslíš nad celou svou dosavadní kariérou, je něco, co bys změnila, kdyby to šlo? A co bys naopak vyzdvihla jako své největší úspěchy?

Určitě tam byly přešlapy, hlavně co se týče kampaní a spoluprací. Měla jsem znát svou cenu a hlavně velké poučení je mít vždy na vše smlouvu. To by se lidé divili, jak velké firmy se prostě rozhodnou, že vám nezaplatí a vy s tím nemůžete nic dělat. Jako úspěch beru to, že jsem si nikdy na nic nehrála, nesnažila jsem se lidem ukázat, že jsem něco víc jak to někteří youtubeři mají ve zvyku.

Prozradíš nám nějaké své cíle a sny, ať už v pracovním, či osobním životě?

Momentálně se chci zaměřit na tu výšku, abych vše zvládla a pokračovala dál. Youtube se budu dále věnovat, ale nevím, kolik času na něj budu mít. Je to ale moje priorita a budu se snažit býl nadále aktivní.

Na závěr se tě nemůžeme nezeptat na něco týkající se našeho projektu BloggersRE. Zaregistrovala jsi jeho existenci dříve, než jsme tě oslovili pro rozhovor, a co říkáš na to, o co se snažíme?

Ano, projekt jsem našla právě když jsem pracovala v marketingové agentuře a měla jsem za úkol hledat nové a zajímavé influencery. Určitě je super, co děláte, a držím vám palce!

Autor: Adéla Lelková a Deni Hartmannová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Markéty Polákové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here