Sama sobě učitelkou, že méně je více. Záchranářka planety, podporovatelka české módy, instagramerka, blogerka, studentka a navíc i podnikatelka. Jak se postupem času změnil obsah jejího blogu a jak se změnily její názory? O tom více v dnešním rozhovoru!

Mohla by ses nám na začátek představit? Kdo stojí za Marblog?

Ahoj, jsem Martina a za pár dní mi bude 27 let. Momentálně si dodělávám magisterské studium. Miluju českou tvorbu, designerské kousky, umění, přírodu i město. Nemám ráda moc věcí a jsem velký perfekcionista.

Bloguješ už zhruba 3 roky, jak se za tu dobu změnilo to, co předáváš svým čtenářům?

Dřív jsem o něco víc cestovala, takže jsem začínala s cestovatelskými články na anonymním blogu. Po roce jsem se rozhodla, že bych chtěla psát články se širším zaměřením a předávat tak trochu víc ze sebe. Tak jsem založila Marblog a přejmenovala Instagram, na kterém jsem aktivní už skoro od samého začátku.

Co od tebe mají tví čtenáři nejradši, jaký typ článků bývá ten nejčtenější?

Nejčtenější jsou nejspíš ty kontroverznější články, které obohatím většinou o nějaký outfit, ale především nesou nějaké hlubší myšlenky na nynější svět. Pak různé tipy a rady.

Jak moc ses za dobu, co bloguješ, změnila ty?

Hodně! (smích) Ze začátku jsem byla nadšená z každé spolupráce a nezajímala se tolik o slowfashion. Což postupem času odpadlo a já si udělala vyhraněnější zaměření. Kromě pár lovebrandů se snažím podporovat hlavně české tvůrce, přírodní kosmetiku a spolupráce si tedy dobře rozmýšlím.

Stala se z tebe podnikatelka. Můžeme se zeptat, v čem podnikáš a kde jsi pro to našla odvahu?

Úplně bych tedy zatím o sobě netvrdila, že jsem podnikatelka, jsem někde na začátku dlouhé cesty, ale ráda bych se do té fáze dopracovala, abych mohla pracovat z kteréhokoliv místa na světě a mohla se živit tím, co mě baví.

Jaké byly tvé začátky a co pro tebe bylo nejtěžší?

Začátky to pro mě stále jsou a ještě dlouho budou. Nejtěžší je pro mě asi to, že bych si nejradši udělala všechno sama, což samozřejmě nejde (smích), ale jsem perfekcionista a detailista, mám jasné představy a cíle, což je občas těžké sladit s vizemi druhých lidí. To je v tom podnikání pro mě asi nejtěžší.

Jak vypadá den podnikatelky?

Řekla bych, že je stejný jako každý jiný. Jen s tím rozdílem, že si můžu vstávat, kdy chci, a rozplánovat si práci podle toho, jak se hodí mně. Kolikrát pracuji dlouho do noci, protože jsem spáč, a tak vstávám dost pozdě a doháním to v noci, kdy naštěstí bývám nejkreativnější.

Víme o tobě, že tě zajímá životní prostředí a není ti lhostejný osud naší planety. Jak jsi dospěla k tomuto názoru? Co tě k tomu přivedlo?

V pubertě jsem byla pravý opak. Chodila jsem do konfekcí a chtěla snad všechno, co jsem viděla.

Tohle se změnilo, když jsem se odstěhovala od rodičů a uvědomila si, že mám raději prostor a vzdušnost. Nesnáším doma zbytečné věci, takže čistku šatníku dělám radikálně a několikrát do roka. Tohle vedlo k tomu, že jsem si raději našetřila na dražší věc, ze které mám radost několik let, a radikálně tak omezila nákup v konfekcích.

Postupně mě to přivedlo zamýšlet se nad nakupováním i ostatních věcí od oblečení, kosmetiky i jídla. Lidé mají možnosti nakupovat zbytečně moc věcí, které nepotřebují a přitom ten dopad na planetu je fatální.

Na přírodní kosmetiku jsem zase přešla tak, že mi nikdy nerostly vlasy a od té doby, co používám pouze 100% přírodní produkty, narostly a jsem s nimi spokojená. To mě přimělo se zamyslet, jak je to možné? A tak u mě z 80% najdete pouze přírodní produkty.

Člověk se celý život učí a já malými krůčky učím sama sebe, že méně je více a že nepotřebujeme každou věc, co vidíme.

Podporuješ i českou módu a české tvůrce, proč si myslíš, že je to důležité?

Myslím si, že je lepší připlatit si za kvalitní produkt, který vydrží. Hlavně když víme z čeho, kde a za jakých podmínek byl vyroben. Další velké plus je, že nepotkáte každého třetího člověka se stejným kouskem. A taky se mi líbí podpořit lidi, kteří dělají svou práci srdcem a chtějí se živit stejně jako já – tím, co je baví. A těm já moc fandím!

Máš nějaké své oblíbence z řad českých výrobců a tvůrců?

Ano, mám jich dost. Spoustu z nich najdete na mém Instagramu ve výběru “Czech made” nebo na blogu.

A poslední otázka, která se, jako vždy, týká našeho projektu BloggersRE. Znala jsi tento projekt předtím, než jsme tě oslovili? A jaký máš na něj názor?

Ano, dlouho jsem tam nahrávala i své články na váš web, ale pak jsem měla blogovací přestávku a od té doby se k tomu nějak nedostala. Ale moc se mi líbí myšlenka spojení českých blogů.

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Martiny N. z blogu Marblog, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here