Bloggers RE

“SOCIÁLNY SVET TREBA BRAŤ ZODPOVEDNE,” ŘÍKÁ MAREK FAŠIANG


Marek Fašiang, slovenský televizní a dabingový herec, podnikatel a nyní už také influencer nám věnoval něco ze svého cenného času a odpověděl na několik otázek. V dnešním rozhovoru s Markem se dozvíte, čím by byl, kdyby nebyl hercem, jaké je to půjčit svůj hlas Harrymu Potterovi nebo i to, co si myslí o spolupracích na sociálních sítích…

Tvoje dny musí být opravdu nabité. Můžeme tě vidět v různých projektech, spolupracích, dabuješ, hraješ v nejúspěšnějším slovenském seriálu… Jak vypadá tvůj obvyklý den?

Všetko záleží od toho, či v ten daný deň natáčam alebo nenatáčam. V prípade, ak natáčam, tak, samozrejme, je tomu podriadený celý môj denný program. Niekedy natáčanie začína o piatej ráno a niekedy o štvrtej poobede. Takže si vždy v podstate celý deň plánujem tak, že prvoradý je termín natáčania. V prípade, ak tam zostáva ešte zopár voľných hodín mimo natáčania, tak vtedy sa venujem dabingu alebo podnikaniu, ktorému sa, v podstate, tiež aktívne venujem a je to moje druhé rovnocenné zamestnanie.

Baví tě více herectví, nebo dabing? A jestli herectví, tak to divadelní, nebo televizní?

Priznám sa, že obe sú zaujímavé a obe ma bavia, by som povedal, rovnako. Ale samozrejme, veľmi záleží na postave, ktorú hrám, respektíve dabujem. Pretože tak isto môžem hrať ako herec postavu, ktorá ma vôbec nebaví a hrá sa mi ťažko, a takisto je to aj v dabingu. Ale či už v herectve alebo dabingovom herectve, keď človek hrá alebo dabuje peknú a dobrú postavu, tak to robí s radosťou. A či herectvo divadelné alebo televízne? S divadelným herectvom nemám takmer žiadne skúsenosti, takže viem iba povedať, že televízne herectvo ma baví. A to divadelné herectvo – tým pádom, že ja nie som vyštudovaný herec, a divadelné herectvo je špecifické herectvo, kde ten herec musí emóciu a myšlienku vysielať tak, aby ju bolo vidno aj v 45. rade, tak musí byť viac expresívnejší. Obávam sa, že to divadelné herectvo by som nevedel podať až tak dobre, ako možno to televízne herectvo, pri ktorom stačí byť prirodzenejší a nie tak expresívny. Takže zatiaľ som s televíznym herectvom úplne spokojný.

Jak ses k herectví vlastně dostal? Chtěl jsi být hercem do malička? Čím bys byl, kdybys nebyl hercem?

K herectvu som sa dostal dosť veľkou náhodou, pretože síce som robil od desiatich rokov dabing, ale bol som v podstate až donedávna čisto dabingovým hercom. Od 20 rokov podnikám, vyštudoval som právo, takže to herectvo bolo vždy pre mňa skôr také hobby. A takým serióznym hercom som sa stal vlastne až po angažovaní do veľmi úspešného seriálu Oteckovia. A tomuto televíznemu herectvu sa venujem teraz intenzívne posledné tri roky. Nikdy som nechcel ísť na VŠMU alebo že by som si samého seba vedel predstaviť ako herca… Nikdy som si nemyslel, že som natoľko expresívny typ, aby som to zvládol, ale tak osud nejakým spôsobom asi zasiahol a stalo sa to, že som herec na plný úväzok. Musím povedať, že som za to veľmi rád, lebo ma to baví. A čím by som chcel byť, keby som nebol hercom? Tým pádom, že paralelne s herectvom sa venujem aj podnikaniu, môj život sú také dva svety, takže keby som sa nestal hercom, tak by som sa intenzívnejšie venoval tomu podnikaniu, ktorému sa teda, aj napriek tomu, že som herec, stále intenzívne venujem.

Které role se ti hrajou nejlépe a které naopak nejhůře?

Nemám rád príliš komediálne postavy. Takže keď ma stavajú do postavy nejakého komediálneho herca, tak v tom sa necítim úplne “doma”, pretože nie som rodený komediant. Mám rád také tie civilnejšie a prirodzenejšie postavy.

Určitě dostáváš dost hereckých nabídek. Podle čeho si vybíráš, kterou vezmeš a kterou ne? Na čem ti při výběru nejvíce záleží?

Samozrejme je to celé o scenári, o tom filme alebo seriály, ktorého sa tá herecká postava týka. Tým pádom, že nie som ten typ, ktorý by zobral úplne všetko, tak keby som sa v niečom necítil komfortne alebo by sa mi ten scenár vyslovene nepáčil, tak by som tú postavu určite nezobral. Ten človek, ten herec sa musí v tej postave cítiť komfortne a podľa toho si tie postavy aj vyberám.

Hodně lidí tě zná hlavně v dabingu. Jak reagují na to, když tě potkají osobně?

Moja najznámejšia dabingová postava bol Harry Potter, takže keď sa ľudia dozvedia, že som slovenský Harry Potter, tak, samozrejme, chcú odo mňa počuť rôzne zaklínadlá. To ja teda príliš nemám rád, ale väčšinou sa im snažím vyhovieť a hlavne keď mám v sebe dve pivá, tak hovorím aj tie zaklínadlá. Väčšinou reagujú ľudia takto a hlavne teda chcú počuť nejaké úryvky z Harryho Pottera.

Jak tví fanoušci reagovali na to, že tě mohou sledovat i na sociálních sítích?

Myslím si, že pre fanúšikov je to veľmi zaujímavé, pretože fanúšikovia vás poznajú iba hlavne cez tú postavu, ktorá je vaša aktuálna alebo najznámejšia, a málokedy vedia niečo o vašom súkromí. Pretože, v podstate, nemajú sa k tomu ako dostať inou formou ako buď cez bulvár, čo je teda tá horšia cesta, alebo cez sociálne siete toho daného herca. Takže myslím, že fanúšikovia sú radi, keď môžu trošku spoznať aj ten civilný život herca, alebo teda život herca mimo postavu. Z tohto titulu je to pre fanúšikov určite zaujímavé.

Na tvých sociálních sítích vidíme, že jsi ohromně pozitivním člověkem a neustále rozdáváš úsměvy. Co tě dělá šťastným?

Šťastným ma robí môj život celkovo. Musím si zaklopať, že som zdravý, moji najbližší okolo mňa sú zdraví, mám zdravú rodinu, mám krásnu a zlatú priateľku, ktorá mi pomáha aj s týmto rozhovorom napríklad, mám prácu – či už herectvo alebo podnikanie, ktorá ma baví. Nemám nudný život, takže to ma robí šťastným. Nemám byť prečo negatívny, lebo, naozaj musím zaklopať, asi som šťastným človekom v tom, že mám v podstate taký život, ktorý samozrejme nie je bez problémov, ale keď sa na to pozriem generálne, tak mám šťastný život a preto som aj ja šťastný a usmiaty.

Kdo tě inspiruje? Jak a kde vznikají tvé nápady?

Ja sa priznám, že sa snažím sociálne siete nerobiť nejako umelo, takže všetko, čo nájdu moji followeri na mojich sociálnych sieťach, je súčasťou môjho života. Samozrejme, už vymýšľam a vyberám, aby tá fotka bola pekná, zaujímavá, aby bola v peknom prostredí, ale nič nerobím nejako účelovo. Vždy je to súčasťou, v podstate, môjho bežného života. Takže inšpiráciou pre mňa je môj život samotný a neopakujem po niekom, že túto fotku som videl na Instagrame u niekoho iného, tak idem ju spraviť aj ja. Inšpirujem sa mojim vlastným životom.

Slyšel jsi, jakožto influencer, o našem projektu BloggersRE dříve, než jsme tě oslovili pro rozhovor?

Keďže som úprimný človek, tak úprimne odpoviem, že nie.

Máš nějaké nesplněné sny? Jak si představuješ svůj život a kariéru v blízké budoucnosti a jak výhledově, třeba za pár let?

Samozrejme, sny a priania má každý. Takým mojím snom a zároveň aj plánom do budúcna je to, že naozaj by som chcel pokračovať a neustále sa zlepšovať v herectve. Mojím veľkým snom, ktorý by som chcel v blízkej budúcnosti docieliť, je zahrať si v nejakom dobrom filme. A o pár rokov… ja budem absolútne spokojný a šťastný, keď sa môj život bude niesť aspoň na takej vlne, ako doteraz. Pokiaľ budem mať stále aspoň či už to podnikanie alebo to herectvo, pretože obe tieto zložky ma napĺňajú, a pokiaľ budem ja a všetci okolo mňa zdraví aj naďalej, tak to je také moje prianie a sen do budúcnosti, s ktorým by som bol absolútne šťastný. Takže toľko za mňa, ďakujem veľmi pekne.

VÍCE Z TOHOTO ROZHOVORU V KNIZE (NE)JSEM INFLUENCER

Autor: Iva Malíková a Aďka Gundová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Marka Fašianga, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X