Mariana Prachařová se narodila do známé herecké rodiny, a tak není žádným velkým překvapením, že se sama také vydala uměleckou cestou. Kromě herectví a zpěvu se ale věnuje ještě další činnosti – influencerství. Jak a kdy se z pětadvacetileté Mariany vlastně influencerka stala? Uvědomuje si svůj vliv a chrání si své soukromí? A je pro ni vlastně kariéra influencerky něco, čemu by se chtěla věnovat trvale, anebo má i nějaké velké herecké a pěvecké sny?

Mari, influencerka, zpěvačka, herečka… čím se momentálně cítíš být nejvíce a čím nejméně? A odpovídá to tomu, čemu by ses chtěla věnovat nejvíce?

Momentálně jsem asi nejvíc zpěvačka a influencerka, ale chtěla bych se věnovat všem třem disciplínám, protože mě všechny baví. Influencerství je sice fajn, ale není to nic dlouhodobého a je potřeba zaměřit se taky na něco jiného a rozvíjet to.

Zapátrali jsme po tvých instagramových začátcích, které si i sami docela pamatujeme. Instagram sis zakládala čistě pro soukromé účely a dlouho jsi jej v tom stylu i vedla. Pamatuješ si nějaký zlom, kdy tě začalo sledovat hodně lidí? Myslíš, že mohlo mít nějaký vliv to, že pocházíš ze známé herecké rodiny?

Moje začátky byly hodně vtipný. Založila jsem si Instagram hned, jak se u nás objevil, přivedl mě na něj můj tehdejší přítel. Házela jsem tam pátý přes devátý a používala ty Instagram filtry, no hrůza. Vůbec si ale nevybavuju ten zlom, a to mě mrzí. Už se mě na to ptalo víc lidí a samotnou by mě to vlastně zajímalo. Jednou to prostě začalo růst a já netuším, co se stalo.

A jestli na to má vliv má rodina, nevím, ale určitě z části ano. Zároveň si ale myslím, že tím, jak to dělám opravdu upřímně a přirozeně a můj záměr nikdy nebyl těžit z toho peníze, tak to lidi vnímají a baví je to. Aspoň teda doufám.

Kdy sis začala připadat jako influencerka a uvědomuješ si hodně, že máš vliv na tisíce lidí? Jak moc se snažíš tento svůj vliv využívat?

Nejvíc jsem to začala vnímat asi tehdy, když mi začaly chodit placené nabídky na spolupráce nebo když se mě lidi začali ve zprávách a pod fotkami ptát, odkud co mám. To jsem si řekla: “Aha, asi se tím můžu i živit a asi tím tak trochu ovlivňuju.”

S tím uvědoměním si vlivu to nejvíc začalo asi po tom, co jsem přesáhla 100 tisíc sledujících. Snažím se s tím čím dál víc pracovat, vyhýbat se chybám, přemýšlet nad tím, co tam dávám. Dřív jsem si to tolik neuvědomovala, což byla chyba. Zároveň si ale říkám, že je to můj profil, můj život a že chci sdílet, co já sama chci a jak já to cítím a neomezovat se. Myslím, že nejlepší cesta je nějaký kompromis uprostřed. Hlavní je se z toho nezbláznit a být pořád sám sebou.

Tvůj profil je ale pořád hodně osobní, spoustě svých sledujících jsi určitě blízká tím, že působíš vlastně jako taková „instagramová kamarádka“. Jakým způsobem si hlídáš své soukromí? Máš nastavenou nějakou hranici? Je něco, co bys nikdy nezveřejnila?

Děkuju, že to říkáte. Je to přesně to, o co se snažím, a jsme ráda, že mám zpětnou vazbu s tím, že to lidi baví a baví je to, že jsem tam svá a osobní. Hodně mi na tom záleží.

Zároveň si ale v poslední době uvědomuju, že lidi nemusí znát každý můj krok. Před Vánoci jsem se třeba svěřila s tím, že nemám delší dobu po psychické stránce nejlepší období, ač se to z mého profilu může zdát. Za mě je důležitý dát lidem najevo, že i vy jste jen člověk a že i vy máte problémy, starosti a není každý den o tom, že se smějete, dostáváte balíky s produkty a všechno je hezký a zalitý sluncem. Protože to tak prostě není a já chci, aby to lidi věděli, aby věděli, že je normální se cítit naprd. S těmi lidmi mě to vždycky ještě víc sblíží, a to mě baví. Hranici určitě mám. Ať už to jsou nějaké nude fotky, rodinné hodně soukromé, nebo prozrazení partnera.

Stává se ti ještě pořád, že vypustíš ven něco, čeho následně lituješ? Ať už z toho důvodu, že je to třeba právě příliš soukromé, anebo proto, že si kupříkladu uvědomíš, že bys tím mohla ovlivňovat špatným směrem.

Určitě. Nejvíc mě mrzí, že se snažím vyjadřovat k třídění odpadu a určitému ekologickému přemýšlení a lidi mě často sjedou. Proto tohle téma už moc neotevírám, což je škoda. Říkám si, že by mi to mělo být přece jedno, ale není. A tady je přesně to, že se musím v rámci vlivu omezovat. Kdyby bylo po mém, dávám to tam víc, ale jelikož se to lidem nelíbí nebo jsou vůči tomu víc citlivý, tak to tam dávat nechci. Chci klid a ne se dohadovat. Není to ale tak trochu špatně? To se mi teď často honí hlavou.

V současné době hodně tvoříš s Helčou Navrátilovou – máte společný podcast „Sarkastický kafe“ a merch. Jak jste se daly dohromady a díky čemu vám to klape?

My se s Helčou poznaly v Coca-Cola Souboj coverů, který běžel na Nova Plus paralelně se Superstar a kde jsme byly v podstatě soupeřky. Pak se Helča přestěhovala do Prahy, a jelikož dělá vlastně stejnou “práci” jako já, tak hodně tvoříme spolu. Jednou nás právě napadlo zkusit podcast a ten měl takový ohlas, že ho děláme doteď a pořád nás to baví. Teď v únoru ho budete dělat i živě. Budou tam moct přijít lidi, co nás poslouchají a mají rádi. My tam budeme mluvit na určité téma, bude tam diskuze a tak. Moc se na tohle setkání těším.

Kolik práce dá vydat jednu epizodu podcastu? Co vše je k tomu potřeba a jak dlouho to trvá?

Nám to trvá opravdu jen chvíli. Řekneme si těsně před natáčením téma, buďto si sepíšeme body, nebo kolikrát ani to ne, zapneme mikrofon a je to. Potom to nestříháme a rovnou to celé vydáme ven. I proto to podle mě lidi baví a mají pocit, že jsou na tom kafi s náma. Jsme autentický.

A co tvorba merche? Jak probíhá celý proces od vzniku nápadu, přes vytvoření e-shopu k samotnému fungování prodeje?

Tady teda musím říct, že je za hvězdu hlavně Helča. Já už merch dělala předtím, takže jsme zašly do showroomu vybrat si a osahat trička, vymyslely jsme si, co bychom na tričkách chtěly, jakým fontem, jak velký. Na všem jsme se domluvily na místě, udělaly objednávku a pak už jenom čekaly, co přijde. (smích) A přišlo to a my z toho byly nadšený. Pak jsme to nafotily, natočily k tomu krátký spoty a bylo to. O dalším procesu toho, jak se to dává na web, jak se zařizuje a nastavuje celý e-shop a objednávky by vám už spíš řekla Helča, která je za mě ajťák roku a která se vše naučila sama a udělala. Já přišla k hotovýmu a nerozumím tomu procesu doteď. (smích)

Doteď jsme se bavili především o tvé online tvorbě, ale pojďme také alespoň zmínit tvé další aktivity. Pracuješ momentálně nějak na své dráze herečky a zpěvačky? Můžeš našim čtenářům prozradit, na co se mohou těšit?

V květnu vydám EP. Budou tam asi čtyři skladby v češtině, budou videoklipy a já se na to všechno moc a moc těším!

Máš nějaké herecké a pěvecké sny a cíle?

Zahrát si zase v seriálu nebo filmu a jezdit koncerty.

Marianko, moc děkujeme za rozhovor! Na závěr bychom se tě ještě rádi zeptali, zda jsi náš projekt BloggersRE registrovala už před tím, než jsme tě oslovili.

Registrovala. Znám vás a fandím vám. A taky moc děkuju za rozhovor!

VÍCE Z TOHOTO ROZHOVORU V KNIZE (NE)JSEM INFLUENCER

Autor: Deni Hartmannová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Mariany Prachařové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here