Rozhodla se vyjet do cizí země a žít tam půl roku. Studentka, instagramerka, cestovatelka a milovnice umění nám v dnešním rozhovoru řekne, proč si vybrala zrovna Belgii, jaké je to žít v zahraničí a co je na tom nejtěžší. O tom všem v následujících řádcích…

Mohla by ses nám nejdříve představit? Kdyby ses měla vystihnout jenom jednou větou, jak by zněla?

Jmenuji se Marie Červenková, je mi 20 let, a pocházím z malé vesnice nedaleko Prahy. Jak již bylo zmíněno – miluji cestování. Dále se věnuji baletu a modernímu tanci, ačkoliv jsem stále velký začátečník, tanec mě velmi baví. Kromě těchto sportů mě také baví jóga a posilování. Další z mých velkých zálib je fotografování a upravování fotografií, jak si můžete všimnout na mém Instagramu. Vystihnout se jednou větou je pro mě opravdu těžký úkol, jedna věta je pro mě bohužel velmi málo, ale myslím, že mě výborně vystihuje mé instagramové jméno, které jsem vymýšlela a měnila poměrně dlouhou dobu.

Z tvého bia jsme se dozvěděli, že aktuálně nežiješ v ČR. Co v Belgii děláš? Jak už je to dlouho? Nestýská se ti?

Jelikož jsem studentkou bakalářského studia na Masarykově Univerzitě v Brně, rozhodla jsem se vyjet do Belgie na Erasmus. Momentálně jsem tu pár týdnů a zatím se mi nestýská. V Belgii a zejména v Leuvenu, kde bydlím, je velmi bohatý studentský program, a proto mám jen málo času na stýskání. O Velikonocích jsem se ale na pár dní podívala domů, a možná i proto se mi zatím nestýská.

Proč ses vlastně rozhodla vycestovat a studovat v jiné zemi?

Na Erasmus jsem chtěla vyjet již od střední školy, bohužel jsem ale musela počkat do druhého ročníku vysoké. Cestování, jak lze vidět na mém Instagramu, je něco, co mě opravdu baví. Navíc mám doma velkou podporovatelku, mou starší sestru, která již Erasmus absolvovala, a tak pro mě bylo jasné, že musím vyjet.

Podle čeho jsi danou zemi vybírala? Proč zrovna Belgie?

Upřímně řečeno jsem zemi naprosto jasnou od začátku neměla, můj výběr probíhal spíše tak, že jsem si prošla všechny země, které má univerzita nabízí, a z toho jsem poté vybrala tři nejlepší a seřadila je podle toho, do které chci nejvíce. Jelikož mám dva obory, tak jsem měla výběr o něco větší, což pro mě bylo příjemné. Belgie mě lákala asi díky její pozici, sousedí s Francií, Nizozemím a Lucemburkem, což jsou pro mě země, které jsem chtěla navštívit. Amsterdam, Paříž a Lucemburk jsou vzdálené zhruba 2-3 hodiny vlakem nebo autobusem. Mým největším snem bylo navštívit Paříž, což se mi již povedlo, a podívám se tam během mého pobytu zde ještě jednou. Také pro mě bylo pozitivní, že jedním z oficiálních jazyků Belgie je francouzština, kterou se chci naučit. A v neposlední řadě to, že je Belgie přímořský stát, tudíž se podívám na pláž.

Jakých 5 věcí je na Belgii nejlepší a proč?

Toto je pro mě velmi těžká otázka, asi nemohu generalizovat celou Belgii, jelikož jsem ji zatím ještě celou neprocestovala. Navíc, jelikož je Belgie rozdělena do regionů, může se odpověď na tuto otázku lišit. Proto tedy odpovím, jakých 5 nejlepších věcí je na Leuvenu – městu, kde bydlím:

1. Leuven je studentské město, tudíž polovina populace jsou studenti ve věku 20 – 25 let, což je pro Erasmus naprosto ideální.
2. Většina obyvatel se dorozumí anglicky. Toto mohu říct o víceméně celé nizozemské části Belgie. A pro někoho, kdo nizozemsky neumí, je toto opravdu výhoda.
3. Všechno je velmi blízko, proto není potřeba dojíždět nikam autobusem. Na co jsem si ale musela zvyknout, je jezdit všude na kole, což je v nizozemsky mluvící části Belgie naprosto normální, a vlastnit kolo je naprostá nezbytnost.
4. Leuven se pyšní nejdelším barem na světě. Tímto je myšleno náměstí, na kterém jsou pouze bary a kluby, které navštěvují většinou pouze studenti.
5. Univerzitní zázemí. Zázemí pro studenty je tu opravdu skvěle promyšlené, ve zkratce oceňuji studentské organizace, moderní ubytování, studentské slevy, studentská centra a sportování pro studenty víceméně zdarma.

Byly začátky v cizině těžké? Co bylo nejtěžší?

Začátky pro mě těžké nebyly, jelikož mám za sebou již dva delší pobyty v zahraničí, nebylo pro mě těžké si rychle zvyknout. Jsem zvyklá na cestování a nevadí mi cestovat sama, takže nic těžkého nenacházím. Navíc univerzita byla ochotná mi podat dostatek informací o bydlení v Belgii, o studentském životě i o všem ostatním, co jsem potřebovala.

Jaké jsou rozdíly mezi Belgií a Českou republikou? Je něco, na co sis ještě nezvykla?

S čím mám velký problém, jsou samozřejmě ceny, které jsou často 2x až 3x větší než v České republice, navíc studentské stipendium nepokryje ani polovinu nákladů. Pro Belgičany však nejsou ceny v porovnání s jejich platy vysoké. Věřím ale, že pokud někdo z České republiky opravdu chce žít v Belgii, najde si cestu, jak tento problém vyřešit. Dalším rozdílem, na který si nemohu zvyknout, je veřejná doprava. Za můj pobyt zde jsem se opravdu naučila ocenit veřejnou dopravu v České republice. Autobusy zde jezdí buď dříve, nebo později, než by měly a většinou je daleko rychlejší se někam dopravit na kole než autobusem. Vlaky zase tak rozdílné od České republiky nejsou, ale cenově jsou opravdu nadhodnocené.

Je něco, co tě na Belgii překvapilo, něco, co jsi nečekala?

Co bych možná zmínila jsou odlišné mentality lidí v rámci nizozemsky a francouzsky mluvící části. Leuven je od Bruselu vzdálen pouze 15 minut vlakem, avšak rozdíl lze pozorovat už zde.

Plánuješ nějaký další výjezd? Případně kam?

Výjezdů plánuji opravdu hodně, bohužel ale zároveň s výlety musím balancovat školu a další aktivity, proto je pro mě náročné cestovat každý víkend. Nejbližší výlet bude tento týden do Antverp, dalšího z velkých belgických měst, dále se plánuji podívat do Irska, poté se vrátím na chvíli zpět do České republiky. Výletů plánuji ještě určitě daleko více, raději bych si je ale zatím nechala jako překvapení. Ale určitě budu sdílet všechny své zážitky na mém instagramovém profilu, takže zde máte důvod můj profil sledovat.

A poslední otázka je ohledně našeho projektu. Znala jsi BloggersRE před tím, než jsme tě oslovili? Víš, co děláme? A jaký na to máš názor?

BloggersRE znám již delší dobu, řekla bych, že již dva roky. BloggersRE jsem objevila přes jiný instagramový profil, už si ale nepamatuji jaký. Domnívám se, že projekt BloggersRE je naprosto skvělý, jelikož podporuje blogery a další online tvůrce. V současnosti je pro blogery či influencery poměrně těžké se prosadit, jelikož blogů, instagramových profilů nebo youtuberů je nesmírné množství. V komunitě BloggersRE cítím podporu, a moc Vám děkuji za to, že jste si mě vybrali pro tento rozhovor.

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Marie Červenkové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here