Bloggers RE

“I PO ROCE OD SVATBY MÁM MOTÝLKY V BŘÍŠE,” ŘÍKÁ MARKÉTA FRANK


Markétu už jsme jednou vyzpovídali, avšak od té doby se hodně věcí změnilo, a to jak v jejím profesním, tak osobním životě. Kromě mnoha získaných ocenenění a odstartování kariéry na YouTube zpečetila svůj vztah s přítelem, dnes již manželem, Vildou. Blogerka, instagramerka a youtuberka Markéta Frank nám poskytla rozhovor, ve kterém prozradila mnohé…

Když jsi s námi dělala v červenci 2017 rozhovor naposledy, byla jsi známá jako blogerka a influencerka na Instagramu. Tvé pole působnosti se za tu dobu rozšířilo. Nyní jsi také jednou z nejznámějších youtuberek a vítězkou několika ocenění, mimo jiné Blogerka roku na Czech Social Awards 2018. Jak se ti to všechno povedlo a jak bys zhodnotila minulý rok ze svého pohledu?

Loňský rok byl pro mě opravdu zlomový, jak v kariéře, tak v osobním životě. Odpovědět na otázku “jak se ti to povedlo” asi úplně nedokážu, jsem vděčná, že se mým čtenářům tvorba na YouTube zalíbila, takže jsem nasbírala spoustu odběratelů za poměrně krátkou dobu, a že ze mě udělali Blogerku roku. Moc si toho vážím, ale je to zásluha těch, kdo mě podporují.

Co bylo zlomovým bodem pro to, že ses rozhodla začít točit i videa na YouTube?

Žádný konkrétní bod asi nebyl. Přemýšlela jsem o tom tak dlouho, až jsem si jednoho dne řekla, že už prostě není na co čekat, sebrala jsem veškerou odvahu a natočila první video.

Co si myslíš, že ti natáčení videí na YouTube vzalo a co ti dalo?

Dalo mi úžasnou komunitu lidí, ve které si připadám jako mezi kamarádkami, spoustu příležitostí, kontaktů a možnost věnovat se tvorbě na plný úvazek. A taky spoustu síly a sebereflexe. Vzalo mi trochu soukromí (ale pořád toho ukazuju naprosté minimum, i když se to asi nezdá), spoustu času a z neustálého koukání do počítače i dobrý zrak. (smích)

Jakou techniku používáš pro natačení a focení? A jaké aplikace a programy používáš k editaci fotek a videí?

Vždycky jsem byla věrná Canonu, co se techniky týče, na Instagram většinou fotím jen iPhonem. Fotky upravuju v Lightroom a videa ve Final Cut Pro.

Měla jsi také svůj první meet up. Jaké to je konečně se potkat s lidmi, pro které píšeš a točíš? Proč ses rozhodla takovouto akci uspořádat a jak náročné to bylo na přípravu a organizaci?

Bylo to skvělý! I když za tím stálo několik měsíců práce, jsem ráda, že se to podařilo uspořádat a už se nemůžu dočkat nějakého dalšího meetupu. Vzhledem k tomu, že jsem chtěla, aby celá akce měla trochu větší přesah, to na organizaci bylo hodně náročné, sháněli jsme partnery, dárečky pro účastníky, přednášející, ale hlavně jsme akci pojali charitativně a všechny peníze, které jsme vybrali za vstupné, jsme darovali neziskové organizaci, která podporuje ženy v těžkých životních situacích.

Z pohledu tvého sledujícího to vypadá, že máš nafukovací kalendář. Jak stíháš všechny aktivity, které děláš?

Já jsem v tomhle taková “extrémistka”, takže mívám klidná období, kdy se toho tolik neděje, a pak mám zase období, kdy dělám 150 různých věcí najednou, málo spím a nic nestíhám. Každopádně můj největší tip je důkladné plánování, takže se neobejdu bez diáře (papírového i elektronického) a píšu si spousty a spousty to-do listů.

Kromě všech úspěchů, které jsme vyjmenovali, ses také stala oficiálně ženou svého muže. Jak si užíváš manželský život, vnímáš třeba nějaké věci jinak?

Mezi námi se nic zásadního nezměnilo, ale už jen z podstaty věci je ten vztah takový “stvrzený”, jsme oficiálně rodina a já si moc užívám, že jsem něčí manželka. I po roce od svatby mám motýlky v břiše, když mě tak manžel někde osloví. Slíbili jsme si lásku, dokud nás smrt nerozdělí, což byl sám o sobě jeden z nejkrásnějších zážitků mého života a závidím všem nevěstám, které to mají ještě před sebou.

Když jsme u těch svateb, kde jsi brala inspiraci pro tu tvou a máš nějaká doporučení pro budoucí nevěsty?

Pinterest je můj zdroj inspirace na všechno a na svatbu to platí dvojnásob! Měla jsem ale přesnou představu, takže to pro mě bylo trochu jednodušší. Moje největší doporučení je asi najít si dobré svatební koordinátorky. Nejen, že díky nim bude celá svatba dotažená do detailu, poradí vám se vším a doporučí věci, které by vás ani nenapadly, ale hlavně si díky nim celý den užijete naprosto bez stresu a jakýchkoli starostí.

Dost často cestuješ. Toto léto jsi měla naplněné různými výlety a road tripy, ale kromě Evropy už jsi stihla procestovat i mnohem exotičtější destinace. Která je tvá oblíbená a jsi na dovolených spíše pohodář, který chodí, kam se mu zrovna zachce, nebo musíš mít vše rozplánované na minuty?

Vybrat jednu oblíbenou destinaci je docela oříšek, každopádně místo, které nás s manželem z nějakého důvodu naprosto okouzlilo, je New York. Nevíme proč, ale umíme si představit tam třeba nějakou dobu i žít a něco nás pořád táhne zpátky, takže snad se tam brzy vrátíme. Co se týče plánování, tak se to dost mění s tím, jak často cestujeme, před pár lety jsem se na dovolenou připravovala měsíc předem a všechno plánovala, ale teď, jak cestujeme často, to všechno řešíme míň a míň. Takže se naprosto běžně stává, že ubytování řešíme tři dny před cestou a až na místě se rozmýšlíme, co tam vlastně budeme dělat.

Zažila jsi, jaké to je stát se známou osobností. Jak se s tím vyrovnáváš? Musíš se třeba nyní více hlídat na veřejnosti?

Upřímně mi nepřipadá, že je to něco, s čím bych se měla nějakým způsobem vyrovnávat, v mém životě se nezměnilo vůbec nic, jen mě občas někdo pozná na ulici a chce se vyfotit. Svůj život ale žiju pořád úplně stejně, každopádně je pravda, že jsem víc a víc  opatrná v tom, co ukazuju online. A taky jsem se letos už neodvážila na dovolené opalovat nahoře bez, protože člověk prostě nikdy neví (smích) Už jsem svoje čtenáře potkala i na druhé straně světa.

Jsi vnímána jako velice vlivná a důvěryhodná influencerka. Pokud víme, tak se o své spolupráce staráš sama, pomáhá ti s tím jen tvůj manžel. O nabídky z firem určitě nemáš nouzi a někdy to musí být asi náročné. Proč ses rozhodla se starat o spolupráce touto cestou a nezastupuje tě třeba nějaká agentura?

Ano, všechno si řeším sama, manžel se mnou jde čas od času na nějakou schůzku, když cítím, že bych chtěla nějakou mužskou oporu na obchodní jednání. Mít agenturu nebo manažera by bylo určitě jednodušší, obzvlášť časově, ale já si osobně neumím vůbec představit, že bych neměla businessovou část téhle práce naprosto pod kontrolou. Vlastně mě to i baví a kdybych se měla věnovat jenom tvorbě obsahu, tak bych se asi docela nudila, nenaplňovalo by mě to tolik. Navíc jsem zaznamenala i negativní zkušenosti s podobným zastoupením, kdy agentury odmítaly spolupráce, které by influencer přijal, protože to pro agenturu nebylo finančně výhodné a tak podobně. Prostě mi to nějak není sympatické.

Podle čeho si vybíráš, s jakou firmou začneš spolupracovat? Co je pro tebe při výběru důležité?

V současné době už nepřijímám v podstatě skoro nic. Mám asi tři dlouhodobé partnery, jejichž produkty miluju a spolupráce je pro mě naprosto přirozená, jednorázové kampaně už mi nedávají smysl, a i když tím finančně jdu tak trochu sama proti sobě, vnímám to velmi pozitivně, protože jednak nemám profil zahlcený reklamou na 50 různých značek, ale hlavně dělám spolupráce, které mě upřímně baví a jsou mi po osobní i profesionální stránce příjemné.

Vnímáš nějaké chyby, co firmy dělají, když tě oslovují? A kdybys jim mohla něco poradit, co by to bylo?

S každým rokem se přístup firem zlepšuje a profesionalizuje, ale pořád je to v podstatě nová marketingová oblast a spousta firem v tom tápe. Obecně mi připadá, že si spousta firem předem nezjistí, co vlastně daná blogerka dělá a jaké má publikum, a pak jí nabízí produkty, které jsou úplně irelevantní. Další poměrně častou chybou je dost neprofesionální komunikace, ať už tykání v e-mailu, které mě naprosto zaráží, nebo třeba domlouvání spolupráce přes direct na Instagramu, který má asi většina blogerek už tak zahlcený zprávami od sledujících. A v neposlední řadě to, že firma neví, jakou má vytvořený obsah hodnotu.

Jak vnímáš označování reklamy a proč je to podle tebe důležité?

Vnímám to jako zákonem danou povinnost každého, kdo za finanční nebo hmotnou odměnu něco propaguje. Upřímně se divím, že ještě nikdo nebyl nijak postižen za neoznačení reklamy, protože i když spolupráce zatím nemají přesná pravidla, skrytá reklama je pořád nezákonná a myslím, že je důležité ostatní alespoň vzdělávat, protože věřím, že o tom spousta lidí ani neví a označování reklamy jim třeba připadá zbytečné.

Nemůžeme si odpustit ještě poslední otázku. Jak bys svými slovy popsala náš projekt BloggersRE a co na něj říkáš?

Myslím, že je super, že existuje projekt, který podporuje tuhle naši komunitu, dává větším i menším blogerkám prostor a díky rozhovorům poskytuje čtenářům i trochu jiný pohled na blogování.

Markétko, moc děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů, zdraví a spokojených fanoušků!

Já taky moc děkuji, mějte se krásně!

Autor: Kateřina Gregarová a Ivo Veselý (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Markéty Frank, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X