Martina koncem února vypustila do světa svůj nový blog. A ne jen tak ledajaký. Jejím primárním cílem je předávat čtenářům znalosti z oblastí, které ovládá nejvíce. V zásobě má pro nás připravené tipy a návody týkající se grafiky, focení, marketingu i podnikání. Prostě něco, co každý online tvůrce využije. Než se ale pustíte do čtení jejího blogu, zjistěte o Martě něco víc z našeho rozhovoru…

Marti, řekni nám na začátku něco málo o sobě pro ty, kteří o tobě nikdy neslyšeli. Kdo je Martina Dušková?

Hned na úvod pro mě asi nejtěžší otazka. Přijde mi, že dělám spoustu věcí, a je to právě rozmanitost, kterou mám v životě nejraději. Primárně jsem nejspíš grafička, teď poslední dobou i markeťačka. Občas mě lidé kolem nazývají i fotografkou, ale to je spíš moje hobby. Někteří mě budou znát z papírnictví printintin, které jsme před rokem a půl založily s mými kamarádkami. No a mohla bych pokračovat…

Studovala jsi na VŠE obor Multimedia v ekonomické praxi. Na tenhle obor se chystá dost online tvůrců. Jak se ti na škole líbilo? Doporučila bys ji?

Pro mě to bylo asi jedno z nejlepších rozhodnutí. Je to úplně jiný styl výuky, přes semestr se musí hodně makat, ale zkouškové už většinou není tak hrozné. Ani ty státnice nebyly žádné peklo. Nejlepší je, že všechno je praktické, takže si člověk vybuduje nějaké základní portfolio už při škole. I tady je skvělá rozmanitost, člověk si všechno vyzkouší – grafiku, focení, natáčení, animaci, marketing, a pak je na něm, co se rozhodne dělat dál. Musí si to pak ale dostudovat sám, protože se všechno bere jen povrchově. Navíc je tam skvělý kolektiv lidí a myslím si, že právě kontakty se po škole hodí nejvíc. Určitě to není škola pro všechny, ale já bych ji doporučila všemi deseti.

Jsi také spolumajitelka papírnictví Printintin. Jak jste na tento podnikatelský nápad s kamarádkami přišly?

To byla právě ta praxe na Multimédiích. Dělá se tam závěrečný projekt, jehož jedinou podmínkou je, aby byl reálný. No a my s Aničkou a Kačkou jsme na sebe zbyly a zjistily jsme, že nás moc baví papír, ilustrace a lettering. V tu dobu na českém trhu nebylo nic, co by se nám líbilo, a tak jsme sebraly všechnu odvahu a pustily se do toho.

Jaké byly tvoje podnikatelské začátky? Objevilo se něco, co nebylo úplně tak, jak sis představovala? Něco, co nešlo podle plánu?

Úplně všechno! Ono se sice říká, že Multimédia jsou na ekonomické škole, takže vás na praxi připraví i z toho ekonomického a administrativního hlediska. Ani náhodou. Celý proces zakládání firmy, vedení účetnictví a všech těch věcí okolo jsme se musely naučit samy. Ze začátku bylo skoro všechno pokus/omyl. Pokud to vyšlo, byla to paráda, a když ne, tak jsme se poučily a napodruhé to udělaly jinak a lépe. Nejdůležitější je určitě nenechat se odradit tou kopou administrativy a nevzdat to.

Jak  jde podnikání v době digitální? Není papír tak trochu mrtvý?

Na základě zpětné vazby našich zákazníků můžu s jistotou říct, že není. Stále existuje skupina lidí, která miluje papír, kreslení, diáře a tak podobně. A naopak si myslím, že digitální doba nám i částečně pomáhá. Prodáváme převážně přes e-shop, což je poměrně snadný způsob prodeje, oproti kamennému obchodu. I když i ten bychom jednou rády měly. No a třeba sociální sítě jsou skvělé místo, jak o sobě můžeme dát vědět.

Pro co do papírnictví chodíš nejraději?

Já už se tam snažím nechodit, protože už se v tom doma trochu topím. Ale samozřejmě většinou neodolám. Takže rozhodujícím faktorem není co zrovna potřebuju, ale to co se mi líbí natolik, že neodolám. Nejraději asi věci do diáře, plánovače nebo psací potřeby všeho druhů.

Všichni asi tušíme, že obal prodává. Některé obaly, ale i reklamy, cedule a výlohy člověka spíše odradí. Čím si myslím, že to je, že se u nás v Česku takové nevkusné věci stále objevují?

Samotnou mě to často zaráží a někdy bych moc chtěla poznat autory těchto “výstřelků”. Je to podle mě hlavně neznalostí a neochotou dělat něco navíc. To, že někdo použije nepěknou reklamu nebo ceduli, je pro něj určitě snazší a hlavně levnější. A cena u nás stále rozhoduje. Podnikatelé nevidí důvod, proč za něco takového platit. Bohužel jim nedochází, že v dlouhodobém hledisku to může jejich obchodům spíše uškodit. Dokud ovšem budou existovat zákazníci, co tohle podporují, nebude důvod něco měnit.

Dá se s tím podle tebe nějak globálně bojovat? Přeci jen, každý máme jiný vkus…

Já bych byla nejraději, kdyby se to učilo už na školách. Nemyslím tím, aby se diktovalo, co je pěkné a co není, ale aby se učilo děti nad tím alespoň trochu přemýšlet. To se jim bude hodit pak všude, ať už budou rozjíždět svůj vlastní business, nebo jen připravovat prezentaci na hodinu dějepisu. Přesně to je jedna z věcí, na kterou bych ráda blogem poukázala. Pokud se mi podaří přimět alespoň jednoho člověka nad designem zamyslet, budu spokojená.

Na Instagramu jsi aktivní už delší dobu, s blogem jsi začala teprve nedávno. Mělo to nějaký důvod, že jsi tak vyčkávala?

Tak nejhlavnějším faktorem byl určitě čas, jelikož toho mezi prací, školou a podnikáním nebylo nazbyt. A taky jsem samozřejmě měla trochu strach, jsem totiž perfekcionista a pořád se mi něco nezdálo. Čím víc jsem ale o blogu přemýšlela, tím jsem se utvrzovala v tom, že to je něco, na čem chci pracovat i o tom, jak chci všechno koncipovat.

Jaké jsou první ohlasy a na co se u tebe na blogu můžeme těšit?

Ohlasy jsou zatím pouze pozitivní, což mě velice těší. Přeci jenom je téma blogu jiné od těch ostatních. Mám v plánu spoustu článků a návodů týkajících se právě grafiky, focení, marketingu obecně i podnikání. Jen se snažím začínat od úplných základů, takže ty první články budou asi méně záživné. Ráda bych, aby byli čtenáři schopní propagovat svoje podnikání, přivezli si lepší fotky z dovolené nebo si třeba kreativně vylepšili svoje okolí.

Do čeho svoji kreativitu nejraději investuješ?

Teď momentálně asi právě do blogu, jelikož mě psaní moc baví a je to něco trochu jiného a nového, než dělám každý den v práci.

Znala jsi náš projekt BloggersRE, než jsme tě oslovili? Co na něj říkáš?

Samozřejmě, že jo, sleduju vás na Instagramu a moc mě baví vaše ankety ve stories. Na články není bohužel tolik času, ale taky se občas k nějakému dostanu.

Autor: Martina Bartošová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Martiny Duškové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here