V rozhovorech se nám z nějakého důvodu objevují častěji slečny a dámy než muži. Nic proti vám, pánové. Abychom to napravili, máme pro vás dnes rozhovor s talentovaným fotografem, grafikem a markeťákem. Jak se dostal k focení, co nejraději fotí a co za novinky chystá, to se dozvíte, když budete číst dál!

Matěji, mohl by ses nám nejdřív představit?

Ahoj, moje meno je Matej Bazár. Predstavil by som sa ako mladý kreativec, ktorý robí to čo ho napĺňa a baví.

Když jsme poprvé objevili tvůj Instagram, úplně jsme odpadli z tvých nádherných fotek! Učil ses někde fotit, nebo jsi samouk?

Ďakujem a som veľmi rád, že vás moja práca oslovila. Čo sa týka fotenia ako aj ďalších pracovných veci som človek z praxe, samouk. Rád sa veci učím sám, pretože si viem selektovať čo naozaj potrebujem a na druhej strane ak idem do učenia vecí sám od seba ide mi to oveľa ľahšie.

Tvým nejčastějším motivem jsou lidé, převážně dámy. Fotíš i něco jiného? Co je tvůj oblíbený motiv?

Áno, ak sledujete môj profil teraz tak majoritným štýlom príspevkov sú portretové fotografie. Tie sa stali jedným z mojich znakov práce, záľubou a taktiež aj zárobkovou činnosťou. Na začiatku môjho Instagramu profilu nájdete len prírodu v rôznych ročných obdobiach, života v nej a podobne. Jedného dňa som sa preorientoval na portrétovú fotografiu na požiadanie mojej sestry, ktorá potrebovala novú profilovú fotku na facebooku.

Mojím obľúbeným motívom sú portréty. No samozrejme niečim odlíšiteľné a to už či miestom fotenia, outfitom ale štým fotenia. Rád sa hrám s detailmi, no potrpím si najme na celkovom pocite, ktorý človek dostáva ak vidím môj nový album na Instagrame.

Mohou si tě lidé najmout na focení, nebo si fotíš jen tak pro sebe?

V začiatkoch tak ako aj mnoho ďalších som začínal fotiť čisto zo záľuby a fotka sa mi stala nejakým útočiskom v ťažších chvíľach. Neskôr som začal dostávať ponuky ako ilustrovanie básnickej zbierky s fotografiami prírody, a po odštartovaní portrétovej „kariéry“ sa začali ponuky spojené s fotení zjavovať čoraz častejšie. Momentálne mám vlastnú firmu spojenú nie len s fotografiou ale aj nižšie spomenutými službami, ktorá zabezpečuje fotenia pre spoločnosti. Ale tradične mám v ponuke súkromné fotenia, ktoré sa snažím od tých bežných pri „skutočných“ fotografoch odlíšiť. Mojím klientom ponúkam nie len fotenie a výsledné fotografie ale aj príbeh a zážitok.

Kromě focení se zabýváš i grafikou. Na jaký svůj grafický výtvor jsi nejvíce pyšný a můžeme výsledek někde vidět?

Zaujímavá otázka, no ťažko sa mi na ňu odpovedá. Väčšina mojích grafických výtvorov sú prepojené s albummi, ktoré spolu s grafikou vytváraju dušu celého dielka. Milujem minimalizmus a tak aj moju grafiku prispôsobujem tomuto štýlu. Mojou veľmi obľúbenou grafikou bol živý cover pre album NINA, ktorý si môžeš pozrieť na mojom profile v hightlights „guličkách“. Na druhú stranu môžme spomenúť grafiky pre rôznych klientov, ktorým vytváram celú personálnu alebo firmné identitu to znamená od loga cez vizitky až po polepy na budovi.

Spolupracoval jsi s nějakým zajímavým klientem, který ti utkvěl v paměti?

Čo sa týka spoluprác, spolupracujem najmä s lokálnymi značkami a firmami. Dlhodobo spolupracujem s firmou Optika Oravcová v našom meste, a ak sme už pri meste tak aj s jeho lokálnou značkou Novejša. Čo sa týka menších spoluprác tak šlo o propagáciu produktov ako influencer na mojom profile. Ako napríklad obaly na mobily, hodinky a podobne.

Ak by sme zašli aj k spoluprácam s modelkami tak tam nájdeme množstvo zaujímavých zážitkov z príprav albumu, konkrétne z fotení ale aj celých stratégií šírenia albumu na sociálnych sieťach.

Pohybuješ se dokonce i v oblasti marketingu. Čím tě zaujal?

Oblasť marketingu ma začala zaujímať probližne pred 2 rokmi, kedy som začal sledovať reklamný trh v zahraničí ale aj na Slovensku na naších internetových portáloch. Oslovila ma jeho variabilnosť, pretože aj marketing je určitý druh umenia a na jeho vykonávanie Vás musi neskutočne baviť. Ja som sa v tomto obore našiel a tým som prepojil už spomínanú fotografiu, grafiku, video, či znalosti z marketingu čo vytvára zaujímavé príležitosti mladého človeka v dnešnom svete.

Pracuješ pro nějakou agenturu, nebo sám na sebe?

Teraz to znie možno prehnane, no od malička mám v hlave nastavené, že jedno čo nechcem je mať šéfa. Som rád, sám sebe pánom aj v pracovnej oblasti. Je mi jasné, že možno raz príde aj na šéfa či bežné zamestanie, no zatiaľ sa mi tomu podarilo úspešne čeliť. A tak aj na základe toho som sa odhodlal založiť vlastnú agentúru, ktorá firmám poskytuje od vzdelania v oblasti možností propagácie svojho podniku cez sociálne siete až po hotové služby. Venujem sa hlavne Instagramu, ktorý sa mi stal určitým pieskoviskom, v ktorom sa cítim ako doma. Moje služby spočívajú v celkovom pokrytí a starostlivosti sa o dané profily na sociálnych sieťach od tvorby príspevkov až po komunikáciu s potencionálnymi zákaznikmi na Instagrame a samozrejme jeho rastom.

Co plánuješ do budoucna? Kam by ses rád posunul, ať už v pracovní, nebo osobní oblasti?

Túto otázku na jednej strane nemám veľmi v láske na druhej ma fascinuje. Veľmi rád sa pozerám do budúcnosti a a premýšlam nad ďalšími krokmi, ktore chcem spraviť. Do budúcnosti by som rád rozšíril svoje obzory vo všeobecnosti. Čo sa týka práce rád by som otvoril cestu novým klientom, kedže do teraz som popri škole stíhal len pár. Určite sa chcem venovať naďalej Instagramu, no už nie len ako fotograf ale ako influencer. Využívať potenciál videi na tejto socialne sieti a svoj obsah pretransformovať pre každú vekovú kategóriu. Plánujem taktiež spustiť nové projekty spojené s e-commerce, no to si zatiaľ nechám pre seba. No celý priebeh a vývin projetkov nájdeš v mojích InstaStory. V osobnom živote mám oči nastavené pre vysokú školu, priateľku, rodinu a kamrátov. Na záver by som dodal, že v tomto rýchlom svete plnom príležitosti nás niekedy rôzne podnety úplne pohltia a naše zdravie ide bokom. Preto aj sebe ale aj všetkým ostatním odporúčam chvíľú na oddych.

A poslední otázka je ohledně našeho projektu BloggersRE a tvého názoru na něj. Znal jsi tento projekt před tím, než jsme tě oslovili? Jak se ti líbí to, co děláme?

Ak môžem povedať pravdu, predtým som o vašom projekte nevedel. Teraz po určitom čase ako som si prešiel váš profil a videl to, čo robíte môžem povedať, že sa mi tento projekt veľmi páči a oslovil ma! Milujem dobre vyzerajúce profili a ten váš je dokonalý príklad toho, ako by mal vyzerať konzistentný obsah vo farbách ale aj obsahu. Ak sa zameriam na myšlienku potešilo ma, že podporujete mladých tvorcov a aj takouto formou im otvárate nové možnosti. Zato vám patri aj za mňa VEĽKÉ ĎAKUJEM! Nech sa darí!

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Matěje Bazára, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here