Bloggers RE

“ROZDIEL MEDZI FOTENÍM BEŽNÝCH ĽUDÍ A CELEBRÍT NEVNÍMÁM,” HOVORÍ NINA SKALÍKOVÁ


Mladá a úspešná Nina Skalíková sa do povedomia verejnosti dostala vďaka fotografovaniu. Fotenie je jej láska a z hobby sa stala profesia. Čo ju na fotení baví najviac, čo fotí najradšej a čo naopak vôbec? V rozhovore nám prezradila nielen to, ale aj profi tipy a triky z prvej ruky a omnoho viac…

Nina, dnes sa už pomaly každý s dobrou fotkou hrá na profesionála. Pre teba je ale fotenie neskutočnou vášňou. Vždy si túžila po tom, že sa staneš fotografkou? Čo ťa k tomu priviedlo?

Priviedlo ma k tomu blogovanie o hre The Sims 2. Ako 12-ročná som tvorila rôzne videá, komiksy a magazíny, vytvorené v tej hre, a veľmi ma bavila ich postprodukcia. Povedala som si, že by mohlo byť fajn upraviť niečo, čo by som vytvorila aj v reálnom svete. A tak sa stalo.

Pamätáš si, kedy si fotoaparát chytila do ruky po prvýkrát a na svoju prvú fotku?

Mala som rok, ale nepamätám si to. Ale tá fotka je doteraz jednou z mojich najobľúbenejších. Je na nej pivový pohár môjho tata, mamin čajový, a moja detská fľaštička. Celé je to z mojej perspektívy – spod stola, takže celé dokopy to vytvára takú milú symboliku.

Z hobby fotografky sa stala profesionálka. Aké boli tvoje začiatky? Musela si bojovať s konkurenciou?

Fotenie je moja láska a pri láske neexistuje pojem konkurencia. Skôr som na začiatkoch bojovala s pár neprajníkmi, ale to zažíva každý, ktorý začne s niečím novým. Hlavne, keď je to na strednej škole.

Fotíš už nejaký ten piatok, ako sa zmenil za ten čas obsah tvojej tvorby?

Kedysi ma viac lákal svet nablýskaných Miss, dnes ma viac láka svet samotný. Rada fotím život. Ale stále rada fotím aj ženy.

Čo ťa fascinuje na fotení najviac?

Ako sa pri tom viem za každým neskutočne tešiť, aj po toľkých rokoch. 

Čo fotíš najradšej a čo naopak vôbec?

Najradšej fotím ľudí a nikdy by som nefotila nejakú športovú udalosť.

Medzi tvojich zákazníkov patria aj celebrity. Vnímaš rozdiel medzi fotením “bežných” ľudí a celebrít?

Vôbec.

Kto je tvojim fotografickým ideálom?

Kedysi dávno Annie Leibovitz, dnes Steve McCurry.

Ako to máš so spoluprácami? Podľa akých kritérií si vyberáš, s kým chceš pracovať a prečo?

To závisí. Musia v tom byť sympatie a dôvera ku značke alebo produktu. Ale niekedy mi ide o princíp. Radšej si napríklad vyberiem spoluprácu s vložkami na menštruáciu, než s dekoratívnou kozmetikou. Práve preto, že väčšina influenceriek by to neurobila, pretože vložky sú ešte stále považované za niečo neatraktívne, čo nevzbudzuje nič príjemné, keď sa o tom rozpráva. A práve preto si to vyberiem, pretože je pre mňa dôležité, aby sa takéto veci konečne znormalizovali.

Dnes sa dá dobrá fotka urobiť už aj na mobilných telefónoch, s filtrami. Ako toto vnímaš ty?

Dobrá fotka sa dala spraviť vždy na každom prístroji, ktorý vie fotiť. A rovnako aj zlá fotka. Ktorá už je tá dobrá, a ktorá zlá, to ostane vždy subjektívne.

Aké programy a aplikácie používaš na prerábanie a úpravu fotiek?

Adobe Photoshop a Lightroom.

Tvoj Instagram má dnes viac ako 50 tisíc sledovateľov. Ako dlho ti trvalo vybudovať takú komunitu? Čo baví z tvojich fotení najviac?

Ja ani neviem, už ma to prestalo baviť sledovať, pretože posledný rok to stagnuje, až klesá. Viacerí majú taký problém a pravdepodobne Instagram spravil to, čo pred pár rokmi Facebook. Pokiaľ človek nebude investovať do reklamy, budú klesať dosahy. Takže som rezignovala a už sa pre to nejak extra nenadchýnam.

Je na Instagramu či iných sociálnych sieťach nejaký projekt, ktorý by združoval fotografov a pomáhal im, bez rozdielu počtu sledujúcich, a napríklad pomohol v začiatkoch tebe?

Keď som začínala, nebol ani Facebook. Ale momentálne ma veľmi baví sledovať účet @neslobytolevnejc, ktorý dokázal spojiť českú aj slovenskú komunitu fotografov a nám podobným tvorcom.

Náš projekt BloggersRE takto spája a podporuje online tvorcov zo Slovenska a Česka. Počula si o ňom predtým, ako sme ťa oslovili? Čo si o ňom myslíš?

O projekte som sa dozvedela, keď ste ma oslovili, a podľa mňa je vždy skvelá vec, keď majú ľudia s podobnými záujmami možnosť združiť sa a pomôcť si.

Aké tipy a triky máš ty pre začínajúcich fotografov? Čo by mali urobiť ako prvé? Treba naozaj investovať do výbavy aj tisíce eur?

Nie sú žiadne tipy, triky a skratky. Treba len fotiť, fotiť a fotiť. Najviac, ako sa dá. Len tak sa to človeku dostane pod kožu a do oka. A po desiatich rokoch aktívneho fotenia získa zopár superschopností. Drahá technika je pre začiatočníka úplne zbytočná, a niekedy skôr na škodu.

Aké chyby robia najčastejšie začínajúci fotografi?

Preceňujú sa a chýba im pokora. Teda to bola aspoň moja chyba, tak súdim na základe mojich skúseností. Ale pre iného to môže byť naopak devíza.

Aké sú tvoje ciele a ambície do budúcnosti?

Chcela by som precestovať a pofotiť čo najviac sveta, ako sa bude dať.

Autor: Dominika Blchova (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Niny Skalíkové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI