Bloggers RE

„TO HLAVNÍ JE POMOC,” ŘÍKÁ LUCIE STEJSKALOVÁ, KOORDINÁTORKA PROJEKTU NOCLEŽENKA


Jak pomáhá a funguje projekt Nocleženka? Vyrazili jsme do terénu a udělali rozhovor s Lucií Stejskalovou, která má projekt Nocleženka od Armády spásy na starost. Navštívili jsme noclehárnu v pražských Holešovicích. Tam jsme měli možnost se podívat do prostorů, kde se lidem bez domova dostává pomoci. S BloggersRE jsme spustili iniciativu s cílem dostat Nocleženku k ještě více lidem a také ukázat, že online tvůrci a influenceři rádi pomohou dobré věci a lidé je nemusí vnímat jen jako “marketingový nástroj”. Přejeme příjemné počtení!

Na začátek by nás zajímalo, kolika lidem Nocleženka za rok 2018 pomohla? Máte nějaké statistiky?

Statistiky máme. Nejúspěšnější byla Nocleženka zatím právě loni, tedy v sezóně 2017/2018, kdy jsem se dostali na počet 30 tisíc zakoupených Nocleženek. Neznamená to, že bychom poskytli nocleh 30 tisícům lidí, protože někteří z nich využili Nocleženku vícekrát. Není stanoveno, že jeden člověk bez domova může využít pouze jeden nocleh. I tak se ale jednalo o zcela rekordní rozsah pomoci. Letos už se blížíme opět k velmi zajímavému číslu, v tuto chvíli evidujeme zhruba 22 tisíc nakoupených Nocleženek a uplatněných jich je zatím něco okolo 10-15 tisíc.

Jak vlastně probíhá celý proces? Co se děje poté, co někdo zakoupí na webu Nocleženku? Jakým způsobem se například těch zmíněných 30 tisíc Nocleženek rozděluje mezi lidi? Víme, že nejde jen o pomoc v Praze, ale po celé České republice.

Projekt Nocleženka funguje v devíti noclehárnách Armády spásy po celé České republice s tím, že tyto noclehárny jsou různě velké, mají různou kapacitu a podle toho poměrně rozdáváme Nocleženky do jednotlivých nocleháren. Snažíme se maximálně komunikovat, zjišťovat, jaká je aktuální potřeba, a přizpůsobovat rozdělování i tomu, protože v některých menších noclehárnách využijí Nocleženek v podstatě pár. Největší množství jde do Prahy, do centra sociálních služeb B. Bureše, protože zde máme největší centrum.

Jak vás vlastně lidé nacházejí? Je to primárně díky webu?

V současné době si nás drtivá většina dárců, opravdu zásadní procento, najde na webu, případně je na nás odkáže někdo na Facebooku nebo Instagramu. Sdílení na sociálních sítích nám velmi funguje, pochopitelně je strašně znát, když nás podpoří nějaký influencer. Stále ale máme i určité procento těch, abych tak řekla, tradičních dárců a ti například využijí možnosti a přijdou do noclehárny nebo na ústředí Armády spásy, zaplatí Nocleženku hotově a dostanou opravdu ten reálný papír „Nocleženka“, který buďto sami vezmou a dají člověku bez domova, nebo to nechají na nás, protože není až tak snadné Nocleženku distribuovat do terénu. Terénní pracovníci, tedy lidé z praxe, přesně vědí, kdo Nocleženku potřebuje i jsou schopni posoudit, kdo je třeba člověk bez domova. Dárce, nezkušený člověk, mnohdy neumí poznat, jestli ten daný člověk, který někde sedí, opravdu reálně potřebuje Nocleženku, anebo jenom sedí a „zevluje“, ale přitom má kam jít domů spát. Proto je pro dárce pohodlnější nechat celý proces po zakoupení na nás.

Zmínila jste pomoc influencerů. Po spuštění naší iniciativy se za prvních 24 hodin k zakoupení Nocleženky na darujme.cz prokliklo téměř 700 lidí. Co na tuto pomoc říkáte?

Pro nás je cenná každá pomoc a propagace. Důležité pro nás je, když můžeme oslovit dárce z různých sociálních a věkových skupin, protože každý člověk, který funguje na sociálních sítích, má své určité spektrum fanoušků a pro nás je velmi přínosné, když dojde k propojení. 700 Nocleženek je hodně, takže jsme za to určitě rádi a každé pomoci, každého sdílení a každé propagace si velmi vážíme.

Vy sama máte přesah do social media, máte v tomto segmentu zkušenost, takže kladete na tento segment o to větší důraz, je pro to pro vás to hlavní, co se Nocleženky týče, anebo je váš cíl více rozšířit Nocleženku i mimo online svět?

Je potřeba zmínit, že to hlavní je pomoc. To je to, o co nám jde, to je to hlavní v celém projektu Nocleženka. Pomáháme lidem, přespí v teple, neumrznou, dostanou najíst a napít a nějakým způsobem se postaví na nohy. Má nová kolegyně Nikola, která po mně projekt přebírá, protože já se již brzy budu věnovat mateřským povinnostem, má vizi, že by ráda Nocleženku postupně dostala více i do offline světa, což považuji za dobrý nápad. Myslím si, že to bude fungovat, najde si to své příznivce a dárce a zase to třeba osloví úplně jinou skupinu lidí, protože jsou mezi námi stále tradiční lidé, kteří si chtějí věc tzv. „osahat“ a chtějí ji vidět na vlastní oči. Je i mnoho zklamaných lidí, kteří narazili v neziskovém sektoru na nepříjemnou zkušenost a bojí se jen tak poslat online někam peníze. Přesně pro tyto lidi je ideální možnost zakoupení Nocleženky přímo na fyzickém místě, což je zatím možné pouze v omezeném rozsahu. Věřím, že postupem času, spíše až v nadcházející sezóně, dojde k rozsáhlému rozvoji Nocleženky i offline směrem, což určitě ale neznamená, že bychom ubírali online. Zkrátka to rozjedeme na více frontách.

Jak vlastně mohou lidé pomoci i jinak, kromě zakoupení Nocleženky?

Toto je i pro laika jednoduchá otázka. Člověk bez domova je člověk jako každý jiný. Lidé bez domova mají úplně stejné potřeby jako kdokoliv z nás. Tím pádem si umíme asi představit, že předměty denní potřeby, které používáme my, potřebují i lidé bez domova. Pomoci se dá tedy opravdu jakkoliv. Zaprvé si myslím, že je dost důležité, jestli lidé bez domova zůstávají v sociální interakci. Myslím si, že nejhorší, co je trápí, je samota, opuštění a pocit, že jsou na světě zcela sami. Už to, že se osmělíte, člověka oslovíte a nabídnete mu pomoc ve formě teplé kávy nebo i jen milého úsměvu, může dělat divy. Nikdo se nechce cítit zcela neviditelný. Zadruhé je velkou pomocí jakákoliv hmotná podpora, ideální jsou hygienické potřeby, drogistické zboží, případně volně prodejné léky, obvazový materiál a doplňky. Rovněž pomáhá oblečení, deky a cokoliv takového. Možností pomoci je opravdu hodně.

Když se najde firma, podnikatel nebo i fyzická osoba, která by ráda podpořila Nocleženku nějakou vyšší sumou nebo vymyslela nějaký koncept větší pomoci, na koho se může obrátit, jak se to dá zrealizovat?

Ideální je navštívit naše webové stránky, kde je kontakt na mou již zmíněnou kolegyni Nikolu, a vyřešit věc po telefonu nebo se sejít a najít tu nejvhodnější možnost spolupráce. Firmy často využívají propojení Nocleženky se svými firemními akcemi. To znamená, že kupříkladu není problém zajít na jejich firemní akci, projekt krátce představit a pak si odnést výtěžek z tomboly nebo něco podobného. Tak krásně dochází k propojení firemní kultury, pomoci dané sociální skupině, která, přiznejme si, není úplně z nejatraktivnějších, ale o to je potřebnější. Navíc to zvyšuje CSR (pozn. red.: společenská odpovědnost) dané firmy.

Jak vypadá váš běžný den nebo týden? Co všechno obnáší vaše práce?

My jsme v podstatě takoví „vojáčci na frontě“ jako každý jiný. (smích) Většinu dne sedíme v kanceláři jako asi většina z nás. Snažíme se maximálně komunikovat s dárci, nabídnout jim různé zajímavé formy spolupráce. Já osobně jsem se snažila i občas vyrážet do terénu, ne vyloženě za lidmi bez domova, na to si popravdě netroufnu ani na to nemám vzdělání, ale snažím se komunikovat se svými kolegy přímo z praxe, stýkat se s nimi a zjišťovat, jaké jsou opravdu ty reálné potřeby, protože někdy od stolu vymyslíte něco, co se vám jeví jako úplně báječné, a pak když to přenesete do praxe, tak se ukáže, že věc vlastně úplně nedává smysl. Proto se snažíme o tu interakci. Velkou část naší práce tvoří administrativa, protože pochopitelně komunikace zahrnuje desítky, stovky a někdy během sezóny i tisíce mailů. Co mě hodně baví, je prezentace projektu v  médiích a na různých platformách a hlavně možnost kretivy při vymýšlení a vylepšování projektů. Já práci v neziskovém sektoru považuji za velmi přínosnou a velmi zajímavou. Navíc jsem opravdu ráda, jak projekt zajímá mladé lidi, a tak často sami vymyslí skvělou možnost spolupráce.

K segmentu, o kterém se bavíme, mohou mít lidé určitý odstup a předsudky. Přeci jen jde o téma, které je náročné na komunikaci. Jak s tím bojujete?

To jste se trefili. Téma bezdomovectví je samozřejmě hrozně složité, v podstatě je to jedno z nejsložitějších sociálních témat. Dá se říct, že pro většinu dárců jsou méně atraktivní už asi jen vězni, uprchlíci a drogově závislí. Na druhou stranu si myslím, že je strašně důležité v lidech vzbudit pocit, že si musí sundat ty pomyslné brýle, kterými na lidi bez domova nahlížejí. Musíme se na ně koukat jako na složité životní příběhy. Nikdo se nenarodí s vizí, že bude bezdomovec, bude žebrat, pít a podobně. Většina lidí si prošla něčím opravdu těžkým. Padali nejprve na kolena, poté na zem. Byl to určitý proces, souhra situací, které se staly. Je potřeba se na tyto lidi dívat s určitým soucitem ve smyslu, že ten člověk si to nejspíš nezavinil úplně sám, snažit se mít pochopení pro to, že člověka může potkat něco opravdu těžkého, v důsledku čehož začne pít nebo hrát nebo dělat cokoliv, co my považujeme za nestandardní, ale pro něj to byl jediný únik. Nebudeme si nic nalhávat, i mezi lidmi bez domova je procento „špatných“, ale to procento je úplně stejné jako mezi námi ostatními. „Špatní“ lidé jsou stejně tak mezi právníky nebo manažery, jako jsou mezi bezdomovci.

Děkujeme za rozhovor.

Rovněž děkujeme všem online tvůrcům a influencerům za podporu naší iniciativy. Pokud se chcete také zapojit, můžete Nocleženku zakoupit nebo sdílet. Více informací o naší iniciativě BloggersRE a jak nám pomoci dostat Nocleženku k ještě více lidem najdete v tomto infopacku.

Autor: Ivo Veselý (BloggersRE), Ilustrační foto: Oficiální propagační materiály Nocleženky, Foto a editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram