Bloggers RE

“AKO PROBLÉM SÚČASNOSTI VNÍMAM ÚTOKY ĽUDÍ PRI OZNAČOVANÍ ZNAČIEK MIMO SPOLUPRÁCU,” HOVORÍ ROMI MINÁRIKOVÁ


Dievča z kaviarne alebo Romi je mladá blogerka a marketérka, ktorá sa po dlhšom čase vrátila späť k písaniu. V rozhovore nám prezradila viacero zaujímavosti ako napríklad to, prečo zvolila práve tento pseudonym, o čom rada píše, koho rada sleduje, kde hľadá inšpiráciu, no aj to, ako vníma posun blogerskej komunity či samotné označovanie spoluprác…

Ako by si charakterizovala samu seba? Kto je Romi Mináriková?

Romi Mináriková je 23-ročná študentka marketingu, ktorej už niekoľko rokov v žilách prúdi, väčšinu času, výberová káva. Okrem lásky k tejto pochutine rada cestuje po Slovensku, objavuje zaujímavé miesta a ešte radšej sa (dúfa, že pekne) oblieka. Vo svete blogovania sa pohybuje takpovediac od prvého „boomu“ týchto sociálnych médií na Slovensku a stále v tom vidí rovnaké čaro ako na začiatku.

Na Instagrame, no aj na svojom blogu vystupuješ pod prezývkou Dievča z kaviarne. Prečo práve toto meno? 

Som ukážková kaviarenská povaľačka – ukážkové “Dievča z kaviarne”. Píšem často, a veľmi rada, v priestoroch kaviarní, takže netrvalo dlho a vyslúžila som si takúto prezývku od mojej kamarátky. Pri návrate do sveta blogovania som ju len oprášila a bolo. Páči sa mi, že táto prezývka zahŕňa moju lásku ku káve, najmä tej výberovej, ale necháva priestor aj na ďalšie témy, ktoré dokážem rozoberať “s kávou v ruke”.

Na blogu sa venuješ rôznym témam. O čom sa ti píše najlepšie? Ktorá téma ťa najviac baví?

Blog ma baví ako celok. Ak mám vybrať jednu tému, tak to budú asi články z rubriky zameranej na objavovanie kaviarní. Týchto článkov mám na blogu stále máličko, ale beriem to ako najväčší relax – posunúť tipy na miesta, kde sa cítim dobre aj ostatným ľuďom. V poslednej dobe som však privoňala k móde a dosť tomu šliape na päty. Uvidíme, ako sa to vyvinie.

Ty si sa k blogu vrátila po nejakom čase. Čo ťa priviedlo späť? 

Na blog som zanevrela v období, kedy som písala pre jeden slovenský magazín. Keď som zmenila svoje smerovanie a prestúpila na štúdium marketingu, začalo mi písanie chýbať. Blog bol teda spontánne rozhodnutie, aby som nestratila grif v hre so slovíčkami. Nebaví ma písať len tak, “do šuflíka”.

Tým, že v blogovom svete nie si absolútne nováčik – myslíš, že sa blogový svet na Slovensku a v Česku niekde posunul? Vnímaš nejaké rozdiely? Aké?

Od čias, kedy som začínala a kedy sa pod pojmom blog skrývalo množstvo pekných stiahnutých obrázkov a najpoužívanejším slovom bolo “obieham” (pamätníci vedia), sa blogosféra naozaj míľovými krokmi posunula vpred. Páči sa mi dôležitosť, aká sa tomu začala pripisovať aj v našich končinách. Blogy napredujú a už dávno to nie sú len amatérske texty. Zaujímavým javom je aj presun blogov do prostredia sociálnych sietí. Pevne však verím, že si blogeri udržia aj tradičné blogy a nenechajú sa týmto trendom pohltiť úplne. Ja sa o to posnažím určite.

Môžeš našim čitateľom dať nejaké tipy na super blogerky či blogerov? Koho rada sleduješ a prečo?

Skôr by som potrebovala nejaké tipy ja. V poslednej dobe akosi nebol čas sledovať iných blogerov či blogerky a stratila som prehľad. Rada si však prečítam, čo to z gastro oblasti a po novom aj módy. Dlhodobo sa mi páči tvorba Veroniky Tázlerovej (stylishcoffee.cz), Samuela Chlpeka (samuelchlpek.eu) či napríklad vždy usmiatej Markétky Frank (marketafrank.com). Mohla by som pokračovať donekonečna, pretože slovenská a česká blogerská komunita toho ponúka obrovské množstvo, avšak nemám čas to celé preskúmať.

Na prvý pohľad je jasné z tvojho Instagramu, že na ňom pracuješ a nie je to iba publikovanie fotiek. Vždy pri fotke je určitý popis, no je hlavne vidieť, že kvalitne vyberáš fotografie, ktoré tam zavesíš. Máš vopred naplánovaný feed a prípadne, kde upravuješ svoje fotky?

Kedysi som tomu venovala oveľa viac času, avšak uvedomila som si svoje hodnoty. V súčasnosti mám svoje presety v Lightroome a feed mám síce dopredu naplánovaný, ale maximálne tak 3 fotky. Veľkým krokom vpred bola investícia do novej fototechniky, z ktorej máme s mojím fotografom takú radosť, že fotíme častejšie ako kedykoľvek predtým. (smiech) Tajomstvom však je, že publikujem len vtedy, keď mám naozaj chuť.

Máš aj niekoľko spoluprác, ktoré označuješ. Mali by sa podľa teba označovať všetky spolupráce alebo iba platené spolupráce? Ako vnímaš túto večnú problematiku ty?

Toto je oblasť, ktorú vnímam aj ako marketérka veľmi špecificky. Rozhodne som za označovanie, pretože si sledovatelia zaslúžia úprimnosť. Avšak, mal by sa uvádzať aj rozdiel medzi platenou a neplatenou reklamou – pokojne vhodne zvoleným hashtagom. Ja označujem všetko.

Ako väčší problém súčasnosti však vnímam (a mne samej sa to v poslednej dobe veľmi často deje) útoky ľudí pri označovaní značiek mimo spoluprácu. Ak označím v príspevku alebo InstaStories značku, s ktorou nespolupracujem, len to vidím ako predchádzanie zbytočných otázok (napr. “kde si kúpila tú sukňu?”), tak si väčšina ľudí naivne myslí, že ide o skrytú reklamu. Aj my, blogeri, si vieme veci kúpiť za svoje peniaze. Nemám rada #noad.

Kde hľadáš inšpiráciu pre svoju tvorbu? Máš nejaký vzor v tejto sfére?

Ako som už spomínala, čítam množstvo zaujímavých blogov, ale pre svoju tvorbu hľadám inšpiráciu v každodennom živote a najmä v spomínaných kaviarňach. Vďaka týmto priestorom stretnem za deň veľké množstvo zaujímavých ľudí, ktorí mi častokrát nevedomky posunú zaujímavé námety na články, fotky alebo len nejaké Stories na Instagram. Často však s inšpiráciou príde môj fotograf, môj otec, s ktorým sme za tie roky vytvorili perfektný tím.

Každý človek má svoj cieľ – či už životný, alebo pracovný. Aký je ten tvoj? 

Myslím, že som prišla do štádia, kedy sa hľadám. Uvidím, čo prinesie život po vysokej škole, či budem mať priestor na blogovanie alebo či ma to odveje niekam za kávou. Vždy ale rada vtipkujem, že si na dôchodku otvorím kaviareň a budem konkurovať tej priateľovej. (smiech)

Čo robí Romi, keď je offline? Aké máš hobby?

Kiežby existovalo niečo ako “offline Romi”. (smiech) Na jednej strane je blog, ktorému sa venujem vo voľnom čase, a na druhej som marketérka, takže svet online je moje útočisko. Za moje záľuby by sa ale dala považovať káva, ktorú rada pijem, vzdelávam sa o nej alebo ju pripravujem, produktové fotenie, turistika (na ktorej síce telefón odkladám, ale mám za chrbtom fotografa, aby mohli vznikať články), no za najlepšie využité voľné chvíle považujem tie strávené s rodinou či kamarátmi.

Počula si už o našom projekte BloggersRE aj pred týmto rozhovorom? Aký máš naň názor?

Počula a aktívne ho vnímam. Čítam všetky novinky a páči sa mi, že po toľkých rokoch existuje (a dlhodobo funguje) projekt, ktorý spája blogerskú komunitu v našich končinách. Prajem vám ešte veľa úspechov a množstvo skvelých článkov, tvorcov ale najmä čitateľov.

Autor: Aďka Gundová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Romany Minárikové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X